Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Sporturi extreme

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
daca ati fost, ati vazut si ati pozat puneti aici.

Attached Files


Edited by misu_d, 07 August 2008 - 22:39.


#2
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008
pun si eu

Attached Files



#3
dionysos_11

dionysos_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 23.12.2006

View PostNGphotographer, on Aug 8 2008, 00:36, said:

pun si eu

Zic si eu: mai aproape, mai wide, mai luminat.. :)

#4
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008

View Postdionysos_11, on Aug 8 2008, 03:17, said:

Zic si eu: mai aproape, mai wide, mai luminat.. :)


mai ales in prima poza nu? mai aproape si niste lumini de studio :) hai ca mai luminat sa zicem ca inteleg dar restul ai comentat sa te afli in treaba.

Edited by NGphotographer, 08 August 2008 - 14:27.


#5
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Aaa, nu. dionysos_11 are dreptate, numai ca s-a exprimat ciudat. Sunt subexpuse si fara contrast. SI la wide are dreptate; obtii niste perspective excelente daca te aproprii. E adevarat, risti sa te stropeasca cu zapada. SAu wide sau cu un tele ca sa ai DOF subtire.

Pe aia mov nu o inteleg deloc. Ce e cu ea?

#6
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008
subexpuse nitel ca sa nu iasa miscate. la wide nu are dreptate. nu e o greseala sa nu folosesti wide. aia mov e datorata apusului si nu e chiar mov. oricum unele sunt facute cu compacta....

Edited by NGphotographer, 08 August 2008 - 14:36.


#7
dionysos_11

dionysos_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 23.12.2006

View PostNGphotographer, on Aug 8 2008, 15:34, said:

subexpuse nitel ca sa nu iasa miscate. la wide nu are dreptate. nu e o greseala sa nu folosesti wide. aia mov e datorata apusului si nu e chiar mov. oricum unele sunt facute cu compacta....


Intai de toate nu am pronuntat cuvantul "greseala" nicaieri.. Am presupus ca sintagma "zic si eu" , poate si punctele de suspensie, dau de inteles ca am exprimat niste sugestii de mai bine (cel putin felul in care vedeam eu cadrele respective). Nu neaparat greseli, nu stiu de unde ai dedus asta.. Nu are rost sa reactionezi asa, pana la urma suntem la sectiunea "critica"  :P

P.S. Daca ai fi mai putin grabit,  ai vedea ca nu prea comentez fotografiile "ca sa ma aflu in treaba" :nonobad:  - nu am timpul necesar..

Toate bune :OK:

#8
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008
e cum am sarit? m-ai vazut tu sarind? :P

#9
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostNGphotographer, on Aug 8 2008, 14:34, said:

subexpuse nitel ca sa nu iasa miscate. la wide nu are dreptate. nu e o greseala sa nu folosesti wide. aia mov e datorata apusului si nu e chiar mov. oricum unele sunt facute cu compacta....
Mie mi se pare ca n-ai corectat expunerea pentru zapada, si aia mov e asa pentru ca ai gherlit-o cu WB-ul. Daca nu te descurci cu astea, pune camera pe modul "Snow".

L.E: nu mi se pare, sunt sigur :)

#10
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008
se vede ca nu ai prins apus la peste 2mii de metri pe zapada. nu am gherlit nimic.asa era culoarea cerului si logic se reflecta si in zapada... nu am snow la camera sorry..

#11
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostNGphotographer, on Aug 8 2008, 22:50, said:

se vede ca nu ai prins apus la peste 2mii de metri pe zapada. nu am gherlit nimic.asa era culoarea cerului si logic se reflecta si in zapada... nu am snow la camera sorry..
Ba ai. La compacta. Toate pozele vad ca sunt facute pe auto (in afara de aia cu compacta, care e pe "portrait"). Normal ca nu ti-a iesit bine expunerea si ai WB-ul in balarii. Daca nu compensezi expunerea, cand faci poze pe zapada, aceasta iti iese gri. Ca iti iasa alba, trebuie sa supraexpui cam cu 1 - 1.5 stopuri, depinde si de scena si lumina. Sau masori spot pe subiect.

Quote

subexpuse nitel ca sa nu iasa miscate.
Poate, dar nu astea. Le-ai lasat fix asa cum a masurat camera. Adica gresit.

Edited by andrei_0, 08 August 2008 - 23:22.


#12
tudormanolache

tudormanolache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 17.02.2007

View PostNGphotographer, on Aug 8 2008, 15:34, said:

subexpuse nitel ca sa nu iasa miscate.

S-a inventat PS-ul!!  :naughty:  Sau esti un purist care nu foloseste asa ceva? :peacefingers:

LE Nu e suficient sa dai saturatia, contrastul si sharpnesul la maxim din aparat....mai mult strica(numai zeul care a redefinit notiunea de Nikon - aka Ken Rockwell recomanda asa ceva) . Mai bine le faci raw, si apoi le gadili pe indelete acasa!

Edited by tudormanolache, 08 August 2008 - 23:19.


#13
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008

View Postandrei_0, on Aug 8 2008, 12:10, said:

Poate, dar nu astea. Le-ai lasat fix asa cum a masurat camera. Adica gresit.

de unde stii tu ca le-am lasat asa? esti cumva Dumnezeu?. sunt facute cu exposure lock si le-am subexpus. de unde stii ca nu am facut asa?  :) balansul de alb e facut bine.in conditiile alea nu aveai cum sa obtii zapada alba si nici nu vroiam asta.AIA este culoarea reala din momentul ala! unde scrie ca zapada trebuie sa fie alba??? exista si zapada gri. pe vai in luna mai zapada e GRI!!! (in general di ncauza avalanselor care angreneaza pamant,copaci..etc..) sistemele de masurare a expunerii din aparatle noi au f rar nevoie de compensare.deci ce ai citit tu pe net se referea la cele pe film in mare parte ;) accept sfaturi dar tu momentan te-ai bagat in ceva ce te depaseste..... nu prea cunosti datele problemei si nu ai cum sa dai un rezultat. in poza "mov" ia ca reper acel galben-verde fosforescent si iti vei da seama ca zapada era luminata culoarea aia si nu aveam motiv sa incerc sa o scot altfel ;). preconceptii... :| auzi zapada alba... am prins la 2mii si ceva intr-o seara de decembrie zapada rosie ca sangele...

Edited by NGphotographer, 08 August 2008 - 23:45.


#14
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostNGphotographer, on Aug 8 2008, 23:40, said:

de unde stii tu ca le-am lasat asa? esti cumva Dumnezeu?
Nu, asa am citit in stele exif.

View PostNGphotographer, on Aug 8 2008, 23:40, said:

sistemele de masurare a expunerii din aparatle noi au f rar nevoie de compensare.deci ce ai citit tu pe net se referea la cele pe film in mare parte ;) accept sfaturi dar tu momentan te-ai bagat in ceva ce te depaseste..... nu prea cunosti datele problemei si nu ai cum sa dai un rezultat.
Au nevoie si astea noi de compensare pentru unele situatii. As putea sa te lamuresc, dar vad ca te superi repede, asa ca nu mai insist. Iti doresc numai succese!

#15
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008

View Postandrei_0, on Aug 8 2008, 12:48, said:

Nu, asa am citit in stele exif.


Au nevoie si astea noi de compensare pentru unele situatii. As putea sa te lamuresc, dar vad ca te superi repede, asa ca nu mai insist. Iti doresc numai succese!


ai citit in exif ca NU am folosit exposure lock? adica am blocat expunerea camerei,dar nu stii in ce zona am obligat-o eu sa expuna. nu ma supar repede.dar faza cu zapada si cu compensarea expunerii e de pe vremea filmului si nu mai e valabila la dslr-urile bunicele. inclusiv in aceea carte recomandata aici pe forum de la national geografic se spune ca sistemul poate fi pacalit la zapada si aparatul are tendinta sa subexpuna.eu cred ca atunci cand ai citit nu ai fost atent ca se facea referire la FILM! sistemele de masurare a expunerii au avansat intre timp.

ps: daca vrei iti pun cateva poze facute pe zapada si soare.ambele din plin. facute cu d80 compensare ZERO! expuse PERFECT!

Edited by NGphotographer, 08 August 2008 - 23:59.


#16
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostNGphotographer, on Aug 8 2008, 23:53, said:

ai citit in exif ca NU am folosit exposure lock?
off, chiar daca folosesti exposure lock, in exif se salveaza compensarea expunerii (cel putin aparatul meu o face). Camera masoara perfect. Dar "perfect" inseamna o expunere pentru 18% gri. Vezi mai jos cum arata histograma si o comparatie intre cum e expusa zapada si banda din dreapta care e 20% gri. Indiferent de ce tehnica de expunere ai folosit, mie nu mi se pare expusa corect si oricum e o problema care se rezolva simplu intr-un program de editare foto (de ex. cu levels). Daca tu esti multumit/ai vrut o zapada gri, e ok.

Attached Files


Edited by andrei_0, 09 August 2008 - 00:55.


#17
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Zau ca problema principala nu e in culoarea zapezii  :naughty:

#18
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008
tu chiar nu vrei sa intelegi ca zapada nu e FIZIC MEREU ALBA???????????????????????????????????????????????????????????????????  
"off, chiar daca folosesti exposure lock, in exif se salveaza compensarea expunerii (cel putin aparatul meu o face)">>> care COMPENSARE daca tu ai blocat expunerea setata de camera cu compensare zeero? eu cred ca tu ai lipsuri f mari... folosesti exp lock nu apare ca ai folosit compensare pt ca NU ai folosit ! daca aparatul tau face asa ceva e defect!

ps: bineinteles ca nu e in culoarea zapezii problema :)

Edited by NGphotographer, 09 August 2008 - 01:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate