Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

despre sape autonivelante

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
qwertyas

qwertyas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.01.2007
Am de turnat sapa autonivelanta in doua camere, cca. 20 mp, in grosime de 4 milimetri.
Sapa se toarna peste cea existenta, pe care o voi curata cat de bine pot. Podeaua nu pare sa aiba inclinatii vizibile in cele doua camere;


As vrea sa stiu:
1. Sunt foarte multe tipuri de sape si foarte multi producatori; unele sunt pentru sape subtiri (max 5 mm), altele pentru sape mai groase (max 10 mm) etc.
Pentru ce ma intereseaza pe mine, care ar fi mai de calitate? (as aprecia: 1. duritate 2. durabilitate 3. usurinta de turnare. 4. viteza de uscare 5. accesibilitate in magazine gen Praktiker sau Brico, 6. cost financiar); Ce imi recomandati (tip și producator)?

2. De regula sapele sunt la saci de 25 kg - cati saci imi trebuie pentru ce am de facut? (sau, in alti termeni: de cate kg de sapa nepreparata este nevoie pentru a acoperi 1 mp cu 1 mm de sapa?)

3. Sunt din Bucuresti - unde as gasi in zona Iancului - Pantelimon - magazine care sa vândă sape autonivelante (altele decat Brico Pantelimon si depozitele de pe soseaua Fundeni mai sunt in zonă?)

4. Sculele speciale necesare - rola cu tepi, papuci cu tepi - se gasesc in magazine de tip Brico?

5. Cum fac la usa? Pun un fel de prag ca sa nu iasa in hol lichidul turnat ? Nu se va ciobi/faramita/ sapa in acest loc?

As aprecia mult raspunsurile rapide (mai ales la intrebarea 1).
În cazul in care exista temerea ca raspunsul ar putea fi considerat publicitate, ma multumesc, bineinteles, si cu un raspuns pe privat.
Merci mult.


Colateral:
intr-una din celelalte camere ale apartamentului, podeaua e inclinata serios. Eu banuiesc ca sunt vreo doi centimetri de la un perete la cel opus.  Exista vreo modalitate de a afla care este inclinatia podelei fara scule supersofisticate (dispozitive optice etc ...)? Problema e ca nici tavanul nu e foarte drept, sa-mi foloseasca de reper.

Edited by qwertyas, 14 October 2008 - 00:09.


#2
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Raspuns la "colateral": folosesti un furtun de nivel - se gasesc de cumparat la Brico/Praktiker/etc. Chiar asa se numesc, le gasesti pe la standurile cu unelte de zidarie parca. Este un furtun de ~7 mm transparent cu 2 "seringi" in capete (corpuri gradate).
Procedezi in felul urmator:
-umpli furtunul cu apa - nu de tot, sa zicem cam pana la nivelul 10 cm de pe tubul gradat (tinand evident ambele tuburi in mana, paralel). Ai grija sa nu indoi furtunul incat sa se blocheze.
-faci un semn pe un perete. Nu conteaza unde.
-pui unul din corpuri pe perete in dreptul semnului, sa zicem cu gradatia de 10 cm la semn.
-altcineva se duce mai incolo la cativa metri si pune celalalt capat pe perete, cat de cat la acelasi nivel (la ochi).
-verifici ca ai scos capacele de la ambele capete, ca nu calca nimeni pe furtun si ca nu e blocat prin indoire. - pare evident, dar se intampla :D
-astepti sa se stabilizeze nivelul apei (10-20 sec).
-te uiti unde e apa la tine (fata de semn) si cealalta persoana face un semn pe perete la acelasi nivel cu al tau - nu la nivelul apei.
-de exemplu, daca la tine semnul e la 10, iar apa la 8.5, cealalta persoana va face semnul la 10 - 8.5 = 1.5 cm peste nivelul la care e apa la el.
-repeti procedura de jur imprejurul camerei.
-folosind o ruleta, masori de la semne in jos si vezi cat e variatia.

#3
qwertyas

qwertyas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.01.2007

View Post_bcristian_, on Oct 14 2008, 18:54, said:

Raspuns la "colateral": folosesti un furtun de nivel - se gasesc de cumparat la Brico/Praktiker/etc. Chiar asa se numesc, le gasesti pe la standurile cu unelte de zidarie parca. Este un furtun de ~7 mm transparent cu 2 "seringi" in capete (corpuri gradate).
Procedezi in felul urmator:
-umpli furtunul cu apa - nu de tot, sa zicem cam pana la nivelul 10 cm de pe tubul gradat (tinand evident ambele tuburi in mana, paralel). Ai grija sa nu indoi furtunul incat sa se blocheze.
-faci un semn pe un perete. Nu conteaza unde.
-pui unul din corpuri pe perete in dreptul semnului, sa zicem cu gradatia de 10 cm la semn.
-altcineva se duce mai incolo la cativa metri si pune celalalt capat pe perete, cat de cat la acelasi nivel (la ochi).
-verifici ca ai scos capacele de la ambele capete, ca nu calca nimeni pe furtun si ca nu e blocat prin indoire. - pare evident, dar se intampla :D
-astepti sa se stabilizeze nivelul apei (10-20 sec).
-te uiti unde e apa la tine (fata de semn) si cealalta persoana face un semn pe perete la acelasi nivel cu al tau - nu la nivelul apei.
-de exemplu, daca la tine semnul e la 10, iar apa la 8.5, cealalta persoana va face semnul la 10 - 8.5 = 1.5 cm peste nivelul la care e apa la el.
-repeti procedura de jur imprejurul camerei.
-folosind o ruleta, masori de la semne in jos si vezi cat e variatia.


Merci mult, bcristian! Acum, de-as afla si despre sape care e mai recomandabila .... daca nu, ma duc in Brico si iau sacii la citit

#4
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
marcile CERESIT siKNAUF se bat pt primul loc la calitate; pe Fundeni ai sanse sa gasesti mai ieftin decat in Brico, de ce il excluzi?
LE: te-ai prins de ce primesti 'asa multe' raspunsuri? raspund tot eu: prea vrei totul mura in gura, cine crezi ca poate sa-ti spuna cati saci sa iei, daca zici ca pardoseala nu-i dreapta? poti sa ai si 6 kg/ mp, poti sa ai si 10. te-ai uitat macar pe vreun sac? ar trebui sa scrie consumul pe el
PS: trafaleti cu tepi gasesti si pe Fundeni!

#5
qwertyas

qwertyas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmutulica_41, on Oct 15 2008, 19:21, said:

marcile CERESIT siKNAUF se bat pt primul loc la calitate; pe Fundeni ai sanse sa gasesti mai ieftin decat in Brico, de ce il excluzi?
LE: te-ai prins de ce primesti 'asa multe' raspunsuri? raspund tot eu: prea vrei totul mura in gura, cine crezi ca poate sa-ti spuna cati saci sa iei, daca zici ca pardoseala nu-i dreapta? poti sa ai si 6 kg/ mp, poti sa ai si 10. te-ai uitat macar pe vreun sac? ar trebui sa scrie consumul pe el
PS: trafaleti cu tepi gasesti si pe Fundeni!

Multumesc de informatii. Ceresit si Weber Batec erau si pe lista mea. Numai ca Weber e cu vreo 10 lei mai scump sacul decat Ceresit. O sa ma uit dupa Knauf.  

Cat despre mura-n-gura: da, intre timp m-am uitat, e intre 1,6 si 1,8 kg/mp/mm grosime.  Inca nu sunt perfect edificat daca acesti 1,6-1,8 kg se refera doar la continutul sacului, sau la amestecul final (pt. ca se pun 25 de kg. de sapa cu 6,5 littri de apa). Daca e doar praful din sac, asta inseamna la 20 de mp la grosime 4 mm vreo 6 saci, onest vorbind.
O sa fac o incursiune pe Fundeni.

Edited by qwertyas, 16 October 2008 - 00:06.


#6
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postqwertyas, on Oct 16 2008, 01:03, said:

Multumesc de informatii. Ceresit si Weber Batec erau si pe lista mea. Numai ca Weber e cu vreo 10 lei mai scump sacul decat Ceresit. O sa ma uit dupa Knauf.  

Cat despre mura-n-gura: da, intre timp m-am uitat, e intre 1,6 si 1,8 kg/mp/mm grosime.  Inca nu sunt perfect edificat daca acesti 1,6-1,8 kg se refera doar la continutul sacului, sau la amestecul final (pt. ca se pun 25 de kg. de sapa cu 6,5 littri de apa). Daca e doar praful din sac, asta inseamna la 20 de mp la grosime 4 mm vreo 6 saci, onest vorbind.
O sa fac o incursiune pe Fundeni.
consumul e pe amestec, praf + apa; daca pardoseala e inclinata, consumul ala nu mai e valabil, o sa fie mai mare, nu-ti face iluzii ca o sa nimeresti cantitatea de saci din prima!

#7
qwertyas

qwertyas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.01.2007
cu mapei ultraplan a lucrat cineva?

#8
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postqwertyas, on Oct 16 2008, 14:23, said:

cu mapei ultraplan a lucrat cineva?
nu stiu ultraplan, dar despre MAPEI  eu am o parere ft buna, ca marca

#9
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Sapa Autonivleanta FIROS , ce parere aveti de ea?  33 lei sacul
As lua asta ca vad ca se vinde in multe locuri si de altfel as avea BAUMIT DUO NIVELLO CA OPTIUNE! 37 lei sacul

Treaba e ca o pun pt neregularitati sapa veche pe sub un parchet, ca am sapa dedesubt vreo 10 cm deja

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate