Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cum invat un caine sa doarma in cusca !

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ispatar

ispatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 16.02.2005
Buna!

Am un labrador cu varsat de 6 luni. Eu stau la casa si pana acuma el dormea pe presul din fata usei de la intrare. Am construit o cusca pentru el dar era ceva mai departe, in gradina. Ei acuma ca a venit frigu am adus cusca mai aproape de casa, in ideea in care sa doarma acolo.

Cu toate aceste nu il pot invata nicicum sa doarma acolo si sta tot in fata casei. Ce pot sa fac ?

Ma gandesc ca o sa fie o iarna grea si ca o sa ii fie frig.

Multumesc anticipat pentru sfaturi!

#2
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
cainele va dori mereu sa doarma langa stapanul lui. pentru inceput, dormi cu el in cusca. cand vezi ca a adormit, iesi din cusca si te duci in casa. treptat, se va obisnui sa doarma singur acolo...

#3
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006

 ispatar, on Nov 23 2008, 20:47, said:

Buna!
Am un labrador cu varsat de 6 luni. Eu stau la casa si pana acuma el dormea pe presul din fata usei de la intrare. Am construit o cusca pentru el dar era ceva mai departe, in gradina. Ei acuma ca a venit frigu am adus cusca mai aproape de casa, in ideea in care sa doarma acolo....
De regula se duce singur in cusca(sa aibe ceva paie sau altceva calduros inauntru), daca totusi e departe de presul de la usa sau are alte motive, se incapatineaza si sta ghemuit pe presul de la usa.O solutie e sa pui cusca la 1-2m de usa, pentru o perioada pina se invata sau definitiv.Eu asa am facut.La fel statea pe presul de la usa nu vroia sa intre deloc in garaj cu ceilalti la caldura.Am cumparat o cusca si am postat-o la 2 m de usa.Acum nu se mai dezlipeste de cusca e casa lui, e drept si cusca se afla intr-un loc ferit de vint si ploaie.Eventual daca vezi ca nu intra, pune-i ceva mincare in cusca...dar normal intra el singur noaptea.
Cainele isi pozitioneaza de regula locul pentru a pazii zona si usa este un reper important pentru el.Daca pui cusca departe in gradina nu cred ca o sa-l convingi sa se duca acolo.Pina si cateii care stau in casa isi au locurile lor preferate acolo unde au cea mai mare vizibilitate(sa acopere cit mai mult din campul vizual) in care nu lipseste intrarea.

Attached Files


Edited by piri, 24 November 2008 - 00:03.


#4
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
de asemenea, in cusca poti baga si presul pe care el doarme in fata usii

#5
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 wondermoshu, on Nov 24 2008, 10:15, said:

de asemenea, in cusca poti baga si presul pe care el doarme in fata usii
exact, "Presu' " de Ion Baiesu...

#6
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 Pazvante, on Nov 23 2008, 23:02, said:

cainele va dori mereu sa doarma langa stapanul lui. pentru inceput, dormi cu el in cusca. cand vezi ca a adormit, iesi din cusca si te duci in casa. treptat, se va obisnui sa doarma singur acolo...

 Pazvante, on Nov 25 2008, 00:13, said:

exact, "Presu' " de Ion Baiesu...
:roflmao:  
:roflmaofast:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate