Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Iasi-Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
As vrea sa merg un traseu Iasi-Brasov cu o Dacie mai veche (buna din punct de vedere tehnic). Daca aveti unele sfaturi legate de drum, portiuni mai grele, curbe, serpentine, la ce sa fiu atent etc. Nu cunosc deloc drumul.

Experienta mea este cam de 8000 km (din care 5000 pe masina actuala).

#2
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Sa fii atent la radare prin localitati, pe mine acum 3 ani m-a prins din mers (era sa raman si fara talon) si sa ai grija la vitezomani, pastreaza banda din dreapta.

Pana la Bacau e super drumu, talpa cat incape.
E un traseu usor, n-ai treaba  :coolspeak:

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
treci pe la oituz, ca e super frumos. te duci bacau- roman-tg frumos-iasi. ai grija pe tg frumos-iasi, ca e plin de radare, si politaii nu pun botu la spaga. Ai grija cand treci prin bacau, tine varianta, ca prin oras e mai complicat. la intrare in Roman, dupa pod, fa stanga, si tine-o tot pe varianta. unde stai in iasi?

#4
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Imi place sa vizitez, cetati, pesteri, cascade, lacuri, monumente etc.

Pana la Bacau, cunosc drumul bine. De la Bacau, nu-l stiu deloc. Mi-am facut un traseu. Sunt foarte multe locuri de vizitat.
Trec pe la Oituz.

La intoarcere as face un ocol si pe la Covasna (pentru Balta Dracului, am inteles ca merita vazuta).

De la Brasov, o sa cobor si spre Predeal, Azuga, Busteni, Sinaia. Este acces la Babele, Sfinx, Cascada Urlatoarea se poate ajune prin apropiere cu masina ? Vf. Omu, am inteles ca ar fi drum pana acolo, greu, dar se ajunge.

In Iasi, stau in Tatarasi.

#5
reddrake

reddrake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2008

 lopi, on Aug 15 2008, 18:18, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Imi place sa vizitez, cetati, pesteri, cascade, lacuri, monumente etc.

Pana la Bacau, cunosc drumul bine. De la Bacau, nu-l stiu deloc. Mi-am facut un traseu. Sunt foarte multe locuri de vizitat.
Trec pe la Oituz.

La intoarcere as face un ocol si pe la Covasna (pentru Balta Dracului, am inteles ca merita vazuta).

De la Brasov, o sa cobor si spre Predeal, Azuga, Busteni, Sinaia. Este acces la Babele, Sfinx, Cascada Urlatoarea se poate ajune prin apropiere cu masina ? Vf. Omu, am inteles ca ar fi drum pana acolo, greu, dar se ajunge.

In Iasi, stau in Tatarasi.

iasi -bacau - oituz - tg secuiesc - brasov
nu prea ai ce sa vezi, in afara de peisajele de pe oituz
in schimb drum f bun pt masina
coborarea din brasov spre predeal, de obicei extrem de aglomerata...in general cam toata coborarea din brasov spre statiuni...asa ca rabdare si tutun...
la cascada urlatoarea poti alege, fie din busteni, fie din poiana tapului

#6
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Azi am ajuns de acolo. Am fost pe fuga. Drumul a fost ok. Aglomeratie mare pe traseul Predeal - Sinaia, se merge cu 1-a, a 2-a :( (se lucra la un pod). Radare - cum a scris si @ wiseguy76 - Tg. Frumos-Iasi, aici is multe. Am mai vazut un radar izolat prin Filipesti parca.

La Cascada Urlatoarea nu am mai reusit sa ajung. Din Busteni, mi s-a zis, ca se merge pe munte de la un hotel cam 45 de minute si ca e cam tarziu (aproximativ ora 17) + ursi si nu e recomandabil. Am ascultat vorbele localnicilor.
Cel mai mult mi-a placut peisajul din statiunea Busteni. Urmatoarea excursie o sa petrec mai mult timp aici.

Multumesc celor care au scris !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate