Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Figurine cu nasterea Domnului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Salut. Am cautat peste tot si nu am gasit figurinele care reprezinta nasterea lui Iisus...trebuie sa stiti, cu ieslea si toate cele. De mic copil mi-au placut si cred ca asta ar fi lucrul de nelipsit cand e vorba de impodobitul de Craciun.  ^_^ Stie cineva sa-mi spuna daca gasesc pe undeva pe net? Sau prin Bucuresti ca am drum peste o saptamana..

#2
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postvimann, on Dec 8 2008, 00:53, said:

Salut. Am cautat peste tot si nu am gasit figurinele care reprezinta nasterea lui Iisus...trebuie sa stiti, cu ieslea si toate cele. De mic copil mi-au placut si cred ca asta ar fi lucrul de nelipsit cand e vorba de impodobitul de Craciun.  ^_^ Stie cineva sa-mi spuna daca gasesc pe undeva pe net? Sau prin Bucuresti ca am drum peste o saptamana..


In Itlalia se pastreaza obiceiul asta si in multe magazine se gasesc o gramada de figurine, adica se gasesc personajele individual, deci nu incluse in vreo ''scena'' a nasterii. Adica magi, ingeri, Isus, Maria etc., iar aparte diferite elemente de''rechizita'': inclusiv ieslea etc...Fiecare om alegea si le aranja dupa placul sau si intr-adevar rezultatul era splendid. In Romania, nu stiu pe unde s-ar putea gasi, daca afli ceva anunta si aici.

Edited by DayDreamer, 09 December 2008 - 13:30.


#3
Vyck

Vyck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 17.04.2007

View Postvimann, on Dec 8 2008, 00:53, said:

Salut. Am cautat peste tot si nu am gasit figurinele care reprezinta nasterea lui Iisus...trebuie sa stiti, cu ieslea si toate cele. De mic copil mi-au placut si cred ca asta ar fi lucrul de nelipsit cand e vorba de impodobitul de Craciun.  ^_^ Stie cineva sa-mi spuna daca gasesc pe undeva pe net? Sau prin Bucuresti ca am drum peste o saptamana..
Salut! este important motivul pt, care vrei sa faci asta !!!
Cunosc un ateu care are o vorba "eu nu cred, da nici nu imi bat joc" daca esti catolic, banuiesc ca este ok, daca aparti unei alte confesiuni, ce rost are sa folosesti personaje din Biblie pe post de "soldatei" ???

Edited by Vyck, 12 December 2008 - 02:25.


#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostVyck, on Dec 11 2008, 13:24, said:

Salut! este important motivul pt, care vrei sa faci asta !!!
Cunosc un ateu care are o vorba "eu nu cred, da nici nu imi bat joc" daca esti catolic, banuiesc ca este ok, daca aparti unei alte confesiuni, ce rost are sa folosesti personaje din Biblie pe post de "soldatei" ???

Nu folosesc pe post de "soldatei" !!! Am spus ca ar fi cel mai important ornament de Craciun !!! Eu vreau sa vad de Craciun Nasterea lui Iisus, nu reni,mosi in rosu si alti oameni de zapada. Craciunul asta inseamna cu adevarat. Cred ca daca ar fi dupa tine s-ar pune buline pe icoane "numai pentru religia cutare".


View PostDayDreamer, on Dec 9 2008, 00:29, said:

...daca afli ceva anunta si aici.

Mi-a cumparat prietena cadou ieslea. Pentru cine e interesat gasiti in Bucuresti, la Targul de Craciun de la Sala Dalles sau in Unirea la parter  :D :D :D  

[ http://img81.imageshack.us/img81/6462/88680504og4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img368.imageshack.us/img368/4977/26268064cy0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postvimann, on Dec 24 2008, 19:17, said:

Mi-a cumparat prietena cadou ieslea. Pentru cine e interesat gasiti in Bucuresti, la Targul de Craciun de la Sala Dalles sau in Unirea la parter  :D :D :D  

[ http://img81.imageshack.us/img81/6462/88680504og4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img368.imageshack.us/img368/4977/26268064cy0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

OK, multumiri; si eu mi-am facut rost din Italia,e o idee buna cu pozele, sper sa am timp si eu zilele astea; chiar eram curios sa vad si ceea ce au facut altii! Ti-au iesit superb! Felicitari! Craciun fericit!!! :santa:

Edited by DayDreamer, 25 December 2008 - 10:25.


#6
da-vinci

da-vinci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.01.2009

View Postvimann, on Dec 8 2008, 00:53, said:

Salut. Am cautat peste tot si nu am gasit figurinele care reprezinta nasterea lui Iisus...trebuie sa stiti, cu ieslea si toate cele. De mic copil mi-au placut si cred ca asta ar fi lucrul de nelipsit cand e vorba de impodobitul de Craciun.  ^_^ Stie cineva sa-mi spuna daca gasesc pe undeva pe net? Sau prin Bucuresti ca am drum peste o saptamana..


Dragă, vei găsi figurinele în articolul meu , mai precis în ultimul rând din lucrarea NASTEREA DOMNULUI ISUS CRISTOS care , îl poți citi ACUM

#7
Bird

Bird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.05.2008

View Postvimann, on Dec 8 2008, 01:53, said:

Salut. Am cautat peste tot si nu am gasit figurinele care reprezinta nasterea lui Iisus...trebuie sa stiti, cu ieslea si toate cele. De mic copil mi-au placut si cred ca asta ar fi lucrul de nelipsit cand e vorba de impodobitul de Craciun.  ^_^ Stie cineva sa-mi spuna daca gasesc pe undeva pe net? Sau prin Bucuresti ca am drum peste o saptamana..


In caz ca te intereseaza acum de Paste :D...gasesti la magazinele TCM multe decoratiuni cu specific (Paste/Craciun).
De Craciun am vazut o macheta foarte frumoasa cu ieslea, cu pruncul, magii...absolut superba la pana 1 mil, parca 5-6 sute de mii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate