Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cablu USB luuuuung

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
vreau sa conectez calculatorul la un modem de cablu tv prin portul USB.Problema este ca modemul e la vreo 10 metri de calculator. Merge facuta legatura directa?fara amplificare sau mai stiu eu ce?cablu usb direct nu cred ca gasesc asa de lung,deci va trebui sa tai mufele si sa le adaptez la un fir mai lung,daca ar fi cazul.
trebuie sa pun ceva intermediar intre modem si calculator?un hub usb?

#2
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Cred ca merge, dar iti trebuie un cablu de calitate. Sincer cred ca ar fi mai ieftin sa iei cablu utp + placa de retea, merge mult mai bine zic eu.

#3
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Eu cred ca nu merge direct, usb-ul are limitare de distanta, poti incerca cu hub.

#4
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
eu am cablu de 10 m la imprimanta (chiar daca e la 0.5 m de calc) si merge perfect

#5
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Cablu usb de 10 m pt. imprimanta?

#6
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
OUI!

#7
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Revolutionezi tehnologia USB. Lungimea maxima este 5 (cinci) metri. Asta daca n-ai un cablu usb cu repeater la mijloc. Vezi aici si aici.

#8
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Cablu de 5 m pentru USB se gaseste si in magazine... deci e clar ca 5 merge sigur. La 10 m... posibil, nu am incercat.

#9
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Practica bate teoria: am in magazie la servici o rola de cablu UTP cat 5e de 300m. Daca o mufez la capete o  sa se vada in retea pc-ul meu de lucru cu laptop-ul aflat la 2 m unul de altul prin intermediul colacului de 300m?

Edited by Inginerul, 24 November 2004 - 20:02.


#10
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
da. daca legi porturile seriale si faci serial link intre ele  :P

#11
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
>>>Inginerul>>> te invit la mine sa vezi cum revolutzionez USB-ul....
Cablul l-am cumparat daca nu ma insel de la vitacom

#12
raduflo

raduflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.12.2003

Inginerul, on Nov 24 2004, 19:58, said:

Practica bate teoria: am in magazie la servici o rola de cablu UTP cat 5e de 300m. Daca o mufez la capete o  sa se vada in retea pc-ul meu de lucru cu laptop-ul aflat la 2 m unul de altul prin intermediul colacului de 300m?

<{POST_SNAPBACK}>



Practica chiar bate teoria, am in retea bucati de cablu de aproape 200m... este cat 5e si legat pe stalpi. Stii care-i culmea? Merge bine de peste 6 luni... iar rata de transfer este de aprox. 5-6mb...
Dar daca ai sa incerci sa faci proba cu o bobina s-ar putea sa nu mearga... probabil din cauza autoinductiei... daca il intinzi, trebuie sa mearga... poate mai greu, dar trebuie sa mearga...  daca merge la 200... de ce nu ar merge si la 300?.. sau poate sunt eu naiv?!...

#13
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Ma indoiesc, am avut si eu 70 m lungime pe stalpi la 5 m inaltime si la a doua furtuna mi-a prajit 3 switch-uri alllied telesyn. Peste 90m am pus fibra optica. Vorbiti mai bine cu tybi, cu mine ajungeti la contradictie pt. ca ma ghidez numai dupa standarde si experienta practica. Si mai bine, mutati la networking.

#14
raduflo

raduflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.12.2003

Inginerul, on Nov 25 2004, 18:27, said:

Ma indoiesc, am avut si eu 70 m lungime pe stalpi la 5 m inaltime si la a doua furtuna mi-a prajit 3 switch-uri alllied telesyn. Peste 90m am pus fibra optica. Vorbiti mai bine cu tybi, cu mine ajungeti la contradictie pt. ca ma ghidez numai dupa standarde si experienta practica. Si mai bine, mutati la networking.

<{POST_SNAPBACK}>



Nu am zis ca am cabluri anti-furtuna.... si mie mi-a prajit sw... dar doar cate un port sau doua... si inca mai merg... nu vreau sa te contrazic, la fel ca tine am zis si eu.. ca mai mult de 100 nu o sa mearga... dar nu aveam alta solutie.. radio sau fibra era mult prea scump... iar posibilitatile prea reduse... asa ca am incercat.. si a mers.. si inca mai merge... si sper sa treaca cu bine si prin iarna.. si nu mai zic nimic. nu vreau sa stric armonia. scuze de "of topic".

#15
dyo

dyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.12.2004
SAL.
   Daca bate vantul se produc tensiuni electrostatice?Sau de ce se ard swiciurile?
Thanks.

#16
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003

alicumircea, on Nov 24 2004, 15:12, said:

eu am cablu de 10 m la imprimanta (chiar daca e la 0.5 m de calc) si merge perfect

<{POST_SNAPBACK}>

e cablu high speed ecranat nu-i asa...!?  :notangel:

#17
ovidiugm

ovidiugm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.06.2003
Am facut o legatura pe USB intre o centrala ISDN (model standard folosit de Romtelecom, NetMod+, parca) si un calculator din alta camera, la distanta de 12m. Am taiat un cablu USB de 1.5m, l-am innadit cu un cablu foarte naspa de telefon de vreo 7m, am vazut ca merge, asa ca am mai adaugat un alt capetel de cablu telefon de vreo 4m (in total 3 innadituri pe parcurs).

Ma mir ca a mers, mai ales ca nu am facut nici macar lipituri, ci doar niste innadituri, la repezeala.

Am incercat ulterior (ca sa pozez mai elegant firul) cu un FTP de 20m - fara succes. L-am taiat la 15m si tot nu a functionat, asa ca am revenit la valoarea initiala de 12m, si l-am lasat sa atirne prin mijlocul camerei :)

Nu ai de unde sa stii daca intr-un anume caz va merge - trebuie doar sa incerci, pentru ca depinde de device-urile tale. Specificatiile precizeaza o lungime maxima la care TREBUIE sa functioneze o conexiune (5m pe USB la 11Mbit), dar asta nu inseamna ca nu este posibil sa poata functiona si peste distanta respectiva.

Vezi si aici, pentru raspunsul oficial :)
http://www.usb.org/faq/ans5/

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
probabil ca merge la 10m...eu folosesc pt o imprimanta un cablu de 8 (3m prelungitor + 5m cablul) si nu are treaba, merge ff bine...
acum depinde si de noroc si de device :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate