Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Bicicleta scumpa(sh) vs bicicleta noua ieftina

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Ma bata gandul sa imi iau o bicicleta si nu stiu de care. Ce sa iau? Un DHS(sau alte marci ieftine), care nu costa mai mult de 300 de lei sau ceva mai de marca, dar second si pe la acelasi pret?

Bicicleta noua:

Pro:
- garantie;
- noua;

Contra:
- chinezeasca no name (fiabilitate zero);


Bicicleta sh:

Pro:
-piese mai bune (probabil Shimano);
- nu ruginesc (?!);

Contra:
-poate are piese stricate;

Un prieten a invatat sa mearga si el pe bicicleta (o chinezeasca ieftina) si zicea ca i-a luat cateva zile sa invete bine, si altcineva care a incercat intai pe o bicicleta de marca, a invatat imediat. Chiar atat de mult sa conteze marca? Sau este doar o chestie de mentalitate?

#2
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Nu conteaza marca. Tine de skill daca inveti sau nu rapid sa mergi pe bicicleta. Daca vrei o bicicleta sa iesi seara sa te plimbi printr-un parc, eu zic ca nu merita sa cumperi ceva foarte scump. Pentru asta e de ajuns un DHS sau First Bike care au si ele piese Shimano pe ele. Gasesti mai  multe pe rubrica "arena". Aici de la mopede in sus :D

#3
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
O recomandare gen ROMAXIMUS:

"Ia-ti un Logan e mai ieftin!"

Si gen BASARAB:

"CELE ROMANESTI SUNT CELE MAI BUNE!!!!!!!!! JAPONEZII MINT SI FURA!"

Filogermanii:

"Nemtii fac cele mai bune biciclete!"

FiloSHistii si filogermanii:

"Cele mai bune biciclete sunt cele SH din Germania!"

P.S Inainte sa iei un SH du te cu ea la teste! :D

P.P.S Pe aria sportiva cred ca se discuta si de biciclete , da un search.

Edited by melcu79, 14 August 2008 - 14:31.


#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Clar : bicicleta SH scumpa !! Conteaza piesele, conteaza cadrul sa fie mai usor si mai rezistent, conteaza faptul ca a apucat 2-3 ani de folosire, ceea ce nu reusesc multe DHS sau FB-uri in caz ca sunt rulate ca lumea
De exemplu eu mi-am luat cu 800 lei o bicla SH acum 5 ani, am facut cu ea aproximativ 10.000 km din care 2000 pe munte : Baiului, Bucegi, Iezer, Siriu, Ciucas, Lotrului, Cozia, etc + drumuri de tara in campie. Am schimbat 2 cabluri de viteze si tamburii de frana (consumabile), in rest absolut nici o problema, are 11 kg si un DHS cam 15-16, alegerea e a ta, dar ai grija si cu SH sa iei pe cineva ce se pricepe, eu am avut un bun amic ciclist care a ales-o si bine a facut !
Am facut sportul extrem sa urc cu un FB pe Fagaras si am ramas la coborare fara sistemul de franare, nu fara sabotii care oricum se schimba..., sa vezi cum mi-am tocit adidasii la coborare sau cum franam spre deal :D . Pentru parc sunt ok si cele ieftine si noi, dar eu nu mai pot iesi in parc cu FB-ul, am luat doar saua si rotile de pe el, altceva bun de reciclat nu avea!

Edited by rvic77, 14 August 2008 - 14:39.


#5
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Imi iau doar ca sa ma plimb, eventual daca am nevoie sa ma deplasez rapid pe undeva prin oras si sa ajung mai repede decat pe jos sau cu masina. Ms pentru sfaturi rvic77.



Off:Cred ca mai bine postam la Arena. Nu am observat categoria respectiva.

Edited by aleksutzu07, 14 August 2008 - 14:36.


#6
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Am avut DHS nou, luat cu 150 ron. Dupa primele 2 luni am inceput sa bag bani in ea... picau toate piesele pe rand ... in total cred ca am mai bagat 200 ron in ea... doar pt reparatii. Cand am vandut-o, dupa 4 ani, era intr-o stare mai buna decat cand era noua (adica nu mai trebuia sa merg cu ea la centrat roti si schimbat coronitze dupa fiecare tura pe dealuri). Din acest motiv nu prea iti recomand DHS....... decat un dhs la 300 ron , mai bine un neuzer(tot nou) de 450 ron... crede-ma, iesi mai ieftin cu neuzer-ul ;).
Daca iei un SH, cauta una mai ieftina, dupa cum ai vazut rvic si-a luat una de munte cu 800 ron .... si nu cred ca tu ai nevoie de asa ceva

Daca o iei si pt fitness, poti alege si un dhs ..... e greu, merge si mai greu, deci te ajuta :D

Edited by claud20012, 14 August 2008 - 21:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate