Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

placa de baza cu 2,3 sau 4 procesoare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Vreau sa stiu care este cea mai ieftina (pana in 800 lei) placa de baza cu 4 slotiri pt procesor (am vazut un AMD Phenom 9550 Quad-core Skt. AM2+ 2.20 GHz 4MB 95W) la 220 lei (merge si cu 2 sau 3 sloturi pt a se incadra in pret) , sa suporte minim 4x ddr2 de 2gb, 4x pci-e (4 placi video Sapphire ATI Radeon HD3650 256MB DDR2 Onboard 1GB HyperMemory 128-bit cu Pixel Shader 4.1 si directX 10.1 de 120 lei bucata), 4x sataII sunet si internet nu conteaza

#2
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
daca am inteles bine tu vrei sa pui 4 procesoare Quad?

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

 gandrei3, on Oct 26 2008, 15:52, said:

Vreau sa stiu care este cea mai ieftina (pana in 800 lei) placa de baza cu 4 slotiri pt procesor (am vazut un AMD Phenom 9550 Quad-core Skt. AM2+ 2.20 GHz 4MB 95W) la 220 lei (merge si cu 2 sau 3 sloturi pt a se incadra in pret) , sa suporte minim 4x ddr2 de 2gb, 4x pci-e (4 placi video Sapphire ATI Radeon HD3650 256MB DDR2 Onboard 1GB HyperMemory 128-bit cu Pixel Shader 4.1 si directX 10.1 de 120 lei bucata), 4x sataII sunet si internet nu conteaza
Nu mai exista procesoare pe slot, numai pe socket!

#4
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
"Nu mai exista procesoare pe slot, numai pe socket!"
Scuzati! M-am cam grabit la scris.

Am vazut placi de baza cu 4 procesoare pentru Intel dar pentru amd nu am gasit. Si am vazut un procesor quad de 2,2 la doar 220 lei si ma gandeam ca patru procesoare amd ar fii o investitie buna

#5
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
si la ce vrei sa folosesti acest pc?

#6
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Ma gandeam ca daca am 16-core o sa functioneze si calculatorul normal, adica fara intarzieri, cand fac mai multe lucruri simultan adica descarc de pe torrent, scriu dvd-uri si ma uit si la un film fullhd.

#7
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Cumperi placa de baza cu un singur soclu si procesor dual sau quad core.

Pentru ce ai zis ca vrei sa faci cu el e mai mult decat suficient.


S-a dus vremea placilor de care vorbesti. Poate pentru sistemele server sa se mai foloseasca placi multiprocesor.

#8
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
cred ca exagerezi

eu am un amdX2 la 3600 si pot sa fac ceea ce vrei tu fara probleme ...cu exceptia vizualizarii unui film fullhd si aia pt ca nu am monitor pt asa ceva

 Maresalul, on Oct 26 2008, 20:17, said:

Cumperi placa de baza cu un singur soclu si procesor dual sau quad core.

Pentru ce ai zis ca vrei sa faci cu el e mai mult decat suficient.


S-a dus vremea placilor de care vorbesti. Poate pentru sistemele server sa se mai foloseasca placi multiprocesor.


shop it-ul are cateva placi de baza multi soket dar pretul depaseste bugetul

#9
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Am gasit:
http://www.myc.ro/20...amd-phenom.html
O placa cu doua socluri 1207+ pentru procesoarele  AMD Phenom, dar nu stiu cat costa, ma poate ajuta cineva ?

#10
e_lucian

e_lucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 02.05.2008

 gandrei3, on Oct 26 2008, 15:52, said:

Vreau sa stiu care este cea mai ieftina (pana in 800 lei) placa de baza cu 4 slotiri pt procesor (am vazut un AMD Phenom 9550 Quad-core Skt. AM2+ 2.20 GHz 4MB 95W) la 220 lei (merge si cu 2 sau 3 sloturi pt a se incadra in pret) , sa suporte minim 4x ddr2 de 2gb, 4x pci-e (4 placi video Sapphire ATI Radeon HD3650 256MB DDR2 Onboard 1GB HyperMemory 128-bit cu Pixel Shader 4.1 si directX 10.1 de 120 lei bucata), 4x sataII sunet si internet nu conteaza

Prietene nu imi dau seama ce vrei sa faci cu 2 procesoare,sau daca iti permiti sa iti pui 4 placi video cat de cat bunicele!
Ori esti nebun pe tehnologie ca si mine :P .Nu ai aplicatii asa de nervoase pt ce iti trebuie tie ,si daca vrei sa iti construiesti un "avion" iti va trebui o gramada de banii!!!

SUCCES!!! :thumbup:

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in cazul in care pc-ul doresti sa-l folosesti ca server pentru o aplicatie sau baza de date, atunci iti poti pune mai multe procesoare...
pentru home usage e suficient un dual core. hai na quad.. ca e la moda...
ca sa nu sacadeze in timp ce faci chestiile alea iti trebuie in primul rand o placa de baza "teapana" la transfer.. si  mai multe hdd-uri, cred ca vre-o 2-3
unul de 80 gb bufer mare, rapid pt sistemul de operare si aplicatii (inclusiv jocuri)
altul pt dowload de pe torrent si odc si alte chestii pe care le folosesti
si poate inca unul pentru scriere dvd-uri,... cu toate canu cred ca mai faci cate 10 dvd-uri pe zi sa conteze...
deci.. concluzie:
1 bucata placa de baza mai "tzeapana"
1 bucata dual core (sau quad) - recomand intel
4 gb RAM (sa ai de unde.... acum e ieftin)
1 bucata hdd 80 sau 160 gb, 32 mb buffer si 10000 rpm...(daca exista)
1 bucata hdd 500-1000 gb
1 bucata placa video "tzeapana"
1 bucata sursa "tzeapana" - minim 600W

#12
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

 shmu, on Oct 29 2008, 17:44, said:

in cazul in care pc-ul doresti sa-l folosesti ca server pentru o aplicatie sau baza de date, atunci iti poti pune mai multe procesoare...
pentru home usage e suficient un dual core. hai na quad.. ca e la moda...
ca sa nu sacadeze in timp ce faci chestiile alea iti trebuie in primul rand o placa de baza "teapana" la transfer.. si  mai multe hdd-uri, cred ca vre-o 2-3
unul de 80 gb bufer mare, rapid pt sistemul de operare si aplicatii (inclusiv jocuri)
altul pt dowload de pe torrent si odc si alte chestii pe care le folosesti
si poate inca unul pentru scriere dvd-uri,... cu toate canu cred ca mai faci cate 10 dvd-uri pe zi sa conteze...
deci.. concluzie:
1 bucata placa de baza mai "tzeapana"
1 bucata dual core (sau quad) - recomand intel
4 gb RAM (sa ai de unde.... acum e ieftin)
1 bucata hdd 80 sau 160 gb, 32 mb buffer si 10000 rpm...(daca exista)
1 bucata hdd 500-1000 gb
1 bucata placa video "tzeapana"
1 bucata sursa "tzeapana" - minim 600W


si iese un calculator "tzeapan" de vreo 3 zile...glumesc...apropos, hdd la 10000 rpm au inceput sa inventeze cei de la fujitsu dar sigur o sa-i depaseasca bugetul omului fara sa-si mai ia placa de baza multi cpu si restul de jucarii...
@gandrei3: pentru filme muzica si jocuri un dual core cu 3 -4 gb de ram este mai mult decat ok. placa de baza multi cpu n-o sa gasesti la "pana-n 800 lei" iar 4 placi video n-o sa te ajute cine stie ce la vizionarea filmelor hd. asta daca nu cumva faci grafica ultra avansata sau vrei sa lansezi rachete la nasa din pat de acasa....no offence

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate