Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8078 replies to this topic

#3673
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014
Salutare! Întâmplător am dat pentru un producător Ron de ceasuri. Interesant, dar nu cred că au șanse, cel puțin nu la acestea prețuri
http://www.optimef.com/ro/acasa/

#3674
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

 Nik44, on 24 aprilie 2017 - 07:53, said:

Salutare! Întâmplător am dat pentru un producător Ron de ceasuri. Interesant, dar nu cred că au șanse, cel puțin nu la acestea prețuri
http://www.optimef.com/ro/acasa/
Nu e de luat. Firma de trista amintire, doar porcarii faceau si scumpe.

#3675
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 MMike, on 24 aprilie 2017 - 12:21, said:

Nu e de luat. Firma de trista amintire, doar porcarii faceau si scumpe.
Înainte de '89 produceau ceasuri OREX

#3676
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Ceasul Fărăzece, dotat cu mecanism japonez, e fabricat și asamblat în China după designul nostru.
Reteta Allview :)

#3677
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

 Nik44, on 24 aprilie 2017 - 12:46, said:

Înainte de '89 produceau ceasuri OREX
Oricum, cele Optimef cu cristale lichide nu tineau, durabilitate mica, cateva luni, maxim un an. Am pe cineva in familie care a avut unu de nou atunci. Foloseau 2 baterii in loc de una ca la ceasurile japoneze :)

#3678
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Nik44, on 24 aprilie 2017 - 07:53, said:

Salutare! Întâmplător am dat pentru un producător Ron de ceasuri. Interesant, dar nu cred că au șanse, cel puțin nu la acestea prețuri
http://www.optimef.com/ro/acasa/
Asta de jos e Optimef....alea nu stiu ce sunt......

 MMike, on 24 aprilie 2017 - 13:17, said:

Oricum, cele Optimef cu cristale lichide nu tineau, durabilitate mica, cateva luni, maxim un an. Am pe cineva in familie care a avut unu de nou atunci. Foloseau 2 baterii in loc de una ca la ceasurile japoneze Posted Image
Nu stiu de ce zici ca nu tineau ...dar eu am unul care functioneaza foarte bine.....I-am pus cele 2 baterii in urma cu cateva luni.....e exact ca cel din poza.....facut in anii 70
Mecanismul e SUA nu japonez.....

Ah..... ca mi-am amintit....incearca sa gasesti la vanzare un astfel de ceas functional......

Edited by Clovis, 24 April 2017 - 17:08.


#3679
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

 Clovis, on 24 aprilie 2017 - 17:03, said:

Asta de jos e Optimef....alea nu stiu ce sunt......
Nu stiu de ce zici ca nu tineau ...dar eu am unul care functioneaza foarte bine.....I-am pus cele 2 baterii in urma cu cateva luni.....e exact ca cel din poza.....facut in anii 70

EXACT modelul cu pricina! La ruda mea,luat de nou, dupa cel mult un an, nu se mai vedea pe display nimic si s-a stricat definitiv si nu numai in cazul lui....
L-a schimbat la vremea respectiva cu un Casio care l-a tinut ani de zile.
Mare minune ca tie iti mai functioneaza !!!!

Si mai e si greu ca naiba :))))
Si culmea ca la vremea respectiva costa destul de mult in raport cu "valoarea" lui.... Nu merita nici 5 bani gauriti
Si DOUA BATERII ? De ce ???? :))))

Edited by MMike, 24 April 2017 - 17:16.


#3680
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Probabil ca a luat apa ...sau ma rog transpiratie........eu l-am purtat tot liceul ...prin 1995 il pierdusem ....abia toamna trecuta l-am gasit.....bateriile erau coclite in el........dupa o curatire a contactelor si pus baterii noi....functioneaza ireprosabil...lumina nu mai merge probabil contactul e ruginit ....dar nu ma chinui ca mi-e frica sa nu-l distrug....I-am pus bratara metalica, un polish la plastic....ce sa zic arata beton ....mai ales ca sunt foarte rare.....

Edited by Clovis, 24 April 2017 - 17:17.


#3681
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
A, si nu era livrat cu niciun fel de curea....
Ruda zice ca l-a purtat in regim normal, fara sa intre la apa sau scapat pe jos etc. S-a stricat pur si simplu

Edited by MMike, 24 April 2017 - 17:18.


#3682
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
PS: A venit Seiko comandat ...e beton....albastrul e un pic cam spalacit nu e albastrul ala inchis ...dar asta e......E varianta europeana aia mai ieftina facut pe undeva prin Malaiezia....nu varianta made in  japan....

 MMike, on 24 aprilie 2017 - 17:17, said:

A, si nu era livrat cu niciun fel de curea....
Ruda zice ca l-a purtat in regim normal, fara sa intre la apa sau scapat pe jos etc. S-a stricat pur si simplu
Pai in perioada aia nici un ceas nu venea cu bratara sau curea ....nici alea romanesti nici alea sovietice...poate doar cele elvetiene aveau curea dar nu stiu exact.....

Edited by Clovis, 24 April 2017 - 17:24.


#3683
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2005
Frumos, sa-l stapanesti sanatos!

#3684
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Multumesc!

 MMike, on 24 aprilie 2017 - 17:08, said:

Si culmea ca la vremea respectiva costa destul de mult in raport cu "valoarea" lui.... Nu merita nici 5 bani gauriti

Hai sa-ti spun eu cum statea treaba prin anii 70-80......Romanii aveau cu totul alta scara de valori....Orice rahat obscur adus din occident valora de cateva ori in ochii romanilor rupti in cur si de realitate doar pentru ca traiau cu impresia ca daca e occidental e ceva bun, nemaiintalnit.....De exemplu un cacat de ceas cu calculator din plastic costa in consignatia 1000 lei.....adica cam jumatate de salariu.....pe cand un ceas sovietic (dar comunist nu capitalist) mecanic costa pana in 500 lei .....de obicei 300-400 lei......Iti dai seama ca atunci cand a aparut Optimeful  ceas electronic pretul de 800 lei era mare dar cine se respecta il cumpara.....rahaturile astea electronice au fost foarte apreciate de romani prin anii 70-80....Nu mai spun ce furori a facut porcaria aia de casio cu 7 melodii...pai cine avea asa ceva in liceu (anii 84-87) era privit cu respect......
Eu personal am cumparat un ceas de plastic cu calculator pe care am dat 1000 lei....s-a stricat in 2 saptamani......nici macar nu am spus parintilor...ma rupeau daca aflau ce facusem.....Ete...frumusetea....

PS: Multora poate ca suma de 1000 lei din anii 80 poate nu va spune nimic dar cu 1350 lei cumparai o bicicleta (aia cu coarne si sa lunga pentru cine stie) sau cu 1000 lei o semicursiera ruseasca din targ ....

Edited by Clovis, 24 April 2017 - 18:23.


#3685
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Clovis, on 24 aprilie 2017 - 18:09, said:

.Nu mai spun ce furori a facut porcaria aia de casio cu 7 melodii...pai cine avea asa ceva in liceu (anii 84-87) era privit cu respect......
Adica ceva de genul: Ceasul il face pe om. :).

Legat de Seiko, sa il stapanesti sanatos.

#3686
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 tehnics, on 24 aprilie 2017 - 18:13, said:

Adica ceva de genul: Ceasul il face pe om. Posted Image.

Legat de Seiko, sa il stapanesti sanatos.
Multumenc.
Pai iti dai seama ca toti aveam Pobeda, Raketa.....cand aparea un casio cantator.......laser frate.

Edited by Clovis, 24 April 2017 - 18:16.


#3687
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 Clovis, on 24 aprilie 2017 - 18:09, said:

Multumesc!


Hai sa-ti spun eu cum statea treaba prin anii 70-80......Romanii aveau cu totul alta scara de valori....Orice rahat obscur adus din occident valora de cateva ori in ochii romanilor rupti in cur si de realitate doar pentru ca traiau cu impresia ca daca e occidental e ceva bun, nemaiintalnit.....De exemplu un cacat de ceas cu calculator din plastic costa in consignatia 1000 lei.....adica cam jumatate de salariu.....pe cand un ceas sovietic (dar comunist nu capitalist) mecanic costa pana in 500 lei .....de obicei 300-400 lei......Iti dai seama ca atunci cand a aparut Optimeful  ceas electronic pretul de 800 lei era mare dar cine se respecta il cumpara.....rahaturile astea electronice au fost foarte apreciate de romani prin anii 70-80....Nu mai spun ce furori a facut porcaria aia de casio cu 7 melodii...pai cine avea asa ceva in liceu (anii 84-87) era privit cu respect......
Eu personal am cumparat un ceas de plastic cu calculator pe care am dat 1000 lei....s-a stricat in 2 saptamani......nici macar nu am spus parintilor...ma rupeau daca aflau ce facusem.....Ete...frumusetea....

PS: Multora poate ca suma de 1000 lei din anii 80 poate nu va spune nimic dar cu 1350 lei cumparai o bicicleta (aia cu coarne si sa lunga pentru cine stie) sau cu 1000 lei o semicursiera ruseasca din targ ....
Absolut corect! Ehee, ar trebui deschis un topic pe chestia asta...

#3688
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Nik44, on 24 aprilie 2017 - 18:43, said:

Absolut corect! Ehee, ar trebui deschis un topic pe chestia asta...
Vorbeste cu @djl si se rezolva imediat :)

#3689
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

 Clovis, on 24 aprilie 2017 - 18:09, said:

Multumesc!


Hai sa-ti spun eu cum statea treaba prin anii 70-80......Romanii aveau cu totul alta scara de valori....Orice rahat obscur adus din occident valora de cateva ori in ochii romanilor rupti in cur si de realitate doar pentru ca traiau cu impresia ca daca e occidental e ceva bun, nemaiintalnit.....De exemplu un cacat de ceas cu calculator din plastic costa in consignatia 1000 lei.....adica cam jumatate de salariu.....pe cand un ceas sovietic (dar comunist nu capitalist) mecanic costa pana in 500 lei .....de obicei 300-400 lei......Iti dai seama ca atunci cand a aparut Optimeful  ceas electronic pretul de 800 lei era mare dar cine se respecta il cumpara.....rahaturile astea electronice au fost foarte apreciate de romani prin anii 70-80....Nu mai spun ce furori a facut porcaria aia de casio cu 7 melodii...pai cine avea asa ceva in liceu (anii 84-87) era privit cu respect......
Eu personal am cumparat un ceas de plastic cu calculator pe care am dat 1000 lei....s-a stricat in 2 saptamani......nici macar nu am spus parintilor...ma rupeau daca aflau ce facusem.....Ete...frumusetea....

PS: Multora poate ca suma de 1000 lei din anii 80 poate nu va spune nimic dar cu 1350 lei cumparai o bicicleta (aia cu coarne si sa lunga pentru cine stie) sau cu 1000 lei o semicursiera ruseasca din targ ....
Aha, ok, Optimefu cu doua baterii era mare ceas,iar Casio care venea cu bratara cu tot era porcarie . Cooll
"Porcaria"aia de Casio te tinea ani de zile, si scapat de la mana, tot functiona si cu o singura baterie tinea de 10 ori mai mult decat "celebrul" Optimef cu 2 baterii, unicat!

Edited by MMike, 24 April 2017 - 21:18.


#3690
b2tu

b2tu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 20.12.2005

 Clovis, on 24 aprilie 2017 - 18:09, said:

..........Nu mai spun ce furori a facut porcaria aia de casio cu 7 melodii...pai cine avea asa ceva in liceu (anii 84-87) era privit cu respect......


M-ai facut sa zambesc Clovis.......mi-am adus aminte de cantatorul cu 7 melodii cumparat de la "sarbi" din piata din Tr.-Severin, si in plus, eu am mai avut si ceas cu pix, sau invers, cum vrei sa o iei......

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate