Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Comunitati everiesti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Ce comunitati everiesti exista in Romania?

Edited by Rules_suck, 18 August 2008 - 16:50.


#2
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Rules, te interesezi prea mult de aspectul ćsta. . Eu cred cć ai cunoscut vreo evreicć ŗi cauži loc de īntālnire care s-o inspire. :P

Btw. Faci un recensćmānt?:lol:

#3
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
eu am fost prin iarna cred la o reuniune de a lor!
Vezi ca e o sinagoga in spate la unirea! (sf vineri). Comunitatea lor nu mai e sprijinta de religie si de traditii ci de interese! Vezi ca au un centru comercial cu firme israelitelanga teatrul evreiesc de stat (vis-a-vis de udriste). Ti-ai descoperit obarsia ovreiasca de curand? Vezi ca te recunosc destul de greu ca fiind de-al lor!

PS: acum te interesezi cum e sa fii evreu, ai abandonat topicul acela : "care sunt conditiile din piscariile romanesti ?"

#4
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 jamalex2000, on Aug 22 2008, 23:12, said:

eu am fost prin iarna cred la o reuniune de a lor!

Poate oricine sć participe la reuniunea lor? Aŗ participa ŗi eu. Sunt reguli speciale?

#5
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
LOL, in Brasov sunt cam 300 de evrei  :wub:

#6
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar în Bucureşti câţi o mai fi?

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Când treci prin centrul Municipiului Câmpina poţi zări asta: http://www.zvp.ro/ca...re-cinci-evrei/

#8
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Ce-i obsesia asta sa stii cati evrei sunt acolo?   Evreii romani au emigrat din Romania de mult ca au avut dreptul si tot ajutorul statul evreilor care le-a dat imediat ce au ajuns in Israel toate drepturile cum si ajutor  ca sa se poata incadra in restul popuatiei. Cine a ramas in Romania sunt acele perechi "amestecate" care nu au dorit sa paraseasca familia lor sau a ei.

La inceputul WWII in Bucuresti se gaseau cam o treime de evrei din o populatie de 750-800 000 de cetateni, In toata Romania au trait cam 950 000 de evrei din ar nazistii si ostasii romani au omorat peste 400 000 , in 90% din cazuri-familii intregi.

Edited by evreul, 10 April 2016 - 14:26.


#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am şi eu curiozităţile mele. Vreo problemă cu asta?    :rolleyes:
Ce, evrei care nu au intrat în căsătorii mixte nu mai există în România?   :huh:

#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu cred ca mai exista.Media de varsta azi este 50-55 si nu cred ca mai sunt burlaci pe piata

Edited by vio69a, 10 April 2016 - 20:32.


#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.zvj.ro/ar...intele lor.html

#12
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 djl, on 15 aprilie 2016 - 01:03, said:


Foarte interesant articolul. Real si fara ura-gratisa.  Se putea chema si" Povestea unei comunitati evreiasca din Romania ".
Majoritatea evreilor au emigrat din Romania pana la anii  54-55.  Putinii care au mai ramas sau dus incet si  fara graba "la lumea lor" sau cu timpul  au emigrat si ei .  In 1979 cand am vizitat Romania comunitatea evreiasca romana inca mai intretinea in Bucuresti o casa de batrani iar comunitatea impartea lemne  la batrani/e inainte  iarnei..

#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pe la începutul anilor '70 mai găseai evrei tineri prin Bucureşti, dar spre sfârşitul decadei...
În apartamentul unde locuiesc acuma a stat un evreu (probabil o familie) care a plecat probabil prin 1986-1987.
Ceva despre evreii din Neamţ (veţi găsi de fapt din mai multe oraşe): http://www.idee.ro/j...na=piatra_neamt

Edited by djl, 15 April 2016 - 13:51.


#14
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 djl, on 15 aprilie 2016 - 13:50, said:

Pe la începutul anilor '70 mai găseai evrei tineri prin Bucureşti, dar spre sfârşitul decadei...
În apartamentul unde locuiesc acuma a stat un evreu (probabil o familie) care a plecat probabil prin 1986-1987.
Ceva despre evreii din Neamţ (veţi găsi de fapt din mai multe oraşe): http://www.idee.ro/j...na=piatra_neamt

"Despre evrei" o sa-ti iasa inca o BIBLIE ca unde nu au fost evrei? Unde au locuit au avut locas de rugaciune sau mai multe. O mikve, baie traditionala a evreilor, un cimitir ca evreii se ingroapa numai in preajma evreilor, un dispensariat sau un loc de primit ajutoare medicale,o casa de batrani care are grija de batranii fara familie si bineinteles Comunitatea care are grija de comunitate ,strange donatii si cand este cazul ca o fata saraca vrea sa se marite,i se cumpara o zestre ca da,nu toti evreii au fost instariti si capitalisti insa toti evreii din comunitate au vazut in ajutorul reciproc nu numai un fel de viata ci o necesitate de mare importanta/ Cum crezi dumneata si alti romani ca au reusit evreii sa ramana popor si dupa 2000 de ani de exil din tara lor ?

Cu ce am scris mai sus  nu am terminat lista ca uneori o comunitate a cerut ajutor de la alta comunitate  vecina mai instarita si sa facut tot posibilul de a ajuta ca la evrei ajutorul reciproc a face  parte din mentalitatea lor.

Vai de mine... Am uitat sa mentionez scolile si gradinitile (Heder) unde copii de 4-5 ani invata sa citeasca  ca sa poata sa citeasca rugaciunile  si vezi mata?  De aia primesc evreii multe premii Nobel

Sper ca o sa citesti asta si vei intelege  ca ce am scris are titlu informativ si nu  caut sa laud popoul meu  cu toate ca asa se poate intelege.

Cine vrea, sa ne imite si o sa ajunga la aceleas succese numai ca o sa ia cam 2000 de ani cum a luat la evrei din nevoie.

Edited by evreul, 15 April 2016 - 18:38.


#15
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi dau seama că nu vom putea cuprinde istoria tuturor comunităţiilor din România, dar putem studia ceva mai multe.
Cât desre cunoştiinţe, depinde ce faci cu ele.

#16
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 djl, on 15 aprilie 2016 - 18:58, said:

Îmi dau seama că nu vom putea cuprinde istoria tuturor comunităţiilor din România, dar putem studia ceva mai multe.
Cât desre cunoştiinţe, depinde ce faci cu ele.

Despre propietati,comunitatile evreiesti se ocupa .  Istoria evreilor romani eu cred ca exista carti serioase in acest subiect.  In Israel exista  un muzeu a evreilor care include si Holocaustul evreilor romani cum si comunitatile din orasele diferite.  Exista acolo si listele necomplecte a numelor  victimelor evreiesti.  "Necomplecte" deoarece au fost multe cazuri in care au fost omorate familii imtregi pana la unu si nu au ramas cine sa-i aminteasca.

#17
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu tare-s curios dacă pot afla unde s-a stabilit cineva...

#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar arhive, mărturii despre presoane particulare se pot găsi pe la Confederaţie?    :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate