Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

amplif pt. BR5

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
suitaroh

suitaroh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.11.2006
treaba sta astfel -> am ascultat BR5`urile cu ceva vreme in urma si am fost foarte impresionat. am ajuns, in sfarsit, in punctul de a le cumpara. aici interveniti voi, sper, cu niste recomandari pentru un amplif. in principiu, la inceput le voi avea doar pe aceste 2 boxe, dar, mai tarziu, poate, imi voi lua si sateliti. deci ampliful sa stie si stereo, dar si 5.1 . cu DTS, desigur. pret ~2000 lei. ms mult, si dupa ce le cumpar (prin toamna) deschid programarile pentru auditie B)

Edited by suitaroh, 12 July 2008 - 07:29.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
O idee (e un pic mai scump, da pare interesant :) )

#3
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Mie mi-ar fi f greu sa aleg intre Cambridge Audio Azur si NAD 744.

#4
suitaroh

suitaroh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.11.2006
ms de idei, dar, boxele avand impedanta de 6 oameni, nu ar trebui ca si ampliful sa scoata tot pe 6 ?

#5
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Stai linistit, receiverele astea masoara boxele (impropriu zis dar practic asta e rezultatul) si vor da putere exact cat trebuie sa nu se arda finalii sau boxele, la firmele serioase  in specificatii se trece de obicei puterea la 8 ohmi.  La NAD e trecuta puterea in 8, 4 si 2 ohmi.

#6
releu2008

releu2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.03.2008
Am vazut ca cineva mai sus a recomandat ONKYO. Mergi pe optiunea asta, e cea mai buna. Spun asta deoarece schema de principiu la amplifurile NAD este cam slabuta in comparatie cu ONKYO (ma refer la performante)

BAFTA.

#7
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Depinde ce vrea omul, daca vrea muzica, Onkyo nu e o idee tocmai buna. O fi bun pe filme, dar in stereo pe muzica este mult sub NAD sau CA.

Eu zic ca cel mai bine e sa mergi sa le asculti pe toate, preferabil pe boxele tale.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Eu sunt ăla cu onkyo :P și da, în stereo pe muzică, cred că nadul e o alegere mai bună. Dar oricum e o idee proastă, în cazul ăsta ideea mai bună era un amplificator stereo ;) Acel Onkyo mi s-a părut o alegere mai inspirată datorită celorlalte facilități, nu datorită amplificatorului în sine, mai bun sau mai puțin bun...
Și eu zic că cel mai bine este să te orientezi la 1-2-3 modele, și să te decizi cu ele sub ochii/urechile tale, ca să zic așa. În definitiv nu cumperi un toaster, să-l iei după aspectul din poza de pe site :)

#9
suitaroh

suitaroh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.11.2006
pai cu boxele astea, va fi folosit in principal pentru muzica. insa ii voi adauga si sateliti...probabil...

cu ascultatul amplifului, e mai greu . prin magazine (cluj) nu gasesti decat sony si pioneer...asa ca, ma bazez pe voi.

#10
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postsuitaroh, on Jul 15 2008, 08:22, said:

pai cu boxele astea, va fi folosit in principal pentru muzica. insa ii voi adauga si sateliti...probabil...

cu ascultatul amplifului, e mai greu . prin magazine (cluj) nu gasesti decat sony si pioneer...asa ca, ma bazez pe voi.

Asa cum zicea si Antinari, orice solutie bazata pe un receiver 5.1 sau 7.1 e mult sub un amplif stereo pe muzica. Nad e un compromis intre buget/stereo si sunet multicanal. Cambridge Audio am ascultat chiar pe boxele tale si am fost vrajit de cum suna  Dire Straits.  

Faci o mare greseala daca te bazezi pe ce spunem noi, fiecare om aude altfel are gusturi diferite, auditia muzicala este ceva mult prea personal incat nu prea poti aplica o reteta universala.

Din cate stiu in Cluj exista un showroom specializat pe HI-FI unde macar NAD-ul si Onkyo poti sa le asculti. Din pacate nu stiu nici cum se cheama si nici pe unde este. Parca aveau un site, da-i cu gugal.

Edited by hellrider, 15 July 2008 - 08:42.


#11
suitaroh

suitaroh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 01.11.2006

View Posthellrider, on Jul 15 2008, 09:41, said:

... da-i cu gugal.
ahhhh, gugalll :P ...am gasit un showroom pt. clujeni. din pacate stau cam slab pe partea de amplifuri - nu au decat NAD`uri - dar sunt boxele. cand voi avea putin timp am sa le fac o vizita. ms de recomandari :bouncey:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate