Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cat platiti asigurarea la casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Cat va costa asigurarea locuintei?

Eu am primit o oferta de la Allianz Tiriac si pentru asigurarea unei garsoniere(45000 euro), m-ar costa 148 euro pe luna, cum vi se pare? As gasi si oferte mai bune sau ma opresc la ei? Este o garsoniera pe care o am momentan inchiriata, constuctie 1989, am inteles ca cele mai noi, dupa 1999 sunt mai ieftine la asigurare.
Si detaliat ar fi cam asa:
-asigurare standard extinsa                 81     euro
-riscuri catastofice                              42,75 euro
-asigurare bunuri(1500euro)                 5.40 euro
-riscuri catastrofice(1500 euro)             2,70 euro
-raspundere civila obligatorie(3000euro) 16,15 euro

TOTAL                                               148 euro

Voi ce sume platiti si unde sunteti asigurati?

#2
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

 miki3, on Nov 6 2008, 18:14, said:

Eu am primit o oferta de la Allianz Tiriac si pentru asigurarea unei garsoniere(45000 euro), m-ar costa 148 euro pe luna, cum vi se pare?
As gasi si oferte mai bune sau ma opresc la ei?
Este o garsoniera pe care o am momentan inchiriata, constuctie 1989, am inteles ca cele mai noi, dupa 1999 sunt mai ieftine la asigurare.
cand am vazut titlul credeam ca e vorba de asig. obligatorie...

de ce ar vrea un om sa asigure o garsoniera construita in 1989?
chiar nu ai pe ce da banii obtinuti din chirie?

vezi ca facea 45000, insa nu va mai face 45000 ;)

Edited by anonimulno01, 06 November 2008 - 18:28.


#3
Littleboy

Littleboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.10.2007
Odata cu introducerea asigurarii obligatorii vor aparea si oferte de la firmele de asigurari. Daca vrei sa faci acest pas inainte de introducerea celor obligatorii , cel mai bine te interesezi pe la toate aceste firme care ofera servicii de asigurari si iti faci singur calculele. Parerea mea ar fi sa astepti , cu siguranta vor aparea oferte tentante.

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Probabil vrei sa zici pe an, nu pe luna.

#5
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

 don_dannielo, on Nov 6 2008, 20:49, said:

Probabil vrei sa zici pe an, nu pe luna.

Da, sigur pe an.


 anonimulno01, on Nov 6 2008, 18:27, said:

cand am vazut titlul credeam ca e vorba de asig. obligatorie...

de ce ar vrea un om sa asigure o garsoniera construita in 1989?
chiar nu ai pe ce da banii obtinuti din chirie?

vezi ca facea 45000, insa nu va mai face 45000 ;)


De ce vi se pare ca ar fi nepotrivita asigurarea? O am asigurata de 3 ani, si a fost cazul chiar sa-mi trebuiasca, nu demult m-au inundat vecinii si s-a dovedit a fi eficienta cat de cat, plus ca ma gandesc si in cazul de Doamne fereste vreo calamitate.

Valoarea ei reala zic ca e mai mare de 45 de mii chiar daca au scazut preturile pentru ca e situata central, dar totusi am zis s-o asigur la aceasta suma.

Si inca ceva: daca fac asigurarea asta, mai suntem obligati sa o asiguram si prin programul asta obligatoriu?

Edited by miki3, 07 November 2008 - 09:19.


#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Am facut o asigurare la Asirom, constrans de un credit bancar.
Valoarea politei de asigurare asigurare pe an este 0,20% din valoarea evaluata a imobilului. Aceasta polita acopera doar cazurile de calamitate si atat, la aceasta polita nu exista fransiza.
Pentru cazuri de inundatie a mea sau vecinii pe mine se plateste o polita de 15eu/an iar valoarea maxima a despagubirilor in acest caz este de 3000 eu, la aceasta polita fransiza este de 3%.
In cazul tau intreaba daca se plateste fransiza si cat reprezinta aceasta.
Am incercat sa calculez cat reprezinta in cazul tau procentual varainta standard (81eu) + cea contra calamitatilor (42eu) si iesa dupa calculul meu ca polita ta reprezinta doar pentru aceste asigurari o valoare de 0,27% din valoarea evaluata.
Amintesc ca valorile acestea sunt anuale.

#7
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

 miki3, on Nov 7 2008, 09:18, said:

O am asigurata de 3 ani, si a fost cazul chiar sa-mi trebuiasca, nu demult m-au inundat vecinii si s-a dovedit a fi eficienta cat de cat, plus ca ma gandesc si in cazul de Doamne fereste vreo calamitate.
pai pentru inundatie de la vecinu' asiguri tu?
o rezolvai foarte simplu: ii rupeai capu' pana iti dadea bani, sau daca esti mai pasnic :rolleyes:  faceai un proces (nerecomandat)

cat despre calamitate...nu cred ca o sa cada un bloc din 89 la cutremure de intensitate mica.
oricum o sa dea statul ajutor :rolleyes:
si daca ai asigurare, nici nu veau sa ma gandesc la "birocratie" in cazul asta extrem :lol:

per total e inutila. sunt mai multe sanse sa castigi la loto decat sa se distruga garsoniera ta :rolleyes:
eu n-as plati nici asig. obligatorie :lol: , chiar daca e 10-20 euro

Edited by anonimulno01, 07 November 2008 - 11:49.


#8
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 anonimulno01, on Nov 7 2008, 11:48, said:

pai pentru inundatie de la vecinu' asiguri tu?
o rezolvai foarte simplu: ii rupeai capu' pana iti dadea bani, sau daca esti mai pasnic :rolleyes:  faceai un proces (nerecomandat)

cat despre calamitate...nu cred ca o sa cada un bloc din 89 la cutremure de intensitate mica.
oricum o sa dea statul ajutor :rolleyes:
si daca ai asigurare, nici nu veau sa ma gandesc la "birocratie" in cazul asta extrem :lol:

per total e inutila. sunt mai multe sanse sa castigi la loto decat sa se distruga garsoniera ta :rolleyes:
eu n-as plati nici asig. obligatorie :lol: , chiar daca e 10-20 euro

marfa!! asa ai vorbi si de o asigurare de viata sau ai ceva in mod expres cu asigurarea de bunuri?

#9
Littleboy

Littleboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.10.2007
Eu ma bucur ca va deveni obligatorie , asta ca sa nu mai sufere altii de pe urma inundatiilor de prin Moldova.

#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Si eu ma bucur, cu ce e de vina statul incat sa dea bani sinistratilor ? Corect ar fi fost sa nu fie obligatorie, insa cine nu face sa dea declaratie ca in caz de calamitate nu va primii un leu despagubire/ajutor.

O garsoniera care e inchiriata nu crezi ca e bine sa fie asigurata odata ce poate ajunge distrusa inclusiv din neglijenta chiriasilor ?

#11
rossu

rossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.02.2006
am inteles ca aceste asigurari vor deveni obligatorii de prin iulie anul viitor. toate bune si frumoase, dar cine va evalua valoarea imobilului? oare vor fi evaluate de catre "analistii" imobiliari?

#12
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
eu una as face asigurarea,dar sa nu fie o suma enoerma,adica 150 de euro pe an,eu spun ca este bine,dar macar sa fie evaluata corect locuinta,sa fie asigurata 100%in caz de ceva...

#13
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
de la 1 iunie de vine obligatorie. dar obligatorii vor fi doar riscurile catastrofice, asa ca daca vrei mai mult decat asigurare contra calamitatilor, platesti separat.

#14
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Daca e sa vorbim de sumele care se platesc pe an pentu o asigurare la o locuinta chiar nu este o valoare asa de mare. Majoritatea firmelor asigura locuinta undeva la 0.15 -0.35 % din valoarea locuintei (aici asigurandu-se cutremur incendiu inundatie vandalism furtuna .....). Majoritatea i-si fac casco la masina pentru care platesc cateva sute de euro pe an, dar refuza sa-si faca asigurare la locuinta care e mult mai ieftina.

#15
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu am la ING.
am un apt. in constanta...2 camere construit in 1968.
L-am evaluat la vreo 60-70.000 euro...nu mai stiu si nici nu am hartiile la mine. bineinteles asta e de cateva luni bune...cred ca din vara trecuta ca acum sigur valoare lui e mai mica.
cert e ca platesc in jur 42-45 de lei/luna...bani care se debiteaza automat din contul cont'rol.
eu zic ca e o idee buna... contractul e facut pe 5 ani....dar poti sa te opresti oricand daca nu iti mai convin conditiile.

#16
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
cat de usor ti-au luat in asiguare blocul din '68?

#17
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 adrianatoma, on Feb 14 2009, 00:03, said:

cat de usor ti-au luat in asiguare blocul din '68?
n-am avut nici o problema cu anul constructiei ...de fapt ei nu au avut....nu au zis absolut nimic.
cred ca in 15 min s-a rezolvat totul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate