Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative
 Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 

A inceput de ieri sa cada cate-un stalp

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
sa vezi cand se lasa un cablu iarna si il agata un camion.  Uneori trage dupa el cativa stalpi.....fiindca daca e cablu gros (sau FO), nu se rupe asa usor

#20
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
hai sa  fim seriosi. daca ar incepe sa ingroape cablurile ar dura mult mai mult o instalare si ar costa cat casa fie instalarea fie abonamentil lunar. romtelecom ingroapa pt ca le trebuie un avantaj competitiv. si ingroapa si traseele noi, nu numai firele de cupru vechi.

#21
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Si Romtelecom au si unde sa ingroape.

#22
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 02.06.2005
Stalpii nu-s proprietatea rds. Multi dintre ei sunt subreziti de cand au fost facute asfaltari cu gandul ca vor fi desfiintati. Si uite ca au ramas asa. Daca mai cade cate un pom nu e vina vrabiei ca si-a facut cuib in varful pomului. Adevarat stalpii astia sunt periculosi insa vina apartine proprietarului (electrica, primarie, luxten, ratb etc).

Grecul a fost destept a cumparat o companie cu infrastructura. "Confectionata" de noi, platitorii de abonamente. In fine spaga lui insa noi nu uitam nu avem nici 12 ani ca tine si nici nu ii lingem in spate-jos ca tine. Vrem sa fim obiectivi.

#23
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 10.06.2008
Da, probabil cei de la Electrica si-au luat comisioane zdravene, iar acum, cand se intampla cate un accident spun ca ei nu au nici o vina.

#24
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,177
  • Înscris: 02.04.2007
Asta cu vina e tipic romanesc. Normal ca nu e de vina elctrica, normal ca primaria nu are niciun amestec, normal ca aia de la cabluri nu pot fi trasi la raspundere pe stalpii altora. De pasat vina o paseaza toti; de facut ceva pentru a se evita alte incidente, mult mai greu. Din pacate va suferi doar omul de rand fie ca i se aplatizeaza masina, fie ca ramane fara telefon/tv/internet sau doar il deranjeaza retina.

#25
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

 joystick, on Sep 30 2008, 20:49, said:

O situatie insa urata, legata de stalpi am intalnit-o si in Buzau. Nu mai stiu pe ce strada, insa stalpul parca se si inclinase.

Adevarat adevar graiesti, cum ar spune cineva. Pe aici prin Buzau nu s-a ingropat nimic. Un singur lucru ma multumeste insa... cand intind cabluri, o fac destul de estetic. Am fost si prin Bucuresti si am vazut cabluri lasate de care trebuie as te feresti pe trotuar, sau cabluri montate intr-o mare nepasare (a se citi sictir).
In Buzau mai urata e situatia in cartiere. Sa vezi cabluri ancorate de marginea blocurilor intre etajele 1 si 2, marea majoritate apartinand companiei UPC. Avand in vedere ca sunt si multe, in unele zone ai impresia ca mergi pe sub o panza de paianjen. Chiar exista o gluma la noi in cartier pe tema asta... daca vrei sa te sinucizi aruncandu-te de pe bloc, n-ai nicio sansa pentru ca te vor tine cablurile :lol:
Pe langa UPC mai sunt providerii locali de internet care trag si ei cabluri FTP intre blocuri si monteaza cutii pentru swich-uri pe peretii exteriori ai acestora. Estetism? Nici vorba.

Cat despre vina, apartine exclusiv firmelor care au stalpii in proprietate. De ce? Dau aprobari aiurea si nu iese nimeni pe teren sa vada care mai este starea lor. Ca proprierar nu trebuie numai sa incasezi chirii si comisioane ci sa te si ocupi de buna intretinere a proprietatii. In Buzau, Electrica da aprobare la toti operatorii sa-si intinda cabluri pe stalpli.. iar operatori sunt cam in numar de 8, fiecare intinzand cel putin 3 cabluri / stalp. De aici va dati singuri seama cam ce iese. Partea buna e ca pana acum nu a cazut nici unul si sper sa nu se intample vreodata asa ceva.

Edited by DJ MOraleSs, 01 October 2008 - 13:03.


#26
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
la mine rcs are cablurile ingropate de cativa ani, nu mai generalizati ca nu ei sunt cei care au umplut stalpii aia.

#27
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
In  Timisoara sunt pe stalpi, Lugoj. Am vazut si in Cluj si Sibiu.
In tot sudul tarii sunt pe slalpi: De la Severin la Constanta.

#28
sitto

sitto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.08.2007

 jay333, on Oct 1 2008, 11:27, said:

Asta cu vina e tipic romanesc. Normal ca nu e de vina elctrica, normal ca primaria nu are niciun amestec, normal ca aia de la cabluri nu pot fi trasi la raspundere pe stalpii altora. De pasat vina o paseaza toti; de facut ceva pentru a se evita alte incidente, mult mai greu. Din pacate va suferi doar omul de rand fie ca i se aplatizeaza masina, fie ca ramane fara telefon/tv/internet sau doar il deranjeaza retina.
bai nene conteaza a cui e vina? eu chiar nu vreau sa-mi cada un stalp din asta pe masina (ca sa nu zic ca ar putea sa te omoare). primaria chiar nu poate face nimic?

#29
faxiu

faxiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.08.2003
am tot admirat ce frumos lucrau baietii la calea mosilor si cum trageau paturi de cablu pe sub trotuar. Eram fericit ca poate poate doar doar. Dar desi acum exista traseu subteran pe Mosilor, cablurile se odihnesc agatate. In cel mai bun caz. Pentru ca sunt si foarte multe care atarna la pamant. Tot ce au facut a fost sa schimbe stalpul si sa lege cablurile la loc.

#30
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 10.06.2008
Si si daca murea un om acolo tot asa ramanea, indiferent ca firma e verde, albastra rosie sau portocalie. Chiar nu le pasa de oameni. Slava domnului ca la mine nu e asa ceva.

un pic de off. sa vedetic um se schimba o strada dupa ce sunt date cablurile jos. Mie mi se parea mai "lumina" dupa ce au disparut!

#31
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 telecomro, on Sep 30 2008, 19:51, said:

Intrebare pentru moderator: sunt tolerati analfabetii care discuta despre telecomunicatii si care vor sa afle aici ce e ala operator virtual ? Dupa parerea voastra un astfel de personaj  e capabil sa inteleaga asa ceva ? Daca da eu o sa-i explic in cateva pagini ce inseamna operator virtual.
Mai Flavia, tu vb. de altii ca sunt analfabeti, dar la tine nu te uiti? Vrei sa iti reamintesc eu din vastele tale cunostinte de gramatica ce greseli ai avut? Si au fost din necunostinta de cauza nu din graba.

Crezi ca toti sunt perfecti si trebuie sa scrie 100% corect?

Evident ca nu, dar este de bun simt sa cunosti adjectivele care nu suporta grad de comparatie, sa cunosti cuvintele care nu exista in DEX, celebrul tau "aplaudici" de exemplu. Ar mai fi bine sa stii ca orice propozitie trebuie sa aiba un predicat si incepe cu majuscula.

Iti amintesti de toate astea? Sigur ca da, numai ca tu vezi paiul din ochii celorlalti dar nu vezi barna din ochii tai.

#32
zumxum

zumxum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.08.2007

 zuppy, on Oct 1 2008, 14:51, said:

la mine rcs are cablurile ingropate de cativa ani, nu mai generalizati ca nu ei sunt cei care au umplut stalpii aia.
nuuuu. ei niciodata nu fac nimic.....bun ;) dar sunt fani inraiti ca tine care nu vad decat ce vor ei sa vada. RDS-ului i s-a dat voie sa puna cabluri pe toti stalpii pentru ca au stiu unde si pe cine sa unga. sunt sigur de asta, pentru ca am vazut eu si cum se rezolva plangerile clientiilor lor la OPC. ei n-au nicio treaba. strang banii la ciorap si in rest, nici usturoi n-a mancat, nici gura nu le miroase :))

#33
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Da unde ai vazut tu sa rezolvi ceva la ANPC (OPC)  :huh: 1 caz din 100, si ala daca se nimereste sa fie si vre-o televiziune pe acolo in rest .... de parca nu ati sti in ce tara traim  -_-

#34
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Nu am avut rabdare sa citesc tot topicul, dar stiu sigur ca UE obliga Romania si toate tarile membre sa isi mute cablurile in subteran. Cat despre aplicat aceasta lege nu mentioneaza cine trebuie sa o faca.

Edited by aleksutzu07, 02 October 2008 - 11:28.


#35
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Ceva nu am inteles. Preturile la imobiliare in Bucuresti sunt aproximativ egale cu Paris, Munchen sau Hamburg. Probabil mai mari decat in alte orase mari din Europa. Nu inteleg insa de ce stalpii arata asa. Care sunt tigani ? cablistii sau aia care i-au lasat sa puna cablurile acolo?

#36
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Evident ca cei care se ocupa de stalpi, respectiv cei care se ocupa de aspectul orasului.

Adica nu cablistii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate