Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

probleme in macro mode Canon A 75

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Buna !!!

Am o mare problema in modul macro la Canon A75, orice foto facuta in macro apare cu efectul de blur.
Nu-mi dau seama ce nu fac bine, folosesc modul automat si apas pe optiunea macro, c-am atat. Am observat ca atunci cand aproprii cu zoom-ul si el isi face reglarile, pentru moment apare imaginea foarte clara, apoi revine in ceata.

#2
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Trebuie sa fii atent la distanta de focalizare. La A75 distanta minima e 5 cm pt macro. Daca te apropii mai mult de atat, poza va fi blur-ata. Incearca cu mini-trepied si focalizare manuala.

#3
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Merci mult pt. raspuns, sunt stresat sa nu fie vreo problema cu aparatul, mai ales ca e comandat de dincolo.
Sper sa fie doar problema cu distanta si focalizarea. Stiu ca am facut poza la distanta mai mare de 5 cm cu macro , dar nu am folosit focalizarea manuala si nici mini-trepied, a fost aceeasi situatie.

#4
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
In mod normal ar trebui sa functioneze AF-ul in mod macro, cu conditia sa fie suficienta lumina. Daca nu e, foloseste MF.

#5
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Cand ai mod macro, aparatul poate focaliza pe obiecte aflate la distanta intre 5 si 45 de cm fata de obiectiv. In mod normal, nu poate focaliza decat de la 45 cm in sus.

Scoate AiAF si vei face focalizarea pe centrul imaginii. Cand focalizezi fara AiAf trebuie sa nu fie in locul in care focalizezi o culoare uniforma, sau intunecata.

#6
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Lumina este destula, soare.
Thanks pentru raspunsuri am sa fac cateva teste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate