Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Consecințe ale omniscienței?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008
Dacă YHWH există și cunoaște absolut totul (cunoaște trecutul, prezentul și viitorul) rezultă câteva lucruri:
- înseamnă că YHWH a știut dinainte ca Adam și Eva vor mușca din fructul interzis, știa dinainte că oamenii vor cădea în păcat, știa dinainte de potop și toate celelalte povești din Biblie
- înseamnă că a știut despre apocalipsă dinainte de a zice: "să fie lumină"
- înseamnă că a știut că oamenii vor fi păcătoși
- o consecință interesantă a omniscienței e că știe exact tot ce vom gândi, tot ce vom face, absolut tot, dinainte de a le face, chiar dinainte de a ne naște; ar putea să scrie o carte cu viața oricărui om, înseamnă că de fapt nu avem de ales, că alegerile noastre sunt iluzorii, înseamnă că nu există liber arbitru
- înseamnă că a creat răul cu bună știință -> înseamnă că e diabolic
- înseamnă că moralitatea nu are sens fiindcă nu avem de ales, tot ce facem este prezis, predestinat și imuabil

Crede cineva că YHWH a fost surprins că Adam și Eva au mușcat din fruct?
Deci, YHWH, dinainte de crea Universul știa că toți oamenii vor trebui să care păcatul strămoșesc în spate. :)

Eu personal, recunosc o chestie, dacă aș fi știut dinainte că vor mușca din fruct, aș fi pus pomul cunoașterii în altă parte sau aș fi pus gard de sârmă ghimpată. :lol: Și nu, asta nu ar fi însemnat că interfera cu liberul arbitru tocmai fiindcă dacă există omnisciență, nu poate exista liber arbitru.

Fiind nevoie de o întrebare, sunt acestea cu adevărat consecințe ale omniscienței?

Edited by 9a3ef6097, 15 November 2008 - 23:07.


#2
dragon01

dragon01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 26.04.2007

View Post9a3ef6097, on Nov 15 2008, 23:04, said:

Și nu, asta nu ar fi însemnat că interfera cu liberul arbitru tocmai fiindcă dacă există omnisciență, nu poate exista liber arbitru.

Fiind nevoie de o întrebare, sunt acestea cu adevărat consecințe ale omniscienței?
pai inseamna ca nu stia de inainte ce se va intampla,btw tu chiar crezi in chestia asta cu pomul si cu marul?

#3
baraka_

baraka_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 11.09.2007
"înseamnă că nu există liber arbitru"
Yep.
Nici  al omului... dar nici al lui dumnezeu. Macar noi avem o iluzie a propriei alegeri, ca nu stim.... da' pentru el cred ca e si mai tragic...nici nu e de mirare ca e tot timpul suparat pe tot si toate.

#4
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

View Postbaraka_, on Nov 16 2008, 02:40, said:

"înseamnă că nu există liber arbitru"
Yep.
Nici  al omului... dar nici al lui dumnezeu. Macar noi avem o iluzie a propriei alegeri, ca nu stim.... da' pentru el cred ca e si mai tragic...nici nu e de mirare ca e tot timpul suparat pe tot si toate.


Daca nu ar exista liberul arbitru nu ar exista atei sau.... credinciosi
Daca cineva a facut omul si la instalat in livada cu mar ,ori nu a avut unde sa il duca in alta parte ori i-a parut rau de mar sa il taie Ca sa faca probe cu inteligenta unui animal putea sa incerce altceva
In plus si omul putea sa nu muste din mar si totul era ok,nu mai discutam despre liberul arbitru acum

#5
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008

View Postdragon01, on Nov 15 2008, 23:54, said:

pai inseamna ca nu stia de inainte ce se va intampla,btw tu chiar crezi in chestia asta cu pomul si cu marul?
Desigur ca nu cred.
Sunt si eu ateu dar imi place sa mai privesc lucrurile din perspectiva teistilor ca sa scot in evidenta problemele cu credinta lor.

#6
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postsorin520, on Nov 16 2008, 08:30, said:

Daca nu ar exista liberul arbitru nu ar exista atei sau.... credinciosi
Daca cineva a facut omul si la instalat in livada cu mar ,ori nu a avut unde sa il duca in alta parte ori i-a parut rau de mar sa il taie Ca sa faca probe cu inteligenta unui animal putea sa incerce altceva
In plus si omul putea sa nu muste din mar si totul era ok,nu mai discutam despre liberul arbitru acum
Topic despre liberul arbitru

C'mon, nu a avut unde sa ii duca? Dumnezeu mai e si atotputernic. :)

View Post9a3ef6097, on Nov 15 2008, 23:04, said:

Crede cineva că YHWH a fost surprins că Adam și Eva au mușcat din fruct?
Si de aici devine amuzant pentru ca peste tot in Biblie Dumnezeu se infurie si e luat prin surprindere. :D Cum se poate asa ceva? Sau Dumnezeu mai si minte/se preface? :P

Edited by caroline_hi, 16 November 2008 - 13:47.


#7
N-B-A

N-B-A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 14.06.2008

View Postbaraka_, on Nov 16 2008, 02:40, said:

"înseamnă că nu există liber arbitru"
Yep.
Nici  al omului... dar nici al lui dumnezeu. Macar noi avem o iluzie a propriei alegeri, ca nu stim.... da' pentru el cred ca e si mai tragic...nici nu e de mirare ca e tot timpul suparat pe tot si toate.

hahahahahaha
tare punct de vedere...

"of... stiam ca asta o sa faca asta!! ce dracu sa fac?? - ia... un potop repede!! o furtuna!! o ciuma!! ... of ... la dracu... si stiam ca o sa fac asta..."

View Postsorin520, on Nov 16 2008, 08:30, said:

In plus si omul putea sa nu muste din mar si totul era ok,nu mai discutam despre liberul arbitru acum

hai ma... pei cum ar fi nascocit omul chestia asta daca aia nu muscau cu pofta?

#8
9a3ef6097

9a3ef6097

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 22.09.2008

View PostN-B-A, on Nov 16 2008, 13:57, said:

"of... stiam ca asta o sa faca asta!! ce dracu sa fac?? - ia... un potop repede!! o furtuna!! o ciuma!! ... of ... la dracu... si stiam ca o sa fac asta..."
:lol:  :first:

#9
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Post9a3ef6097, on Nov 16 2008, 08:36, said:

Desigur ca nu cred.
Sunt si eu ateu dar imi place sa mai privesc lucrurile din perspectiva teistilor ca sa scot in evidenta problemele cu credinta lor.
Si crezi ca vei primi vreun premiu,, stai linistit ce faci tu este egal cu 0 sau tu crezi ca meseria asta de politist in ale ideologiei si valorilor morale iti va aduce o pensie buna. Ai impresia ca esti esti primul care pune probleme de genul asta, sunt atatea lacune in crestinism ca daca te apuci sa o faci pe politaiul nu mai termini niciodata si atata timp cat privesti jumatatea goala a paharului totul se va rezuma la asta.
Sezi bland ca avem, destui politisti pe forum si fara sa mai contribui tu.

#10
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Post9a3ef6097, on Nov 15 2008, 23:04, said:

Dacă YHWH există și cunoaște absolut totul (cunoaște trecutul, prezentul și viitorul) rezultă câteva lucruri:
- înseamnă că YHWH a știut dinainte ca Adam și Eva vor mușca din fructul interzis, știa dinainte că oamenii vor cădea în păcat, știa dinainte de potop și toate celelalte povești din Biblie
- înseamnă că a știut despre apocalipsă dinainte de a zice: "să fie lumină"
- înseamnă că a știut că oamenii vor fi păcătoși
- o consecință interesantă a omniscienței e că știe exact tot ce vom gândi, tot ce vom face, absolut tot, dinainte de a le face, chiar dinainte de a ne naște; ar putea să scrie o carte cu viața oricărui om, înseamnă că de fapt nu avem de ales, că alegerile noastre sunt iluzorii, înseamnă că nu există liber arbitru
- înseamnă că a creat răul cu bună știință -> înseamnă că e diabolic
- înseamnă că moralitatea nu are sens fiindcă nu avem de ales, tot ce facem este prezis, predestinat și imuabil

Crede cineva că YHWH a fost surprins că Adam și Eva au mușcat din fruct?
Deci, YHWH, dinainte de crea Universul știa că toți oamenii vor trebui să care păcatul strămoșesc în spate. :)

Eu personal, recunosc o chestie, dacă aș fi știut dinainte că vor mușca din fruct, aș fi pus pomul cunoașterii în altă parte sau aș fi pus gard de sârmă ghimpată. :lol: Și nu, asta nu ar fi însemnat că interfera cu liberul arbitru tocmai fiindcă dacă există omnisciență, nu poate exista liber arbitru.

Fiind nevoie de o întrebare, sunt acestea cu adevărat consecințe ale omniscienței?

Nu se cheama omniscienta ci intuitie exact cum Jules Verne a prevazut dimensiunile modului Apollo .
YHWH este om nu o forta supranaturala de unde ai ajuns tu la concluzia ca a stiut totul dinainte ?

#11
dragon01

dragon01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 26.04.2007

View Postgi_fubar, on Nov 16 2008, 15:17, said:

Nu se cheama omniscienta ci intuitie exact cum Jules Verne a prevazut dimensiunile modului Apollo .
YHWH este om nu o forta supranaturala de unde ai ajuns tu la concluzia ca a stiut totul dinainte ?
cum ai ajuns tu la concluzia asta?

#12
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004
Up. :thumbup:

#13
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
si tu vinzi vaselina ? :P

Edited by cardinal, 18 November 2008 - 05:41.


#14
Raperu`

Raperu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.08.2007

View Post9a3ef6097, on Nov 15 2008, 23:04, said:

Dacă YHWH există și cunoaște absolut totul (cunoaște trecutul, prezentul și viitorul) rezultă câteva lucruri:
- înseamnă că YHWH a știut dinainte ca Adam și Eva vor mușca din fructul interzis, știa dinainte că oamenii vor cădea în păcat, știa dinainte de potop și toate celelalte povești din Biblie
- înseamnă că a știut despre apocalipsă dinainte de a zice: "să fie lumină"
- înseamnă că a știut că oamenii vor fi păcătoși
- o consecință interesantă a omniscienței e că știe exact tot ce vom gândi, tot ce vom face, absolut tot, dinainte de a le face, chiar dinainte de a ne naște; ar putea să scrie o carte cu viața oricărui om, înseamnă că de fapt nu avem de ales, că alegerile noastre sunt iluzorii, înseamnă că nu există liber arbitru
- înseamnă că a creat răul cu bună știință -> înseamnă că e diabolic
- înseamnă că moralitatea nu are sens fiindcă nu avem de ales, tot ce facem este prezis, predestinat și imuabil
Interesant , deoarece D-zeu e atotstiutorul , si atotputernicul trebuia sa gaseasca o formula magica sa ne scape de pacatul care era sa il facem cu marul .... da` de ce D-zeu nu a vrut sa stiim si noi totul ?

Edited by Raperu`, 18 November 2008 - 06:33.


#15
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postdragon01, on Nov 16 2008, 21:17, said:

cum ai ajuns tu la concluzia asta?

scrie in biblie

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View Post9a3ef6097, on Nov 15 2008, 23:04, said:

- înseamnă că a știut că oamenii vor fi păcătoși

Cu asta sunt de acord. In rest....nu prea.

#17
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View Post9a3ef6097, on Nov 15 2008, 23:04, said:

Fiind nevoie de o întrebare, sunt acestea cu adevărat consecințe ale omniscienței?
Binevenit topic.
Am punctat si eu adeseori contradictia dintre omniscienta, omnipotenta si liber arbitru, ca sa nu mai vorbim de moralitatea divina.
Crestinii nu inteleg faptul ca zeul lor, gratie ipoteticei omnisciente, nu are planuri, intentii, decizii, razgandiri, stari emotionale (bucurie, furie etc) s.a.m.d.

#18
snot

snot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.11.2008

View Post9a3ef6097, on Nov 15 2008, 23:04, said:

Dacă YHWH există și cunoaște absolut totul (cunoaște trecutul, prezentul și viitorul) rezultă câteva lucruri:
- înseamnă că YHWH a știut dinainte ca Adam și Eva vor mușca din fructul interzis, știa dinainte că oamenii vor cădea în păcat, știa dinainte de potop și toate celelalte povești din Biblie
...

Fiind nevoie de o întrebare, sunt acestea cu adevărat consecințe ale omniscienței?
Faptul că YHWH știa că tu o să fii atât de prost, încât să fii atât de prost, încât să te întrebi ce știa el, știind că el știa ce știi tu și nimic mai mult, l-a făcut să fie tolerant cu proștii, altfel, toți proștii i-ar fi contestat doar omnisciența, nu și puterea de a-și controla omnisciența.

Pe viitor, când te simți prost, nu rău, adică îți vine să verși, de cât de prost ești, fă și tu o labă, în loc de un topic cretin!

Avantaje:
1. Nu te știe nimeni;
2. Nu interesează pe nimeni.
---------------------

Am ajuns să vedem cu ochii noștri cum un prost se crede dumnezeu, gândește ca dumnezeu, dar nu face nimic, ca dumnezeu. Nu e frumos?!!

View PostBaphomet, on Nov 19 2008, 20:16, said:

Binevenit topic.
Am punctat si eu adeseori contradictia dintre omniscienta, omnipotenta si liber arbitru, ca sa nu mai vorbim de moralitatea divina.
Crestinii nu inteleg faptul ca zeul lor, gratie ipoteticei omnisciente, nu are planuri, intentii, decizii, razgandiri, stari emotionale (bucurie, furie etc) s.a.m.d.
Binevenit, bădaproste! Să fie primit!
Ai punctat un căcat!
Altul care a băut o bere cu gizăs și a bârfit cu el despre cele sfinte!
De unde pulla mea veniți toți glorioșii ăștia e peste putința mea de pricepere!

Toți furțăngăii vă dați în bărci cu dumnezeu, aveți opinii, convingeri, dude, dileme, axiome despre aia și ailaltă, că să vezi de unde l-am luat eu pe dumnezeu din șanț și i-am arătat calea lactee...

Bă, voi chiar n-aveți rușine?

În viața voastră reală aveți 3 coaie extirpate și 4 lobi frontali donați la 4 pfoten, o puță mică și uscată, și nimeni care să vă aplaude când vă masturbați la fashion tv... și aveți tupeu pe forum, îl luați pe dumnezeu de tovarăș și defilați pe toate toapicele cu el de gât!

Toți poluații nocturni își varsă apa din genunchi, în lipsă de prostamol, picătură cu picătură, pe toapice înfiorător de cretine, prin enunț și substanță.
L-au prins pe dumnezeu fără gardă și acum explică ei ce n-au înțeles alții.

Mă cac pe topicul vostru, mă cac!

Hai, țiba, nu, serios, hai, țiba!!!

Edited by snot, 19 November 2008 - 20:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate