Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Meniu SERVICE (ascuns) la TV EMERSON

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Am un TV Emerson cu diagonala 72 cm, l-am luat acum vreo 5-6 ani si nu mi-a facut nici o pb. pana acum. De ceva vreme incoace insa, am observat ca imaginea este marita, asa incat iese din suprafata vizibila, si mai mult, este deplasata spre stanga.

Am inteles ca se poate folosi telecomanda pt. a face sa apara un meniu ascuns, meniul de service, si acolo pot modifica pozitia imaginii.

Stie cineva care este secventa de taste care face sa apara acest meniu ascuns?

Sau ce sanse am sa modific alt fel pozitia imaginii?

Merci mult,

#2
Anakyn13

Anakyn13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.05.2002
Uite un link care poate e folositor:

http://myweb.accessu...90/how2adj.html

#3
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Am incercat in pagina care mi-ai dat-o, dar din pacate nu am gasit ce voiam eu, pt. TV-ul meu Emerson. Modelul este CTV 7411 GST.

Daca stie cineva cum se apeleaza meniul Service la el, please help.

#4
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Umflarea imaginii in timp nu tine neaparat de meniul de service, ci de sursa de alimentare, la care anumiti condensatori se devalorizeaza in timp sau le cresc pierderile, consecinta fiind cresterea (sensibila) a tensiunilor. In cazul maririi imaginii, tensiunea in cauza este cea de alimentare a et. final linii, in speta cca. 155V.
Am avut o problema d-asta la un Elekta, la care condensatorul in cauza trebuia sa fie un anumit tip, cu pierderi f. mici, altfel, daca puneam un electrolitic normal, facea urit de tot si busea condensatorul de filtraj de pe linia de 155V.
Verifica tensiunea aceasta si vezi pe urma ce masuri se impun...

#5
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Eu nu as zice totusi ca problema este din sursa, sau nu numai din sursa, deoarece imaginea este deplasata spre stanga, nu numai umflata simetric in ambele parti...

Exista pe undeva niste baieti destepti care sa stie sa intre in meniul service la orice TV si care sa-mi faca si mie reglajele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate