Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Caii

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007

 iubitelu, on 18th October 2009, 15:50, said:

indiferent ce ai face era de nestapanit si de cateoriscapa fugea dupa ingrijitor si chiar plangea....impresionant
Mi-a luat ceva timp sa inteleg ce ai vrut sa spui cu asta. Oricum impresionant caz.

#20
parfumfin

parfumfin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2009
uau....da stiu si eu caii sunt inteligenti.......
eram o data intr-o vacanta la o pensiune la munte
proprietarii auveau si caluti....
era un manz care venea din curtea din spate pensiunii, unde erau ei tinuti, ca sa bea apa de la cismea.
ca sa poata iesi deschidea singur cu curita lui zavorul si venea bea apa si pleca innapoi.

si miau spus acei oameni ca un cal nu calca niciodata un om...doar daca se simte amenintat ataca.

#21
3_rd

3_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.04.2011
Am si eu o intrebare..avem o livada de nuci, dar sunt inca mici.Mici dar multi.Asa ca ma gandesc sa iau un cal sau un atv pentru stropit pomii si verificari care trebuiesc facute cam o data /saptamana- martie-sept, si mai rar in rest.
Nu locuim langa livada, dar avem o casuta, sa-i zicem de vacanta la 5 km de livada.Intrebarea e (ca sa nu intreb satenii si sa ma fac de ras),
ar fi fantastic un cal, nu trebuie sa galopeze, livada e pe deal, mai sunt si denivelari deci exclus chestia cu viteza.Intrebarea e daca as cumpara un cal din sat(sunt anunturi vand cal), l-as plati, dar l-as lasa omului sa-l foloseasca unde are nevoie, si eu l-as lua 0 zi pe saptamana, si iarna sau cand e nevoie as cumpara mancare pentru el, in afara de fan care cred ca aduna omul sau putem aduna si noi ca oricum cosim livada cu tractoras. Ati auzit vreodata de asa aranjamente? Calul ar fi de acord sa faca munca asta? Adica sa ma plimbe pe mine(52 de kg plus vreo 5 l apa) pe camp ,dar stop la fiecare din cei vreo 1000 de pomi cateva secunde sa zicem? Avantajul calui fata de atv cred ca-i evident pt toata lumea, e eco si nepoluant fonic,plus ai un suflet langa tine nu niste fiare si miros de benzina.

Multumiri..

#22
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

 3_rd, on 25 octombrie 2013 - 21:14, said:

Am si eu o intrebare..avem o livada de nuci, dar sunt inca mici.Mici dar multi.Asa ca ma gandesc sa iau un cal sau un atv pentru stropit pomii si verificari care trebuiesc facute cam o data /saptamana- martie-sept, si mai rar in rest.
Nu locuim langa livada, dar avem o casuta, sa-i zicem de vacanta la 5 km de livada.Intrebarea e (ca sa nu intreb satenii si sa ma fac de ras),
ar fi fantastic un cal, nu trebuie sa galopeze, livada e pe deal, mai sunt si denivelari deci exclus chestia cu viteza.Intrebarea e daca as cumpara un cal din sat(sunt anunturi vand cal), l-as plati, dar l-as lasa omului sa-l foloseasca unde are nevoie, si eu l-as lua 0 zi pe saptamana, si iarna sau cand e nevoie as cumpara mancare pentru el, in afara de fan care cred ca aduna omul sau putem aduna si noi ca oricum cosim livada cu tractoras. Ati auzit vreodata de asa aranjamente? Calul ar fi de acord sa faca munca asta? Adica sa ma plimbe pe mine(52 de kg plus vreo 5 l apa) pe camp ,dar stop la fiecare din cei vreo 1000 de pomi cateva secunde sa zicem? Avantajul calui fata de atv cred ca-i evident pt toata lumea, e eco si nepoluant fonic,plus ai un suflet langa tine nu niste fiare si miros de benzina.

Multumiri..
Normal ca ar fi de acord sa faca munca aia.

#23
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Am si eu o intrebare,am un teren vis-a-vis de mine care este dupa parerea mea destul de mare pentru 1-2 cai,terenul pina acum 2 ani era tinut de un batranel,spun tinut pentru ca nu era lucrat,doar ami venea pe acolo ocazional,pe urma am aflat ca nu ari fi al lui cu acte ci ca acte pe acel terenu nu are nimenio,este o situatie incurcata pe care se pare ca nimeni nu vrea sa o desluseasca,as fi dispus sa ai platesc si o chirie simbolica acelui batranel care sustine caci acolo era terenul tatalui sau bunicului.

Intrebarea e legata de suprafata,de ce suprafata ar avea nevoie 2 cai pentru a nu se simtii ingrajduiti si a avea spatiu decent pentru miscarea de care au nevoie pentru a nu suferii anumite dereglari corporale sa psihice.

#24
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

 mardraaxi, on 26 octombrie 2013 - 13:40, said:

Am si eu o intrebare,am un teren vis-a-vis de mine care este dupa parerea mea destul de mare pentru 1-2 cai,terenul pina acum 2 ani era tinut de un batranel,spun tinut pentru ca nu era lucrat,doar ami venea pe acolo ocazional,pe urma am aflat ca nu ari fi al lui cu acte ci ca acte pe acel terenu nu are nimenio,este o situatie incurcata pe care se pare ca nimeni nu vrea sa o desluseasca,as fi dispus sa ai platesc si o chirie simbolica acelui batranel care sustine caci acolo era terenul tatalui sau bunicului.

Intrebarea e legata de suprafata,de ce suprafata ar avea nevoie 2 cai pentru a nu se simtii ingrajduiti si a avea spatiu decent pentru miscarea de care au nevoie pentru a nu suferii anumite dereglari corporale sa psihice.
Cateva sute de metrii..

#25
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 Insidiouss, on 29 octombrie 2013 - 22:05, said:

Cateva sute de metrii..
Buuun,atunci loc ar fi pentru ca asa la ochi terenul in speta are 2500mp daca nu mai bine.

#26
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 3_rd, on 25 octombrie 2013 - 21:14, said:

Am si eu o intrebare..avem o livada de nuci, dar sunt inca mici.Mici dar multi.Asa ca ma gandesc sa iau un cal, pentru stropit pomii si verificari care trebuiesc facute cam o data /saptamana- martie-sept, si mai rar in rest.
,

Multumiri..

M-a interesat un articol despre cai si din greseala am dat de asta.Deci judecata din putul gandirii.Saracul cal va fi nevoit sa inghita otravurile alea din instalatia de stropire care sunt pulverizate si duse de vant.Cum e un animal sensibil probabil dupa cateva stropiri isi va da duhul saracul:)).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate