Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

SATA pe Intel

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

gaskoe, on Feb 14 2005, 23:38, said:

rezultatele testelor pt HDD

<{POST_SNAPBACK}>


graficul dupa parerea mea arata excelent... nu stiu de ce te plangi

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
Corect, HDD-ul merge normal ptr ceea ce este.

In setarile avansate nu are rost sa faci mai mult decat ti-am zis. Oricum chestia cu Hyperthreading obligatoriu.

Nu stiu daca va merge in Dual Channel, stiu ca chipsetul 865P nu suporta ( dar din moment ce au activat PAT-ul, cine stie ? ). Plus ca, la bus-ul de 533 nici la 865PE nu se activeaza ... evident daca nu au mai lucrat si la asta. Cel putin pe placa mea nu merge decat la 800 - e trecut si in manual.

#21
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Am  citit in manualul placii de baza si acolo scrie ca suporta dual channel. Tot din cite am citit eu, ar fi trebuit sa am 2 DDR identice ca sa se activeze dual channel. Ori eu, cum nu stiam de fenomenul asta, dual channel, am luat un singur DDR de 512. Iar ca sa gasesc unul identic... Poate fac vreo combinatie si le schimb cu cineva. Referitor la setarile de BIOS, ma uitam prin el si chiar mi se parea foarte limitat in optiuni, nu tu video shadow, nu bios shadow, nici optiune S.M.A.R.T.  In ceea ce priveste meniul ala avansat... am sa-l caut :rolleyes:

Inca o data, multumiri pentru sfaturi si pentru timpul acordat.

#22
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
ziceai ca ai placa de baza Gigabyte?

Cand intri in bios... apasa Ctrl-F1 - si o sa ai si optiunile despre care spui ca nu exista

edit: daca sapi bine pe forumurile de overclock de afara... este f. posibil sa gasesti o varianta de BIOS cu toate optiunile ascunse activate.
Am avut asa ceva la un KT333 ... vei ramane uimit cate zeci de optiuni.
Oricum nu-ti recomand sa umbli daca nu stii ce inseamna.

Edited by xcuseme, 15 February 2005 - 22:32.


#23
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Multam! Pe asta nu o stiam...am incercat ctrl-F1, insa "dinainte" de bios. Intru sa vaz ce e p-acolo.

#24
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Multam! Pe asta nu o stiam...am incercat ctrl-F1, insa "dinainte" de bios. Intru sa vaz ce e p-acolo.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
Daca citeai atent, cand ti-am zis de meniu avansat am trecut in paranteza si tastele. Si scrie si in manual. Am vazut si eu manualul, si intradevar suporta dual channel dar 333 doar. Oricum, ar fi sigur un salt de performanta.

Mai ar fi o idee, dar daca ti-asumi riscul. Procesoarele Intel, si in spacial modelul cu frecventa cea mai joasa din familie, sunt foarte overclockabile. Tinand cont ca Precsott-ul e gandit ptr frecvente peste 4Ghz (desi inca nu le-a atins ), s-ar putea sa ai o surpriza. Doar cu racirea ar fi probleme.

#26
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Am intrat in meniul avansat. Citeva optiuni in plus, as zice. Am setat first dispaly AGP ca era PCI, l-am pus pe 256 (placa video este de 128), optiunea de SMART am lasat-o asa cum era, disabled, setarile la memorie erau "by SPD" si    le-am lasat tot asa... In ceea ce priveste overclockingul, nu ma pasioneaza momentan. Cum spuneai si tu, e nevoie de o racire adecvata pe care momentan nu pot sa o asigur.

#27
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Tot acolo am dat de urmatoarea setare> CIA (CPU Intelligen Accelerator), care zice asa:

Quote

CIA is designed to detect CPU loading during the software program executive, and automatically adjust CPU computing power to maximize system performance

Default este disabled, iar daca pun pe enabled, am posibilitatea sa aleg intre:
- cruise
- sport
- racing
- turbo
- full thrust
Dupa cum se prezinta e un manager de CPU care ii dirijeaza resursele in functie de aplicatiile rulate pentru maxim de performanta?

#28
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

gaskoe, on Feb 16 2005, 22:16, said:

Am intrat in meniul avansat. Citeva optiuni in plus, as zice. Am setat first dispaly AGP ca era PCI, l-am pus pe 256 (placa video este de 128), optiunea de SMART am lasat-o asa cum era, disabled, setarile la memorie erau "by SPD" si    le-am lasat tot asa... In ceea ce priveste overclockingul, nu ma pasioneaza momentan. Cum spuneai si tu, e nevoie de o racire adecvata pe care momentan nu pot sa o asigur.

<{POST_SNAPBACK}>



AGP - daca e aperture size stiu ca e normal sa fie 128
SMART - pune enabled...
By SPD - dece? depinde ce memorie ai... eu personal stau pe ultra

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
Agp-ul lasa-l la 128.

Smart-ul disabled va mari viteza de lucru cu HDD-ul, DAR, cum am mai zis exista riscuri in cazul aparitiei de bad-uri sa pierzi din date. Eu il folosesc Enabled, ptr ca nu ma intereseaza un 5-10% in plus ca viteza.

CIA este ptr overclocking activ. Practic, procesorul functioneaza normal, dar in cazul unei solicitari puternice ( gen 100% ocupare ) frecventa sa de lucru va creste. Cam toate placile mai noi au ceva de genul asta. Ideea apartine MSI. In functie de setare poti ajunge cu frecventa de lucru marita si cu 200MHz.

Daca activezi Top Performance, lasa memoria pe SPD. Daca nu, tinand cont ca memoria e de 400, poti micsora latentele manual, crescand performanta.

Ai activat Hypethreading-ul HT ?

#30
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

Quote

Ai activat Hypethreading-ul HT ?

Nu am ce HT sa activez. Placa de baza are suport HT, insa procesorul nu este cu HT. Poate ma insel. Insa prin BIOS nu am vazut nimic legat de HT.

Referitor la performante... azi am facut un test HDD la un sistem (AMD Athlon 2400XP, 256 DDR 333, HDD WD 80 Gb/8 M buffer ATA) si am obtinut cu Quick bench o rata de 56 Mbps.

Si mai ziceti ca nu mai vait, pe bune, ca am o rata mica de transfer.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal ar trebui sa aiba si procesorul HT. Nu cred ca l-au dezactivat.
Iar setarea e tot la setari avansate.

#32
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

Quote

In mod normal ar trebui sa aiba si procesorul HT. Nu cred ca l-au dezactivat.
Iar setarea e tot la setari avansate.

Uite, am facut sapaturi. Procesorul asta chiar nu are HT. Am citit si in manualul placii de baza, si reproduc urmatoarea expresie>

in BIOS>     # CPU Hyper Threading

si explicatia pentru "#":

# System will detect automatically and show up when you install the Intel Pentium 4 processor  with HT technology.

asadar, optiunea este in bios la vedere, nu in meniul avansat, si intrucit simbolul # nu imi apare, inseamna ca sistemul a detectat ca nu este procesor cu HT. Intr-un alt post ziceai ceva de PAT. Am citit undeva de PAT (parca asa ii zice) dar nu mai stiu unde. Poti sa imi dai un link?

#33
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
acel procesor nu are HT........iar cu bench-ul de hdd ...rezultatul este f. normal ....pe ata 100 nu va obtine nimeni un scor mai bun....de ce tot ai impresia unei viteze mici de transfer?!?!?!

#34
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

Quote

....de ce tot ai impresia unei viteze mici de transfer?!?!?

Crash: era bine daca era doar o impresie. Am transferat un fisier de 700 Mb (avi) de pe o partitie pe alta. La o rata de transfer de 50 Mbps cit a iesit din teste  ar fi trebuit sa il transfere in 15 secunde cel mult. Ei, iata ca a durat aproximativ 70 secunde, de unde reiese o rata de transfer de cca 10 Mbps, ceea ce este cu mult sub UDMA5.

#35
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

gaskoe, on Feb 19 2005, 12:24, said:

Crash: era bine daca era doar o impresie. Am transferat un fisier de 700 Mb (avi) de pe o partitie pe alta. La o rata de transfer de 50 Mbps cit a iesit din teste  ar fi trebuit sa il transfere in 15 secunde cel mult. Ei, iata ca a durat aproximativ 70 secunde, de unde reiese o rata de transfer de cca 10 Mbps, ceea ce este cu mult sub UDMA5.

<{POST_SNAPBACK}>


Tu ai o problema, de interpretare a specificatiilor.
Daca la nokia spune ca telefonu X are 15zile standby ii crezi?

So, sa-ti zic cum sta treaba la mine, la copierea unui film:
- de pe un hard pe altul: maxim 48-49 Mb/s
- de pe o partitie pe alta, acelasi hard: maxim 12-15Mb/s, cateodata scade si pe la 6
Hardurile nu sunt defragmentate de mai bine de un an.
Unul e WD JB de 120 ATA100, celalalt este Seagate SATA de 120.
Ambele 7200, 8mb cache.

Nu stiu ce te astepti tu de la un hard... mai ales cand copie de pe o partitie pe alta.
Citeste si scrie pe aceleasi platane, cu aceleasi capete.

Ia si tu un TotalCommander si testeaza cu el, ultimele versiuni afiseaza viteza copierii.

Nu uita faptul ca viteza copierii este influentata in mod direct de ce mai faci tu in timpul ala, ce taskuri mai ai deschise, ce programe mai au de deservit hardurile si in ce masura.

So... eu personal consider subiectul inchis, problema ta fiind imaginara din . meu de vedere.

#36
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
precum a spus si xcuseme hdd-ul ala face mai multe lucruri odata........si nu poate citi si scrie in aceelasi timp...ca sa nu mai pun lucrul altor programe  ce ruleaza in background(ex antivirus) de aici si viteza mult mai mica

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate