Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Focusare automata/manuala

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
silviu28

silviu28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.08.2009

View PostMoldoveanul, on 3rd August 2009, 18:52, said:

Si eu caut ceva pentru D80, ceva inbunatatiri.. :D

da.... eventual un alt proprietar :)

si eu am un D80, focusul destept si culorile sunt raspunderea fotografului...

#20
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ca sa nu mai deschid un topic nou il resuscitez pe acesta. Cu un articol despre o metoda alternativa si mai simpla de calibrare PDAF. Eu unul am utilizat metoda descrisa de mine cu rezultate bune, totusi precizez ca nu fac in mod curent fotografie macro / close-up, cand focalizarea precisa este deosebit de critica. Deci cel putin pentru situatii curente metoda este ok, ramane sa comenteze si cei care o vor incerca eventual.

Mai precizez ca ajustarea AF are sens cu precadere la obiective fixe cu diafragma mare, eventual si cu focala lunga. La obiective zoom precizia ajustarii AF nu se pastreaza pe toata gama focala, totusi diferentele sunt infime (cel putin pe al meu 70-200, pe alte zoom-uri tele nu am putut verifica). Pe obiective zoom este mai indicat ca daca faci calibrare atunci sa o faci pe distanta focala maxima, cand DOF e mai ingust.

Si o nota practica, oarecum ironica. Obiectivele mele nu au necesitat ajustare AF, cu exceptia (culmea!) a unui EF 10-22 f/3,5-4,5 USM, pentru care am setat o ajustare de 4 trepte (pe gama de +/- 20).

Articolul este aici:
http://www.fpix.ro/h...331_CalibrareAF

#21
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@CAlexe

Multumim pentru articol !
Foarte interesant.

Edited by katran, 09 November 2011 - 21:49.


#22
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Mare pacat, tutorialele lui calexe nu mai sunt valabile la link-urile indicate...

fpix.ro nu functioneaza.

#23
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Am închis PFA-ul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate