Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cat costa sa traiesti in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: Venituri si Cheltuieli (128 member(s) have cast votes)

Stati singuri sau impartiti cu cineva cheltuielile casei?

  1. Singur (51 votes [39.53%])

    Percentage of vote: 39.53%

  2. Cuplu (78 votes [60.47%])

    Percentage of vote: 60.47%

Ce venituri aveti?

  1. minim (500 RON) (10 votes [7.58%])

    Percentage of vote: 7.58%

  2. mediu (1200 RON) (18 votes [13.64%])

    Percentage of vote: 13.64%

  3. peste mediu (1500>) (104 votes [78.79%])

    Percentage of vote: 78.79%

Ce cheltuieli aveti lunar? (pe persoana)

  1. Peste 725 euro? (46 votes [35.11%])

    Percentage of vote: 35.11%

  2. Sub 725 euro? (85 votes [64.89%])

    Percentage of vote: 64.89%

Vote Guests cannot vote

#19
loasa

loasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.11.2007
La cerere :)

Daca mai trebuie adaugat ceva,spuneti.

LE: am vrut sa dau un exemplu si am gresit-o la ultima. SUb 725 :D

Edited by loasa, 04 November 2008 - 14:41.


#20
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003
Cum e cu mancarea ?
Ce procent in oras, ce procent acasa ?
Cat lasi bacsis ?
Tii o dieta ? Ai nevoie de ceva deosebit de mancare ?
Toate astea de mai sus te dau peste cap la capitolul costuri/mancare.
In Bucuresti este f. scumpa mancarea.
Daca pui in calcul o dieta echilibrata te sperii cand tragi linie.


Cum e cu energia termica ? Cum preferi in casa iarna ? Sosete groase, pulover de lana sau sa stai in chiloti ?

#21
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Da, sunt multe variabile la mijloc, dar pana la urma un sondaj intotdeauna vorbeste de medii, de general, nu de particular sau de extreme.
Bineinteles ca sunt factori care vor duce acele valori in sus sau in jos, dar pana la urma nu poti face un sondaj tinand cont de toate aceste particularitati.

Plus ca mai e ceva. Daca venitul meu e XXX acum si eu sunt multumit cu viata mea, voi spune ca venitul XXX e suficient pentru o existanta decenta.
Cand venitul meu va deveni XXXXX, implicit imi voi permite mai multe lucruri, atunci voi sustine ca sub nicio forma nu e suficient XXX pentru un trai decent.
E normal sa varieze punctul de vedere si asta o putem observa chiar la noi insine.

#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postagain, on Nov 4 2008, 11:33, said:

si calculul facut ei de 725E/luna mi se pare mic
daca ai salariu de ~1200E merita sa te risti sa vi si sa traiesti decent

Merita pe naiba, la ce aglomeratie si mizerie este acum in Bucuresti... nu merita sa stai acolo. Nu m-as multa acolo nici in ruptul capului.
Daca as face la Bucuresti ceea ce fac eu la Galati, as castiga de trei ori mai bine si uite ca tot nu ma duc.

#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003
Castigi de 3 ori mai bine dar gandeste-te la costuri.

Cateodata mai putin este mai mult.

#24
dani20072008

dani20072008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.05.2008

View Postkr0k0dilu, on Nov 4 2008, 12:47, said:

Fii serios, 55 RON la electricitate ii poti atinge fara nici un sacrificiu major (calculator, frigider, masina de spalat, TV, instalatie sunet, diverse electrocasnice), considerand consum pe persoana.
Dupa cate stiu eu, RDS oferea cablu+internet la vreo 50RON.
Telefon mobil cu abonament la cosmote 5.95EUR, ai 60min nationale si 500min in retea.
Garsoniere cu 300EUR inca mai gasesti, mobilate decent. Sau poti inchiria cu un prieten un apartament de 2 camere, la maxim 5-600EUR.

N-am avut pretentia de-a te lafai in puf, am spus doar ca este posibil in conditii de decenta. Nimeni nu te opreste sa avansezi, atunci cand situatia ti-o va permite.



Desigur, din moment ce n-am specificat unitatea monetara inseamna ca era aceeasi, pentru toate valorile. Iar, incepand cu chiria, am crezut ca se deduce lesne ca-i vorba de EUR.

scuze kr0k0dilu am gresit eu chiar credeam ca te referi la lei nostri :P de aceea am fost un pic mirat

#25
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
cand va vad pe unii..."neaparat 1500E+ pentru 2 persoane" ??? sa fim seriosi, astea-s duculenisme :P

#26
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostCipsu, on Nov 4 2008, 13:57, said:

Pretul cosului cam asta e, dar mai cuprinde si alte chestii in afara de mancare (detergenti, consumabile, chestii de menaj/curatenie)
still, 2000 ron e prea mult pt. cumparaturi din supermarket pe luna pt. a trai normal

View Postkr0k0dilu, on Nov 4 2008, 14:03, said:

Ideea e ca atunci cand mergi pe la carrefour (sa zicem) nu-i chiar greu sa spargi cateva sute de ron. Dar nu in intregime pe mancare, evident. Sau cel putin nu mancare in sensul strict al cuvantului, sau destinata unei perioade imediat urmatoare. Mai cumperi diverse produse comestibile, cum ar fi cafea, energizante, nectar, alcool, dulciuri (de ex, vara pe inghetata poti cheltui destul de mult). Apoi, prins de val, mai scapi si prin produse necomenstibile, casnice, igienice, cosmetice, imbracaminte (in general articole intime), electrice si electronice, mecanice, tot felul de alte maruntisuri, pe care le ai de mult in plan dar inca n-ai fost suficient de hotarat in a le lua.
In aceste conditii, nu-i deloc greu sa ajungi la 500RON, dar nu doar din mancare.
Evident, exceptand mancarea, n-ai nevoie saptamanal de aceleasi lucruri, numai ca in timp nevoile se intercaleaza si aproape de fiecare data ai nevoie de cate ceva, extra mancare de baza.
inteleg ce zici tu, insa din intrebarea din titlu inteleg ca e vorba de cheltuielile lunare necesare pt. a trai normal (presupun eu) fiind voba de macare si produse de igiena/curatenie,  si nu cat te costa sa cumperi tot felul de ace, brice si carice sau produse alimentare nu foarte necesare dar ceva mai scumpe cum ar fi caracatite sau bauturi energizante... cafeaua e ceva normal, dar nu costa o avere...

produsele de igiena/curatenie nu cred ca ar trebui sa depasesca 150 ron/luna (si aici includ sapun lichid, gel dus, sampon, pasta dinti, detergent, solutie spalat pe jos, solutie geamuri, solutie spalat chiuvete si alte suprafete asemenea, solutie wc gen domestos, hartie igienica, prosoape hartie pt. bucutarie -iar pt. masculi gel de ras/aparate barbierit) - unele dintre astea nu le cumperi lunar, dar per total, ajustat la o luna, nu cred ca depasesc 150 ron ... la cosmetice gen parfum costurile pot varia, in functie de pretentii, intre sub 10 ron/luna si poate vreo 100 (parfumuri de firma) - din astea nu am reusit sa folosesc o bucata intreaga intr-o luna, si nu pt. ca am mai multe, caci cumulat tot nu iese... femeile desigur au si alte cheltuieli, dar depinde mult de mofturile si nevoile acestora...

legat de mancare, presupunand ca ai manca zilnic: cartofi prajiti/piure + friptura de carne de porc/vita/pui + salata rosii - 3 portii (1 portie dimineata ca sau in loc de mic dejun si 1 amiaza + 1 seara)... ciorba de legume o portie (sa zicem primul fel la pranz)... paste cu sos ragu o portie (sa zicem primul fel seara) .. la astea adauga 1 paine 600g, 1 sticla de apa minerala 2 litri + 1 sticla de coca cola de 2 litri , tot pe zi... facausem un calcul, nu sari de 900-1000 ron/luna... si se poate manca mai ieftin si ok... nici cu 10-15 ron/zi nu mori de foame, doar ca pretentiile nu mai sunt aceleasi...

#27
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
10 eur pe luna la electricitate e prea putin

#28
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postdvn2007, on Nov 4 2008, 23:28, said:

10 eur pe luna la electricitate e prea putin


pentru 2 pers care ajung seara acasa dupa 7-8? si care au cel mult un frigider, calculator, tv?

#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postterratec, on Nov 4 2008, 17:49, said:

Castigi de 3 ori mai bine dar gandeste-te la costuri.

Cateodata mai putin este mai mult.

Doar chiriile si forta de munca sunt lucruri care se iau in considerare. Insa acestea se dubleaza nu se tripleaza si leasing-urile la masini raman aceleasi... in principiu as iesi in castig daca m-as muta acolo, dar nu o fac.

#30
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
eu am un prieten care a primit o oferta sa vina in Bucuresti pe 10.000 - 15000 de lei pe luna, casa si masina. se mai gandeste...

#31
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postr@zvan, on Nov 7 2008, 12:23, said:

eu am un prieten care a primit o oferta sa vina in Bucuresti pe 10.000 - 15000 de lei pe luna, casa si masina. se mai gandeste...
Depinde de unde și de la cît pleacă.

#32
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postloasa, on Nov 4 2008, 11:27, said:

chiar asa de scumpa e viata in Bucuresti?

Da, cheltui tot ce castigi si mai faci si un credit ;)

#33
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Depinde cat castigi si cum vrei sa traiesti. Sunt si destule persoane care traiesc decent...asa cum sunt multe persoane si in provincie care mor de foame. Deci nu trebuie generalizat. E normal sa fie mai scump decat in provincie...nu e singura tara europeana in care in capitala e un trai mai scump,

#34
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
nu mai zice nimeni nimic ?

#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postbogdanan, on Dec 11 2008, 13:50, said:

nu mai zice nimeni nimic ?

Ia sa facem noi un toppic cu "Cine vrea sa fuga din Bucuresti?" sa vezi ce se baga lumea...

Edited by floraur, 11 December 2008 - 14:55.


#36
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postloasa, on Nov 4 2008, 11:27, said:

Am citit articolul asta http://www.frontnews...bucuresti-16697
si m-am ingrozit ... in plus nu sunt luate in calcul toate cheltuielile ... chiar asa de scumpa e viata in Bucuresti? Trebuie sa ma mut singur si prea mai am curaj ...


naspa alegere.

muta-te la o gagica, scapi de plata chiriei, mai iti face o mancare, mai iti spala o izmana :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate