Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Conectare LED-uri la tensiune mica

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#1
zoliky

zoliky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2008
Buna ziua,
Am cumparat niste LED-uri albe de 10mm (biala 10-14cd). Am inteles ca aceste LED-uri albe necesita  4.5V, este adevarat ?
Si daca vreau sa montez vreo 4 leduri cum trebuie legate, imi puteti da o schema ? Ce putere (V) sa aiba transformatorul de curent ?
Multumesc!

#2
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
ca sa fi mai  SIGUR alimenteazale prima data  la 3V si vezi cum lumineaza, adica sa aiba un raport cat de cat bun lumina-caldura, iar in privinta montari depinde cum vrei sa le legi daca vrei in paralel traful poate sa aiba aprox 4,5V redresat iar deaca vrei in serie la 4 led-uri ar trebui cam 12V + rezistente de limitare  pe fiecare led in parte:)

#3
Morgoth

Morgoth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 29.02.2008

 zoliky, on Mar 17 2008, 12:07, said:

Buna ziua,
Am cumparat niste LED-uri albe de 10mm (biala 10-14cd). Am inteles ca aceste LED-uri albe necesita  4.5V, este adevarat ?
Si daca vreau sa montez vreo 4 leduri cum trebuie legate, imi puteti da o schema ? Ce putere (V) sa aiba transformatorul de curent ?
Multumesc!
Ledurile se leaga numai in serie datorita diferentei de la led la led a tensiunii de functionare

daca le legi in paralel si vrei sa si obtii maxim de luminanta de la ale ledurile care au un prag de tensiune mai mic se vor arde in timp  ( exemplu practic puteti lua lanternele care au inceput sa impanzeasca piata ( acelea cu leduri) dupa un timp puteti observa ca unele leduri isi scad luminozitatea ( se ard exact ledurile care  au aficienta.
aceeasi metoda de legare in serie este adoptata la alimentarea ledurilor in telefoane in displayuri si mai in toate tipurile de aparatura

Pentru a alimenta ledurile in serie am postat o schema cu un circuit in comutatie care are un pret de maxim de 3 RON si se gaseste si in incarcatoarele auto de telefoane ( este unul dintre cele mai raspandite circuite )

Aceasta schema indeplineste 2 functii:
Ridica tensiunea si alimenteaza ledurile cu un curent constant aproape indiferent de tensiunea de alimentare

Attached Files



#4
Buzdugan

Buzdugan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2007
intrebare de incepator. daca sunt legate in paralel si se folosesc rezistente, se mai ard?

#5
Morgoth

Morgoth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 29.02.2008

 Buzdugan, on Mar 18 2008, 15:43, said:

intrebare de incepator. daca sunt legate in paralel si se folosesc rezistente, se mai ard?
Ledurile nu se ard dar obtii luminanta diferita pentru fiecare in functie de tensiunea de functionare
Pentru montaje nepretentioase si cu un randament consum/lumina se pot pune rezistente pentru fiecare led dar pentru montaje care se vrea un randament de consum ridicat se folosesc ledurile in serie cu ridicator de tensiune

#6
ANDark

ANDark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2007
Nu poti pune semireglabile in loc de rezistenta fixe(la legarea in paralel)? Astfel ai putea regla intensitatea luminoasa pt fiecare led in parte pana ajungi la nivelul uniform.

#7
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 18.02.2008
Ledurile ALBE se alimenteaza la tensiunea de 3,4 Volti. Asta stiu SIGUR !. Poti monta 4 in serie la 12 Volti sau, pt o lumina mai mare 3 in serie la 12 V si o rezistenta de 47 ohmi .

#8
miswu13

miswu13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.06.2008
Ok, eu is cu intrebarile stupide, dar is incepator, tre sa treceti cu vederea :D

Daca se monteaza 4 leduri la 12 V in serie , mai necesita rezistanta? Mai precis, la ce foloseste rezistenta? Nu scade din amperi, deci si din intensitatea luminoasa a ledurilor(ma refer la schema cu 3 leduri)?

Si mai o intrebare la care nu am inteles nimik. La ce foloseste ridicatorul de tensiune in cazul ledurilor? Daca se ridica tensiunea , scad amperii, si totodata intensitatea luminoasa (luminem sau candela) a ledurilor, nu?

As vrea sa inseriez vreo 188 leduri :-", si mam gandit sa le pun cate 4 in serie si apoi in paralel seriile intre ele, alimentand la 12 V... De asta nu inteleg ce imbunatatiri pot aduce rezistente-le si diodele aditionale :-??.

Scuze daca sunt prea banale intrebarile ca sa raspundeti, dar eu chiar nu inteleg asta :(.

#9
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
va salut;

vreau sa iluminez sistemul de AC de la masina.
tensiunea de alimentare 12 V, mai jos am atasat schema cu cate leduri voi folosii;
m-am gandit sa leg la + fiecarui led cate o rezistenta de 1k.
consumul va fi ridicat? se poate reduce din consum daca folosesc led-uri smd?

Attached Files

  • Attached File  led.JPG   20.75K   468 downloads

Edited by Ingerik, 16 June 2008 - 15:11.


#10
ilya

ilya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 26.05.2006
Rezistențele înseriate cu leduri întotdeauna consumă aiurea și fac cald (nu la un led, dar na..)
Exemplul cu ridicător de tensiune este mult mai versatil. La 1K să nu te aștepți la f. mare luminozitate

Consumul în sine nu e dat de forma ledului, smd, normal sau power ci de modul de comandă. Dacă îi dai țâșpezeci de volți și-l lași să-și tragă câți amperi vrea, poți fi sigur că o să consume mult. O singură dată.

La ce folosește rezistența: Prin natura lor, semiconductorii tind să aibă potențial egal între joncțiuni. Asta înseamnă că pe măsură ce ai o creștere de tensiune între pini, curentul prin led se apropie de infinit. Dacă legi un led la o baterie, tu ai potențialul bateriei pe led. Ledul nu va putea să aibă vreodată tensiune egală între joncțiuni, va trece un curent al naibii de infinit pe acolo. Asta se traduce în căldură, care nu bună că topește tot ce e p-acolo. Deci tu tre' să limitezi curentul prin led ca să nu îi permiți acest lucru.

Asta se poate face în multe feluri. Cel mai uzual mod e cu o rezistență (deși ai pierderi). Un alt mod popular este comanda în modulația lățimii de puls (pwm). Tu aprinzi și stingi ledul f rapid (peste 60hz). Raportul dintre stins/aprins îți dă consumul (și luminozitatea). Un alt mod e folosirea unei surse de curent controlate. Mai este și modul cu înserierea mai multor leduri, până când căderea de tensiune totală se apropie de tensiunea de alimentare.

Edited by ilya, 16 June 2008 - 15:25.


#11
miswu13

miswu13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.06.2008
Iti multumesc pentru raspuns, am inteles totul, mai putin partea cu

Quote

Ledul nu va putea să aibă vreodată tensiune egală între joncțiuni
; din ce cauza? :-??

Inteleg din ultimele randuri ca am nevoie de scheme si piese, sau generator de curent,etc; iar rezistente nu vreau sa folosesc, pt ca ledurile le-am ales in scopul diminuarii pierderilor , opus functionarii lor fiind becurile cu incandescenta (80%=caldura<-> rezistenta, 20%=lumina<->led)
Dar ultima parte cu inserierea, pare incurajatoare #:-s

Quote

Mai este și modul cu înserierea mai multor leduri, până când căderea de tensiune totală se apropie de tensiunea de alimentare.
.
Deci daca pun 4 leduri a 3,5 volti, 20mA , pot utiliza o baterie de 12 volti ca alimentare; iar daca seriile de 4 leduri le pun in paralel pana la amperajul total necesar, pot aduce montajul pana la amperajul "nominal" de 1A?

Edited by miswu13, 16 June 2008 - 16:48.


#12
laursmaili

laursmaili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.05.2008
Imi poate spune si mie cineva va rog daca montajul cu LED-uri din schema atasata este corect?


Attached File  LED.JPG   24.22K   1690 downloads

#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Da.

#14
Morgoth

Morgoth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 29.02.2008
Da este corect ma gandeam la altceva ca cele in serie sunt leduri iar cele separate diode zenner :D

Edited by Morgoth, 24 July 2008 - 19:08.


#15
laursmaili

laursmaili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.05.2008

 Morgoth, on Jul 24 2008, 20:05, said:

Nu este nici corect si nici eficient pentru ca majoritatea curentului generat de baterie este descarcat in diodele zennet si nici decum de leduri :D, sau este corect dar nu din punct de vedere al eficientei :D

Uite simplifica schema la asta:

E chestia ca eu am nevoie sa montez toate LED-urile alea adica: 4 LED-uri albe de 5 mm-3.5V-20mA;1 alb 10mm 3.3 V 80 mA;1 LED rosu 5 mm 2.2V 20 mA.
Si sa le montez la 9V pe toate. Daca aveti vreo alta sugestie pentru o schema o astept cu placere.

 Morgoth, on Jul 24 2008, 20:05, said:

Da este corect ma gandeam la altceva ca cele in serie sunt leduri iar cele separate diode zenner :D
Ok  mersi :D.

#16
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
as vrea sa pun la masina la 12 v....leduri de 5 mm si vreau sa stiu ce rezistenta sa pun ca sa nu se arda.....ca altfel se ard

#17
silviurn

silviurn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.05.2008
Formula de calcul a rezistentei de inseriere a LED-urilor este urmatoarea:
R=(Ua-Uc)/I (R - rezistenta ,Ua - tensiunea de alimentare ,Uc - tensiunea de alimentare a LED-ului , I - curentul LED-ului )

Uc si I le iei din foaia de catalog a ledului pe care il folosesti

#18
victor0744

victor0744

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.04.2007
Mai simplu . Pui o rezistenta de 1K la un wataj mai mare sa spunem 5 w?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate