Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

rog un sfat sau o opinie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
nelutu59

nelutu59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.11.2008
In primul rand salut acest forum,si doresc daca se poate un sfat de la cineva care este mai in tema cu problema mea.
Anul trecut mi-am montat repartitoare pe calorifere,s-au afisat doua tipuri,unu mai
scump si unul mai ieftin , pentru care am si optat,taxa de citire era la fel pentru amandoua Cand a fost sa se monteze,am ramas ,,paf "ca mi-au pus alea scumpe motivul ca asa s-a hotarat (!) pentru ca am optat prea putini si majoritatea hotareste.Este corect?La plata ratelor,am ales 12 rate:pe care
administratorul urma sa le platesca(totdeauna am platit innainte)
In noiembrie anul trecut am platit 203 Ron ,in decembrie mi-a cerut 129Ron ca asa trebuie si din februarie am platit rate de 43,27Ron,urmand apoi sa plateasca administratorul la fima , dupa care apoi i-mi va da chitanta,in martie a fost sotia sa plateasca,dar nu a avut chitanta la el !!!si a spus ca o va pune in posta,povestea continua,in luna  mai am ramas restanta la cheltuieli,dar am trimis baiatul mai mare,sa plateasca rata(am uitat sa mentionez ca mie si sotiei ni s-a bifat pe un scadentar cand ii dadeam banii dar chitante ioc)In luna iunie stupoare ca n-am platit pe luna mai,(n-a bifat pe scadentar)atunci m-am supus si am mai platit din nou pe luna mai,si am cerut sa-mi dea chitantele pentru care am platit,pana in aceea data::mi-a dat  pe pe februarie era una de 129Ron pe martie n-o ,,gasea'' !!! pe aprilie si pe mai si mi-a scris pe chitanta ca mai am 5 rate pana in octombrie.cand am platit pe septembrie a incercuit rata septembrie si surpriza ,,,mai am de platit doua rate (chitante)octombrie si noiembrie Am fost la firma si am aflat ca el platea tot  pe luna anterioara dar mie i-mi dadea chitanta datata pe luna pe care ,,stiam ca platesc (ex iulie era rata platita pentru iunie iar eu stiam ca e pe iulie caci asa insemna in scadentar,pe care azi a sustinut ca nu mie i-mi bifa ratele cand ii dadeam banii , ci ale lui cand platea el,,dar asta acum am auzit prima data un adevar de la el ca pe noiembrie a platit rata de pe octombrie.Ma scuzati daca e cam lunga povestea ,recunosc ca am fost credul ,dar administratorul este foarte  versat,si de fapt,chitantele  sunt dovezi  (pai daca i-i platesc,iseamna cu 129,Ron !!!!mai mult)faptul cum m-a pacalit nu stiu cum sa dovedesc,ce as putea face?Multumesc si astep opinii

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Fara chitante nu vad cum ati putea dovedi plata ratelor. Nici o instanta nu crede ca luna de luna ati facut plati fara a primi chitante. Hai, o luna "uita", a doua luna promite ca pune chitanta la cutia de scrisori.
Dvs. ar trebui sa ne spuneti cum ati putea dovedi ca ati platit.  Vreun vecin a vazut cand dvs., sotia, sau copilul ati platit rata? Mai exista si alti pacaliti?
Care este situatia la firma? Asociatia de proprietari apare restanta? Cu ce suma?
Daca nu puteti aduce probe veridice, singura solutie este sa platiti si, pe viitor, sa cereti chitanta pentru orice suma incasata. In caz contrar, pe langa restante, platiti si cheltuieli de judecata, penalitati peste penalitati. Sau va treziti cu rezilierea contractului si, in consecinta, cu facturi enorme la caldura.

#3
nelutu59

nelutu59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.11.2008
multumesc pentru raspuns,Am fost la firma cu repartitoarele si m-i s-a spus
ca a fost platite toate ratele;;deci in noiembrie a platit administratorul ultima rata pe octombrie, singurul adevar auzit din gura lui, cand l-am intrebat ce a platit in noiembrie.(bine inteles nu i-am spus ca am fost la firma si m-am informat de acest lucru),eu i-am spus ca platesc pe octombrie ultima rata daca i-mi da ambele chitante,dar nu si nu,ca am doua a zis ca merge la firma si anuleaza chitantele  !!!! se poate?(caci in acest caz am sa platesc la firma de urgenta ratele pentru ca ei nu au nici o vina))Am mai facut un lucru,i-am fotografiat scadentarul,,dar s-a enervat repede si a incercuit urgent pe rata de octombrie si mi-a spus atunci ca este scadentarul lui pe care el nota ce  platit!!ACUMA ce am socotit eu suna asa;(scadentarul asta este chiar unul evident real)pai daca eu am chitanta pe februarie,,doar pe martie nu am ..e cu semnul???,nu am(pentru ca daca rata de pe octombrie a platit-o in noiembrie,,fapt pe care l-am banuit ca plateste asa cand l-am pus in iunie sa scrie  pe dosul chitantei de taxa comuna cate rate(5) mai am zis si sa semneze) chitanta de pe aprilie este precis chitanta cu care a platit pe martie,si pe Mai mi-a dat chitanta cu care a  platit pe aprilie ,pe chitante jos la REPREZENTAND :este scris cf TRCJ 700031,deci nu scrie ca  rate pe luna x ,numai chitantele sunt datate cand au fost emise,(si eu am chitanta  pe februarie care este pe trei luni si  chitante din aprilie pana in septembrie inclusiv;;iar pe scadentar ultima rata e octombrie),Inca o data multumesc pentru raspuns la aceasta scrisoare si astept si alte opinii

Edited by nelutu59, 20 November 2008 - 23:57.


#4
nelutu59

nelutu59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.11.2008

View Postnelutu59, on Nov 20 2008, 23:40, said:

multumesc pentru raspuns,Am fost la firma cu repartitoarele si m-i s-a spus
ca a fost platite toate ratele;;deci in noiembrie a platit administratorul ultima rata pe octombrie, singurul adevar auzit din gura lui, cand l-am intrebat ce a platit in noiembrie.(bine inteles nu i-am spus ca am fost la firma si m-am informat de acest lucru),eu i-am spus ca platesc pe octombrie ultima rata daca i-mi da ambele chitante,dar nu si nu,ca mai am doua .A zis ca merge la firma si anuleaza chitantele  !!!! se poate?(caci in acest caz am sa platesc la firma de urgenta ratele pentru ca ei nu au nici o vina))Am mai facut un lucru,i-am fotografiat scadentarul,,dar s-a enervat repede si a incercuit urgent pe rata de octombrie si mi-a spus atunci ca este scadentarul lui pe care el nota ce a  platit!!ACUMA ce am socotit eu suna asa;(scadentarul asta este chiar unul evident real)pai daca eu am chitanta pe februarie,,doar pe martie nu am ..e cu semnul???,nu am(pentru ca daca rata de pe octombrie a platit-o in noiembrie,,fapt pe care l-am banuit ca plateste asa cand l-am pus in iunie sa scrie  pe dosul chitantei de taxa comuna cate rate(5) mai am si am zis si sa semneze) chitanta de pe aprilie este precis chitanta cu care a platit pe martie,si pe Mai mi-a dat chitanta cu care a  platit pe aprilie ,pe chitante jos la REPREZENTAND :este scris cf TRCJ 700031,deci nu scrie ca  rate pe luna x ,numai chitantele sunt datate cand au fost emise,(si eu am chitanta  pe februarie care este pe trei luni si  chitante din aprilie pana in septembrie inclusiv;;iar pe scadentar ultima rata e octombrie),Inca o data multumesc pentru raspuns la aceasta scrisoare si astept si alte opinii


#5
GhitaMarian

GhitaMarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.10.2008
Data viitoare ai mai multa grija (tu si ceilalti memebrii ai familiei) sa primiti chitante. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate