Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

retinut(sechestrat) fara motiv de catre un controlor

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
sal all

acum 2 saptamani , intr'o dimineata in timp ce ma indreptam spre facultate, un controlor RATC vine cu tupeu si imi cere biletul. ( tin sa mentionez ca am abonament) Controlorul(un barbat), vazand ca urc in autobuz si ma asez pe scaun fara sa compostez, ce zice, " gata l'am prins, nu are bilet". Dupa cum spuneam vine cu o nesimtire daia crasa la mine si ma trage de maneca" biletul". Vazand ce clont are ii cer sa se legitimeze, foaia de parcurs si alte prostii etc. (inca nu ii aratasem abonamnetul) asta incepe sa faca ca trenul in gara. in sfarsit ii arat abonamentul. insa boul nu ma lasa si incepe sa imi spuna ca nu am dreptul sa ii cer sa se prezinte , numele etc. Intr'un final ii spun sa ma scuteasca de palavrageala, chiar in acest mod" sunt in regula cu abonamentul? OK atunci. asa ca va rog frumos sa ma lasati in pace. imi irositi timpul, asa ca plecati." Exact in acel moment ajung la cap de linie si la facultate(mai avema de mers 2 min). Asta enervat de ce i'am zis se posteaza in fata mea si imi spune ca nu ma lasa sa cobor si va chema jandarmii sa le spun  si lor ce i'am spus lui ( faptul ca eu i'am sugerat sa se prezinte cu legitimatia si sa isi spuna numarul) .toata lumea coborase in afar de mine.
Prost am fost ca nu mi'a trecut prin minte ca acest fapt constituie faptă penală si ar fi indicat sa ma lase sa cobor ) pana la urma i'am spus ca intarzii si " bine hai sa mergem " ma duc la seful controlorilor si cer sa imi spuna care sunt  atributiunile controlorilor. in final ala ma intreaba daca mi'a adus vreo atingere comportamentul barbatului care m'a controlat. i'am raspuns ca nu si am plecat.

trebuia sa il ard pe nenorocit insa ma grabeam la curs. ( fraier am fost deoarece sunt student la drept anul 1 si mai stiam ceva legi)

intrebarea care se puna. maimutoiul ala care m'a retinut(sechestrat) in autobuz desi eram in regula cu tot, a comis vreo infractiune ceva ?

Edited by shadowgign2, 19 November 2008 - 17:21.


#2
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
In ce a constat retinerea?
Ai vrut sa pleci si nu te-a lasat?
Tu singur ai spus ca ai mers cu el de bunavoie.

#3
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View Postortega, on Nov 19 2008, 17:22, said:

In ce a constat retinerea?
Ai vrut sa pleci si nu te-a lasat?
Tu singur ai spus ca ai mers cu el de bunavoie.


am vrut sa cobor din troleu insa controlorul s'a postat in fata mea si nu m'a lasat sa cobor desi eram la cap de linie si toata lumea coborase. ala vroia sa vina jandarmii in troleu. asteptand 5 minute si aia nu veaneau plus ca intarziam la cursuri, i'am zis"  hai domne ca intarzii la facultate, hai sa mergem  la ei daca asa vrei"

de fapt jandarmii nu aveau ce sa imi faca . eram in regula cu tot. prostul ala vroia sa faca pe smecherul cu mine si sa ma sperie.

si pana la urma ce infractiune am comis eu in autobuz? ca l'am atentionat de faptul ca nu s'a prezentat si ca ii lipsesc bunele maniere.?

Edited by shadowgign2, 19 November 2008 - 17:29.


#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
trebuia să pleci pur și simplu dacă nu te lăsa mai discutam

dar oricum nu rezolvai mai nimic cu o asemena plângere

#5
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View Postmadman2711, on Nov 19 2008, 17:33, said:

trebuia să pleci pur și simplu dacă nu te lăsa mai discutam

pai am vrut sa cobor sa plec. insa ala a spus ca nu plec nicaieri si sa raman in autobuz. plus de asta si'a incrucisat maine si s'a pus in fata mea taindu'mi calea.

#6
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
5 min e o perioada mica pt a spune ca e lipsire de libertate.
In practiva judiciara s-a retinut lipsire de libertate cand o pers a fost retinuta o perioada mai mare de timp(cateva ore), si datorita acestui fapt nu a putut sa ajunga la un examen(speta pe care o stiu eu).
Las-o balta si du-te si invata si alte legi.
Mai bine nu spuneai ca esti la drept :lol:

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
Penal nu o fi, insa tot nu e corect ca nu s-a legitimat si cea ce a facut, o sanctiunea administrativa tot ar trebui sa fie prevazuta in regulamentul controlorilor. Desii mai degraba cred ca e ceva de natura contraventionala. Parerea mea.

Edited by LunaCrystal, 20 November 2008 - 02:06.


#8
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
si care ar fi temeiul de drept dacă tot crezi tu asta?

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Lipsire de libertate nu este; eventual s-ar incadra la abuz in serviciu. Fa deocamdata o reclamatie la RATB, sediul central, vor primi un avertisment pentru comportament nepoliticos.

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postshadowgign2, on Nov 19 2008, 17:19, said:

sal all

acum 2 saptamani , intr'o dimineata in timp ce ma indreptam spre facultate, un controlor RATC vine cu tupeu si imi cere biletul. ( tin sa mentionez ca am abonament) Controlorul(un barbat), vazand ca urc in autobuz si ma asez pe scaun fara sa compostez, ce zice, " gata l'am prins, nu are bilet". Dupa cum spuneam vine cu o nesimtire daia crasa la mine si ma trage de maneca" biletul". Vazand ce clont are ii cer sa se legitimeze, foaia de parcurs si alte prostii etc. (inca nu ii aratasem abonamnetul) asta incepe sa faca ca trenul in gara. in sfarsit ii arat abonamentul. insa boul nu ma lasa si incepe sa imi spuna ca nu am dreptul sa ii cer sa se prezinte , numele etc. Intr'un final ii spun sa ma scuteasca de palavrageala, chiar in acest mod" sunt in regula cu abonamentul? OK atunci. asa ca va rog frumos sa ma lasati in pace. imi irositi timpul, asa ca plecati." Exact in acel moment ajung la cap de linie si la facultate(mai avema de mers 2 min). Asta enervat de ce i'am zis se posteaza in fata mea si imi spune ca nu ma lasa sa cobor si va chema jandarmii sa le spun  si lor ce i'am spus lui ( faptul ca eu i'am sugerat sa se prezinte cu legitimatia si sa isi spuna numarul) .toata lumea coborase in afar de mine.
Prost am fost ca nu mi'a trecut prin minte ca acest fapt constituie faptă penală si ar fi indicat sa ma lase sa cobor ) pana la urma i'am spus ca intarzii si " bine hai sa mergem " ma duc la seful controlorilor si cer sa imi spuna care sunt  atributiunile controlorilor. in final ala ma intreaba daca mi'a adus vreo atingere comportamentul barbatului care m'a controlat. i'am raspuns ca nu si am plecat.

trebuia sa il ard pe nenorocit insa ma grabeam la curs. ( fraier am fost deoarece sunt student la drept anul 1 si mai stiam ceva legi)

intrebarea care se puna. maimutoiul ala care m'a retinut(sechestrat) in autobuz desi eram in regula cu tot, a comis vreo infractiune ceva ?

Exista proverbul potrivit caruia: Hotul cu un pacat, pagubasul cu o mie!
De ce nu i-ai aratat din start abonamentul, mai ales ca aveai asa ceva si erai in regula???
Controlorii dau zilnic nas in nas cu fel de fel de indivizi certati cu legea si, personal sint impotriva ca ei sa nu plece in echipe de cel putin 4(PATRU) persoane!!!
Ce te-a deranjat la el? Ca a venit DIRECT la tine?
Poate ca te-a confundat.....mai ales ca, la fel ca tine procedeaza MAJORITATEA celor care calatoresc fraudulos...
Ceea ce ti s-a intimplat din partea controlorului putea fi foarte usor preintimpinat daca ii aratai direct legitimatia de calatorie, iar daca ai inceput sa ii ceri legitimatia de serviciu, ordinul de serviciu si alte astfel de documente, fara sa ii arati sau sa ii spui macar ca esti in ordine, l-ai lovit in orgoliul propriu si si-a depasit atributiile de serviciu si te-a "retinut" ceva timp....
In Codul Penal roman exista o infractiune care se numeste retinere abuziva, pentru care insa, este necesar ca faptuitorul sa aiba o anumita calitate.....nu te poate retine un maturator de strada, un vinzator, sau un controlor de bilete.....sau daca un astfel de functionar te retine, nu comite aceasta infractiune....
O alta infractiune asemanatoare ar fi "sechestrarea de persoane" insa controlorul nostru nu poate fi acuzat nici de asa ceva, pentru ca nu a urmarit obtinerea unui avantaj material.....
In fine, nici macar o contraventie nu a comis prietenul nostru.....iar daca vrei sa ii faci o bucurie, il poti, asa cum spunea cineva mai sus, reclama la locul de munca, insa nu cred ca va fi sanctionat si mai degraba, premiat pentru modul exemplar in care a actionat....
Pe viitor, daca mai esti intr-o astfel de situatie si esti in regula cu documentele de calatorie, EVITA astfel de situatii!
Iesi mai ieftin si mai linistit!

#11
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View Postcopjob2000, on Nov 20 2008, 19:08, said:

Exista proverbul potrivit caruia: Hotul cu un pacat, pagubasul cu o mie!
De ce nu i-ai aratat din start abonamentul, mai ales ca aveai asa ceva si erai in regula???
Controlorii dau zilnic nas in nas cu fel de fel de indivizi certati cu legea si, personal sint impotriva ca ei sa nu plece in echipe de cel putin 4(PATRU) persoane!!!
Ce te-a deranjat la el? Ca a venit DIRECT la tine?
Poate ca te-a confundat.....mai ales ca, la fel ca tine procedeaza MAJORITATEA celor care calatoresc fraudulos...
Ceea ce ti s-a intimplat din partea controlorului putea fi foarte usor preintimpinat daca ii aratai direct legitimatia de calatorie, iar daca ai inceput sa ii ceri legitimatia de serviciu, ordinul de serviciu si alte astfel de documente, fara sa ii arati sau sa ii spui macar ca esti in ordine, l-ai lovit in orgoliul propriu si si-a depasit atributiile de serviciu si te-a "retinut" ceva timp....
In Codul Penal roman exista o infractiune care se numeste retinere abuziva, pentru care insa, este necesar ca faptuitorul sa aiba o anumita calitate.....nu te poate retine un maturator de strada, un vinzator, sau un controlor de bilete.....sau daca un astfel de functionar te retine, nu comite aceasta infractiune....
O alta infractiune asemanatoare ar fi "sechestrarea de persoane" insa controlorul nostru nu poate fi acuzat nici de asa ceva, pentru ca nu a urmarit obtinerea unui avantaj material.....
In fine, nici macar o contraventie nu a comis prietenul nostru.....iar daca vrei sa ii faci o bucurie, il poti, asa cum spunea cineva mai sus, reclama la locul de munca, insa nu cred ca va fi sanctionat si mai degraba, premiat pentru modul exemplar in care a actionat....
Pe viitor, daca mai esti intr-o astfel de situatie si esti in regula cu documentele de calatorie, EVITA astfel de situatii!
Iesi mai ieftin si mai linistit!


da, poate ai dreptate, trebuia sa ii fi aratat abonamentul imediat.  insa vorba cuiva de pe softpedia " sunt foarte multi ( controlori) care, atunci cand primesc o legitimatie de la stat, se cred Dumnezeu."   am fost asa de artagos pt ca majoritatea daca nu chiar toti sunt niste specimene cu 8 clase care  habar nu au sa se poarte si cum am aratat mai sus se cred Dumnezeu.

PS: am uitat ghilimelele de rigoare pt "sechestrat"

Edited by shadowgign2, 20 November 2008 - 19:30.


#12
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Ai procedat corect, este obligat sa se prezinte, in momentul in care te controleaza. Asa se urca orice individ si controleaza calatorii. Poate trebuia sa ii arati intai abonamentul si dupa sa ii atragi atentia la felul cum a vb cu tine. Oricum trebuie sa fie politicosi si sa se prezinte in momentul in care abordeaza calatorii. Insa ce sa le ceri la cele 2 clase peste tren, cate au (probabil)...

Edited by Silviudeep, 20 November 2008 - 19:45.


#13
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View PostSilviudeep, on Nov 20 2008, 19:44, said:

Ai procedat corect, este obligat sa se prezinte, in momentul in care te controleaza. Asa se urca orice individ si controleaza calatorii. Poate trebuia sa ii arati intai abonamentul si dupa sa ii atragi atentia la felul cum a vb cu tine. Oricum trebuie sa fie politicosi si sa se prezinte in momentul in care abordeaza calatorii. Insa ce sa le ceri la cele 2 clase peste tren, cate au (probabil)...


corect. se trezesc multi nebuni care se dau drept controlori. de ex am gasit un caz exact in constanta in orasul meu si exact pe aceiasi linie pe care merg eu.


http://quizdeintrare...tanta-fals.html

Edited by shadowgign2, 20 November 2008 - 20:31.


#14
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postshadowgign2, on Nov 19 2008, 18:19, said:

intrebarea care se puna. maimutoiul ala care m'a retinut(sechestrat) in autobuz desi eram in regula cu tot, a comis vreo infractiune ceva ?

N-a comis nici pe dracu'. Si chiar daca a comis una, ar fi cuvantul tau impotriva cuvantului lui. Ce ai putea face?

View Postshadowgign2, on Nov 19 2008, 18:19, said:

trebuia sa il ard pe nenorocit insa ma grabeam la curs. ( fraier am fost deoarece sunt student la drept anul 1 si mai stiam ceva legi)
:roflmao: Cam care sunt legile alea pe care le stiai tu dupa o luna  de drept?

Edited by Gabi73C, 20 November 2008 - 23:21.


#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostSilviudeep, on Nov 20 2008, 19:44, said:

Ai procedat corect, este obligat sa se prezinte, in momentul in care te controleaza. Asa se urca orice individ si controleaza calatorii. Poate trebuia sa ii arati intai abonamentul si dupa sa ii atragi atentia la felul cum a vb cu tine. Oricum trebuie sa fie politicosi si sa se prezinte in momentul in care abordeaza calatorii. Insa ce sa le ceri la cele 2 clase peste tren, cate au (probabil)...
Cum adica sa se prezinte?
Sa iti spuna: Buna ziua, stimate domn (doamna)! Ma numesc Popescu Ion, sunt controlor de la RATB, am legitimatia cu numarul 249, ordinul de serviciu numarul 12 din data de azi si va rog sa imi prezentati documentul de calatorie valabil pe acest mijloc de transport???
Asa consideri ca este OBLIGAT sa procedeze?
Spune-mi, te rog, cite persoane poate controla respectivul, daca fiecaruia ii spune povestea asta???
Care ar mai fi rostul lor?
Cei care fac scandalul asta nu raspund la intrebarea: Ai bilet? ci fac caz de modul in care i se pune intrebarea, daca i-a fost pusa politicos, daca a aratat legitimatia, daca avea ordin de serviciu, daca era vizat si stampilat si alte asmenea motivatii pentru a motiva faptul ca NU ai bilet! Simplu!

Pe de alta parte, am vazut nenumarate cazuri in care diversi indivizi solizi, raspund cu NU si cu o nesimtire crasa la intrebarea daca au bilet si, cind li se cere un act de identitate, rid in fata controlorului, ba coboara si pleaca, ca si cind nu s-ar fi intimplat nimic.....
In cazul acestora cum ar trebui sa sa precedeze???
Asa ca chestie!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate