Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
489 replies to this topic

#253
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Cazare scumpa: https://www.booking....room=#hotelTmpl

Ori imi scapa mie ceva, ori asa mocangeli n-o sa mai fie dupa epoca covid.

Edited by axisborn, 26 February 2021 - 21:30.


#254
SirMarushka

SirMarushka

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2021

View PostGroh, on 26 februarie 2021 - 20:07, said:

Eu am fost in 2019 in Japonia si am cheltuit in total,2 persoane, 4500 euro,9 zile.
Inclus avion,gasit la reducere,tren Shinkansen,hotel,atractii,mancare.
Vrei sa faci Japonia,Hong Kong,Thailanda,Singapore.
Pai destul de mult te vor duce avioanele.
Apoi cazarea,chiar si la capsule costa niste zeci de euro.
Apoi Japonia,ce anume sa vezi?Un tur,ceva?Daca vrei sa vezi orase diferite,clar vei lua trenurile de viteza.Un abonament 7 zile costa 250 euro.
Plus ce te invarti prin orase.Nu te poti plimba doar pe jos.
Tokyo este imens de exemplu.
Apoi celelalte tari,de Singapore nu mai zic.
Chiar daca sa zicem ca mananci covrigi toata ziua si bei apa,4000 aia se duc pe avioane,hotel,cazari chiar si ieftine.
Cu aia 4000 baga Japonia si inca o tara  si tot vei fi la limita dar macar intelegi ceva.
De curiozitate,cum ai structurat bugetul si te incadrai la bani?

L-am structurat in functie de review-urile online si preturile aproape cele mai mici ca punct de reper. Mie mi se pare ca ai cheltuit enorm, chiar si in doua persoane daca raportam la numarul de zile, acum ma gandesc ca poate tu ai optat pentru calitate superioara la hotel, JR pass, poate disneyland(ceea ce la mine nu va fi cazul) si alte lucruri costisitoare. Aici mai adaugam ca exista sansa ca unul dintre voi sa fie fumator ceea ce ridica costurile.
Eu am precizat specific, importanta este mancarea pentru mine, mult mai importanta decat regimul de cazare in care stau, si oricum cu toate astea- se cunoaste foarte bine ce fel de cultura de organizare are japonia, asa ca te astepti la curatenie si ospitalitate chiar si in cele mai ieftine dintre locatii.

#255
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostSirMarushka, on 27 februarie 2021 - 05:55, said:



L-am structurat in functie de review-urile online si preturile aproape cele mai mici ca punct de reper. Mie mi se pare ca ai cheltuit enorm, chiar si in doua persoane daca raportam la numarul de zile, acum ma gandesc ca poate tu ai optat pentru calitate superioara la hotel, JR pass, poate disneyland(ceea ce la mine nu va fi cazul) si alte lucruri costisitoare. Aici mai adaugam ca exista sansa ca unul dintre voi sa fie fumator ceea ce ridica costurile.
Eu am precizat specific, importanta este mancarea pentru mine, mult mai importanta decat regimul de cazare in care stau, si oricum cu toate astea- se cunoaste foarte bine ce fel de cultura de organizare are japonia, asa ca te astepti la curatenie si ospitalitate chiar si in cele mai ieftine dintre locatii.

Din cei 4500,dupa cum am spus,1300 avionul,500 JRPass si 1000 hotel.
Restul mancare,si mancare normala,nu restaurante fitoase si intrari la obiective.Ca nu ajungi in Japonia si mergi doar pe strazi,fara sa faci nimic.
Evident,4000 bugetul tau sunt arhisuficienti pentru Japonia si alta tara.
Dar tu vrei vreo 4 tari,inclusiv Singapore.
Ajung acesti bani pentru toate,cu limitari evident.
Parerea mea ar fi sa faci macar doua si sa intelegi ceva din ele.
Pai doar in Japonia,de fapt Tokyo ai abea nevoie de 10 zile ca sa intelegi ceva,nu mai zic de restul Japoniei.
Noi am ajuns si la Kyoto,Nara,Hiroschima si asa pe fuga,nu ca am fi avut timp sa vedem multe lucruri.
Evident,tu stii cel mai bine ce iti doresti.
Important este sa poti ajunge acolo,cu virusul asta.

#256
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Si pe transportul urban (in Tokyo de exemplu) cat ai dat?
Mai trebuie viza sau nu?
Vad ca trenurile de viteza sunt scumpe, nu exista și alternative mai ieftine?
Ce m-ar mai interesa, se găsesc spălătorii self service în JP?
Dar locuri în care sa lași bagaje? Sau si mărunțișuri de astea te rup la pret?

Edited by axisborn, 28 February 2021 - 11:57.


#257
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postaxisborn, on 28 februarie 2021 - 11:54, said:

Si pe transportul urban (in Tokyo de exemplu) cat ai dat?
Mai trebuie viza sau nu?
Vad ca trenurile de viteza sunt scumpe, nu exista și alternative mai ieftine?
Ce m-ar mai interesa, se găsesc spălătorii self service în JP?
Dar locuri în care sa lași bagaje? Sau si mărunțișuri de astea te rup la pret?

Am cumparat cartela de metrou si o reincarcam.
Bifam cardul la intrare si iesire si scadea automat de pe el in functie de distanta.
Exista si cartela de o zi,doua.
Parca pe zi era 6 euro,nu mai imi aduc aminte.
Viza nu ai nevoie ca turist daca nu stai mai mult de 90 de zile.
Trenul de viteza merita,si ca experienta si mai ales ca mobilitate.
Una este sa faci Tokyo-Osaka in doua ore cu trenul si alta 6-7 ore cu autocarul.
Plus,cardul de tren poate fi folosit si in alte orase pentru transport,chiar si ferry-boat.
Ideea este ca te plimbi o saptamana fara limita cu acel card,asta daca vrei sa strabati Japonia.
Locuri de lasat bagaje ai in gari,spalatorii nu stiu,probabil ca sunt.



#258
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
In Tokyo la transport platesti pe distanta. Incepe de la 140 Yen si, in functie de distanta, poate ajunge usor la 1000+. Eu din Abiko pana in Ueno sau Akihabara de ex (unde am linie directa) platesc 840 Yen cu JR. Dar din Ueno pana in Shibuia (care-s in Tokyo proper) e 200 Yen cu metroul.Daca iei JR in interiorul tokyo, e posibil sa te coste mai mult.

Sunt multe companii de transport in Tokyo, unii au contracte de transfer, altii nu. Si fiecare taxeaza diferit. Cred ca doar Tokyo Metro si JR sunt aliniati la preturi si integrare (de ex daca iau Joban Line din Abiko, dupa Isehara devine metrou si merge mai departe.

Poti vedea preturile pe GMaps.

Gasesti locuri de lasat bagajele mai in toate statiile cu mai mult de 2 linii. Sunt de genul self locker. Nu am folosit si nu stiu pretul. Au si compartimente mari pentru bagaje.

View PostGroh, on 28 februarie 2021 - 13:13, said:

Plus,cardul de tren poate fi folosit si in alte orase pentru transport,chiar si ferry-boat.


Inainte Suica nu puteau folosite in alte regini (de ex PiTaPa, manaca, etc) :)

#259
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Sa nu reinvii degeaba topicul: Japonia e inchisa turistilor din Aprilie 2020 si nu se intrevede ca va fi redeshisa in viitor. Posibil ca niciodata.

#260
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostNinja, on 15 martie 2022 - 23:56, said:

Sa nu reinvii degeaba topicul: Japonia e inchisa turistilor din Aprilie 2020 si nu se intrevede ca va fi redeshisa in viitor. Posibil ca niciodata.

Huh?Asta de unde este scoasa?
Nu se va deschide turistilor niciodata ..

#261
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Se intra in al treilea an de cind e inchisa si nimeni nu discuta redeschiderea pentru turisti. De-abia au redeschis pentru mina de lucru.

#262
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostNinja, on 16 martie 2022 - 21:15, said:

Se intra in al treilea an de cind e inchisa si nimeni nu discuta redeschiderea pentru turisti. De-abia au redeschis pentru mina de lucru.

Pai de la inchisa temporar pana la posibil niciodata este o mare diferenta.Ca orice pandemie,si asta va trece si se va reveni la normal.


#263
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Mai vorbim peste inca trei ani.

#264
BuldogulTrist

BuldogulTrist

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2021
Sunt nebuni asiaticii cu politica lor zero covid...Dar Japonia e bestiala, de vizitat.

#265
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Japonia nu e prima oara cand intra in hermit state. Au mai avut vreo 300 de ani de inchizaciune.

#266
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
We don’t want you there anyway :)

#267
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Japonia se redeschide momentan pentru turisti din Statele Unite,Thailanda,Australia,Singapore.
Conditii:vaccinurile facute,asigurare medicala,calatoria prin agentii,pachete turistice preabrobate de guvern inainte si insotiti de un ghid.

Edited by Groh, 18 May 2022 - 12:10.


#268
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Mda... si eu astept sa se deschida dar pentru publicul larg. N-am fost din 2019.

As putea merge acum daca aplic pentru viza cu exceptie de familie, dar e complicat si trebuie mers la ambasada + hartogaraie de tradus.

#269
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostGroh, on 18 mai 2022 - 12:10, said:

Conditii:vaccinurile facute,asigurare medicala,calatoria prin agentii,pachete turistice preabrobate de guvern inainte si insotiti de un ghid.
Cam ca turismul in North Korea Posted Image

#270
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
doar ca odata ajuns acolo nu esti ingradit ca aia din Coreea de nord :) . O sa treaca si perioada asta cu pandemia si o sa revina totul la normal si  cu turismul in Japonia.

Bine ca am apucat sa vad o parte din ea in vremurile normale :D .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate