Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Liceu / autocad / semne de intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
musikstefan

musikstefan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.07.2007
Am si io pe cineva este la Colegiul Tehnic-Mecanic Grivita din Bucuresti.
Este la profil tehnic in cls a 10-a. Profesorul cu care face desen tehnic/masurari tehnice/va face practica in autocad ia spus ca are 2 optiuni incepand din cls a 11-a , Mecatronica si Autocad.
Din ce a inteles el , la sfarsitul liceului o sa iasa cu diploma/specializare etc ( e mai ametit baiatu si nu am inteles bine ) in Autocad sau Mecatronica si din ce a mai zis profesoara lui alti colegi care aproape terminasera cls a 12-a erau cautati de diverse firme din domeniu ca sa dea proba pt asa ceva , adevarat sau doar vorbe spuse aiurea ?
Dupa ce va avea diploma aceea va putea sa se angajeze la o firma specializata in asa ceva ?
Ii vor mai trebui si alte cursuri ?
Ce ar fi mai avantajos Mecatronica sau Autocad ?
Baiatu cam se pricepe la pc-uri si mi-a spus ca i-ar place ceva in domeniu... se merita sau ... ?
In acest moment o firma cam cat ofera pt un loc in acest domeniu ?

Incerc si io sa caut niste informai mai clare si mai concrete despre asa ceva.

Alte detali / informatii sunt bine venite !



p.s: Ma scuzati daca nu e locul potrivit pt acest topic !

Multumesc anticipat !

Edited by musikstefan, 19 September 2008 - 12:34.


#2
UniCS

UniCS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.04.2007
O sa aibe un atestat in Mecatronica sau AutoCad.
Probabil, dar mai mult ca sigur, va mai trebuii sa faca si alte cursuri de specializare, akuma depinde si ce facultate va urma.
De platit se plateste bine daca esti angajat ca inginer, si nu te angajeaza nimeni ca inginer akuma doar cu liceu si cu un atestat, care e recunoscut doar in Romania. Pentru a te angaja ca inginer iti trebuie facultate de inginerie.
In principiu e mai bine sa faca AutoCad, dar ar fi bine sa invete de unu singur si alte programe de Cad.

#3
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Eu n-am inteles bine, mecatronica si autocadul sunt disjuncte ? In primul rand Autocadul nu este printre cele mai bune softuri de proiectare 3D , ceea ce se practica acum. In al doilea rand se pot urma cursuri ori/ori ? In nici un caz si/si ? De ce ?

#4
musikstefan

musikstefan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.07.2007
da autocadul nu are treaba cu mecatronica ...
care sunt cele mai folosite programe de cad ?

Multumesc pt raspunsurile acordate !

#5
catalinu789

catalinu789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007
Si eu am facut AutoCad si DeltaCad in liceu... nu ajuta la angajare o diploma de atestat. Asa ca specializati-va !

#6
black_man_ady

black_man_ady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.06.2007
Iaca pe mine ma ajutat diploma de atestat in proietare cad pentru angajare .
Dintre cad si mecatronica eu le-as alege pe amandoaua deoarece amandoaua sunt banoase dar nu acum ...imediat dupa ce ai terminat liceul ci mai incolo cand vei avea si diploma de inginer.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate