Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Cum se explică precesia Pământului?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Abel Cavași

Abel Cavași

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2006
Se știe că precesia axei de rotație a Pământului a fost „explicată” pentru prima dată de către Newton ca datorându-se forțelor gravitaționale (proaspăt descoperite de către marele fizician) cu care Soarele atrage proeminențele ecuatoriale ale Pământului bombat la ecuator.

Ei bine, eu nu am reușit să înțeleg niciodată această explicație pentru că am dat de o mulțime de probleme pe care le ridică aceasta. Una dintre probleme este că nu am găsit nicăieri o formulă care să descrie unitar precesia Pământului. Altă problemă este că explicația actuală a deviat mult de la explicația lui Newton, invocând mai nou și importanța Lunii în explicația precesiei. Ba chiar unii zic că Luna are o pondere mai mare în producerea precesiei decât Soarele.

Voi ce știți despre acest fenomen al precesiei pe care eu îl consider un mister profund al Fizicii actuale?

#2
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Partea solidă a Pământului nu este o sferă. Centrul de greutate nu este exact în centrul Pământului. Acesta este motivul precesiei. Un titirez puțin excentric are o mișcare de precesie.

Edited by CBV, 25 October 2008 - 12:48.


#3
Stripper

Stripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.10.2008

View PostCBV, on Oct 25 2008, 12:48, said:

Partea solidă a Pământului nu este o sferă. Centrul de greutate nu este exact în centrul Pământului. Acesta este motivul precesiei. Un titirez puțin excentric are o mișcare de precesie.

Atunci, spune-mi si mie in ce parte a globului este centrul de greutate...

Chiar sint curios unde e mai greu, in America, Europa, Australia...

#4
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Atunci, spune-mi si mie in ce parte a globului este centrul de greutate...

Chiar sint curios unde e mai greu, in America, Europa, Australia...” – (Stripper)

Nu știu. Am citit, prin anii ’80, o carte plină cu imagini despre forma părții solide a Terrei (fără mări și oceane) și arăta ca un cartof. Din cauza asta presupun că centrul de greutate nu este chiar în centrul geoidului. Se știe că Newton a considerat că precesia este o consecință a cuplului Soare – Lună. Totuși sunt unele păreri care arată că explicația nu satisface pe toată lumea. Nu m-a preocupat problema, dar eu cred că, la formarea Pământului, au contribuit și forțe necunoscute azi. Vârtejul inițial a avut o viteză de rotație mică la început dar, odată cu concentrarea materiei, viteza de rotație a crescut; poate că a fost mai mare decât cea pe care o are acum Pământul. Când viteza a început să scadă, s-a instalat și precesia. Luna a avut un efect de frânare prin maree. Excentricitatea a dezechilibrat și ea axa Pământului. Este o părere.

#5
Stripper

Stripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 04.10.2008
Eu cred ca, la cit e de greu, nu mai conteaza citeva kilograme intr-o parte...

Numai masa aerului cintareste enorm...

#6
scaraoschi

scaraoschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.04.2011
Este binecunoscut faptul ca cercetatorii, astronomii, fizicienii ce or mai fi ei minti luminate nu i-si pot explica forta de gravitatie oricare ar fi ea legata de pamint, soare sau luna.

#7
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu numai precesia anotimpurilor, ci si acea miscare ce da erele de aprox 2000 de ani, si care are un ciclu complet de 26000 de ani.

#8
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,751
  • Înscris: 05.11.2008
Walter Cruttenden, un astronom american, sustine ca soarele are un companion, sistemul nostru solar fiind unul binar, ceea ce ar explica miscarea de precesie a echinoctiilor.

Un link in care este descrisa ideea. Nu stiu cat de serios este site-ul.
http://www.lovendal....e-un-companion/

Edited by johnnickelby, 30 April 2012 - 08:45.


#9
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postjohnnickelby, on 30th April 2012, 09:35, said:

Un link in care este descrisa ideea. Nu stiu cat de serios este site-ul.
[url="http://www.lovendal.net/blabla%5B/url]
Nu este. Deloc. Cu toata ingaduinta.

Quote

Este binecunoscut faptul ca cercetatorii, astronomii, fizicienii ce or mai fi ei minti luminate nu i-si pot explica forta de gravitatie oricare ar fi ea legata de pamint, soare sau luna.
Actually doar fizicienii. Astronomii lucreaza cu materialele acestora.

Quote

Nu numai precesia anotimpurilor, ci si acea miscare ce da erele de aprox 2000 de ani, si care are un ciclu complet de 26000 de ani.
Erele de 2000 de ani?

Explicatia zilei ca sa spun asa pune precesia in carca Soarelui, a Lunii si a formei de geoid a Pamantului (si a masei oceanelor in procesul mareelor) in principal.
Dat fiind ca miscarile orbitale periodice ale corpurilor de mai sus nu sunt 100% identice in cazul a 2 orbite consecutive, lucrul asta se adauga - pe termen lung - la influenta miscarii de precesie. Ma punem si efectul nutatiei in calcul si - tot pe termen lung - mai avem un factor in ecuatie.

#10
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,751
  • Înscris: 05.11.2008

View PostIxtl, on 30th April 2012, 12:51, said:

Nu este. Deloc. Cu toata ingaduinta.
Te cred. Eu am dat link-ul pentru ca explicatia ideii lui Walter Cruttenden era in limba romana si cred ca astronomul american este totusi de incredere.
Eu din punct de vedere logic inclin sa-l cred, pentru ca altfel nu se poate explica perioada de 26000 de ani.
Apoi faptul ca miscarea este de "precesie", adica constelatiile zodiacale se misca in sens invers miscarii de rotatie a pamantului.
Asta poate fi explicat prin miscarea in sensul acesta a soarelui in jurul perechii sale.

#11
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postjohnnickelby, on 30th April 2012, 14:29, said:

Te cred. Eu am dat link-ul pentru ca explicatia ideii lui Walter Cruttenden era in limba romana si cred ca astronomul american este totusi de incredere.
Eu din punct de vedere logic inclin sa-l cred, pentru ca altfel nu se poate explica perioada de 26000 de ani.
Apoi faptul ca miscarea este de "precesie", adica constelatiile zodiacale se misca in sens invers miscarii de rotatie a pamantului.
Asta poate fi explicat prin miscarea in sensul acesta a soarelui in jurul perechii sale.
Ceea ce se misca este axa de rotatie a Pamantului. Nu constelatiile. Iar perioada de 26.000 de ani e extrapolata plecand de la obervatiile precesiei. Va executa axa Pamantului aceeasi miscare? Identica mai mult ca sigur ca nu, in 26000 de ani se intampla multe pe cer, stelele se deplaseaza in varii directii si constelatiile se modifica iar Soarele, ca orice alt obiect ceresc se afla intr-o miscare continua, fiind legat si el gravitational - mai mult sau mai putin, functie de masa si distanta, de stelele din apropierea sa.
E Soarele prins intr-un sistem binar? Posibil, insa daca ar fi sa folosim distantele catre un presupus companion binar al Soarelui ar trebui sa-l gasim - folosind distana maxima mentionata in site, de 1515 UA - la 8~9 zile lumina. Daca nu vorbim de o pitica maronie, detectabila in special in IR, si vorbim de o stea minuscula (~1/10 din masa Soarelui, cam cele mai mici stele posibile), ar fi trebuit sa fie vizibila cu ochiul liber, pe undeva pe la magnitudinea vizuala de +4~+5 (valabila si pentru IR, fiind astfel in obiect foarte stralucitor), un nivel de stralucire stelara vizibil oricui nu se afla intr-un oras poluat luminos. In plus, aceasta stea sau pitica maronie - mi-e lene sa fac calculele privind variatia masei in cazul de fata - ar trebui sa aibe miscarea proprie cea mai mare a stelelor observate.
Asa ca, lucrand cu materialul clientului, speculatia lui Walter de mai sus tinde sa devina falsa.
Textul mentionat e atat de stufos si incalcit compus - cam ca toate celelalte texte de pe site-ul cu pricina - incat pe alocuri te pufneste rasul vazand aberatiile si incorectitudinile semantice doar.
Iar din ce lucrari am vazut ca a publilcat - i.e. carti pe care sa le cumperi cu bani - susmentionatul mi se pare a fi un Daniken orientat mai mult spre astronomie si nu spre (paleo)arheologie.
Meh.

Edited by Ixtl, 30 April 2012 - 15:30.


#12
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,751
  • Înscris: 05.11.2008

View PostIxtl, on 30th April 2012, 16:25, said:

Ceea ce se misca este axa de rotatie a Pamantului. Nu constelatiile. Iar perioada de 26.000 de ani e extrapolata plecand de la obervatiile precesiei.
Stiam. Ceea ce se misca este "pamantul" pe orbita in jurul soarelui.
Pe parcursul acestei miscari el strabate intr-o rotatie cele 12 semne zodiacale.
Devine foarte greu de inteles de ce timp de 2156 de ani, in ziua echinoctiului de primavara,soarele rasare mereu in aceeasi constelatie.
Acest lucru nu se poate datora decat faptului ca miscarea pamantului in jurul soarelui se combina cu o miscare a soarelui pe o traiectorie circulara sau eliptica ce nu a putut fi pana acum observata, alta decat aceea in jurul nucleului galactic.
Altfel aceasta precesie nu ar putea avea loc.

#13
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postjohnnickelby, on 30th April 2012, 18:17, said:

Stiam. Ceea ce se misca este "pamantul" pe orbita in jurul soarelui.
Pe parcursul acestei miscari el strabate intr-o rotatie cele 12 semne zodiacale.
Banuiesc ca te referi la Soare.
Soarele strabate aparent cele 13 constelatii zodiacale de pe bolta cereasca.

Quote

Devine foarte greu de inteles de ce timp de 2156 de ani, in ziua echinoctiului de primavara,soarele rasare mereu in aceeasi constelatie.
Ori constelatii zodiacale (astronomie i.e. stiinta) ori semne zodiacale (astrologie i.e. sarlatanie/business).
2156 ani? Adica ~26000/12? Constelatiile nu sunt zone egale de pe cer. Zodiile 'astrologice' da. Din pacate, si care sunt ramase in urma cu ~2000 de ani tocmai multumita precesiei.

Quote

Acest lucru nu se poate datora decat faptului ca miscarea pamantului in jurul soarelui se combina cu o miscare a soarelui pe o traiectorie circulara sau eliptica ce nu a putut fi pana acum observata, alta decat aceea in jurul nucleului galactic.
Altfel aceasta precesie nu ar putea avea loc.
Alt mecanism, cel explicat mai sus, si care sa includa Soarele, Luna si efectele lor asupra Pamantului nu este suficient?
De ce?

Edited by Ixtl, 30 April 2012 - 18:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate