Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Manopera pt renovare 80mp

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
Avem un spatiu de vreo 80mp cu ceva probleme pe el si vrem sa-l amenajam si sa-l facem locuibil. Am vorbit cu o echipa si am mai luat preturi de la altii dar problema e ca la metru ar iesi mult mai mic pretul pt manopera decat cer cei care au vazut spatiul. Nu dispunem de toti banii dar nici nu putem sa luam "mesteri" din ziar sa-si faca mana pe peretii nostri. Problemele, in mare si ce ar ridica pretul manoperei, sunt:
1.Acum se afla un lift(1,5m/1,5m) cu structura din beton, trebuie deramat si turnat planseu la ambele etaje.
2.La etajul 1(ap. va fi duplex) peretii sunt acoperiti cu strop si ii vrem gletuiti(eventual retencuiti) si apoi cu vinarom.
3.Casa scarii trebuie finisata deoarece peretii sunt fie ciment dat cu vinarom, fie tot un fel de strop(mai fin); oricum trebuie acoperit cu glet probabil in cateva straturi.
Per total vrem peretii dati cu vinarom, indreptati unde e cazul, scafe pt acoperit ceva tevi si ingropate firele electrice(doar la et. 2), gresie si faianta in baie si bucatarie(suprafata totala ar fi cam 15mp de gresie), tavan fals cu rigips(fara briz-brizuri sau spoturi) peste tot, parchet dublu clic in living(inclusiv o camera a copilului) si dormitor(max. 55mp in total de parchet), ridicat un perete de rigips care ar compartimenta camera copilului in living. Mentionez ca nu e cazul sa toarne sapa, parchetul si gresia vin peste alta gresie.
Ce putem face cu stropul de pe pereti? Exista alta solutie decat gletuit in cateva maini(care cica ar ridica mult pretul). Se poate tencui si apoi da doar un strat de glet? Si asta ar fi mai ieftin?
Cam ce pret ar fi pt. manopera pt toata lucrarea? Am auzit mii variante, ultimele ar fi: apart. de 2 camere renovat cu totul a costat lucrarea 17.000 euro :deadtongue:(probabil manopera e cam la 10.000)  si alt caz, o vila cu supraf. totala de vreo 250mp ar costa manopera 15.500 euro(pus polistiren, tencuit, glet, vinarom, faianta, gresie, fara parchet, electric, instalatii,etc.)

#2
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Casa liftului? De curiozitate, cine iti da tie autorizatie sa faci o asemenea modificare?

#3
VaLaro

VaLaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.09.2008
Pai fi mai explicit in privinta operatiilor n-am inteles daca e vb de electrica , instalatii sanitare , usi, ferestre , daca e bloc sau casa daca cei cu care ai vb sunt firma sau  pe cont propriu daca.......In rest din ce ne spui (lasa naibi vinaromul ala :naughty: )10 000d de euroi   hmmm , cam mult cred eu.
Stropii aia zisi si Calciu ,treb sa vezi  ce compozitie au.Sunt unii din ipsos cu clei de oase si praf de piatra, ca asa se lucra pe vremuri in   particular , sau de huma .Daca-i huma obligatoriu o dai jos daca nu tot la fel dar e cam naspa. Uni meseriasi  dau glet peste varianta din ipsos

#4
c-site

c-site

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2008

 Guguluff, on Sep 10 2008, 01:11, said:

Cam ce pret ar fi pt. manopera pt toata lucrarea? Am auzit mii variante, ultimele ar fi: apart. de 2 camere renovat cu totul a costat lucrarea 17.000 euro :deadtongue:(probabil manopera e cam la 10.000)  si alt caz, o vila cu supraf. totala de vreo 250mp ar costa manopera 15.500 euro(pus polistiren, tencuit, glet, vinarom, faianta, gresie, fara parchet, electric, instalatii,etc.)

Se poate si pe firma un pret decent pentru ce ai acolo cuprins intre 5000-6000eur. Daca tot ti se pare prea mult poti apela la echipe.

#5
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

 c-site, on Oct 6 2008, 09:27, said:

Se poate si pe firma un pret decent pentru ce ai acolo cuprins intre 5000-6000eur. Daca tot ti se pare prea mult poti apela la echipe.


NU TE LUA DUPA "LA METRU"

pretul care ti-l spun toti pe metru e una, dar pretul care ti-l fac dupa ce au vazut lucrarea e mult mai mare.

E foarte normal. Pretul anuntat pe m, sau pe m2 se considera in conditiile cele mai usoare si la suprafete totale mari.

Daca spui ca este un apartament de 80 m2, asta inseamna camarute de max 10-15m2.

La o lucrare de 500m, de 1200m, atunci se poate lucra la m. Dar cand trebuie sa pierzi o zi sa dai cu vopsea intr-o bucatarie, e acelasi timp pierdut ca atunci cand mergi sa dai cu vopsea intr-o sala de sport. Se pierde vremea cu materiale, scule, trafic, etc.

Deci e normal, meseriasul isi face socoteala la cat timp pierde.


In afara de asta, maruntisurile iau foarte mult timp. De ex, sa faci un glaf de fereastra sau o scafa iti ia timp cat ti-ar lua sa faci 10 m2 intins.

Asa ca nu socoti in m2, daca ai suprafete mai mici de 500-1000m. Nimeni nu o sa vina sa iti faca 3 m2 la pretul pe m, la care ar face 1000m2.

#6
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
In mare e vorba de tot, electrica, instalatii, usi. Pana am primit raspunsurile am rezolvat problema. Pretul e apropiat de ce aminteste c-site. Am negociat la sange :thumbup: Si echipa e buna, am vazut ce au lucrat inainte(intr-un super apartament duplex dintr-o zona buna :naughty: ) si sunt ok. Pretul initial a fost mai mult sa ne testeze dar le-am facut rost de alta lucrare si sunt multumiti. Acum mai ramane sa finiseze ca-lumea.
Stropul il acopera pe peretii de la exterior cu polistiren(pe interior) si cu rigips unde nu e nevoie de izolatii.
Multumesc de raspunsuri.

#7
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
pe mine la 80 mp cat are ap meu de 3 camere, m-a costat manopera pt renovarea intregului apartament, anul trecut, 2300 de euro. Materialele m-au costat (fara termopane) cam 5000-6000 de euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate