Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

router wireless + clicknet

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
salut la toata lumea. vreau sa stiu, va rog, cum sa fac sa pun un router wireless in fata unui modem de clicknet, astfel incat sa am net pe ambele laptopuri din camera. nenii de la romtelecom au venit, dar cand au auzit de router, au zis simplu ca ei nu stiu. am citit cateva chestii prin forum, dar nu m-am lamurit pe deplin.

ideea de baza care ar fi? sa pun in modem la dhcp - wan settings pe mod bridge si in router sa configurez conexiunea ppoe cum scrie in carticica aia de la clicknet?

modemul este un smartax mt882

#2
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008

View PostConstantinD, on Nov 28 2008, 22:59, said:

salut la toata lumea. vreau sa stiu, va rog, cum sa fac sa pun un router wireless in fata unui modem de clicknet, astfel incat sa am net pe ambele laptopuri din camera. nenii de la romtelecom au venit, dar cand au auzit de router, au zis simplu ca ei nu stiu. am citit cateva chestii prin forum, dar nu m-am lamurit pe deplin.

ideea de baza care ar fi? sa pun in modem la dhcp - wan settings pe mod bridge si in router sa configurez conexiunea ppoe cum scrie in carticica aia de la clicknet?

modemul este un smartax mt882

Spune ce router wi-fi ai , ca de obicei merge conectat la wan-ul routerului wi-fi in mod dhcp , daca vrei securitate e altceva ,intai spune-ne routerul wi-fi!

Deci cea mai simpla este sa bagi cablul de la modemul huawei in portul wan al routerului ,routerul sa fie dhcp si e gata ,ar lua logic max 10 secunde sa o faci.

Edited by ibm_570, 01 December 2008 - 03:23.


#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 05.01.2006
Sau citeste in semnatura mea linkul la ModemAdsl+Router

Bafta!

#4
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
Eu am facut asa:
1.cablul de LAN de la routerul ADSL l-am pus in portul de WAN la routerul Wireless
2.Pe routerul ADSL am lasat DHCP cu clasa IP 192.168.1.0
3.Pe routerul Wireless se activeaza DHCP pe WAN
4.Pe routerul Wireless am constatat ca la DHCP pe LAN avea exact aceeasi clasa ca cea de pe ADSL adica 192.168.1.0 si am schibat-o in 192.168.2.0
-routerul nu comuta pachetele decat intre doua clase diferite de adrese (C in cazul nostru)
5.Routerul Wireless si-a dat singur apoi restart
6.END&Working
B)

#5
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002

View PostRavy, on Dec 1 2008, 05:21, said:

Sau citeste in semnatura mea linkul la ModemAdsl+Router

Bafta!


Buna semnatura, dar cu o mica obiectie: pt GW dai adresa 192.168.1.254, dar aceasta adresa este valabila numai pt speedtouch. In cazul lui ConstantinD, trebuie inlocuita cu adresa pt MT882.

#6
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
va multumesc pentru raspunsuri. sper sa imi foloseasca. ma duc diseara acasa si incerc din nou.

din ce citisem eu pana acum pe forum, am inteles ca una din metode era sa pun modemul pe bridge si routarea + conexiunea ppoe sa o fac din routerul meu (Netgear wgr641 V6). Partea proasta e ca m-am uitat prin toate meniurile routerului meu si nu am gasit acei parametri VPI si VCI.
credeti ca merge daca pun conexiune ppoe, user si parola in routerul meu si las VPI si VCI setati in modem (pus pe Bridge)?

DHCP-ul la routerul meu l-am dezactivat, am zis ca pun eu IP local pe laptopurile care acceseaza routerul, dar unul din lucrurile care mi-au sarit in ochi este ca si modemul si routerul au acelasi IP local 192.168.1.1. Eu m-am gandit ca de-aia nu merge conexiunea. Poate cineva sa imi confirme daca aceasta poate fi o cauza?

LE: legat de ultimul paragraf, am citit mai atent ce a zis VAL18: "4.Pe routerul Wireless am constatat ca la DHCP pe LAN avea exact aceeasi clasa ca cea de pe ADSL adica 192.168.1.0 si am schibat-o in 192.168.2.0", deci am primit confirmarea   :)   . ramane doar prima parte

Edited by ConstantinD, 03 December 2008 - 09:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate