Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 

A inceput de ieri sa cada cate-un stalp

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
hatzegan

hatzegan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.08.2007
Atentie, cad stalpi!

-- O coloana din beton s-a prabusit ieri dimineata in centrul Capitalei, sub povara a 55 de cabluri de internet, telefonie si televiziune * Oricand situatia se poate repeta in Bucuresti pentru ca stalpii sunt ai nimanui, iar cablistii isi intind firele in nestire pentru ca refuza sa intre in subteran

Un stalp de beton, aflat pe inventarul Electrica, a cedat ieri dimineata sub povara colacilor de cabluri de internet, televiziune si telefonie pe strada Brezoianu din centrul Bucurestilor. In cadere a distrus un autoturism Toyota Avensis si a pus la pamant alti doi stalpi, aflati candva in proprietatea firmei Luxten, amplasati pe celalalt trotuar. Proprietarul masinii a scapat ca prin minune. Din fericire, nici altcineva nu a fost ranit.Incidentul s-a petrecut dimineata, in jurul orei 7, cand in zona traficul nu este atat de intens. Politistii au blocat complet circulatia pana spre pranz. Pentru a elimina complet pericolul ca si alti stalpi sa se prabuseasca, pompierii au taiat toate cele 55 de cabluri si au lasat fara curent, internet si televizoare intreaga zona. La prima vedere, responsabilitatea pentru incidentele de acest gen apartine proprietarului stalpului, in cazul de fata Electrica Sud Muntenia. Reprezentantii companiei au fost chemati la fata locului si au constatat ceea ce se vede cu ochiul liber prin tot Bucurestiul: stalpii, de o vechime considerabila, nu pot suporta greutatea colacilor de cablu.Se poate intampla oricand, in alt locSeful serviciului de prevenire a situatiilor de urgenta, locotenent colonelul Gheorghe Niculescu ne-a confirmat acest lucru. "Este doar o chestiune de timp pana cand vom asista la un alt incident. Stalpii nu au fost proiectati sa suporte greutati atat de mari" a spus seful ISU. Reprezentantii Electrica incearca sa scape de responsabilitati si spun ca intre companie si firmele de televiziune prin cablu si internet exista de obicei contracte care limiteaza numarul de cabluri care pot fi instalate pe stalpi. Firmele respective insa isi extind rapid retelele si ignora pur si simplu limitarile contractuale. Acesta este motivul pentru care in Bucuresti cu greu mai poti gasi un stalp electric care sa nu suporte sute de kilograme de cabluri amenintand sa se prabuseasca in orice moment peste trecatori sau soferi.Nesimtirea RDS si UPCPe stalpul prabusit ieri dimineata erau instalate nu mai putin de 55 de cabluri apartinand RDS si UPC, cei mai importanti furnizori de internet, telefonie si televiziune din Bucuresti. Doar o mica parte era functionala. Cele mai multe faceau parte din retele vechi si fusesera abandonate pe stalpii de pe Brezoianu. Firmele respective au uitat pur si simplu de existenta lor, sau au decis ca e mai ieftin sa le ignore decat sa le demonteze. In aceste conditii, responsabilitatea este greu de stabilit. Proprietarul masinii distruse se poate baza acum doar pe asigurarea CASCO pentru a-si recupera rapid pagubele. In caz contrar, ar trebui sa actioneze in instanta nu mai putin de sase institutii si firme: Primaria Capitalei, Primaria sectorului 1, Electrica Sud Muntenia, RCS&RDS, UPS si chiar firma Dalli care ad­mi­nistreaza parcarea unde a fost distrus autoturismul. E greu de crezut ca un simplu cetatean poate face fata unui asemenea proces care in mod sigur il va costa mai mult decat masina.PUG ingroapa cablurileIn ultima sedinta dinaintea alegerilor locale (sfarsitul lunii mai a.c.), Consiliului General al Municipiului Bucuresti (CGMB) a aprobat completarea Planului Urbanistic General (PUG) al municipiului Bucuresti pentru realizarea proiectului NetCity.Potrivit hotararii, "toate retelele tehnico-edilitare care vor fi amplasate pe domeniul public al municipiului Bucuresti trebuie sa fie montate ingropat". In acest fel, se va interzice amplasarea supraterana (la suprafata sau aeriana), pe suprafetele cladirilor, pe stalpi, balcoane, pomi sau alte elemente de suprastructura a retelelor electrice, de iluminat public si de comunicatii electronice, pe domeniul public si pe fatadele orientate spre domeniul public. "In anul 2000, cand a fost aprobat PUG-ul, s-a hotarat ca doar montarea bransamentelor electrice si de telefonie sa fie facute ingropat. Pentru ca in prezent acest lucru nu mai este suficient, este necesara aceasta completare", a argumentat Adrian Bold, arhitectul-sef de atunci al Capitalei.In prezent, in Capitala sunt amplasate foarte multe cabluri aeriene: electrice de joasa tensiune, de transmisii de date, de telefonie, iar aceasta completare a PUG este datorata "aspectului dezagreabil" pe care Bucurestiul il are, se ara­­ta in proiectul de hotarare. Potrivit fostului arhitectul-sef, completarea PUG este necesara pentru a da Capitalei un aspect de oras european, asa cum il au majoritatea capitalelor europene.Ce spune legeaPotrivit unui proiect modi­ficat de consilierii municipali, retelele de comunicatii elec­tronice, inclusiv echipa­mentele aferente acestora, trebuie sa fie amplasate "in spatii special amenajate".Totodata, detinatorii sau administratorii retelelor de comunicatii electronice au obligatia de a prezenta Primariei Municipiului Bucuresti, in termen de 30 de zile de la data comunicarii finalizarii unui tronson al retelei metropolitane NetCity, documentele referitoare la locul in care isi vor reamplasa reteaua in "spatiu special amenajat". Retelele de comunicatii electronice vor fi instalate in conformitate cu proiectul NetCity, pe baza "Normelor de aplicare" care urmeaza a fi elaborate in termen de 60 de zile de la aprobarea proiectului. De asemenea, in ter­men de 30 de zile de la aprobare, toti proprietarii sau administratorii a caror infrastructura (aeriana, de suprafata sau subterana) a fost pusa la "dispozitia tertilor" pentru pozitionarea retelelor de comunicatii electronice, dar si detinatorii de retele de comunicatii electronice din Capitala, vor fi obligati sa prezinte municipalitatii situatia acestora, urmand ca retelele care nu detin autorizatie de construire sa fie desfiintate.Utopia Net CityPrimarul general are acum painea si cutitul, dar este prins intr-un conflict de nere­zolvat cu cablistii care, potri­vit lui Adriean Videanu, fostul edil, nu au contracte cu mu­ni­ci­­palitatea, primaria re­fu­zand acest lucru din motive obiec­tive: reteaua de fibra op­tica Net City care a inceput sa fie introdusa in centrul orasului.In mod normal, din momentul finalizarii lucrarilor de montare in subteran pe reteaua de fibra optica, toti stalpii invechiti si inestetici din beton ar trebui sa dispara. Oricum acestia incepusera sa fie inlocuiti de cei de la Luxten cu altii mai mici, din metal, care permit introducerea cablurilor prin interiorul acestora. Odata cu trecerea in subteran a cablurilor electrice, firma raspunzatoare de ele - Electrica - a oferit mu­ni­­cipalitatii posibilitatea ca aceasta sa preia in administratie stalpii ve­chi. Insa aceasta a refuzat si ast­fel vechii stalpi de beton au devenit ai nimanui, iar firmele de cabluri si oricine altcineva a putut sa monteze pe acestia orice a dorit.Cablistii refuza sa intre sub pamantSurse din cadrul Luxten ne-au declarat ca au incercat pana acum sa degajeze stalpii dar nu au rezolvat nimic reusind doar sa se aleaga cu trei procese intentate de cablistii care refuza sa intre in subteran in reteaua Net City. "In momentul in care noi am taiat cablurile pentru ca acei stalpi erau dezafectati, intrucat Electrica si-a introdus in subteran cablurile, providerii ne-au facut plangere penala care acum se afla la Politia Capitalei pentru cercetare. Am intalnit cazuri in care pe unii dintre stalpi am numarat si 70 de cabluri. Toti cei care le monteaza trebuie sa fie constienti ca acesti stalpi de beton nu sunt conceputi pentru o greutate si mai devreme sau mai tarziu se vor prabusi", ne-au declarat cei de la Luxten.

http://www.ziua.ro/d...09-30&id=243389

am ajuns si in ziua in care au inceput sa cada stalpii din cauza greutatii cablurilor. probabil atunci cand vor ajunge si sa raneasca oamenii, vor incepe si autoritaile sa ia masuri

#2
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
Mai grav este ca desteptii astia nu isi iau cablurile vechi!

#3
SuperPowerGirl

SuperPowerGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2008
nu-mi vine sa cred !! upc-ul, rds-ul au spus ceva? sau ei n-au nicio treaba, ca doar n-or fi ei vinovati, nu?

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 SuperPowerGirl, on Sep 30 2008, 14:18, said:

nu-mi vine sa cred !! upc-ul, rds-ul au spus ceva? sau ei n-au nicio treaba, ca doar n-or fi ei vinovati, nu?
in centru, pe Brezoianu au inceput sa doboare stalpii vechi si sa ingroape cablurile, probabil ca in curand in centru se va vedea in curand cerul nebrazdat de atatea cabluri  :D - he he, poate o sa putem face si poze la cladiri

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 SuperPowerGirl, on Sep 30 2008, 14:18, said:

nu-mi vine sa cred !! upc-ul, rds-ul au spus ceva? sau ei n-au nicio treaba, ca doar n-or fi ei vinovati, nu?
In timisoara e tot asa?
Sau sunt mai liber stalpii?

#6
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

 rvic77, on Sep 30 2008, 15:09, said:

in centru, pe Brezoianu au inceput sa doboare stalpii vechi si sa ingroape cablurile, probabil ca in curand in centru se va vedea in curand cerul nebrazdat de atatea cabluri  :D - he he, poate o sa putem face si poze la cladiri
Mah, asta e basm. Nu se poate! Si aia de la cabluri (rds, astral si care mai are cocotate fire pe acolo) nu fac iar scandal, nu ameninta ca lasa poporu' fara tembelizor si teava la internet?

#7
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Noi murim cu stalpul pe masina iar RCS si UPC isi extind afacerile. Ma intreb cum ofera ei garantat cand fibra sta pe un astfel de stalp ....??? Asta nu am inteles.

#8
zumxum

zumxum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.08.2007

 hatzegan, on Sep 30 2008, 13:06, said:

Doar o mica parte era functionala. Cele mai multe faceau parte din retele vechi si fusesera abandonate pe stalpii de pe Brezoianu. Firmele respective au uitat pur si simplu de existenta lor, sau au decis ca e mai ieftin sa le ignore decat sa le demonteze.

http://www.ziua.ro/d...09-30&id=243389

am ajuns si in ziua in care au inceput sa cada stalpii din cauza greutatii cablurilor. probabil atunci cand vor ajunge si sa raneasca oamenii, vor incepe si autoritaile sa ia masuri

upc-ul ca upc-ul, ca nu prea mai au ei clientii pentru a tot umple stalpurile de cablurile, dar pe astia de la rds ii doare in cot de estetica bucurestiului sau, si mai important, de siguranta bucurestenilor. si toate astea tot din cauza lacomiei! oare pana unde vor ajunge?

#9
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Responsabilitatea cablurilor cade in seama primariei generale.
Toti primarii de pana acum au frecat menta pe spagi grase... nu va faceti iluzii ca o sa se schimbe ceva pe viitor.
Au fost cabluri date jos insa numai dupa legile fizicii, de ex. gravitatia :)

#10
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
Pai da, voi bucurestenilor ati avut net broadband inaintea noastra, cei din provincie. Acum, in Brasov, in multe zone si sa vrei nu mai vezi cabluri. S-a luat de mana RDS cu RTC si cu Electrica si au bagat totul pe sub pamant!
Flavia, este ca de obicei cu capu`. Mai copila, tu, dupa mintea ta, crezi ca ii pasa vreunei firme de tine? De aspectul orasului? Ai dormit vreo 20 de nai si aucm tre-ai trezit? Nu le pasa. Sau pardon, numai grecilor le pasa, da, ei nu mai au nici un cablu pe sus. Ei cu manutele lor au sapat si au bagat cablurile. lasa-ne. Ce-i drept, exista cabluri subterane, propietate RTC, insa nu leau sapat ei acum. Au existat de mult!

#11
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
"insa nu leau sapat ei acum": deci:
1. invata romaneste
2. le-au sapat romanii de rand dar asta nu ma intereseaza pe mine. Grecul a fost destept si a cumparat , a investit si acum e unde e. Astea sunt afacerile.

RDS nu-si permite sa investeasca in canalizatie si nici altii. Firmele astea vor cu o investitie minima sa faca bani doar ca nu prea mai merge.

#12
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
1 o sa invat. Chiar nu stiam ca "leau" se scrie despartit, ca doar nu e un pronume legat de un verb auxiliar! A, si mai am o greseala mai sus, insa pe aia nu ai observat-o! Deh....!
2 corect. nu-si permite! Nu imi pun mintea cu tine. Nu iti pot da exempe din alte localitati, insa iti spun ca in brasov si-au permis. Multe cabluri care sunt prin unele zone apartin RTC, insa pe multe si le-au strans si ei.

In inconstienta ta, stii ce inseamna sa sape sa isi bage cablurile? lasand partea financiara. Iti spun eu ca in perioada in care RDS-ul si-a bagat cablurile, Brasovul arata ca dupa razboi! Extrapoland, doamna inginer isi da seama ce inseamna ca 3-4 operatori sa se apuce sa isi bage cablurile pe sub pamant?

Nu cunosc situatia din capitala, insa ce se intampla cu NetCity? Mda, am uitat. RTC nici nu are cabluri pe sus!

Am incheiat aceasta discutie!

Oricum, tu imi provoci o scarba fata de aceasta companie! Si fata de cosmote mi-ai creat insa mi-am dat seama ce e mai bine pentru mine, ca esti un "troll", si ca nu TU reprezinti imaginea lor!


LE d-na inginer nu isi da seama cand cineva o ironizeaza? Am scris si de ce se scriu despartit. Dar, nu se poate gresi!
    corect, pe acest forum se poarta discutii academice, deci e total gresit sa intrebi ce e ala op virtual. Nu fii culmea, ca nu m-am bagat in dicutii care ma depasesc niciodata!

Edited by joystick, 30 September 2008 - 18:56.


#13
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Deci ai recunoscut ca esti analfabet. Aici am vrut sa ajung.

Intrebare pentru moderator: sunt tolerati analfabetii care discuta despre telecomunicatii si care vor sa afle aici ce e ala operator virtual ? Dupa parerea voastra un astfel de personaj  e capabil sa inteleaga asa ceva ? Daca da eu o sa-i explic in cateva pagini ce inseamna operator virtual.

#14
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,359
  • Înscris: 05.05.2005

 telecomro, on Sep 30 2008, 19:51, said:

Deci ai recunoscut ca esti analfabet. Aici am vrut sa ajung.

Intrebare pentru moderator: sunt tolerati analfabetii care discuta despre telecomunicatii si care vor sa afle aici ce e ala operator virtual ? Dupa parerea voastra un astfel de personaj  e capabil sa inteleaga asa ceva ? Daca da eu o sa-i explic in cateva pagini ce inseamna operator virtual.
Bai dar lasa ma omul sa invete.Cunosti tu familia lui si situatia fiecaruia?Omul este interesat si e tot ce conteaza.Acum daca eu ma apuc sa scriu pe un forum in franceza si fac un dezacord sunt analfabet pentru ei?Eu nu cred ca scrie in reguli ca au voie numai oameni cu IQ 140+ aici...

#15
CrzdmnD

CrzdmnD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.12.2006

 telecomro, on Sep 30 2008, 19:51, said:

Deci ai recunoscut ca esti analfabet. Aici am vrut sa ajung.

Intrebare pentru moderator: sunt tolerati analfabetii care discuta despre telecomunicatii si care vor sa afle aici ce e ala operator virtual ? Dupa parerea voastra un astfel de personaj  e capabil sa inteleaga asa ceva ? Daca da eu o sa-i explic in cateva pagini ce inseamna operator virtual.

Se pare ca sunt tolerati cei care fac greseli gramaticale, de sintaxa sau doar de punctuatie. In ultima categorie te incadrezi si tu. Ce crezi? Se pune spatiu inaintea unui semn de punctuatie? Gen semn de intrebare, virgula etc. In plus, pute a salam ieftin forumul (da da, si din cauza ta) si tu ai pretentii de corectitudine gramaticala. Pai matale scrii cu caractere romanesti? Unde-s caciulitele, sedilele? Putem gasi nod in papura oricui.

Urat specimen mai esti.

Aoleo mi-am amintit! Am mai convins vreo 3 prieteni sa renunte la rtc si csmt :))

#16
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

 CrzdmnD, on Sep 30 2008, 20:13, said:

Aoleo mi-am amintit! Am mai convins vreo 3 prieteni sa renunte la rtc si csmt :))

Cu cat mai multi,cu atat mai bine! :thumbup:

#17
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 telecomro, on Sep 30 2008, 19:04, said:

le-au sapat romanii de rand dar asta nu ma intereseaza pe mine. Grecul a fost destept si acum e unde e.
Unde e?  :huh:

Quote

RDS nu-si permite sa investeasca in canalizatie si nici altii. Firmele astea vor cu o investitie minima sa faca bani doar ca nu prea mai merge.
Daca primaria a permis si permite aceste lucruri de ce sa nu o faci? trebuie sa fii prost sa nu profiti la maxim de orice ocazie si tertip pentru a scadea anumite costuri si a maximiza profitul intr-un timp cat mai scurt atata timp cat e posibil. Iar la faza cu nu-si permite, permite-mi sa ma amuz, au si ei cabluri ingropate de multa vreme prin multe orase din tara, intamplator in asta din care scriu le au de multa vreme in toate cartierele de blocuri si pe strazile principale, singurele lor cabluri aeriene fiind zonele de case sau de la periferie (suntem inaintea Bucurestiului, sac!  :lol: ) deci se poate si se va putea oriunde atunci cand situatia concreta o va cere, pana atunci nu parcati sub tonele de "liane"  :D

#18
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008

 cristian0007, on Sep 30 2008, 20:21, said:

Cu cat mai multi,cu atat mai bine! :thumbup:


Imi cer scuze fata de tine ca te-am confundat cu Flavia!

O situatie insa urata, legata de stalpi am intalnit-o si in Buzau. Nu mai stiu pe ce strada, insa stalpul parca se si inclinase.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate