Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8068 replies to this topic

#7507
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 figo1988, on 30 noiembrie 2022 - 15:40, said:

Prima mea problema este cu GS in sine. Nu imi place aspectul ceasurilor

Au mai multe variante, sigur una din ele ti-ar placea, plus ca scot des cate una noua. De fapt una din problemele mari ale GS e ca scrie Seiko pe ele, un brand asociat cu ceasuri bune dar relativ ieftine. Nu au reusit pana acum sa creeze o delimitare psihologica intre chestiile mainstream si GS iar faptul ca in general scot mii de modele pe banda rulanta nu-i ajuta deloc, sa nu mai zic de QC care pare inexistent, au ceasuri de peste 1k cu probleme de aliniere la bezel, ca idee. Un diver GS limited edition (ei au oricum vreo 500 de modele LE :D) e 12k pret retail, no thanks, la banii aia gasesc ceva mai sus decat Seiko.

#7508
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 AWE, on 30 noiembrie 2022 - 18:46, said:

De fapt una din problemele mari ale GS e ca scrie Seiko pe ele, un brand asociat cu ceasuri bune dar relativ ieftine. Nu au reusit pana acum sa creeze o delimitare psihologica intre chestiile mainstream si GS
Pentru cunoscatori diferenta intre Seiko si Grand Seiko e clara ... ca idee, un Grand Seiko tocmai a luat premiul pentru cea mai buna precizie/cel mai bun cronometru la Grand Prix d'Horlogerie de la Geneva 2022. Aici e o prezentare si un clip:
https://www.gphg.org...orce-tourbillon

[ https://www.gphg.org/horlogerie/sites/default/files/styles/juicebox_medium/public/watches/gphg2022_Tourbillon_a_force_constante_Kodo_001.jpg?itok=dZ7UvFd9 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Caliber 9ST1 sets a new standard of accuracy, to be known as the Grand Seiko Standard for Constant-force, in which each movement is tested for a full 48 hours in each of six positions and at three temperatures. This is twice as long as the Grand Seiko and industry standard. Each movement is assessed over the course of 34 days to verify its accuracy, and when the tests are completed and this new standard has been met or exceeded, the performance characteristics of each movement are defined in the individual certificate provided with every watch.

The watch is named Kodo, or ‘heartbeat’ in Japanese, after the unique motion of the two mechanisms and the sound of the rhythm it makes. The inner tourbillon carriage rotates smoothly as the balance steadily vibrates at 8-beats per second and the outer constant-force carriage follows its rotation at exact one-second intervals to create a precise rhythm that in musical terminology resembles a 16th note feel or semiquaver. The unique sound quality of the watch is made possible by 9ST1 being the movement with the highest frequency* ever to incorporate a constant-force mechanism. *as of February 2022, based on Grand Seiko’s research."

Sigur ca vorbim de un model foarte scump si editie foarte limitata (20 de bucati), e mai mult un statement watch pentru Grand Seiko.

Dar da, nu exista o imagine a luxului asociata brandului Grand Seiko, asta e clar (desi preturile in general se cam duc spre Rolex) ... probabil ca multi japonezi cu o situatie financiara buna prefera sa ia un Grand Seiko decat sa ia un ceas elvetian, dar cel putin in Europa doar cunoscatorii stiu diferenta. Poate ca nici nu a fost un nume fericit ales (la fel cum la Orient brandurile premium nu au nume inspirate, Orient Star sau Royal Orient - al doilea cred ca a si disparut intre timp). Probabil cel mai bine e sa faci un brand premium de la zero, ceva gen Toyota/Lexus.

Pe de alta parte, nu e vina Seiko ca nu reusesc sa-si faca imagine de brand de lux pentru Grand Seiko, majoritatea brandurilor premium/de lux de ceasuri sunt necunoscute marelui public ... pur si simplu nu merita sa faci super cunoscut un brand de lux marelui public daca tu ai productie de 10.000-20.000 de bucati pe an si oricum te adresezi la 1% din populatie.

Edited by utopium, 30 November 2022 - 20:38.


#7509
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 utopium, on 30 noiembrie 2022 - 20:35, said:

nu e vina Seiko ca nu reusesc sa-si faca imagine de brand de lux pentru Grand Seiko, majoritatea brandurilor premium/de lux de ceasuri sunt necunoscute marelui public ...

Ba e fix vina Seiko, timp de o gramada de ani si-au promovat o imagine mainstream gen produse "for everyone" si cu aia au ramas si acum. Nici macar nu au incercat sa scoata cuvantul Seiko din numele liniei pe care o vor premium, fapt care desigur, nu a ajutat deloc. Eu nu contest calitatea finisajelor si inovatiile aduse in gama GS dar apartenenta la lista brandurilor de lux e un tren pe care l-au pierdut. Mai e o chestie: sa zicem ca te distantezi de trend si dai 6k - 12k pe un GS, in afara de Japonia nu face nimeni service la ele, eu nu stiu de vreun service european sau american autorizat oficial, deci sa fie sanatosi. Nu mai spun de devalorizare, acum dai 6k, peste o saptamana eventual mai iei 4k pe el in caz ca te-ai hotarat ca nu e chiar ce vrei. Nu e sigur totusi, ca iei chiar si atat.

#7510
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ma intreb cati ar mai lua Ferrari daca se numea "Grand Fiat". Gand la gand AWE cu brandul, nu imi spune nimic pentru a ma face sa dau atatia bani pe unul.

#7511
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 figo1988, on 30 noiembrie 2022 - 21:02, said:

Ma intreb cati ar mai lua Ferrari daca se numea "Grand Fiat".

Eu unul nu prea tind spre masini supersport cu care nu prea am ce face in real life, daca mai pui si Grand Fiat ca denumire si imi ceri bani de Ferrari, nu ma sunati, va sun eu Posted Image

 utopium, on 30 noiembrie 2022 - 20:35, said:

Pentru cunoscatori diferenta intre Seiko si Grand Seiko e clara ... ca idee, un Grand Seiko tocmai a luat premiul pentru cea mai buna precizie/cel mai bun cronometru la Grand Prix d'Horlogerie de la Geneva 2022.

Precizia nu prea are nicio legatura cu luxul, am eu un Casio prin casa care probabil ar surclasa la greu precizia GS, mai ales ca e radio controlled, deci probabil spre 1 secunda abatere/luna cand nu prinde releul. Cred ca si Citizen au ceva de spus aici cu al lor Citizen Caliber 0100 (Google it).

 utopium, on 30 noiembrie 2022 - 20:35, said:

majoritatea brandurilor premium/de lux de ceasuri sunt necunoscute marelui public ... pur si simplu nu merita sa faci super cunoscut un brand de lux marelui public daca tu ai productie de 10.000-20.000 de bucati pe an si oricum te adresezi la 1% din populatie.

Brandurile de lux sunt total neinteresate de parerea marelui public cu buget limitat, productia e conforma cu numarul de clienti reali si platitori. Deunazi, se minuna o colega de pretul unei genti Hermes - Birkin, se intreba cine naiba e nebun sa dea banii aia, i-am zis ca aia care isi permit, sigur nu noi.

#7512
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 AWE, on 30 noiembrie 2022 - 21:27, said:

Precizia nu prea are nicio legatura cu luxul, am eu un Casio prin casa care probabil ar surclasa la greu precizia GS, mai ales ca e radio controlled, deci probabil spre 1 secunda abatere/luna cand nu prinde releul. Cred ca si Citizen au ceva de spus aici cu al lor Citizen Caliber 0100 (Google it).
GS e mecanic, e altceva Posted Image In ziua de azi orice ceas electronic/smart poate avea precizie perfecta daca isi poate lua periodic ora dintr-o sursa externa. La mecanice e mult de investit ca sa ajungi sa ai precizie foarte buna.

Personal nu as cumpara GS pentru ca nu mi se pare ca ofera suficienta valoare raportat la pret (si nu pot sa zic ca am vazut modele prea interesante - asta de mai sus e doar o exceptie in editie foarte limitata). Am vazut Seiko-uri simple mai interesante decat Grand Seiko (sigur, fara precizia/mecanismul unui Grand Seiko). Pur si simplu nu mi se pare ca isi dau silinta sa faca ceasuri cu adevarat interesante.

 figo1988, on 30 noiembrie 2022 - 21:02, said:

Ma intreb cati ar mai lua Ferrari daca se numea "Grand Fiat". Gand la gand AWE cu brandul, nu imi spune nimic pentru a ma face sa dau atatia bani pe unul.
Nici eu nu sunt fan al genului asta de a crea branduri adaugand un cuvant la un brand de volum existent. Pe de alta parte, nu sunt interesat sa cumpar branduri, ci produse ... deci daca as fi pasionat de masini gen Ferrari, le-as lua si daca s-ar numi Grand Fiat cat timp doar numele ar fi diferenta. Dar da, pentru ca lumea plateste pe genul asta de produse de fapt mai mult pentru brand decat pentru masina, brandul conteaza pentru majoritatea.

Edited by utopium, 30 November 2022 - 22:15.


#7513
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Puteti sa faceti misto de ei cat vreti, dar:
- se vand destul de bine, toate modelele care apar prin baneasa dispar rapid (bine, nu trec eu p-acolo prea des, dar in cateva luni au scazut de la cateva zeci de bucati la 3 quartzuri)
- e foarte discutabila chestia cu diver de 12k de care gasesti mai bun. In primul rand trebuie sa definesti ce inseamna mai bun, ca dupa cum ziceam, la finisaje sunt cateva clase peste altele in bugetul ala, de exemplu rolex sub (stiu, nu-i corecta comparatia ca sub e "tool watch", dar e mai scump deci..), breitling si omega mai rasarite, de gen premier b25, si multe altele. De cadrane nu mai zic, cred ca singurul pe care l-as baga in seama ar fi GP Laureato, care e si interesant si are un cadran superb
- service-uri autorizate sunt in europa, cateva - https://www.grand-se...en/support#g020 Nu stiu de restul, dar astia de la B&B le trimit in Germania pentru revizii, si se fac revizii acolo. Poate in caz de ceva stricat va trebui sa ajunga in Japonia, asa e, dar asta sa fie cea mai mare problema cu ele. Nici de serviceurile de prin bucuresti nu am auzit doar de bine, deci nu stiu daca iesi mai castigat cu ceva ce poti servisa local.
- cu numele si devalorizarea, asa e, dar EU PERSONAL nu mi-as cumpara ceas in ideea de a-l revinde (desi inteleg de ce poate fi util sa ai un ceas care creste in valoare), si nici nu-mi vine acru cand citesc seiko. Prefer oricand sa ma uit la un cadran de snowflake sau spring sau white birch decat la orice rolex/omega/etc. Dar din nou, e chestie personala.
Oricum nu-mi permit sa dau 10k pe un ceas deci vorbesc de amorul artei, dar daca aveti exemple de ceasuri care sa aiba chestii cu adevarat interesante in sub 10k, cat sa-i faca pe astia de la GS, dati-mi si mie exemple ca nu prea cunosc.

Pun si poze ca sa-si mai clateasca ochii colegii care intra pe forum si nu vor sa vada doar "cearta" noastra prosteasca. Posted Image

P.S.: Cred ca Seiko sunt mandri de GS, si d-aia nu renunta la nume. Pentru chestii cu adevarat high end exista si alte divizii, gen Credor.

Attached Files


Edited by TehCube, 30 November 2022 - 22:40.


#7514
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006

 TehCube, on 30 noiembrie 2022 - 22:35, said:

daca aveti exemple de ceasuri care sa aiba chestii cu adevarat interesante in sub 10k, cat sa-i faca pe astia de la GS, dati-mi si mie exemple ca nu prea cunosc.

AnOrdain face ceasuri relativ ieftine cu cadrane speciale (Fumé enamel).
Si un Oris cu cadran fain.
Iar seria Excellence de la Louis Erard e deosebita (Aventurine, Lapis Lazuli si Malachite).

Edited by choratiu, 01 December 2022 - 12:30.


#7515
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Frumoase Oris alea cu ecran verde si rosu.

#7516
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Da, arata bine toate 3, dar overall nu sunt "mai mult ceas" decat GS, bine, sunt si o fractiune din buget. Posted Image
Daca ne uitam doar la cadrane, mai am si eu cateva exemple de buget:
- Bulova Fly me to the moon
- Nomos Orion Midnight (asta-i mai impresionant pe viu)
- Seiko Presage Cocktail
- Seiko SRPF41

As mai recomanda si clipul asta - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LGroXKXlavk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] nu doar pentru ca e GS, dar imi place foarte mult cum filmeaza astia ceasurile, si arata de ce mi-a placut snowflakeul atat de mult din prima clipa in care l-am vazut

Edited by TehCube, 01 December 2022 - 13:26.


#7517
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Am achizitionat un citizen promaster altichron cam de 3 saptamani. In acest timp este a treia oara cand se blocheaza data intr-o zi .... prima data am observat ca ramasese cu o zi in urma ... azi dimineata era data de 4 dar 4 era undeva in partea de sus nu centrat. Cand m-am uitat pe la 12 la el trecuse la 5. E de garantie? Ciudat este ca astazi pana la urma a trecut la data de 5 ... data trecuta l-am trecut eu si nu am mai asteptat ca astazi.

#7518
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi sa nu fie cu 12 ore in urma. Adica sa se schimbe data la ora 12 ziua, ca la multe ceasuri nu se schimba instant, dureaza vreo ora sa treaca de la o zi la alta, si d-aia poate parea "blocat". Poti verifica simplu setand ora cu 12 ore inainte si vezi daca se schimba cand treci de ora 0:00. :)

#7519
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 TehCube, on 05 decembrie 2022 - 13:14, said:

Vezi sa nu fie cu 12 ore in urma. Adica sa se schimbe data la ora 12 ziua, ca la multe ceasuri nu se schimba instant, dureaza vreo ora sa treaca de la o zi la alta, si d-aia poate parea "blocat". Poti verifica simplu setand ora cu 12 ore inainte si vezi daca se schimba cand treci de ora 0:00. Posted Image
Mersi. Nu ma gandisem la asta. Pot sa ma uit maine dimineata pentru ca daca e asa tot in tranzitie va fi.

#7520
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Nu trebuie sa astepti pana maine, poti sa tragi acum remontoarul si sa muti ora inainte, pana treci (~o ora) de 12. Daca nu se schimba data inseamna ca acolo era problema.

Edited by DannyMC, 05 December 2022 - 16:50.


#7521
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
La fiecare ceas mecanic se specifica cand nu trebuie setata data. De obicei setarea datei nu trebuie facuta intre orele 21.00 si 3.00. Exista riscul de deterioare al angrenajului care actioneaza coroana cu data. Poti schimba din remontoar ora pana la schimbarea datei dar cu siguranta ceva e afectat daca ramane blocat intre date.

#7522
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Mersi. Asta era problema. E prima oara cand mi se intampla desi mai am 2 ceasuri.

#7523
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Caut si eu un ceas de dama automatic/mecanic cat mai mic posibil si preferabil pana in 2500ron.
Pana acum cel mai mic pe care l-am gasit este tissot lelocle la 25mm. Gasesc si mai mici de atat ?

#7524
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Foarte fain leloclele. Longines mai au modele mici (foarte multe sub 30 mm), dar cele automatice sar de 2500 ron.
Sub 25mm gasesti quartzuri, si in general cele dreptunghiulare. E greu cu mecanisme automatice asa mici, in bugetul asta.

Intra pe bb-shop - https://www.bb-shop....suri/sort-lthp/ si joaca-te cu filtrele, dar din ce vad eu, daca pui automatic si sub 25 mm ai 10 modele, si toate-s urate cu spume. :D
Deci probabil lelocle e o alegere foarte buna, mai ales daca-l gasesti in 2500.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate