Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Reguli biliard

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Unde gasesc si eu regulile de biliard?

De fiecare data cand joc in alta parte decat aria mea geografica, vine cate un papitzoi care are proprile lui reguli, aberante pe care le-a invatat el de la nu stiu ce mare smecher care a venit la ei in sat anul trecut.
Vreau si eu sa-mi printez regulile si sa le am cu  mine cand plec la vre-un joc. Si cum vine cate unul de-asta...jap..cu regulamentul in mufarnitza...

Edited by Akomar, 11 September 2008 - 13:45.


#2
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Biliard... un termen destul de vag (cuprinde multe categorii)... te referi la bila 8? bila 9? carambol ,samd...

Sunt multe site-uri care furnizeaza regulile jocului de bila 8, un simplu search pe google... Uite unul dintre ele:

http://www.masabilia...liard.php#bila8

#3
onutzz

onutzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2009
Federatia Rom�na de biliard
Regulamente de joc � Bila 8
1. Obiectul jocului
Jocul Bila 8 este un joc cu lovituri anuntate care se joaca cu o bila tinta (bila alba) si 15 bile-obiectiv, numerotate de la 1 la 15. Un jucator trebuie sa introduca �n buzunarele mesei grupul de bile de la 1 la 7 (plinele) si celalalt jucator grupul de bile de la 9 la 15 (jumatatile). Sportivul care a introdus primul �n buzunarele mesei toate bilele din grupul cu care joaca, dupa care a introdus bila 8 printr-o lovitura legala c�stiga jocul.

2. Anuntarea loviturii
�naintea fiecarei lovituri, sportivul care urmeaza s-o execute nominalizeaza o bila si un buzunar �n care urmeaza ca aceasta bila sa intre. Bilele evidente nu se anunta. Este dreptul adversarului sa ceara lamuriri �naintea loviturii privind destinatia acesteia atunci c�nd nu i se pare evidenta. Bilele intrate din caramboluri sau lovituri combinate nu se considera evidente. La anuntarea loviturii se vor nominaliza numai bila si buzunarul nefiind necesar niciodata sa se precizeze eventualele combinatii, atingeri, mante, caramboluri sau ricoseuri care vor conduce la introducerea bilei.
Lovitura de spargere nu este o lovitura anuntata. Orice jucator care a executat o lovitura legala de spargere va continua sa joace si lovitura urmatoare daca a introdus una sau mai multe bile-obiectiv la spargere.

3. Asezarea pentru spargere
Bilele sunt asezate �ntr-un triunghi cu bila 8 �n mijloc, si bilele asezate alternativ, pline cu jumatati, �n orice ordine, cu conditia ca la baza triunghiului �ntr-unul din colturi sa se afle o plina si �n celalalt o jumatate.



4. Spargerea alternativa
Jucatorul care sparge se stabileste prin tragere la sorti. �n timpul unui meci dintr-o competitie jucatorii vor sparge bilele alternativ.
5. Lovitura de spargere legala
Pentru ca o lovitura de spargere sa fie considerata legala, sportivul care o executa, din spatele liniei de spargere trebuie sau (1) sa introduca una sau mai multe bile-obiectiv sau (2) sa trimita cel putin patru bile-obiectiv �n manta. Daca nu face nici unul din aceste lucruri este fault si celalalt jucator are urmatoarele optiuni: sau (1) accepta masa �n pozitia existenta, sau (2) cere rearanjarea bilelor �n triunghi si, dupa dorinta sa, executa el lovitura de spargere sau permite adversarului s-o reexecute.

6. Continuarea dupa spargere
Dupa lovitura de spargere executata legal (1) toate bilele introduse ram�n introduse (exceptie face bila 8 � vezi regula 8) (2) a fost un fault sau (3) masa este deschisa. �n cazul unui fault la lovitura de spargere sportivul care urmeaza are bila alba �n m�na �n spatele liniei de spargere si nu poate lovi nici o bila-obiectiv din spatele liniei de spargere.

7. Bile obiectiv sarite de pe masa la spargere
Daca un jucator trimite �n afara mesei o bila-obiectiv la lovitura de spargere este fault si sportivul care urmeaza are dreptul sa (1) accepte masa �n pozitia ramasa sau (2) sa beneficieze de bila �n m�na (free-ball) din spatele liniei de spargere.

8. Bila 8 introdusa la spargere
Daca bila 8 este introdusa la spargere sportivul care a executat spargerea poate cere rearanjarea bilelor �n triunghiul de spargere sau poate cere repunerea bilei 8 si continua sa joace.

9. Deschiderea mesei
Masa se considera deschisa c�nd alegerea bilelor (pline sau jumatati) nu a fost �nca hotar�ta. C�t timp masa este deschisa este legal sa lovesti o plina care sa introduca o jumatate (sau invers). Masa este �ntotdeauna deschisa imediat dupa lovitura de spargere. C�nd masa e deschisa este legal sa lovesti orice bila prima �n �ncercarea de a introduce bila anuntata �n buzunarul anuntat. Daca �n momentul c�nd masa este deschisa se loveste bila 8 prima, bilele introduse ram�n introduse si jocul este continuat de celalalt jucator, masa fiind �n continuare deschisa. Pe o masa deschisa toate bilele introduse ilegal ram�n introduse.

10. Alegerea grupului de bile
Alegerea grupului de bile nu este determinata de lovitura de spargere chiar daca bilele introduse sunt din unul sau ambele grupuri de bile. Masa este �ntotdeauna deschisa dupa lovitura de spargere. Alegerea unui grup de bile (pline sau jumatati) se face numai c�nd unul din jucatori a introdus �n mod legal o bila anuntata dupa lovitura de spargere.

11. Lovitura legala
La toate loviturile (except�nd spargerea si situatia c�nd masa este deschisa sportivul trebuie sa loveasca mai �nt�i o bila din grupul sau de bile si sau (1) sa introduca o bila anuntata �ntr-un buzunar anuntat sau (2) daca bila nu a fost introdusa, bila alba sau orice alta bila sa atinga manta. Este permis unui jucator sa loveasca bila-obiectiv trimit�nd �n prealabil bila alba �n manta dupa care sau o bila-obiectiv sa fie introdusa sau bila alba sau orice alta bila sa atinga manta. Daca nici una din cerintele de mai sus nu este �ndeplinita este fault.

12. Lovitura de siguranta
Pentru ratiuni tactice un jucator poate alege sa introduca o bila evidenta dupa care sa renunte la dreptul de a juca �n continuare m�na respectiva, declar�nd SIGURANTA (SAFE) �n prealabil. Daca sportivul doreste sa joace o lovitura de siguranta, va trebui sa declare acest lucru adversarului �nainte de executarea loviturii pentru introducerea bilei anterioare. Daca nu procedeaza asa este obligat sa continue sa joace m�na respectiva. Orice bila introdusa la o lovitura de siguranta ram�ne introdusa.

13. Desfasurarea jocului
Un jucator continua sa loveasca bilele p�na nu mai reuseste sa sa introduca legal o bila din grupul sau de bile sau p�na comite un fault. Dupa ce a introdus toate bilele sale sportivul trebuie sa introduca bila 8.

14. Sanctiuni pentru faulturile comise
In cazul comiterii unui fault, adversarul celui care l-a comis primeste bila �n m�na (free-ball). Acesta poate plasa bila oriunde pe masa (cu exceptia loviturii de dupa spargere).

15. Lovituri combinate
Loviturile combinate sunt admise. Bila 8 nu poate fi lovita prima. C�nd se joaca la bila 8, aceasta nu poate fi introdusa legal prin o lovitura combinata.

16. Bile introduse ilegal
O bila-obiectiv este considerata introdusa ilegal c�nd (1) a fost introdusa din aceeasi lovitura �n care s-a comis un fault, (2) bila anuntata nu a fost introdusa �n buzunarul anuntat. Bilele introduse ilegal ram�n �n buzunarele mesei.

17. Bile sarite de pe masa
Daca orice bila sare de pe masa, se considera fault cu exceptia bilei 8, la care se considera joc pierdut.

18. Introducerea bilei albe
Introducerea bilei albe constituie fault si adversarul executa lovitura urmatoare av�nd bila �n m�na (free-ball).

19. Situatiile de pierdere a jocului
Un jucator pierde jocul �n una din urmatoarele situatii:
a) Comite fault la introducerea bilei 8 (exceptie lovitura de spargere-vezi Art. 8)
B) Introduce bila 8 din aceeasi lovitura cu alta bila
c) Trimite bila 8 afara de pe masa �n orice moment al jocului, cu exceptia loviturii de spargere
d) Introduce bila 8 �n alt buzunar decat cel anuntat
e) Introduce bila 8 �n orice moment al jocului c�nd mai are minim o bila de a sa pe masa (c�nd bila 8 nu este bila sa obiectiv)
Orice infractiune trebuie constatata �nainte de executarea unei noi lovituri, �n orice alte cazuri fiind prescrisa.

20. Joc �n impas
Daca dupa trei r�nduri consecutive la masa ale fiecarui jucator (6 r�nduri �n total) arbitrul constata (sau daca jocul nu este arbitrat direct, ambele parti sunt de acord) ca �ncercarea de a introduce sau misca o bila-obiectiv va duce la pierderea meciului, bilele vor fi rearanjate pentru spargere si sportivul care a spart va re�ncepe jocul. Regula jocului �n impas poate fi aplicata numai c�nd sunt ramase pe masa maxim doua bile-obiectiv plus bila 8.


#4
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 Akomar, on Sep 11 2008, 13:43, said:

De fiecare data cand joc in alta parte decat aria mea geografica, vine cate un papitzoi care are proprile lui reguli, aberante pe care le-a invatat el de la nu stiu ce mare smecher care a venit la ei in sat anul trecut.
Vreau si eu sa-mi printez regulile si sa le am cu  mine cand plec la vre-un joc. Si cum vine cate unul de-asta...jap..cu regulamentul in mufarnitza...
Nu mai juca cu asemenea indivizi. Pot exista variatii ale jocului prin unele parti (mai mult sau mai putin "legale"), asa ca mi-e greu sa cred ca-i vei convinge pe respectivii sa joace "by the book".

#5
jig_saw

jig_saw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.07.2008
Am o problema cu regulile de biliard ..

eu joc dupa urmatoarele reguli  : se aranjeaza bilele , pe margine sa fie una goala , una plina , se sparge , unul este cu plinele celalalt cu goalele , si la urma bila neagra se baga in coltul opus ultimii bile bagate , acum problema mea este ca eu nu gasesc niciunde regulile pt. acest tip de biliard , si ma intreb daca exista asa ceva ?  toata lumea pe care o cunosc joaca asa cu neagra la buzunarul opus , daca faci fault ai de 2 ori etc. , mai joaca cineva asa ? ca pe net nu gasesc niciun joc cu regulile astea

#6
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
@jig_saw tin se te dezamagesc...aceste reguli nu exista si mi se pare o prostie sa joci cu aceste reguli care practic au multe lacune... Si ca stii de unde provin aceste reguli (colt opus, bila neagra cu manta etc) - de la americani care pe vremuri cand mesele aveau contor cu fise ca sa prelungeasca jocul au "inventat" tot felul de reguli ca sa dureze cat mai mult partida...  ;)

Quote

toata lumea pe care o cunosc joaca asa cu neagra la buzunarul opus
Inseamna ca toata lumea pe care o cunosti nu a ajuns la un nivel atat de ridicat de a juca biliard... -_-

#7
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007
Atunci cand joci bila 8..mai pe romaneste free-bal
cand ajungem amandoi la bila 8....si eu imi aleg un colt...si ratez...bila ramane pe gaura....adversarul are voie sa aleaga acelasi colt????

#8
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Normal...la fiecare lovitura se anunta bila si buzunarul.

#9
D_G_N

D_G_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2007
atunci cand joci bila 8 si joci o lovitura de siguranta...adica Free...ai voie sa atingi orice bile de pe masa(sau sa nu atingi nici o bila de pe masa) sau trebuie sa atingi obligatoriu o bila de a ta..sau o manta???
Are cineva un regulament comple al acestui tip de joc..pentru ca pe net sunt regulamente(in romana) care nu abordeaza multe aspecte( multe scenarii nu sunt discutate)
Daca este cineva interesat de acest regulament...sunt deschis la discutii si scenarii cat mai diversificate...deoarece multe se pot intampla pe masa. B)

#10
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Lovitura de siguranta(Safe se cheama nu free) o anunti cand doresti ca dupa aceasta lovitura adversarul sa vina la masa...in primul rand trebuie sa fie o lovitura legala(deci trebuie sa lovesti in bilele tale)...poti sa anunti SAFE si sa introduci o bila de a ta si sa lasi pozitie de siguranta, iar adversarul va fi obligat sa vina la masa si sa joace din acea pozitie, chiar daca tu ai introdus o bila.

Iar legat de ce ai mai scris tu...nu prea am inteles bine ce ai vrut sa zici...orice lovitura LEGALA este atunci cand bila alba atinge bila tinta(care trebuie sa faca parte din grupul bilelor tale), iar dupa contactul dintre bile oricare bila de pe masa trebuie sa atinga cel putin o manta...sau sa fie introdusa bila in buzunarul anuntat.

Edited by shadow_x3x, 12 May 2009 - 22:59.


#11
D_G_N

D_G_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2007

 shadow_x3x, on May 12 2009, 22:57, said:

Lovitura de siguranta(Safe se cheama nu free) o anunti cand doresti ca dupa aceasta lovitura adversarul sa vina la masa...in primul rand trebuie sa fie o lovitura legala(deci trebuie sa lovesti in bilele tale)...poti sa anunti SAFE si sa introduci o bila de a ta si sa lasi pozitie de siguranta, iar adversarul va fi obligat sa vina la masa si sa joace din acea pozitie, chiar daca tu ai introdus o bila.

Iar legat de ce ai mai scris tu...nu prea am inteles bine ce ai vrut sa zici...orice lovitura LEGALA este atunci cand bila alba atinge bila tinta(care trebuie sa faca parte din grupul bilelor tale), iar dupa contactul dintre bile oricare bila de pe masa trebuie sa atinga cel putin o manta...sau sa fie introdusa bila in buzunarul anuntat.
Eu sunt cu plinele..
si anunt safe..atunci
-trebuie sa ating obligatoriu o bila plina si  aceasta sa intre in gaura sau  sa loveasca o manta(fara sa anunt gaura in prealabil)...(dupa care adversarul vine la masa)
-pot sa ating orice bila de pe masa(inclusiv bilele lui si bila 8) nefiind obligatoriu ca o bila sa intre in gaura sau sa atinga masa???
Logic gandind...al doilea caz mi se pare fault ..si el are freeball.....nu??

Alt scenariu pe care nu l-am inteles pe deplin..
Dupa spargere daca masa este deschisa(adica nu a intrat nici o bila din spargere) si eu vin la masa si
pot sa fac orice combinatie pentru a baga o bila...??
Adica daca este o bila plina pe gaura...eu o nominalizez..si pentru introducere ei ma folosesc de alta bila(taiata sau bila 8)..este legala aceast miscare????

#12
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Primul scenariu pp de tine: Esti cu plinele si anunti safe...(deja daca ai anuntat safe e clar ca dupa lovitura adversarul va veni la masa, chiar daca bagi o bila de a ta)...dupa ce ai anuntat safe lovitura legala este: lovesti bila alba, aceasta intra in contact cu o bila plina(in cazul prezentat de tine) si apoi fie bila intra in buzunar fie ORICE bila de pe masa dupa contactul dintre bila alba si bila obiect atinge cel putin o manta...de ex poti sa joci safe la bila 6 si sa lovesti bila 6 care sa intre in carambol cu bila 8 de ex si aceasta din urma sa atinga o manta...
Al 2 lea caz e fault si ball in hand(free ball).

Al 2 lea scenariu: Dupa o spargere corecta(cel putin 4 bile sa atinga o manta) masa este DESCHISA...dar asta nu inseamna ca nu a intrat nici o bila din spargere cum ai zis tu...masa este deschisa in orice situatie dupa spargere ...fie ca ai introdus 1 plina sau 1 plina si o jumatate, etc...Masa deschisa inseamna ca la urmatoarea lovitura de dupa spargere jucatorul poate alege orice grup de bile sa joace. Deci poti juca fie pline, fie jumatati...poti de asemenea juca un carambol format dintr-o plina si o jumatate(nu poti juca insa ca prima bila , bila 8)...totul este ca sa anunti bila ce va intra in buzunar si buzunarul ales.

Edited by shadow_x3x, 13 May 2009 - 12:05.


#13
D_G_N

D_G_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2007
Bila-9
In ce cazuri poti sa refuzi o lovitura...si de cate ori poti face asta??
Am observat ca dupa un push adversarul are dreptul sa refuze lovitura si tu sa te inorci la masa, insa asta este singurul caz pe care il stiu....:(

#14
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Doar dupa push poti obliga adversarul sa execute lovitura...iar push-ul se poate face 1 singura data imediat dupa lovitura de spargere...

#15
madfox

madfox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.05.2009

 shadow_x3x, on May 13 2009, 13:04, said:

Primul scenariu pp de tine: Esti cu plinele si anunti safe...(deja daca ai anuntat safe e clar ca dupa lovitura adversarul va veni la masa, chiar daca bagi o bila de a ta)...dupa ce ai anuntat safe lovitura legala este: lovesti bila alba, aceasta intra in contact cu o bila plina(in cazul prezentat de tine) si apoi fie bila intra in buzunar fie ORICE bila de pe masa dupa contactul dintre bila alba si bila obiect atinge cel putin o manta...de ex poti sa joci safe la bila 6 si sa lovesti bila 6 care sa intre in carambol cu bila 8 de ex si aceasta din urma sa atinga o manta...
Al 2 lea caz e fault si ball in hand(free ball).

Al 2 lea scenariu: Dupa o spargere corecta(cel putin 4 bile sa atinga o manta) masa este DESCHISA...dar asta nu inseamna ca nu a intrat nici o bila din spargere cum ai zis tu...masa este deschisa in orice situatie dupa spargere ...fie ca ai introdus 1 plina sau 1 plina si o jumatate, etc...Masa deschisa inseamna ca la urmatoarea lovitura de dupa spargere jucatorul poate alege orice grup de bile sa joace. Deci poti juca fie pline, fie jumatati...poti de asemenea juca un carambol format dintr-o plina si o jumatate(nu poti juca insa ca prima bila , bila 8)...totul este ca sa anunti bila ce va intra in buzunar si buzunarul ales.
Corecta interpretarea. Daca sunteti interesati, regulile oficiale mondiale le gasiti aici <a href="http://wpa-pool.com/index.asp?content=rules_summary" target="_blank">http://wpa-pool.com/index.asp?content=rules_summary</a>
In prezent traduc aceste regulamente ( ultima varianta oficiala din 2008 ) si vor fi disponibile si in limba romana.

Edited by madfox, 17 May 2009 - 18:37.


#16
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Salut madfox si ms pt apreciere...in caz ca nu stii sunt Cristi de pe reactii.ro si de pe bilebile  ^_^

#17
madfox

madfox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.05.2009

 shadow_x3x, on May 17 2009, 21:23, said:

Salut madfox si ms pt apreciere...in caz ca nu stii sunt Cristi de pe reactii.ro si de pe bilebile  ^_^

Salve :lol:

#18
D_G_N

D_G_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2007
Vad ca este ceva activitate pe topicul acesta asa ca imi permit sa intreb ceva..
de unde cumpar un tac in bucuresti..?
am auzit de 3 locatii pana acum...am fost doar intr-una
la uniri in aripa calarasi...5 tacuri amarate...no-name...zgariate si hidoase(estetic) plus ca la pret erau de la 3,5 mil in sus
pe langa armeneasca cica este o magazin...au fost niste prieteni,am vazut situl lor dar nu au scule bune(tacuri artemis parca....) la preturi sunt ok cel mai scump parca este 2,5 mil...
si mai este pe banu manta..am fost azi..dar deschide la 10  :thumbdown:  o sa ma mai duc...Am intrat pe site-ul lor si am vazut tacuri ok...predato, cuetec,longoni, mezz...tacuri bune(asa zic eu) Cand am fost azi acolo(la 9:30) m-am uitat in vitrina...si mi-a placut tacuri frumoase...preturi ok(2,5-5mil...din ce am vazut prin geam)...
In alta parte mai stiti???
Daca nu gasesc ceva int...cred ca o sa imi comand de pe net... ;)
PS...ce ma int este un tac undeva la 3-3,5 milioane, un tac cu ceva renume(am vazut cuetec la 100 de dolari pe net), ca si design il vreau simplu fara prea multe modele pe el..(eventula ceva in doua culori)..ma mai gandesc...mai caut.. B)

Edited by D_G_N, 19 May 2009 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate