Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Racheta Alba (1984)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
am descoperit "rampa de lansare"!!!

Attached Files



#2
rzvb

rzvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.12.2006

View PostPazvante, on Dec 20 2008, 15:57, said:

am descoperit "rampa de lansare"!!!

unde este facuta poza? cateva detalii ale locatiei?

#3
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
o fosta baza de cercetare in silvicultura. acum este pepiniera. Cornetu, Jud. Ilfov

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
ai cumva si cartea vecine?

#5
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Ehe, mi-ati trezit amintiri. Stiu ca se difuza sambata dimineata si eram de-a dreptul fascinat. Ce n-as da sa il revad din nou

#6
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 11.10.2006
Pentru castelul de apa nu e un design unic (in serial apare niste stuf - in realitate a existat asa ceva acolo?). In carte nu se vorbea despre pionieri - acestia au fost introdusi in scenariul pentru televiziune pentru a da mai bine la imegine: pionieri, fapte pioneresti, etc. Profesorul din film avea un caine, un labrador negru pe nume Ermil
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GY_quRK41Ts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (multumiri lui venitbusteni) - genericul a fost modificat - distributia pentru "parintii lui Viorel", apare scrisa cu alt font fata de restul genericului.
http://ro.wikipedia....
http://fulgerica.com...e-racheta-alba/
http://ro.netlog.com...g/blogid=921879

Serialul se difuza duminica, la Telefilmoteca de ghizodan din cadrul "Lumii copiilor"

Edited by malmoth, 14 November 2009 - 02:15.


#7
florin3531

florin3531

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.11.2009
Pentru fanii serialului Racheta alba! Se va difuza pe TVR Cluj, incepand cu data de 7 noiembrie 2011, ora 20.00. TVR Cluj este transmis FTA pe satalitul Eutelsat W 2, 15.9 grade est. De-abia astept sa revad serialul!

#8
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 11.10.2006
Am vazut primul episod  - desi ciuntit de generic, cred ca cine l-a inregistrat n-a fost pe faza (deocamdata este unicul, altele n-am vazut inca). Secventa cu "racheta" profesorului este compusa - daca sunteti atenti, imaginea castelului este soprapusa peste cea a unui mal de apa cu stuf.
A fost o senzatie de "telefilmoteca de ghiozdan" - cand ti-e lumea mai draga apare genericul cu o racheta si se sfarseste episodul si ramai cu gandul la urmaotarea portie de film...
Mortale fazele cu "SMS-urile" pe hartie, cocosul si stancuta - pe ea o chema Cochir iar pe cainele profesorului Emir (aveam impresia ca il chema Ermil).
Caseta tehnica de la sfarsit cred ca s-a intiparit in mintea tuturor - cine n-o poate uita pe secretara de platou Alexandra Foamete :D, iar la realizarea serialul au folosit exponatele din colectia "Start spre viitor", printre care si acel robotel rosu din deschiderea genericului.
Intrarea in "racheta se realiza parca printr-o usa secreta si o scara din scoabe.

#9
florin3531

florin3531

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.11.2009
Noua frecventa TVR Cluj, din 9 noiembrie 2011, conform operatorului Eutelsat: 11512 Mhz, Vertical, satelit Eutelsat W3C, 16 grade Est.

View Postflorin3531, on 1st November 2011, 22:45, said:

Pentru fanii serialului Racheta alba! Se va difuza pe TVR Cluj, incepand cu data de 7 noiembrie 2011, ora 20.00. TVR Cluj este transmis FTA pe satalitul Eutelsat W 2, 15.9 grade est. De-abia astept sa revad serialul!

Nu cred ca acolo era trestie sau stuf, dar cred ca e trestie. Imaginile sunt motate. cel mai bine stiu cei care stau pe acolo, localitatea Cornetu, laga Bucuresti

View Postflorin3531, on 1st November 2011, 22:45, said:

Pentru fanii serialului Racheta alba! Se va difuza pe TVR Cluj, incepand cu data de 7 noiembrie 2011, ora 20.00. TVR Cluj este transmis FTA pe satalitul Eutelsat W 2, 15.9 grade est. De-abia astept sa revad serialul!

Nu cred ca acolo era trestie sau stuf, dar cred ca e trestie. Imaginile sunt motate. cel mai bine stiu cei care stau pe acolo, localitatea Cornetu, laga Bucuresti

Edited by florin3531, 12 November 2011 - 13:30.


#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
l a inregistrat careva?

#11
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 11.10.2006
Exista pe net, e usor de gasit.

#12
cercetasii

cercetasii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2011

View Postmalmoth, on 7th January 2012, 13:20, said:

Exista pe net, e usor de gasit.


Pentru ca nu am gasit un topic Ciresarii: La 40 de ani de la prima vizionare, incepand de ieri 1 februarie 2012 TVR Cluj difuzeaza seara de la ora 20, cu reluare a doua zi la 12, serialul (alb negru, 1972), regizat de maestrul Andrei Blaier. Un regal pentru toti cei ce au iubit si iubesc Ciresarii. Cercetasii sibieni.

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmalmoth, on 12th November 2011, 02:58, said:

... pe cainele profesorului Emir (aveam impresia ca il chema Ermil

Pfuai. Io "Emil" aveam impresia ca il cheama!! :D

#14
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Am vazut si eu pentru prima data in era capitalista acest serial. Nu-mi mai aduc aminte mai nimic dar acum vad ca secventele din generic nu apar in serial.
Si nu sunt atat de multe "pionierisme" cum zicea lumea pe aici.

#15
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 11.10.2006
"Pionerismele" apar de abia in ultimul episod, la final cand tot copilaretul oraselului este chemat sa dea o mana de ajutor la plantant - de abia atunci ni se aduce la cunostinta ca sunt pioneri (ca si pe finalul genericului). Toata povestea a fost inventata de profesor pentru a-i tine ocupati pe copii in timpul vacantei, sa aiba o vara memorabila, plina de aventura si cautari.
Genericul prezent pe youtube despre care spuneam ca are o adaugire/modificare in distributie (stop-cadru cu alt font la text) nu stiu din care episod face parte, pentru care toate celelalte nu anu asa ceva - singurul vazut fara generic a fost primul episod.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate