Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Livrare produse in State

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bogdanu2

bogdanu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.11.2004
Care e cea mai buna alternativa pentru a trimite produse in State? Ideea e ca as vrea ca acestea sa ajunga intregi la destinatie. Cat de incredere este serviciul Postei Romane?

#2
Lion88i

Lion88i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.12.2004
Depinde ce vrei sa trimiti???????

Daca trimiti un obiect,un lucru:incearca posta.
Daca trimiti PRODUSE,cum zici tu,mergi pe la ceva companii de transport si intereseazate

#3
bogdanu2

bogdanu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.11.2004
E vorba de produse artizanale din sticla (vaze, lampi) pe care le trimit ca mostre unui partener american. Daca va fi multumit de calitatea acestora se va pune problema unuor loturi mari de produse, deci in sensul acesta sunt foarte interesat de posibilitatile de transport.

#4
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
Depinde cat de important este pentru tine, si cati bani esti dispus sa cheltuiesti.
Daca trimiti prin posta, este mai ieftin, bunurile din cate stiu sunt asigurate, dar am auzit si de surprize neplacute, de la ambalaje deteriorate pana la buburi stricate in urma transportului.
Sunt si firme de curierat international cu experienta de zeci de ani, care sunt ceva mai scumpe, dar si mai sigure.
Intrucat spui ca este vorba de esantioane reprezentative, sfatul meu ar fi sa alegi varianta unei firme internationale consacrate, care ofera termene mult mai scurte si un pic mai multa siguranta, ca sa nu mai vorbim de credibilitate in fata partenerului extern.
Dupa aceea, pentru loturi mai mari, poti apela la firmele transportatoare care iti pot oferii un pret chiar foarte mic.

#5
bogdanu2

bogdanu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.11.2004
Care este taxa vamala la exportul in State? Din cate am citit am inteles ca sunt scutite de taxa vamale numai marfurile exportate in UE si statele membre CEFTA,pentru restul taxa fiind de 0,5%.

#6
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Prin Posta Romana, care sunt costurile, si care este timpul ?

#7
emre

emre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.04.2004
Dupa aceea, pentru loturi mai mari, poti apela la firmele transportatoare care iti pot oferii un pret chiar foarte mic.[/QUOTE]


  Ce intelegi prin preturi foarte mici si spune-mi te rog o companie care ofera aceste preturi.

#8
greyhound

greyhound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.12.2004
1) Orice fel de export, catre oriunde, este scutit de taxe vamale.

2) Chiar mostre si putine fiind, te sfatuiesc sa le trimiti "de pe firma", nu ca persoana fizica.

Posta Romana ofera doua servicii de acest tip, EMS si SkyPak, a caror tarife pot fi consultate pe www.posta-romana.ro. Primul (cu restrictia orice pachet < 31.5 kg) este ceva mai ieftin decat majoritatea serviciilor de curierat rapid (poate chiar cel mai ieftin). Insa, din proprie experienta iti spun, calitatea buna a serviciilor de curierat propriu-zis este complet compromisa de coruptia generalizata din randul vamesilor romani care in general sunt "mana in mana" cu diverse firme de declaranti si comisionari vamali - si cu tot cu costurie (ne)/oficiale, dai prea multi bani.

Mai elegant si cu mult mai putine batai de cap: FedEx, UPS, DHL (un bonus personal pentru viteza si atitudine pentru UPS).

Pentru cantitati foarte mari: Schenker.

Mult succes!

#9
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Am vazut ca un site romanesc care vinde in afara avea ca si cost de transport din Romania in USA suma de 9$. Cum se poate asa ceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate