Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Verset lipsa din Coran.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008
Mai sunt oare si alte versete lipsa din Coran?


No. 2619 - Narrated Kharija bin Zaid:

Zaid bin Thabit spune, “Cand Coranul a fost strans din diferitele manuscrise (scrise), lipsea un verset din sura Al-Ahzab, verset pe care il auzeam recitat de profetul lui Allah. Nu l-am gasit, cu o singura exceptie Khuzaima bin Thabjt Al-Ansari, a carui marturie profetul lui Allah o considera egala cu marturia a doi barbati. Si acest verset era:
“Între dreptcredinciosi sunt oameni care au fost sinceri în legãmântul pe care l-au fãcut faþã de Allah.” (33.23)


Vesetul asa cum este tradus de Liga Islamica Si Culturala din România:

23. Între dreptcredinciosi sunt oameni care au fost sinceri în legãmântul
pe care l-au fãcut faþã de Allah,(52) unii dintre ei au pierit,(53)
iar alþii dintre ei asteaptã fãrã sã schimbe nimic [din legãmântul lor],

#2
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008
Am deschis acest subiect in speranta ca voi primi raspuns de la musulmanii care posteaza pe forum.
Este oare un musulman care ma poate lamuri si pe mine referitor la acest subiect/hadit?
De ce Sahih al-Bukhari ne spune astfel de lucruri?

#3
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007
Aici apare ca ar fi lipsit un alt verset
http://www.usc.edu/d...tml#006.061.509
Bukhari: Volume 6, Book 61, Number 509:

Povestita de Zaid bin Thabit:
Abu Bakr As-Siddiq a trimis dupa mine cand oamenii din Yamama au fost ucisi (un numar ai Companionilor Profetului au luptat impotriva lui Musailama). (am mers la el) si l-am gasit pe "Umar bin Al-Khattab stand cu el. Abu Bakr mi-a spus apoi), " Umar a venit la mine si a spus " Pierderile de vieti omenesti au fost mari in randul Qurra' of the! Qur'an (" Recitatori ai coranului" cei care stiau coranul pe de rost) in ziua Bataliei de la Yalmama, si imi este teama ca multe pierderi vor avea loc printre recitatorii Coranului pe alte campuri de lupta, asadar o mare parte din Coran poate fi pierduta, asadar o mare parte din Coran poate fi pierduta. De aceea iti sugerez, tu (Abu Bkr) sa ordonezi ca coranul sa fie colectat. "iam spus lui Umar, " Cum poti face ceva care nici Apostolul lui Allah nu a facut? "Umar a spus, " Pe Allah, ca este un proiect bun. " Umar a tot sustinea sa ma indemne sa ii accept propunerea pana cand mi-a deschis vointa Allah si am inceput sa realizez idea lui Umar. Apoi Bakr mi-a spus. "Esti un tanar intelept si nu avem nici un suspiciu asupra ta, caci tu obisnuiai sa scrii Divina Ispiratie pentru Apostolul lui Allah. Asadar ar trebui sa cauti (fragmentele script ) ale Coranului si colecteaza-le intr-o carte). "Pe Allah daca ei mi-ar fi ordonat sa mut un munte, si nu ar fi fost mai greu pentru mine decat sa imi ordone sa colectez Coranul. Apoi i-am spus lui Abu Bakr, " Cum sa fac un lucru pe care nici Apostolul lui Allah nu l-a facut? Abu Bakr a tot tinut sa ma indemne sa accept idea pana cand Allah mi-a deschis pieptul pentru ce El a deschis pieptul lui Abu Bakr si Umar. Astfel am inceput sa caut Coranul si sa il colectez (de pe ce a fost scris) foi de palmier, pietre subtiri si albe si de la oameni care il stiau pe de rost, pana cand am gasit versetul capitolului At-Tuba (Repentance) cu Abi Khuzaima Al-Ansari, si nu am gasit-o la altcineva decat la el. " Versetul este "Cu adevarat a venit intr-un apostol (Mohamed) dintre voi....(pana la sfarstiul Surat-Baraa' (At-Tauba) (9.128-129). Apoi manuscrisul complet (copia) Coranului a ramas la Abu Bkr pana cand a murit, apoi cu Umar pana la sfasitul vietii lui, apoi cu Hafsa, fiica lui Umar.

Sahih Muslim, Book 8, Number 3421:
http://www.usc.edu/d...t.html#008.3421
Povestita de Aisha:
A fost revelat in Coran ca zece supturi clare face casatoria nelegala, apoi a fost abrogata (substituita) la cinci supturi si apostolul lui Allah a murit si a fost inainte de acel timp (gasita) in Coran (si recitata de musulmani)



Sahih Bukhari, Volume 8, Book 82, Number 816:
http://www.usc.edu/d...tml#008.082.816
Povestita de Ibn'Abbas:

Umar a spus, " Imi e teama ca dupa atata timp care a trecut, oamenii sa spuna, " Noi nu gasim versetul Rajam (uciderea cu pietre ) in sfanta carte, " asadar vor merge pe cai gresite parasind o obligatie pe care Allah a revelat-o. Eu confirm ca penalitatea Rajam sa fie aplicata acelui care comite sex ilegal, si daca este casatorit si crima este dovedita de martori, sarcina sau confesie. " Sufyan a adaugat, " Am memorat ceea ce a spus, astfel." Umar a adaugat, " Cu siguranta Apostolul lui Allah a continuat pedeapsa Rajam, asa am facut si noi dupa el." (vezi de asemenea: Vol. 8, No. 817 si Vol. 9, No. 424; Sahih Muslim, Nr. 4194)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate