Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

problema centru mesaje

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dany17u

dany17u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.02.2008
Acum 4 zile mi sa trimis un SMS care continea vreo 800 de caractere si de atunci nu mai pot primi SMS-uri. Am sunat la Cosmote, le-am explicat problema iar ei mi-au spus sa astept 3 zile ca sa se deblocheze centrul de mesaje iar apoi au spus ca voi putea primi SMS-uri. Problema e ca au trecut deja 4 zile si tot nu pot primi mesaje.Ce sa fac?

#2
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,924
  • Înscris: 10.06.2008
Mda, eu semnalasem o problema: am trimis 7 mesaje de-odata si destinatarul nu le-a primit.
Mi s-a spus mai pe ocolite ca sunt cretin, si ca protocoalele prin care se trimit sms-uri...bla bla. Eu am tras concluzia ca toti producatorii de mobile sunt cretini si ca nu trebuiau sa faca aparate care stiu sa trimita sms-uri de mai mult de 480 de caractere...bla bla!
Mai suna la ei, suna pana gasesti un operator mai competent, eventual mai cere-i o data numele, ca poate asa obtii si tu un raspuns!

Edited by joystick, 24 October 2008 - 22:24.


#3
erika3

erika3

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2008
Nici la altii nu merge cum trebuie. SMS-ul are maxim160 caractere dupa standard. Deci nimeni nu-ti poate garanta ca acele mesaje ajung sau nu.

#4
Anyta

Anyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2008
Atunci cand ti se trimite un sms mai mare ca dimensiune nu mai poti primi alte mesaje. E de vina tellefonul. Ca sa poti primi din nou mesaje, trebuie sa introduci cartela in alt telefon, ce-ti permite sa folosesti sms de dimensiune mai mare.

#5
chicco

chicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.11.2008
in  loc sa trimiti sms de 1000 de caractere mai bine da-ti un apel si GATA, ce atata bataie de cap, ce scrieti in sms-ul ala romane de dragoste???  sincer nu va pot intelege :cursing:

#6
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Totuși, dacă Cst tot se laudă cu SMS-urile, ar fi o chestie ca și acestea să funcționeze bine. Eu nu folosesc SMS decât rar, din mai multe motive. Unul dintre motive ar fi chiar că aceste mesaje au o rată de succes destul de mică. E totuși enervant, mai ales dacă te gândești că, în termeni de capacitate radio (și toți operatorii GSM pe la noi sunt cam la limită), SMS-ul ocupă foarte puțin.

#7
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,924
  • Înscris: 10.06.2008
Trimit sms-uri din lipsa de ocupatie. Si altii cred ca fac la fel! Si daca sunt moca, de ce sa nu trimitem cateva?

#8
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005

View Postjoystick, on Dec 2 2008, 23:29, said:

Si daca sunt moca, de ce sa nu trimitem cateva?
Prosteala marketingului functioneaza. :confuzzled:
Cat platesti/luna ca sa ai "moca"?

#9
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postjafpefata, on Nov 30 2008, 15:04, said:

Totuși, dacă Cst tot se laudă cu SMS-urile, ar fi o chestie ca și acestea să funcționeze bine. Eu nu folosesc SMS decât rar, din mai multe motive. Unul dintre motive ar fi chiar că aceste mesaje au o rată de succes destul de mică. E totuși enervant, mai ales dacă te gândești că, în termeni de capacitate radio (și toți operatorii GSM pe la noi sunt cam la limită), SMS-ul ocupă foarte puțin.

La peste 3 SMS-uri concatenate apar probleme ce nu tin doar de centrul de mesaje ci si de semnalizare, HLR si alte chestii. 3 SMS-uri concatenate e limita de siguranta. SMS-ul n-a fost facut sa trimiti romane dintr-una.

Ele, spre deosebire de MMS-uri, merg peste semnalizare unde nu exista recovery la pachete. Unul se pierde, nu mai merge nimic.

#10
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,924
  • Înscris: 10.06.2008

View Postjeekxoo, on Dec 2 2008, 23:33, said:

Prosteala marketingului functioneaza. :confuzzled:
Cat platesti/luna ca sa ai "moca"?


Pai sa iti spn ceva: cand mi-am facut abonamentul la cosmote nu l-am facut pentru mesaje sau pentru minutele in retea, ci pentru cele 60 de minute nationale la 5 euro. Vezi la voda, cat trebuie sa platesti pentru 60 minute nationale.
Acum daca am acele mesaje...de ce sa nu trimit cateva?nu zic sute, dar....

#11
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Bine...acum mi se par scumpe aceste 60 de minute (si eu am muscat-o la fel). Pe de alta parte prefer sa le dau cuiva care are nevoie, de exemplu sa ma sun pe numarul de RDS, macar le fac interconectare la astla :D

#12
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Inca o data mi se confirma faptul ca, in momentul de fata, nu se merita sa faci abonament la nici un operator.
Intr-un an sigur ajungi sa regreti. :huh:
La cele pe 2 ani, nici nu vreau sa ma gandesc. :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate