Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

A inceput de ieri sa cada cate-un stalp

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

View Posttelecomro, on Oct 3 2008, 13:35, said:

Ai dreptate dar punem pariu pe ce vrei tu ca pe acel stalp nici macar 20% din operatori nu aveau autorizatie si asa e peste tot in Bucuresti.

Blackhawk Cum se face ca operatorii mari: Orange, Vodafone , Romtelecom sau Cosmote nu au cablurile pe stalpi ?

Dar tu nu esti de pe planeta asta, nu? Ai tu cablu tv si net de la orange, vodafine, cosmote? De unde fire? Le dai tu pomana? Flavia impex va ofera: Doua legaturi de fibra optica "numa' jece mii"

#56
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 10.06.2008
Dar orange are fix traditional (adica pe fir)? are catv?

Nicu, asta e din generatia celor care, daca sta la bloc, si are 3 TV-uri in casa isi atarna 3 ciuperci pe balcon. Sau 2 daca are reciver dublu! Oricum, chiar si una arata ca naiba la bloc!

#57
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Posttelecomro, on Oct 3 2008, 15:35, said:

Blackhawk Cum se face ca operatorii mari: Orange, Vodafone , Romtelecom sau Cosmote nu au cablurile pe stalpi ?
Avand in vedere ca Vodafone instaleaza (bine, e vorba de firme terte) fibra optica aerian in Bucuresti si multe alte orase din tara sa inteleg ca nu mai e "operator mare"? Informatia o am atat de la echipele care au instalat fibra, cat si de la cea care a facut sudurile. Conecteaza pe fibra bts-urile, probabil pentru a mari capacitatea de trafic necesara pentru 3G... Exemplu: la 2 saptamani dupa ce a fost trasa fibra in orasul meu au dat drumul la 3G. Imi pare rau ca nu am facut o poza la un copac cu platbanda pe el (era distanta prea mare intre 2 stalpi si nu aveau un punct intermediar de ce sa se lege baietii... dar au fost inventivi).  :lol:

Edited by soft0811, 04 October 2008 - 14:44.


#58
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Ce firma a tras acolo fibra ? Vodafone doar inchiriaza.

#59
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Posttelecomro, on Oct 2 2008, 20:57, said:

Inteligent om esti!

Pai stalpul ala a fost proiectat sa tina 100 de cabluri pe el ?

Sau mai bine sa se inlocuiasca toti stalpii pe banii nostri ai fraierilor care platim impozite. Doar asa putem toti sa contribuim la extinderea acestor firme de apartament care ofera servicii internet prin diferite orase.

De ce nu platesc la Romtelecom sa-si bage cablurile in canele ? Nu ar mai putea sa vanda la 25 lei internetul ?

Si tu esti f. desteapta! RTC s-a folosit de reteaua creeata tot din banii nostri ( parca stalpul e din B deci ca se inlocuiesc stalpii pe carca ta nu tine ), apoi au avut monopol in care nici nu aveai vvoie sa te gandesti la cuvantul telecomunicatie. Si uite asa au ajuns ei sa aiba realizarea de a fi pe locul doi si scumpi, al naibii de scumpi. Sincer esti patetica Flavia!

#60
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Statul a luat peste 1 miliard $ pe Romtelecom. Banii au ajuns tot la oameni, sau in buzunarul smecherilor dar asta nu e problema OTE.

#61
hatzegan

hatzegan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.08.2007
Atenție, cad stâlpi!



BUCUREȘTI. Un stâlp din beton care a cedat sub greutatea firelor electrice a blocat, ieri-dimineață, timp de două ore, circulația pe strada Orzari din sectorul 2 al Capitalei.

Din fericire, singurele „victime“ ale stâlpului „doborât“ au fost două mașini parcate în apropiere, avariate ușor. Viceprimarul Capitalei, Răzvan Murgeanu, a avertizat însă că „într-o situație critică se mai află și stâlpii de pe bulevardul Magheru“. În ultimele cinci luni, alți doi stâlpi s-au prăbușit, în centrul Bucureștiului, pe străzile General Berthelot și Brezoianu, distrugând mai multe mașini.


http://www.evz.ro/ar...tie-cad-stalpi/




se pare ca nimic nu s-a schimbat in bine, ci chiar sunt sanse sa se schimbe in mai rau, daca nu se iau masuri.

#62
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Ce legatura are articolul acesta cu RDS deci?

#63
bogdancr

bogdancr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 233
  • Înscris: 16.09.2003
Pai daca erau cablurile RDS pe acei stalpi.

#64
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Eu n-am vazut asta in articol. Acolo scrie de "fire electrice".

Edited by burgher, 21 October 2008 - 12:39.


#65
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Pe cablurile UTP sau CATV nu tot purtatori de sarcini electrice circula? :D
Excludem "opticu".

#66
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Eu inteleg perfect, dar unde scrie ca sunt ale RDS?

#67
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Only GOD know.

#68
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postburgher, on Oct 21 2008, 14:00, said:

Eu inteleg perfect, dar unde scrie ca sunt ale RDS?
Nu e RDS stapan peste tot cu un monopol absolut? :P  :roflmaofast:
Cred ca si stalpii erau ai lor, tot ei trebuiau sa-i intretina  :devilred:

#69
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View PostBlackhawk, on Oct 21 2008, 17:46, said:

Nu e RDS stapan peste tot cu un monopol absolut? :P  :roflmaofast:
Cred ca si stalpii erau ai lor, tot ei trebuiau sa-i intretina  :devilred:


Trecand peste gluma buna pe care ai facut-o si care mi-a placut la nebunie, revin din nou la parerea pe care am mai expus-o cu cateva pagini in urma. Cei de la Electrica (sau restul proprietarilor) o ard suspect in loc se se ocupe de stalpii care cedeaza. Vina nu apartine nici RDS nici UPC nici oricarui alt operator pentru faptul ca acesti stalpi cedeaza, ci apartine exclusiv proprietarilor care ii administreaza si care nu vor decat sa incaseze bani si atat. Din pacate au uitat ca au obligatia sa-i si intretina.

Edited by DJ MOraleSs, 22 October 2008 - 16:46.


#70
SuperPowerGirl

SuperPowerGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2008

View PostDJ MOraleSs, on Oct 22 2008, 17:45, said:

Cei de la Electrica (sau restul proprietarilor) o ard suspect in loc se se ocupe de stalpii care cedeaza. Vina nu apartine nici RDS nici UPC nici oricarui alt operator pentru faptul ca acesti stalpi cedeaza, ci apartine exclusiv proprietarilor care ii administreaza si care nu vor decat sa incaseze bani si atat. Din pacate au uitat ca au obligatia sa-i si intretina.
si crezi ca Electrica inchide ochii si accepta pentru ca.....???? eu as baga mana in foc ca rdsul si upcul au stiut pe cine sa "unga" pentru a-si putea pune cablurile

#71
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View PostSuperPowerGirl, on Oct 23 2008, 17:30, said:

si crezi ca Electrica inchide ochii si accepta pentru ca.....???? eu as baga mana in foc ca rdsul si upcul au stiut pe cine sa "unga" pentru a-si putea pune cablurile

Electrica nu inchide ochii. Pe Electrica ii doare-n .... [a se completa aici cu ce vrei tu]. E o mica, mare diferenta... ca sa zic asa. De uns nu a uns nimeni pe nimeni. Daca intr-adevar Electrica era interesata de starea stalpilor, pana acum se luau masuri. Dar cum timpul trece si banu' vine fara cel mai mic efort, de ce s-ar agita?

Treaba tipic romaneasca...
- BAAAAA va cad stalpii baaaa!
- Eeee.. lasa-i dracu' de stalpi. Au cazut abia 2 si n-a murit nimeni. Dorele, ia mai trimite-le o factura la astia sa plateasca chiria ca a trecut luna. Doar nu i-am lasat sa-si agate degeaba atatea cabluri pe stalpii nostri.

Mai pe romaneste... las-o ba ca merge asa.

Morala: Ferea ca cade baaaa!!!

Edited by DJ MOraleSs, 23 October 2008 - 16:54.


#72
sitto

sitto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.08.2007

View PostDJ MOraleSs, on Oct 22 2008, 17:45, said:

Trecand peste gluma buna pe care ai facut-o si care mi-a placut la nebunie, revin din nou la parerea pe care am mai expus-o cu cateva pagini in urma. Cei de la Electrica (sau restul proprietarilor) o ard suspect in loc se se ocupe de stalpii care cedeaza. Vina nu apartine nici RDS nici UPC nici oricarui alt operator pentru faptul ca acesti stalpi cedeaza, ci apartine exclusiv proprietarilor care ii administreaza si care nu vor decat sa incaseze bani si atat. Din pacate au uitat ca au obligatia sa-i si intretina.
de acord. cei care folosesc stalpii nu trebuie sa se simta responsabili in niciun fel. ce dreaq? nu ei sunt stapanii, deci nu ei vor fi trasi la raspundere daca vor muri oameni. important e sa faca bani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate