Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

motoare pas cu pas

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#253
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Interesant mod pentru transmiterea la distanta fara cuplaj mecanic folosind selsinele, insa tensiunile de alimentare mari le fac inutilizabile in cazul meu care am doar 7 volti.

Pentru transmiterea la distanta a miscarilor cred ca ar merge doua motoare pas cu pas cuplate, unul mai puternic sa invarta pe unul mai slab, insa problema apare la rotatii lente din cauza curentului generat de motorul transmitator insuficient. Am incercat la motoare bipolare amplificarea AF a curentilor dar fara rezultat, urmeaza sa mai incerc amplificarea AF si la modele unipolare numai ca inca nu am pus la punct un amplificator cu 4 intrari/iesiri cu compresie pentru nivel constant iesire. Daca ar merge ultima varianta as putea suplimenta ceva la tensiunea de alimentare, imi trebuie 1-max 2 wati de motor. Dar mai am o varianta in plan prin folosirea la mpp transmitator a unui multiplicator mecanic turatie si demultiplicator la motorul receptor pentru a atenua pierderea de pasi la turatii lente, iar in acest fel as scuti si sursa de alimentare.

Zilele trecute am improvizat un colector rotitor pentru alimentare motor unipolar, (pot atasa o poza daca e necesar) exact in aceiasi idei pt transmitere la distanta a miscarii unghiulare insa imi pierde pasi la turatii mai mari, probabil am gresit eu ceva deoarece la colector am cateva grade timp mort cand motorul nu este alimentat pe nici o infasurare, insa am sa refac colectorul pt a alimenta cate doua infasurari odata pentru cca 45 grade rotatie poate am noroc de jumate de pas,

Edited by c_anicai, 14 October 2013 - 03:28.


#254
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
mic test de transmitere unghiulara fara cuplaj mecanic folosind doua motoare pas cu pas si un circuit amplificare AF.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3UK04AvCxaU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#255
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare tuturor,

am un motor M35SP-7T stepper motor ( cu 4 alimentari) si vreau sa-l folosesc in modelism, si anume la o macara.Va rog sa-mi spuneti cum il pot face sa sa functioneze la o turatie mica ~80 rot/min.Va rog sa ma ajutati cu o schema ceva.

Multumesc.

#256
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Se poate cu o platforma/clona Arduino, este cea mai simpla varianta si poti sa reglezi foarte precis turatia/pozitia.

#257
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Cam vechi tread-ul dar intreb si eu:
cum afli numarul de pasi in modul unipas al unui MPPS?
Mai pe romaneste vreau sa controlex un MPPS bipolar folosit la DVD-uri (cel cu ax melcat, de pozitionare actuator.

Rotit cu mina am fix 10 "hpouri" care se simt la mina
Asta inseamna ca are 10 pasi in modul unipas? Daca da, in semipas ar fi 20.
Pasul axului melcat are 3 mm.
Adica pas liniar de 0.3 mm sau 0.15 mm in semipas.
Asa motoare se pot folosi si in multipas? As dori o rezolutie mai buna, sa spunem 0.05 mm/tura.
Multumesc

#258
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Scuze, micropasi, nu multipasi

#259
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,457
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdiaconuliviu, on 18 aprilie 2021 - 20:10, said:

Scuze, micropasi, nu multipasi
micropasii sunt controlati software si pot fi maxim 16 parca. Asta stiu eu ca nu exista hardware acei pasi si controller-ul care comanda stie sa-i faca

Edited by radu103, 18 April 2021 - 20:17.


#260
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Uneori si 256 de micropasi, am inteles.

Totusi, cine ma ajuta cu pasii acelui motor? Sint 10? sau se deduc altfel decit "hopurile" simtite la mina la rotatie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate