Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Sa ne hranim sanatos

- - - - -
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#253
vanillachocolate

vanillachocolate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.11.2011
Eu optez pt mancarea lacto-ovo-vegetariana, adica fara carne, care este complet nesanatoasa...Mananci sanatos te simti sanatos:)

#254
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
De ce unele familii gateasc mancare pe doua zile, adica, maninci aceeasi ciorba doua zile?

#255
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
De comoditate , sau din lipsa de timp......alte argumente nu gasesc.

#256
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostUlpiatraiana, on 13th January 2012, 16:19, said:

De ce unele familii gateasc mancare pe doua zile, adica, maninci aceeasi ciorba doua zile?
si adica sa fac 400 ml de ciorba cat mananca doua persoane....si a doua zi sa o iau de la capat?
ce angoase au unii....

Edited by alexpet, 13 January 2012 - 18:39.


#257
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postalexpet, on 13th January 2012, 18:38, said:

si adica sa fac 400 ml de ciorba cat mananca doua persoane....si a doua zi sa o iau de la capat?
ce angoase au unii....


Eu, da. de ex. maine dimineata in timp ce ma machez si imi intind parul cu placa, fac vichyssois, nu dureaza mult, cartofii fierb, ii strecor, pus la mixer+lapte, crema lichida( eu folosesc de soya), piper un pic, citeva picaturi de ulei de masline si putin ciboulette.
Linga supa asta, oua de prepelita, spanac, minirosii, broccoli, dovleac+ o banana.
Suc?  Mango am pentru maine. e de cumparat, dar   oricum e  organic, nu e rau.

#258
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View PostUlpiatraiana, on 14th January 2012, 16:20, said:

Eu, da. de ex. maine dimineata in timp ce ma machez si imi intind parul cu placa, fac vichyssois, nu dureaza mult, cartofii fierb, ii strecor, pus la mixer+lapte, crema lichida( eu folosesc de soya), piper un pic, citeva picaturi de ulei de masline si putin ciboulette.
Linga supa asta, oua de prepelita, spanac, minirosii, broccoli, dovleac+ o banana.
Suc?  Mango am pentru maine. e de cumparat, dar   oricum e  organic, nu e rau.
nu mancati prea des soia ca acumulati prea multi estrogeni si faceti nisip la rinichi.cat despre ciorba ,n-are nimic daca o ti in frigider o zi doua,dinpotriva,e mai buna deoarece se concretizeaza aromele.toate celelalte fructe si legume chiar daca sunt "organice" sunt crescute foarte fortat si artificial.de exemplu o salata (crescuta in apa)de magazin iarna ,nu are nici jumatate din proprietatile unei salate de gradina.

#259
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostUlpiatraiana, on 14th January 2012, 16:20, said:

Eu, da. de ex. maine dimineata in timp ce ma machez si imi intind parul cu placa, fac vichyssois
A, asa poate da. Dar sunt oameni care abia apuca sa se spele pe dinti la 6 dimineaza inainte sa imbrace copii si sa-i duca la gradinita/scoala. Si ma intreb supa aia o mananci tot dimineata ori o ti in frigider pana la pranz?

#260
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postcalinjack, on 14th January 2012, 16:51, said:

nu mancati prea des soia ca acumulati prea multi estrogeni si faceti nisip la rinichi.cat despre ciorba ,n-are nimic daca o ti in frigider o zi doua,dinpotriva,e mai buna deoarece se concretizeaza aromele.toate celelalte fructe si legume chiar daca sunt "organice" sunt crescute foarte fortat si artificial.de exemplu o salata (crescuta in apa)de magazin iarna ,nu are nici jumatate din proprietatile unei salate de gradina.


De gradina, la mine aici nu ninge niciodata.

Quote

Si ma intreb supa aia o mananci tot dimineata ori o ti in frigider pana la pranz?

Doar dimineata. La prinz nu e nimeni acasa si nici eu .
Seara fac alta.

#261
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
aaa, deci de doua randuri de ciorba/supa pe zi! ce sa zic.....foarte tare, felicitari!

#262
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
chiar daca nu ninge tot le cumperi din market, nu?

am dat search pe google sa vad unde-s insulele zeilor.am gasit grecia si bali.ca sa-mi dau seama unde mananci sanatos

#263
rjx3er

rjx3er

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2010
Buna ziua,

Am o intrebare pentru cei mai vechi pe acest forum. Exista cumva un thread in care sa se discute despre continutul nutritional al alimentelor ? (exemplu: Kcal, proteine, lipide, glucide, minerale, vitamine, alti nutrienti esentiali). Ma intereseaza in special pentru alimentele traditionale romanesti, care nu le-am gasit pe alte site-uri.

#264
Denisa44

Denisa44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.02.2016
E un adevar dureros ca in ultimii ani, mancarea din supermarket contine diferite substante chimice. Pentru unii dintre noi e aproape imposibil sa ne hranim sanatos. Suntem prinsi in monotonia zilelor, saptamanilor, anilor. In weekend avem obiceiul sa fugim pana la magazin sa ne cumparam alimentele. Consumul acestora se rasfrange in viata noastra de zi cu zi, simtindu-ne tot mai obositi, mai pierduti, mai robotizati in vartejul orelor care fug pe langa noi.
Carnea din magazin este nociva. Poate fi inlocuita cu carnea de vanat. Dar putini sunt cei care isi permit asa ceva. Restul alimentelor pot fi achizitionate de la taranii din imprejurimi. Dar trebuie cautati la fata locului, trebuie investit timp si bani, dar merita. Exista retete de casa folosite cu succes pentru salam, crenvursti, pateu, pastrama, diferite tipuri de branza. Dar din nou, trebuie investit timp, bani si trebuie sa avem conditii speciale (afumatorie, beci. etc.)
Eu nu cred ca a deveni vegetarian ar fi o solutie buna, pentru a evita mancarea nesanatoasa. Pentru ca nu doar carnea este tratata chimic.
O solutie ar fi sustinerea micilor producatori. Stiu ca si semintele folosite de tarani nu sunt cele de demult, si hrana animalelor de la tara nu e de calitate ca si altadata, dar sunt sigura ca sunt produse mult superioare decat cele de la supermarket.
Aveti grija de voi, si atentie la ce mancati :)

#265
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.07.2007

View Postrjx3er, on 28 ianuarie 2012 - 14:07, said:

Buna ziua,

Am o intrebare pentru cei mai vechi pe acest forum. Exista cumva un thread in care sa se discute despre continutul nutritional al alimentelor ? (exemplu: Kcal, proteine, lipide, glucide, minerale, vitamine, alti nutrienti esentiali). Ma intereseaza in special pentru alimentele traditionale romanesti, care nu le-am gasit pe alte site-uri.

nu stiu daca asta cauti.. incearca aici       http://calorii.oneden.com/

#266
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDenisa44, on 05 martie 2016 - 19:34, said:

E un adevar dureros ca in ultimii ani, mancarea din supermarket contine diferite substante chimice.
Mâncarea conține substanțe chimice, de cand e lumea. Ca nu a apărut nimic nou in tabelul lui Mendeleev recent :)

#267
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014

View Postrichelieu, on 07 martie 2016 - 19:29, said:

nu a apărut nimic nou in tabelul lui Mendeleev recent Posted Image
Vorbiti/scrieti ca sa va aflati in treaba...
https://en.wikipedia.../wiki/Ununtrium

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate