Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Bucuresti- Borsa iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ioanatodi

ioanatodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2008
Am o intrebare pentru cei care sunt pasionati si au ceva experienta in condus in zonele (care de cele mai multe ori ) pe timp de iarna sunt ninsori masive.
Vreau sa plec cu inca o masina ( Ford fiesta si Fiat albea ) pe 27 decembrie la Borsa ( traseu Bucuresti - Borsa ) si as vrea sa stiu ...care este traseul optim (sa nu cumva  sa riscam sa ramanem pe undeva inzapeziti ) , drumu bun ... etc ...

Si daca aveti ceva sfaturi - daca stiti zona - cu privire la ce am putea incerca ca si tursti in Borsa ( ce nu trebuie sa ratam ) .

#2
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
un traseu bun ar fi : Buc.- Urziceni-Buzau-Focsani-Bacau-Roman-Falticeni-Campulung Moldovenesc- Carlibaba-Borsa = cca 600 km . Mentiunea ar fi ca de la campulung la Borsa drumul numai este asa bun si trebuie urmarit daca este drumul blocat in Pasul Prislop inainte de Borsa pt. ca daca viscoleste pot veni toate utilajele sa curete ca nu au ce face. Problema e traversarea Carpatilor Orientali din Moldova in Transilvania. Inca se lucreaza la drumul national ce leaga Bistrita de Suceava si sunt multe semafoare si multe tiruri.
Alta varianta ar fi Buc.-Brasov-Sighisoara-Tg. Mures-Reghin-Beclean-Dej-Baia Mare-Cavnic-Barsana-Sacel-Moisei-Borsa= cca700 km dar pe acest traseu nu o sa ai probleme cu zapada. Eu sunt din Baia Mare si iti recomand al doilea traseu. In Borsa nu poti ajunge decat din vest (al doilea traseu) sau din est (primu traseu). De la Bistrita spre Borsa prin Nasaud-Salva-Telciu-Sacel este riscul  foarte mare sa ramai inzepezit iarna, din cate stiu eu, pe acolo se trece pasul Setref si am inteles ca nu este asfalt pe unele portiuni.
Eu recomand al doilea traseu pe timp de iarna, poate este cineva care a fost recent prin pasul Prislop sa-ti spuna cum e situatia pe acolo si pe timp de iarna.
De vizitat nu ai prea multe in Borsa, doar sa urci cu telescaunu sa schiezi sau sa privesti peisajul, sa vizitezi Cascada Cailor, dar ai o multime de vazut in imprejurimi. Sa nu ratezi Manastirea Barsana, Cimitirul Vesel din Sapanta, Memorialul Victimelor Comunismului si al Rezistentei din Sighetu Marmatiei, Muzeul satului si etnografic din Sighet, Muzeul Taranului Roman din Dragomiresti, Biserica Sfanta Paraschiva, din Poienile Izei, inclusa in patrimoniul UNESCO, este unul dintre cele mai bine pastrate monumente din Maramures,biserica a fost construita in 1605 si este acoperita in interior de fresce impresionante, etc. Poti afla mai multe obiective turistice cautand pe forum Maramures.
Sper sa va simtiti bine in Maramures si sa va placa ! si cat mai multa zapada sa puteti merge cu sania trasa de cai!!!!!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate