Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Alarma Auto pentru "casa" ...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Vreau sa fac urmatorul lucru:
Sa cumpar o alarma auto ieftina (am gasit un  Eaglemaster CL 5100T cu 1,5 mil) si sa o adaptez pentru a-mi "pazi" casa.

Desigur o voi alimenta la 12V si voi pune si un acumulator de backup. Acumulatorul va fi "supravegheat" de un comparator (cu un A741) care va comanda reincarcarea lui cand trece sub un anumit prag.

Problema este ca am cateva neclaritati legate de acumulatorul de back-up. Nu prea stiu ce acumulator sa iau.
Ce amperaj ar trebui sa aiba acumulatorul tinand cont ca sirena este de 20W? (Nu stiu daca este suficient un calcul de genul I=P/U = 20/12 = 1.66A.)

In plus, nu stiu care sunt pragurile de incarcare/descarcare ale acumulatorului. Ma refer la pragul de jos la care trebuie inceputa incarcarea acumulatorului si pragul de sus la care trebuie oprita. (Parca-mi amintesc ca erau 11V si respectiv 14V dar nu mai sunt sigur.)

Pentru exemplificare am gasit un acumulator ieftin (Acu YUA NP 12V / 2,3 Ah - Yuasa) aici:
http://www.alsis.hom...turiImobile.htm
(Nu e publicitate. Daca stiti o alta oferta mai buna chiar va rog sa-mi spuneti si mie.)

S-a mai gandit cineva sa faca lucrul asta? Ceva sfaturi???


PS - Va rog nu veniti cu indemnuri de genul "cumpara-ti alarma de apartament!" pentru ca diferenta de pret nu se justifica in cazul meu.

Edited by Raccoon, 23 November 2004 - 09:42.


#2
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Si mai cumpara din metro o inchidere centralizata cu 1 mil si iti descui casa din telecomanda.

Nu e caterinca, e o idee...dar mai greu de adaptat la yala.

#3
stasi

stasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.09.2002
eu am senzori de prezenta, unul din ei e si centrala, se activeaza/dezactiveaza din telecomanda... alarma merge cu baterii pe care le schimb la o luna..
initial am inceput si eu tot felul de scheme si figuri, la fel, cu switch automat pe baterii cand cade curentul .. zone monitorizate, coduri bagate la o tastatura, etc... pana am ajuns la concluzia ca ma chinui f tare, pierd o gramada de timp ... oricum am pierdut si timp si bani pana am ajuns la concluzia asta...
e mai ieftin sa iei una gata decat sa te apuci sa-ti construiesti... singura chestie in plus pe care am facut-o la alarma asta a fost sa-mi trag de la ea 2 sirene si in balcon, sa auda toata lumea, inclusiv politia de vis-a-vis cand vine golanul sa fure din casa... astea au fost singurele fire si sunt foarte multumit ca nu mi-am dus ideea pana la capat, sa umplu casa de fire de la usi/geamuri...

revenind la ce vrei tu sa faci, recomand sa iei senzori... era cam 50$ unul, adaptezi relativ usor... senzori de-aia albi de zac prin toate firmele... am inteles ca joaca rol de intrerupator pe fir... cel putin asa mi-a spus ala de la magazin... eu n-am mai studiat atunci... insa, daca nu ai multe fire de tras, probabil merge si varianta ta...

#4
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Nu vad de ce sa nu mearga. In plus eu nu am de gand sa pun senzori la geamuri sau in alte locuri.
Voi adapta un push-buton pe care-l pun la usa (sau poate voi merge pe o bariera cu infra-rosu si un releu... ma mai gandesc) si cu asta basta.

Dar nu e nimeni care sa-si dea cu parerea in legatura cu acumulatorul????

#5
stasi

stasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.09.2002
e, daca e asa, de tras doua fire, e drept ca n-are rost sa te complici .. desi un senzor de prezenta acopera toata camera... sau cum zici cu bariera.. sa fie pe o diagonala...

#6
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
La Eaglemaster CL5100T ai senzor de soc inclus (cu doua trepte reglabile, alarma permite adaugarea a inca unui senzor de soc) pe care-l poti monta pe usa. Mai poti monta si un contact actionat de usa.
Alarma poate comanda direct actuatoare cu 2 fire (are incluse releele de c-da). Poti inchide sau deschide usa din telecomanda prin intermediul unui actuator sau poti actiona electromagnetul unei yale prin comanda care la auto este folosita pt deschiderea portbagajului (tot din telecomanda).
Alarma are iesire de pager - o poti folosi pt un apelator telefonic sau functie de inspiratie.
Acumulatorul cred ca este suficient scopului propus. Regimul de incarcare trebuie sa fie pt stand-by. In stand-by alarma are consum f. mic iar in caz de efractie alarma nu suna continuu.
Atasez datele de catalog ale acumulatorului.

Attached Files



#7
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
@nelu_F:
Multzam fain! La obiect raspunsul.
Din datele de catalog ale acumulatorului am extras asta:
CHARGING METHODS (At 20ºC):
Cycle use: Maximum charging current 0.58A; Charging voltage 14.4 to 15.0V
Standby use: Float charging voltage 13.50 to 13.80V.

In felul asta mi-ai raspuns la o alta intrebare al carei raspuns nu-l stiam: ce tensiune si ce curent de incarcare sa-i dau?

Dar nu inteleg pana la urma care sunt cele doua praguri de care intrebam in primul meu post.

Si in plus nu inteleg care este diferenta intre Cycle-use si Standby-use.

Pls help ...

#8
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
prima e cand bateria e incarcata si descarcata periodic (ex - o masinuta electrica , o lanterna ... )
cea de a doua var - cand bateria este mentinuta incarcata prin completare permanenta a pierderilor de capacitate datorate mai ales atodescarcarii , fara a fi descarcata decat in caz de nevoie (ex -  UPS , sisteme securitate ... )

Edited by Sir_Vaska, 23 November 2004 - 20:56.


#9
Sofian

Sofian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.05.2004
am facut eu o alarma ptr casa
daca vrei iti pot da eu un cablaj ptr incarcator si alarma
cu incarcator de baterie praguri 12.5-14.5

#10
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002

Sofian, on Nov 23 2004, 21:27, said:

am facut eu o alarma ptr casa
daca vrei iti pot da eu un cablaj ptr incarcator si alarma
cu incarcator de baterie praguri 12.5-14.5

Multzam fain pentru oferta! Problema este ca deja m-am apucat de lucru si mi-am corodat "placutza" si mi-am cumparat piesele. Asa incat e prea tarziu. Dar multumesc oricum.

Asadar cele doua praguri sunt 12.5 si, respectiv, 14.5. Am priceput.

Ce acumulator ai folosit??
(In cazul in care l-ai gasit la un pret bun te rog mult da-mi si mie un PM pe mesageria de aici si spune-mi de unde l-ai cumparat. Iti raman recunoscator.)
:peacefingers:


PS - Ce fel de alrma de apartament ai facut? Ai schema in format electronic? Pot sa te rog sa mi-o trimiti si mie pe PM???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate