Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

infrared port

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am o mica problema. Am la sala un laptop Ibm thinkpad fara placa de retea. Are port infrared.
Am un calculator ibm personal computer 350 care are incorporat si el, un port infrared.
Cum pot sa realizez o conexiune intre aceste 2 calcuri? Laptopul are pe el xp home edition si pc-ul win 98.
10x

#2
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
in win 98 stiu ca exista un utilitar de link intre 2 calculatoare, dar nu stiu daca suporta portul infrared. Daca nu merge e clar ca trebuie sa sapi dupa un astfel de utilitar pe net. Sper sa ai noroc pt nu cred ca sunt prea multe!

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Poti sa dai ceva detalii despre cum se numeste acest utilitar?
cya:

#4
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
din pacate nu ca acuma am win2k dar e ceva cu link, trebuie sa il gasesti la componentele de instalare a windows-ului stiu ca merge pt cablu paralel si cablu serial dar pt infrared nu stiu

#5
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Virus >> intii trebuie sa ai configurate device-urile Infrared pe ambele PC-uri. Apoi, config. ca device-uri de retea, cu protocoalele corespunzatoare ....
Uite AICI niste informatii utile, si mai clar, cred ca iti va fi
AICI si
AICI .

Ce zici, merge ? (la mine a mers...)

#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu prea merge. Damn.
Deci:
  • calc cu win me - la network properties apar:
                                                   - serial infrared port
                                                   - IrDa protocol

  • la laptop am urmat pasii care sunt sugerati in linkurile tale.
In xp merge sa configurez device-ul. In me, nu am nici o optiune de configurare. Cand vreau sa ma conectez cu xp-ul imi cere user si parola pe care eu nu am unde sa o setez in me.

#7
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Mmmmm ... initial spuneai ca ai w98, si nu Me ... Spun asta pentru ca Me nu mi-a plcaut din start si "l-am sarit la scoala" ... Sa vad daca pot sa te ajut ... Cu XP, W2000 si W98 am testat si merge ...

ASTA ar trebui sa te ajute.

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Pai am avut 98 dar am zis ca poate me e mai destept.
Ce m-am inselat... :)
Problema e ca nu se detecteaza device-urile intre ele.

#9
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
sint aliniate corect ? Ce distanta e intre ele ?

#10
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Sunt aliniate. Pai de la 1 mm pina la max 1,5 metri. :)
Poate nu bun portul din pc.... Nu stiu, pina fac rost de un cd cu xp m-am lasat pagubas. Sa vezi ce criminal o sa se miste p1 166 mhz cu 32 mb ram cu xp...oare merge sa instalez? :)
:cya:

#11
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
da' nu poti sa verifici porturile ? Un mobil cu infrared nu ai ?

#12
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Stiu ca atunci cand portul infrarosu detecteaza "ceva" conectat la el iti apare in Control Panel, poti sa-i pui chiar sa "sune" si sa clipeasca ceva in SysTray. Adica vezi intai legatura fizica si apoi protocoale, chestii ...

#13
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Pai tocmai asta e problema, portul de pe pc nu detecteaza nika...si mobil cu infrared nu am...doar cu microunde... :)

#14
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Virus >> cred ca e cazul sa strigi : "Alo !!! Depanarea !!! Sinteti departe ?". Daca portul infrared de pe PC nu "simte" nimic, incearca si vezi daca nu e o problema de conectare a senzorului la MB, sau poate o deplasare a lui din dreptul "ferestrei" de pe carcasa (pentru ca nu ti-asi dori sa fie defect portul ...).

#15
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
virus >  nu vad nicaieri in acest thread sa fi scris ca "da, portul infrared este corect instalat in Device Manager... Deci, acolo apare ? (cred la Ports)

#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Apare in Device Manager....dar nu strig eu dupa depanare....il fac eu sa mearga cumva ...:)
:cya:

#17
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Am și eu o întrebare: în device manager am văzut că am și eu „Built-in infrared device” dar nu l-am folosit niciodată. Aș dori să-l testez cu telefonul, numai că habar nu am unde e emițătorul/receptorul pe placa de bază. Nu știu nici cum arată. Dacă îmi puteți spune și mie ce pași trebuie urmați. Driverele se instalează automat de pe CD pt placa de bază, bănuiesc. CĂ în dev manager nu-mi indică nimic incorect.

Attached File  Untitled_1.jpg   168.09K   13 downloads

Mulțumesc anticipat

#18
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
ala e doar controllerul IR, care are pinii pe placa de baza. mai trebuie sa achizitionezi si receptorul/emitatorul care-l conectezi la acei pini.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate