Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cum se monteaza vasul wc

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
bumbuladrian

bumbuladrian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.11.2016
Salutare. Au trecut ceva ani de la ultima postare,dar Dezgrop acest subiect cu o întrebare. Este posibil a se instala un vas de toaleta de podea la un cadru de wc suspendat, incastrat într-o scafa de rigips? Baia a fost construita cu wc-uri suspendate în minte, dar acum constat ca un wc suspendat pentru copii este 1200 lei, vs 150 lei wc de podea pt copii. Vre-o părere asupra acestei dileme? Mulțumesc.

#20
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Calcule . Trebuie vazute dimensiunile , fisele tehnice , si se poate gasi o solutie . Depinde si de stadiul finisajului .
Teoretic ar trebui sa se poata monta unul pt copii , de pardoseala , cu iesire in laterala ...cu o eventuala inaltare ... sau unul normal , si se pune un capac special .
Daca nu se stie tipul si dimensiunile cadrului ....complicat .

#21
bumbuladrian

bumbuladrian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.11.2016
Salut. Mulțumesc pentru răspuns. Ideea este sa nu îl mai înalț, pentru ca voi ajunge la nivelul unui vas normal. Cadrul montat deja este unul viega. Wc găsit pentru copii de pardoseala este golf kids. As atasa 2 3 imagini dar de pe tel nu îmi dau seama cum.  Mie îmi e teama ca, la   ieșirea din vasul wc, racordul, scurgerea aia flexibila, pleacă în sus vreo 5 cm , ca să fie cotele la nivel. Este problema?

Gata am atasat. Prima poza este potentialul wc pentru copii (daca aveti alte variante de wcuri pentru copii sunt bine venite). Pozele 2 si 3 arata cadrul cum este montat si incastrat. Poza 4 este actualul wc, montat pe un cadru identic , in cealalta baie (am 2 bai).

Am mai gasit o varianta - Laufen la 1200 lei . Exclus. :)

Attached Files


Edited by bumbuladrian, 08 February 2018 - 18:46.


#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
bad post

Edited by Baxon, 08 February 2018 - 18:29.


#23
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
se monteaza bine. ca sa nu curga caca

#24
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 bumbuladrian, on 08 februarie 2018 - 18:25, said:

Salut. Mulțumesc pentru răspuns. Ideea este sa nu îl mai înalț, pentru ca voi ajunge la nivelul unui vas normal. Cadrul montat deja este unul viega. Wc găsit pentru copii de pardoseala este golf kids. As atasa 2 3 imagini dar de pe tel nu îmi dau seama cum.  Mie îmi e teama ca, la   ieșirea din vasul wc, racordul, scurgerea aia flexibila, pleacă în sus vreo 5 cm , ca să fie cotele la nivel. Este problema?

Gata am atasat. Prima poza este potentialul wc pentru copii (daca aveti alte variante de wcuri pentru copii sunt bine venite). Pozele 2 si 3 arata cadrul cum este montat si incastrat. Poza 4 este actualul wc, montat pe un cadru identic , in cealalta baie (am 2 bai).

Am mai gasit o varianta - Laufen la 1200 lei . Exclus. Posted Image


Daca il montezi mai jos de cat trebuie, fata de scurgere, nu va mai functiona corect..practic vei mari nivelul apei din vas cu inca 5 cm..... se schimba sifonul, se schimba cum trage apa, cum se curata wc-ul, va ramane apa cu pipi amestecata etc.

Parerea mea: monteaza vas normal de adulti la inaltimea care trebuie....astfel copii se vor obisnui, si se vor putea duce la WC si cand sunt in alta parte(in vizita, in excursii, la scoala etc) ...nu se vor constipa.

Daca totusi copii sunt foarte mici si le este foarte greu, poti construi o platforma sa inalti 5-10 cm, pe langa vasul WC, o poti placa cu gresie si o poti face foarte frumoasa.
O faci semipermanenta, o structura de OSB cu intarituri lemn la colturi, putina plasa de rabitz, placata cu gresie,  izolata frumos cu silicon la colturi, sa nu intre mizerie sub ea.
Peste 2-3 ani, cand mai cresc copii, te apuci si o demolezi, cureti frumos si ramane gresia originala de sub platforma...o sa te chinui sa cureti bine siliconul..dar se poate. si asa ramai cu o baie care poate fi folosita normal, si va fi mai bine si pentru copii.

#25
c_v_m_p

c_v_m_p

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.08.2018
Salut si puteti rade cat vreti. Am vazut ca exista 2 tipuri de wc-uri...cu evacuare verticala si orizontala. Daca am scurgere in podea si nu in perete pot monta un wc cu evacuare in perete sau trebuie musai cu evacuare vericala? mersi...

#26
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Este o folie sau o membrana decupata care se pune la montajul wc suspendat intre vas si faianta.
Ce fel de folie este? Cum se cheama?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate