Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Hartuire

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
AVG

AVG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.05.2008
Salut, va rog sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarea problema:
Sora mea este amenintata de cateva luni de fostul prieten, prin telefoane, prin sms-uri, prin intermediul altor cunostinte precum ca o sa o pateasca, tot felul de lucruri de intimidare, jigniri, incat ii este frica sa mai mearga si la scoala.
Cum sa procedez in acest caz? are pe telefon o parte din mesaje.
Unde sa apelez pentru a gasi o modalitate de a stopa aceste amenintari.
Astept un raspuns cat mai urgent, dat fiind si situatia cat de urgenta.
Va multumesc! :worthy:

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pai, la politie?!
Daca fac fițe si nu iau in considerare plingerea, consulta un avocat.

#3
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Sora ta, merge personal la politie,depune o plangere pentru hartuire,jignire,intimidare si daca exista dovezi si amenintari,cum si in ce constau acestea.
   Sa pastreze fiecare sms, pentru ca acestea pot fi utilizate ca dovezi.
  
Daca este minora,sora ta sa mearga cu un parinte,tutore la sectia de politie,avand asupra lor buletinu.(Eu recomand sa mearga ambii parinti.)
Pentru plangerea respeciva se primeste numar inregistrare,apoi atat ea parte vatamata cat si persoana impotriva careia s-a depus plangerea,vor fi chemate ulterior pentru audieri,in functie de consecinte,dovezi se vor lua masurile legale ce se impun.
   Daca exista martori,este necesar numirea acestora,cat si adresele in plangere,si ca pont la audieri sa se prezinte si acestia benevol,altfel amanarea si indiferente duc la anchete nesfarsite.
  
   In alta ordine de idei,daca persoana respectiva este "tupeista" sa nu ma exprim altfel, se poate obtine in urma unui proces judecatoresc un ordin de restrictie,acesta consta in pastrarea unei distante de sora ta de catre persoana pe numumele careia s-a obtinut hotararea de interdictie.
In cazul in care acesta incalca hotararea judecatoreaca poate primi chiar privare libertate.
  Atentie,masura aceta se obtine doar in cazuri extreme,e greu de obtinut doar la o simpla afirmatie si amenintare.

PS-Recomand haine decente cand se merge la sectie,nu fustita scurta,impresia conteaza mult. B)

Edited by E_manuel1, 03 December 2008 - 20:46.


#4
AVG

AVG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.05.2008
Multumesc pentru raspunsuri,
Daca merg la politie, s-ar putea sa raman doar cu cererea inregistrata si atata, m-ar interesa sa rezolv aceasta problema mai repede,
Daca avocatul meu depunde plangere banuiesc ca se rezolva mai multe, sau sa merg la Parchet si sa depun o plangere penala...
Ce ma sfatuiti?

Edited by AVG, 03 December 2008 - 21:13.


#5
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Odata inregistrata plangerea,ea trebuie sa produca un efect,nu poate ramane nerezolvata,exista presiuni "de sus" referitor la plangeri nerezolvate.
   Nu este nevoie de avocat momentan,daca politia nu gaseste o solutie amiabila,atunci apelezi la un avocat,si mai departe acesta te va indruma/sfatui/ spre o instanta de judecata,atentie doar daca exista dovezi si supiciunea ca sora ta poate fi in pericol,daca nu este asa,este extrem de greu de obtinut hotarare judecatoreasca.
La tribunal mergi doar daca solutiile oferite de politie nu-l tin in frau pe cel care trimete mesaje,amenintari etc.

Edited by E_manuel1, 03 December 2008 - 21:24.


#6
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
hartuirea se refera doar la hartuirea sexuala la serviciu de catre un sef... poti face plangere doar pt. amenintare... totusi cel mai bine cred ca ar fi sa il ignore sa se fereasca de el o perioada, situatiile astea fiind destul de periculoase... o plangere il poate infuria mai tare si poate iesi urat...

#7
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 gtk, on Dec 6 2008, 18:53, said:

hartuirea se refera doar la hartuirea sexuala la serviciu de catre un sef... poti face plangere doar pt. amenintare... totusi cel mai bine cred ca ar fi sa il ignore sa se fereasca de el o perioada, situatiile astea fiind destul de periculoase... o plangere il poate infuria mai tare si poate iesi urat...
Si eu sunt de aceeasi parere !
Daca faci plangere omul poate trece chiar la fapte !
Presupun ca fostul prieten nu a reusit " sa o cunoasca " ! :)

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 AVG, on Dec 3 2008, 21:11, said:

Multumesc pentru raspunsuri,
Daca merg la politie, s-ar putea sa raman doar cu cererea inregistrata si atata, m-ar interesa sa rezolv aceasta problema mai repede,
Daca avocatul meu depunde plangere banuiesc ca se rezolva mai multe, sau sa merg la Parchet si sa depun o plangere penala...
Ce ma sfatuiti?

Daca depui plingerea la Parchet, tot la Politie o sa ajunga....
Treaba este ca o sa cam dureze pina se solutioneaza plingerea, insa finalitatea lui s-ar putea sa nu te satisfaca!
Cel mai bine este sa isi schimbe numarul de telefon...
Privind pe cel care a spus ca il vei enerva pe cel care ameninta.....  nu cred asta....
Daca va fi prins, va avea o reactie jalnica in fata Politiei... dar sfatul meu este de a schimba numarul....

#9
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 copjob2000, on Jan 16 2009, 10:45, said:

Privind pe cel care a spus ca il vei enerva pe cel care ameninta.....  nu cred asta....
din cauza ca nu ai avut de a face cu situatii de genul... :) e aproape lege: nu fa rau cuiva care a tinut sau tine la tine, ca te poti trezi cu surprize de proportii!

#10
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Cel mai sigur este sa schimbe numarul de telefon, deoarece pedepsele pentru infractiuni de acest gen sunt foarte mici, asa ca, din practica stiu ca procurorii nu trimit in judecata pentru asta ci dau celebrul 18/1, asa ca finalitatea nu este cea scontata, iar pe tembel nimeni nu-l poate obliga sa nu sune sau sa nu trimita mesaje.
De asemenea, o periaoada ar fi bine sa umble mai mult insotita pentru a avea un martor in caz ca...
Din experienta pot spune ca ex-ii nu renunta la acest comportament deviant decat dupa ce intra intro alta relatie.
Succes.

#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Da, in general, preferabil este ca persoana amenintata sa-si schimbe numarul de telefon si sa se fereasca de el. Depinde de personalitatea tipului, daca este intr-adevar violent, dement, sau numai disperat.
Dpdv juridic, solutia consta intr-o plangere la Politie sau Parchet pentru amenintare, avand grija sa-si conserve dovezi in sprijinul acuzatiilor (convorbiri inregistrate, eventual martori). Preferabil este Parchetul, sunt mai putine sanse ca dosarul sa fie uitat in arhiva, chiar daca cercetarile sunt efectuate tot de catre Politie. Ar fi bine sa cantariti inainte seriozitatea amenintarilor si, in functie de periculozitatea reala a individului, ca sa decideti daca merita sa deschideti un proces penal.

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 gtk, on Jan 17 2009, 13:35, said:

din cauza ca nu ai avut de a face cu situatii de genul... :) e aproape lege: nu fa rau cuiva care a tinut sau tine la tine, ca te poti trezi cu surprize de proportii!

Nu e lege... cum spui.. am intilnit cazuri de indivizi care in fata unora se dadeau mari si tari.... si cind au fost doar chemati la politie intrasera la niste idei pina sa ajunga acolo.... ca cine i-a reclamat, pentru ce, ca nu a facut nici un rau....bla, bla, bla iar cind se intilneau cu politistii....isi schimbau la 180 grade atitudinea.....
Asa ca....nu este lege... nici pe departe.... mai ales in ceea ce priveste un pustan...
Asa cum am spus....schimba numarul de telefon....este solutia cu cel mai rapid si mai palpabil rezultat.....cu plingerea...personal nu cred ca vei fi satisfacut de rezultat :confuzzled:

#13
georgiu40

georgiu40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2009
Sunt intro situatie asemanatoare(in 2luni sotia a primit din partea unui fost prieten de acum 20 de ani peste 100 de sms,beep-uri si telefone)si in momentul in care am fost sa il reclam la politie acestea mi-au spus ca in Romania singura solutie este sa schimb numarul de telefon,lucru pe care sotia nu il accepta.Asadar in aceasta tara este cam greu ca cel nevinovat sa isi gaseasca dreptatea!

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 georgiu40, on Jan 19 2009, 09:47, said:

Sunt intro situatie asemanatoare(in 2luni sotia a primit din partea unui fost prieten de acum 20 de ani peste 100 de sms,beep-uri si telefone)si in momentul in care am fost sa il reclam la politie acestea mi-au spus ca in Romania singura solutie este sa schimb numarul de telefon,lucru pe care sotia nu il accepta.Asadar in aceasta tara este cam greu ca cel nevinovat sa isi gaseasca dreptatea!

De la Politie au spus asa ceva, pentru ca, daca i-a trimis doar SMS-uri, fara sa ameninte... aceasta fapta nu este de competenta lor...
Daca a amenintat-o, fapta este de competenta lor (amenintare) dar este greu de probat.... daca ala suna de pe cartela nepersonalizata.
Cea mai rapida si convenabila rezolvare este schimbarea numarului de telefon.... costa ceva, dar cistigi linistea cautat...

#15
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 copjob2000, on Jan 18 2009, 01:22, said:

Nu e lege... cum spui.. am intilnit cazuri de indivizi care in fata unora se dadeau mari si tari.... si cind au fost doar chemati la politie intrasera la niste idei pina sa ajunga acolo.... ca cine i-a reclamat, pentru ce, ca nu a facut nici un rau....bla, bla, bla iar cind se intilneau cu politistii....isi schimbau la 180 grade atitudinea.....
vezi tu, atunci cand sunt implicate sentimente serioase, nu mai e vorba de dat mare sau nu stiu ce, ci poate fi o situatie de viata si de moarte... nu ma refer la smecherasi frustrati, ci la oameni care chiar sufera si pot face gesturi necugetate

 georgiu40, on Jan 19 2009, 09:47, said:

Sunt intro situatie asemanatoare(in 2luni sotia a primit din partea unui fost prieten de acum 20 de ani peste 100 de sms,beep-uri si telefone)si in momentul in care am fost sa il reclam la politie acestea mi-au spus ca in Romania singura solutie este sa schimb numarul de telefon,lucru pe care sotia nu il accepta.Asadar in aceasta tara este cam greu ca cel nevinovat sa isi gaseasca dreptatea!
hopa! dupa 20 de ani? :w00t: grija mare! imi vine totusi foarte greu sa cred ca din senin s-a apucat ala sa trimita sms-uri si nu stiu ce... dupa cum spuneam, chestiile aste NU se rezolva cu politia! cel mai bine e de ignorat, schimbat numar iar la nevoie chiar mutatul undeva mai departe poate fi o solutie... povestile cu politia, amenintarile si alte tampenii tind doar sa enerveze si mai mult genul asta de indivizi, daca la baza actiunilor lor exista sentimente si suferinta...

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 gtk, on Jan 19 2009, 15:14, said:

vezi tu, atunci cand sunt implicate sentimente serioase, nu mai e vorba de dat mare sau nu stiu ce, ci poate fi o situatie de viata si de moarte... nu ma refer la smecherasi frustrati, ci la oameni care chiar sufera si pot face gesturi necugetate


hopa! dupa 20 de ani? :w00t: grija mare! imi vine totusi foarte greu sa cred ca din senin s-a apucat ala sa trimita sms-uri si nu stiu ce... dupa cum spuneam, chestiile aste NU se rezolva cu politia! cel mai bine e de ignorat, schimbat numar iar la nevoie chiar mutatul undeva mai departe poate fi o solutie... povestile cu politia, amenintarile si alte tampenii tind doar sa enerveze si mai mult genul asta de indivizi, daca la baza actiunilor lor exista sentimente si suferinta...

Dar.... daca adevarul nu este asta???
Noi stim versiunea asta de la sotie....
Si daca, Doamne fereste! sotia, dupa 20 ani......  :angry:
Nu vreau nici macar sa scriu ceea ce-mi trece prin cap...
Dar, numai DACA adevarul este altul???  :naughty:

#17
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 copjob2000, on Jan 19 2009, 19:40, said:

Dar.... daca adevarul nu este asta???
Noi stim versiunea asta de la sotie....
Si daca, Doamne fereste! sotia, dupa 20 ani......  :angry:
Nu vreau nici macar sa scriu ceea ce-mi trece prin cap...
Dar, numai DACA adevarul este altul???  :naughty:
mda, e posibil sa fie o vrajeala ceva, sms-urile fiind trimise de altcineva... e posibil sa fie un pretext pt. o despartire desi e (sau pare) cam fortata situatia... sa fim seriosi, dupa douajde' ani tona de sms-uri, telefoane si nu situ ce... sigur ceva e putred ;)

Edited by gtk, 19 January 2009 - 22:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate