Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 

A inceput de ieri sa cada cate-un stalp

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
tot_Mirciuluica

tot_Mirciuluica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.10.2008
Nesimtirea cea mare la cablagii RDS este ca daca le ramane un colac de cabluri... nu il taie... ci il lasa agatat pentru eventualele lucrari viitoare.


[ http://img50.imageshack.us/img50/8923/image078sx9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Sa inteleg ca absolut toate cablurile alea erau ale RDS si UPC? Inseamna ca sunt un fel triaj al Garii de Nord a cablurilor din Bucuresti!

OFF          Flavia cand iti citesc posturile parca vad un catel in lant ce latra cu spume din spatele unui gard vopsit in verde.

#39
tot_Mirciuluica

tot_Mirciuluica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.10.2008

View PostMaterium, on Oct 2 2008, 17:30, said:

Sa inteleg ca absolut toate cablurile alea erau ale RDS si UPC? Inseamna ca sunt un fel triaj al Garii de Nord a cablurilor din Bucuresti!

Mai gasesti ici si colo o retea de cartier. Dar cei ce se lauda cu o retea nationala (de cabluri prin pomi) sunt cei de la RDS.

#40
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Posttot_Mirciuluica, on Oct 2 2008, 17:35, said:

Mai gasesti ici si colo o retea de cartier. Dar cei ce se lauda cu o retea nationala (de cabluri prin pomi) sunt cei de la RDS.

Cand iti citesc asemenea replici si ma uit peste ce semnatura ai, incep sa regret ca nu exista un test de inteligenta la inregistrarea pe forum.

Edited by Bobby_ro, 02 October 2008 - 16:39.


#41
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Gresit. "Noua telefonie nationala", "Internet cu viteza luminii" dar din pacate informatia circula foarte simplu....din copac in copac.

#42
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Important e ca circula. Cum? Not my problem! Cat platesc? Ma intereseaza al naibii de tare! Singurele sentimente de compasiune le am fata de posesorul autoturismului. Pacat de masina si bine ca a scapat cu viata.

#43
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
Ala e un stalp care exista in romania?
Nu de alta dar trebuie cautat proiectantul si permiat! A reusit sa proiecteze un stalp rezistent!

#44
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Inteligent om esti!

Pai stalpul ala a fost proiectat sa tina 100 de cabluri pe el ?

Sau mai bine sa se inlocuiasca toti stalpii pe banii nostri ai fraierilor care platim impozite. Doar asa putem toti sa contribuim la extinderea acestor firme de apartament care ofera servicii internet prin diferite orase.

De ce nu platesc la Romtelecom sa-si bage cablurile in canele ? Nu ar mai putea sa vanda la 25 lei internetul ?

Edited by telecomro, 02 October 2008 - 20:02.


#45
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

View Posttelecomro, on Oct 2 2008, 17:57, said:

De ce nu platesc la Romtelecom sa-si bage cablurile in canele ?

Ca sa se mire Flavia? Pai daca ar intra pe acolo si ar costa internetul la fel ca la romtelecom nici nu as mai folosi internetul pe fir. Dar stii ce dreaga Flavia? A inceput Netcity sa se revigoreze nu stiu prin ce minune si se monteaza cutii de derivatie pe anumite tronsoane. Se taie frumos teava de pvc-kg (portocaliu) si se pun minicofraje (sunt cutii de derivatie din beton, nu din acelea de plastic). Apropo, stii la ce solicitari de incovoiere si forfecare rezista un stalp din teava neagra? Stalpii metalici mai cedeaza si din cauza uzurii termice datorate ciclurilor inghet-dezget. Majoritatea sunt de pe vremea... Trebuiau schimbati de ceva vreme. Vina (pentru situatia actuala) revine exclusiv PMB si inertiei angajatilor.

Edited by nicu13, 02 October 2008 - 21:42.


#46
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Sigur, dupa ce se face trecerea pe Netcity trebuie sa platesti in plus cam 10-15 euro.

#47
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Asta ramane de vazut.

#48
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
Mai nicule, fata aia nu a facut rezistenta in facultate. De unde sa stie ce e aia incovoiere, si mai ales forfecare.
Mda, auzi, stalpi proiectati sa tina 100 de cabluri. Da, pai, nu cred ca atunci cand se proiecteaza un stalp se gandeste cineva la numarul de cabluri sustinute.
Eu nu ii mai dau replici ei, ci incerc sa explic ceva: greutatea (impropriu spus), mai corect masa pe care o poate sustine un stalp, daca ea este distribuita uniform, este incredibila, ea distrugand stalpul doar cand forta (forta gravitationala) cu care apasa cablurile depaseste rezistenta la compresiune a stalpului. Dar asta e doar in teorie si nu cred ca veti vedea un stalp cu o greutate distribuita uniform, asa ca, in practica, rezistenta unui stalp este influentata de forta cu care cablurile "trag" stalpul intr-o parte sau in alta. Forta cu care ele trag, nu depinde de numarul cablurilor, doamne fereste, ci de masa lor, si indirect de distanta dintre 2 satlpi. Polemica poate continua, si sunt sigur ca sunt oameni aici care pot explica si mai bine ceea ce am vrut eu sa spun. Deci, nu conteaza atat de mult numarul cablurilor.

Si sa nu creada altcineva ca am vorbit mai sus cu premiatul. Era doar o ironie!

#49
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Voi chiar nu intelegeti ce se intampla?
Acel articol e publicat de Ziua, detinut de Sorin Rosca Stanescu, care e (ca printr-o coincidenta) prieten cu Sorin Ovidiu Vantu, care ghiciti ce detine? Grupul Realitatea!
:D

Am mai intrebat cativa securisti :D si mi-am adus aminte ca de fapt Vantu detine, daca nu tot ziarul, macar o parte din Ziua.
Mai mai ce de coincidente...

Edited by burgher, 03 October 2008 - 12:14.


#50
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006
Eu inca ma crucesc de ce pot debita unii. Sa fie de vina oare prostia sau placerea de a arunca cu noroi in diversi operatori fara de care nu ar fi preturile din ziua de azi la serviciile de internet si televiziune? Dupa mentalitatea unora ar fi mai OK sa avem un singur operator de internet pe piata si sa platim din nou abonamente de 30 $ pentru un canal de 2 mbps negarantat. ALOOOOOO DESTEPTAREA!
Stiti a cui e vina? A proprietarilor stalpilor. Stiti care e firma care are cei mai multi stalpi in proprietate? ELECTRICA! Stiti ce obligatii are un proprietar? Cititi legislatia. Nu va pica mana sa puneti mana pe o carte si sa va informati ce spune legea despre un proprietar si ce obligatii are in cazul in care acesta isi inchiriaza proprietatea.

Pentru cei mai ingusti la minte o sa explic.

Proprietar este o persoana care detine unul sau mai multe bunuri... incepand de la maruntisuri cum ar fi un telefon mobil pana la hoteluri, terenuri, avioane, etc.
Stalpii sunt tot niste bunuri peste care proprietar este o firma (aici vorbim in special de ELECTRICA).
Ce obligatii are un proprietar care detine bunuri pe spatiu public? Sa le verifice periodic, sa vada daca sunt in conditii bune, iar daca sunt deteriorate sa le repare sau inlocuiasca pentru a nu pune in pericol viata sau bunurile cetatenilor.
Acelasi proprietar, are dreptul sa inchirieze bunul pe care il detine, in functie de capacitatea acestuia (ca si exemplu.. doar nu o sa bagi 4 familii intr-un apartament cu 2 camere). In cazul stalpilor, acestia au o capacitate limitata cand vorbim de greutatea pe care o pot suporta. Cine stie aceasta capacitate? Proprietarul. In schimbul chiriei pe care proprietarul o incaseaza lunar, trimestrial sau anual, acesta se obliga sa intretina si sa verifice starea stalpilor.

Revenind la intrebarea cine e de vina pentru incident? Simplu... nu este RDS, nu este UPC, nu este EuroWeb, Mediasat, Hertza, C-zone, etc. ci PROPRIETARUL stalpului. De ce? Pentru ca trebuia sa stie ce greutate suporta acel stalp si mai ales trebuia sa verifice starea tehnica a lui, sau chiar sa-l inlocuiasca. Doar nu trebuia sa se intereseze operatorul care e chirias de starea stalpului cat nu este al lui, ci plateste o taxa lunara sa tina cablurile acolo. Ei au pus acolo cate cabluri li s-a dat voie. Cine plateste pagubele? Evident proprietarul. Proprietarul raspunde de absolut tot. Cei care tin cablurile pe stalpi sunt simpli chiriasi care platesc bani pentru a se folosi de acei stalpi in functie de capacitatea care le-a fost indicata de catre proprietar.

E destul de clar acum sau trebuie sa desenez o schema pentru cei care tot arunca cu noroi in operatorii de cablu si internet?

#51
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostDJ MOraleSs, on Oct 3 2008, 15:15, said:

Eu inca ma crucesc de ce pot debita unii. Sa fie de vina oare prostia sau placerea de a arunca cu noroi in diversi operatori fara de care nu ar fi preturile din ziua de azi la serviciile de internet si televiziune? Dupa mentalitatea unora ar fi mai OK sa avem un singur operator de internet pe piata si sa platim din nou abonamente de 30 $ pentru un canal de 2 mbps negarantat. ALOOOOOO DESTEPTAREA!

-----------------------------------------------------------

E destul de clar acum sau trebuie sa desenez o schema pentru cei care tot arunca cu noroi in operatorii de cablu si internet?
DJ MoraleSs imi pare rau de efortul tau, dar trebuia sa stii ca pe acesti pui de propangandisti nu ii intereaseaza dialogul. Hai sa dam cu bata in balta.. atat!  :rolleyes:

Stai ca vine si replica :)

Edited by Blackhawk, 03 October 2008 - 14:34.


#52
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Ai dreptate dar punem pariu pe ce vrei tu ca pe acel stalp nici macar 20% din operatori nu aveau autorizatie si asa e peste tot in Bucuresti.

Blackhawk Cum se face ca operatorii mari: Orange, Vodafone , Romtelecom sau Cosmote nu au cablurile pe stalpi ?

Edited by telecomro, 03 October 2008 - 14:37.


#53
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View PostBlackhawk, on Oct 3 2008, 15:34, said:

DJ MoraleSs imi pare rau de efortul tau, dar trebuia sa stii ca pe acesti pui de propangandisti nu ii intereaseaza dialogul. Hai sa dam cu bata in balta.. atat!  :rolleyes:

Stai ca vine si replica :)

Eu inca mai sper ca pe forumul asta mai sunt si oameni cu capul pe umeri... repet SPER. Dar stii cum e... speranta moare ultima, adica murim inaintea ei.

Telecomro, exact ce spuneam, proprietarii au obligatia sa verifice starea stalpilor, sa vada ce mai e cu ei, sa-i inlocuiasca sau repare si mai ales daca sunt si alti operatori care isi pun cabluri pe ei fara autorizare. Dar cum pe ei nu ii intereseaza decat sa incaseze bani, se intampla ce se intampla.
Asta e Romanica noastra.

#54
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
@ Moraless Prietene, nu te mai lupta cu morile de vant! Noi am inteles ce ai vrut sa spui!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate