Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Recomandare amplificator stereo SH entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Salut ! Am doua standfloor de 130 W RMS carora le trebuie un amp. Nu caut putere, nici design, nici dotari, ci doar fidelitate.Bugetul este de maxim 150-200E (200E doar in cazuri exceptionale) , si m-am orientat in special spre piata SH. Ce am gasit :
Prima optiune ar fii un Alesis RA150, motivul fiind pretul, distorsiunile incredibil de mici la banii respectivi si recenziile foarte bune de pe net.
A doua ar fii Pionieerele din perioada de glorie respectiv A400 si seria A6x6
Ultima ar fii Marantz PM40 sau 60...
Cel mai tentant pana acum pare Alesisul... Problema e ca nu il gasesc prin Bucuresti si nu am unde sa le ascult, asa ca tot la urechile voastre apelez. Daca aveti vreo recomandare, va rog postati-o (eventual si un mini-review).


Rog pe cei care au pe langa sfaturi si o expresie de genu " din intamplare am eu sa-ti vand acest amplif minunat" sa se abtina.

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Se muta la Audio!
Antinari, e al tau! :)

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Alesisul ăla e o alegere bună. Și Marantzul la fel. Dacă vrei să iei un SH ar fi bine să fii atent la starea în care se află (a fost/nu a fost umblat în el, de ex.), și NU îl cumpăra fără să îl asculți!

#4
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
De un Marantz PM 55 ce ziceti ? Specs:

Amplificator Marantz PM 55
2x65w@8ohm Rms sau 2x83w@4ohm Rms,
LDPS (Linear Drive Power Supply)
HR circuits (High Resolution Circuits)
radiatoare separate pentru fiecare canal,constructie simetrica , finali tranzistori,
Total Harmonic Distorsion.....0,02%  - 8ohm,
Damping factor....100  - 8ohm,
Dimensiuni ....420mm/136mm/366mm....9.2 kg,
reglaj bas, inalte, balans, loudness,cd direct si tone defeat, tape monitor,
intrari cd (mufe aurite), phono (mufe aurite),tuner,  tape/dat, aux/tv.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
În opinia mea e o greșeală să alegi un amplificator doar după specificații.

 antinari, on Dec 8 2008, 01:45, said:

...NU îl cumpăra fără să îl asculți!
Dacă îți place atunci e ok.
Am ascultat un marantz pm40 și mi s-a părut ok, dar relevant e dacă-ți place ție.

#6
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Errr... am aflat ca asta este un amp foarte bun, am cautat anunturi cu el, si am observat ca de-a lungul timpului toate ampurile astea se dadeau in maxim 10 zile, si cumparatorii nu se prea targuiau. In Bucuresti n-am gasit pe nimeni sa vanda, iar vanzatorul e din Oradea. D-aia aveam nevoie de urechea voastra, ca altfel nici nu se punea problema sa nu-l aud pe viu..
Chiar daca par bani putini, sunt genul tipicar care vrea sa "stoarca" ce-i mai bun de ei.

Edited by Champy0n, 08 December 2008 - 21:18.


#7
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
vezi ca pe acolo pe unde ai gasit marantzul ala in oradea, mai vinde cineva un PM 500DC vintage. Daca e in regula merita dublul banilor pe care ii cere. Deasemenea am mai vazut si legendarul  nad 3020 care s-a vandut la superpret, dar ce nu stie lumea este ca receiverul stereo nad 7020i este identic  cu ampliful 3020 cu diferenta ca include un tuner extraordinar Schotz la numai 400 ron, dar din pacate si asta e tot in Oradea.

#8
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

 hellrider, on Dec 8 2008, 21:57, said:

vezi ca pe acolo pe unde ai gasit marantzul ala in oradea, mai vinde cineva un PM 500DC vintage. Daca e in regula merita dublul banilor pe care ii cere. Deasemenea am mai vazut si legendarul  nad 3020 care s-a vandut la superpret, dar ce nu stie lumea este ca receiverul stereo nad 7020i este identic  cu ampliful 3020 cu diferenta ca include un tuner extraordinar Schotz la numai 400 ron, dar din pacate si asta e tot in Oradea.

Ma miram eu de ce aratau atat de asemanator alea 2... (cele doua NAD-uri)
Oricum, aveti dreptate, nu iau pana nu ascult, asa ca lista s-a redus la alegerea intre Yamaha Ax-500 si Alesis RA-150

#9
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Am luat pana la urmat Alesis-ul.
Se aude minunat. Are un sunet foarte curat si aerisit, si ceea ce-l face si mai bun e ca pare sa se inteleaga cu toate cele 3 tipuri de boxe pe care le detin (Yamaha, Sony, Jamo). Din pacate as fi preferat sa aiba niste butonele pt controlul bass-ului si al treble, eventual loudness...
Pare un amplificator foarte bine-facut si rezistent, look modern (desi aici preferam un vintage).
Sper sa ma tina :)

Edited by Champy0n, 11 December 2008 - 20:53.


#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Champy0n, on Dec 11 2008, 20:50, said:

Am luat pana la urmat Alesis-ul.
Se aude minunat. Are un sunet foarte curat si aerisit, si ceea ce-l face si mai bun e ca pare sa se inteleaga cu toate cele 3 tipuri de boxe pe care le detin (Yamaha, Sony, Jamo). Din pacate as fi preferat sa aiba niste butonele pt controlul bass-ului si al treble, eventual loudness...
Pare un amplificator foarte bine-facut si rezistent, look modern (desi aici preferam un vintage).
Sper sa ma tina :)

Si-ti ajung cei 75W? Mai fa-mi si mie placerea si da-l la maxim citeva secunde, dupa care vino si spune-ne si noua ce-ai simtit

#11
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

 vata_pa_batz, on Dec 11 2008, 21:20, said:

Si-ti ajung cei 75W? Mai fa-mi si mie placerea si da-l la maxim citeva secunde, dupa care vino si spune-ne si noua ce-ai simtit

Nu prea am de ce dau potentiometrul la mai mult de jumatate... Cel mai mult am urcat cu el la 3/4 si n-am rezistat mai mult de 5 secunde... Cred ca daca il dau la maxim ramane casa fara structura de rezistenta intacta.

Edited by Champy0n, 11 December 2008 - 23:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate