Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

e bine sa mergi la biserica ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
193 replies to this topic

#163
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on 16th October 2009, 16:27, said:

......ahaa.....asadar....din nou te simti la ,,inghesuiala,, si schimbi ,,placa,,....oare
la cuvintele Mantuitorului.....ori de cate ori veti manca din painea aceasta .....si veti bea din acest rod
al vitei.....veti vesti.....la aceste cuvinte.....cum mai le explici nerespectarea din partea ta ?..... ;) :huh:
Le explic tot in acelasi fel cum explici tu de ce nu mergi la Ierusalim de 3 ori pe an, desi nu scrie nicaieri sa nu mai mergi.
Sau de ce nu te aduni intr-o sinagoga sambata? Unde scrie sa nu mai intri in sinagoga?

Insa, daca citesti Scriptura si o lasi incolo pe nebuna aia de coana mare, vei observa ca nici Avram nu a mers la sinagoga si totusi este salvat. Noe la fel. Iar Ioan nu a trebuit sa manance nicio paine, nici sa se boteze cu apa in burta la ma-sa, cand Dumnezeu l-a salvat.
Mersul la sinagoga si al biserica sunt dependente de factorul temporal, de aceea Dumnazeu tot timpul spune:

Deuteronom 16:16
De trei ori pe an, toți bărbații să se înfățișeze înaintea Domnului, Dumnezeului tău,  în locul pe care -l va alege El : la sărbătoarea azimilor, la sărbătoarea săptămînilor, și la sărbătoarea corturilor. Să nu se înfățișeze cu mînile goale înaintea Domnului.

Deuteronom 12:5
Ci să -L căutați la locașul Lui, și să mergeți la locul pe care -l va alege Domnul Dumnezeul vostru, din toate semințiile voastre, ca să-Și așeze acolo Numele Lui.

Deuteronom 16:15
Să prăznuiești sărbătoarea șapte zile în cinstea Domnului, Dumnezeului tău, în locul pe care -l va alege Domnul; căci Domnul, Dumnezeul tău, te va binecuvînta în toate rodurile tale și în tot lucrul mînilor tale, și de aceea să fii vesel.

Deuteronom 17:10
Să faci cum îți vor spune ei în locul pe care -l va alege Domnul, și să ai grijă să faci cum te vor învăța ei.

O "coincidenta" face ca EXACT de sarbatoare azimilor sa se incheie perioada primului legamant, EXACT in ziua inceperii Cinzecimii, 21 mai 33 AD, sa inceapa era bisericilor prin inceperea binecuvantarii propovaduirii, iar total ignorat de biserici este ca MAI ESTE O SARBATOARE, cea a corturilor, ULTIMA DIN AN.
Stiu, astea-s nimicuri, va doare pe voi fix in cot de ce scrie.........

#164
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

4 trupul spălat cu o apă curată
Adica Dumnezeu e preocupat de igiena corporala, huh? Degeaba, calugarii mai rar cu apa......

Scriptura spune clar care este aceasta spalare, insa necredinta impiedica citirea TUTUROR versurilor proba:

Efeseni 5

25Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfințească, după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

27ca să înfățișeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată fără sbîrcitură sau altceva de felul acesta, ci sfîntă și fără prihană.

Cuvantul este curatarea trupului care este biserica:

Romani 12

5tot așa, și noi, cari sîntem mulți, alcătuim un singur trup în Hristos; dar, fiecare în parte, sîntem mădulare unii altora.

1 Corinteni 10

17Avînd în vedere că este o pîne, noi, cari sîntem mulți, sîntem un trup; căci toți luăm o parte din aceeaș pîne.

1 Corinteni 12

13Noi toți, în adevăr, am fost botezați de un singur Duh, ca să alcătuim un singur trup, fie Iudei, fie Greci, fie robi, fie slobozi; și toți am fost adăpați dintr'un singur Duh.

1 Corinteni 12

27Voi sînteți trupul lui Hristos, și fiecare, în parte, mădularele lui.

Proba este buna, deoarece in versul citat de tine este vorba tot de biserica:

Evrei 10:21 și fiindcă avem un Mare preot pus peste casa lui Dumnezeu,

care se specifica exact cum e "spalata"

Efeseni 5

25Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfințească, după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

Mai citeste si tu inainte sa te iei dupa popi.......

#165
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 17th October 2009, 16:05, said:

Adica Dumnezeu e preocupat de igiena corporala, huh? Degeaba, calugarii mai rar cu apa......

Scriptura spune clar care este aceasta spalare, insa necredinta impiedica citirea TUTUROR versurilor proba:

Efeseni 5

25Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfințească, după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

27ca să înfățișeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată fără sbîrcitură sau altceva de felul acesta, ci sfîntă și fără prihană.

Cuvantul este curatarea trupului care este biserica:

Romani 12

5tot așa, și noi, cari sîntem mulți, alcătuim un singur trup în Hristos; dar, fiecare în parte, sîntem mădulare unii altora.

1 Corinteni 10

17Avînd în vedere că este o pîne, noi, cari sîntem mulți, sîntem un trup; căci toți luăm o parte din aceeaș pîne.

1 Corinteni 12

13Noi toți, în adevăr, am fost botezați de un singur Duh, ca să alcătuim un singur trup, fie Iudei, fie Greci, fie robi, fie slobozi; și toți am fost adăpați dintr'un singur Duh.

1 Corinteni 12

27Voi sînteți trupul lui Hristos, și fiecare, în parte, mădularele lui.

Proba este buna, deoarece in versul citat de tine este vorba tot de biserica:

Evrei 10:21 și fiindcă avem un Mare preot pus peste casa lui Dumnezeu,

care se specifica exact cum e "spalata"

Efeseni 5

25Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfințească, după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

Mai citeste si tu inainte sa te iei dupa popi.......



Extraordinar

1 Petru 2:5  Și voi, ca niște pietre vii sînteți zidiți ca să fiți o casă duhovnicească,

 zexelica, on 17th October 2009, 16:05, said:

Adica Dumnezeu e preocupat de igiena corporala, huh? Degeaba, calugarii mai rar cu apa......

Scriptura spune clar care este aceasta spalare, insa necredinta impiedica citirea TUTUROR versurilor proba:

Efeseni 5

25Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfințească, după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

27ca să înfățișeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată fără sbîrcitură sau altceva de felul acesta, ci sfîntă și fără prihană.

Cuvantul este curatarea trupului care este biserica:

Romani 12

5tot așa, și noi, cari sîntem mulți, alcătuim un singur trup în Hristos; dar, fiecare în parte, sîntem mădulare unii altora.

1 Corinteni 10

17Avînd în vedere că este o pîne, noi, cari sîntem mulți, sîntem un trup; căci toți luăm o parte din aceeaș pîne.

1 Corinteni 12

13Noi toți, în adevăr, am fost botezați de un singur Duh, ca să alcătuim un singur trup, fie Iudei, fie Greci, fie robi, fie slobozi; și toți am fost adăpați dintr'un singur Duh.

1 Corinteni 12

27Voi sînteți trupul lui Hristos, și fiecare, în parte, mădularele lui.

Proba este buna, deoarece in versul citat de tine este vorba tot de biserica:

Evrei 10:21 și fiindcă avem un Mare preot pus peste casa lui Dumnezeu,

care se specifica exact cum e "spalata"

Efeseni 5

25Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfințească, după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

Mai citeste si tu inainte sa te iei dupa popi.......


Extraordinar  

  Și voi, ca niște pietre vii, sînteți zidiți ca să fiți o casă duhovnicească,

Nu-ti bate joc, lasa popii acum

după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt    nu exclude botezul cu apa .Nici macar Isus ,cum dar exclude Pavel tu scoti ca popi intelesul cuvantului sau adaugi.
Teologie de toata gloria. toate la tine sant egale.

Legatura intre cuvant si botez este MARTURIA vezi textul     1 Petru 3:21  ... botezul, care este.... mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, ..,  



acele pietre vi ca doar le vorbeste si individual nu numai la general.
Hai ca ma las si eu prins in cele jocuri de cuvinte placute tie, care nebunie sant in fata Celui Drept  Doamne iartama.

Edited by husand, 19 October 2009 - 15:13.


#166
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 19th October 2009, 16:10, said:

Extraordinar

1 Petru 2:5  Și voi, ca niște pietre vii sînteți zidiți ca să fiți o casă duhovnicească,




Extraordinar  

  Și voi, ca niște pietre vii, sînteți zidiți ca să fiți o casă duhovnicească,

Nu-ti bate joc, lasa popii acum

după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt   nu exclude botezul cu apa .Nici macar Isus ,cum dar exclude Pavel tu scoti ca popi intelesul cuvantului sau adaugi.
Teologie de toata gloria. toate la tine sant egale.

Legatura intre cuvant si botez este MARTURIA vezi textul     1 Petru 3:21  ... botezul, care este.... mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, ..,  



acele pietre vi ca doar le vorbeste si individual nu numai la general.
Hai ca ma las si eu prins in cele jocuri de cuvinte placute tie, care nebunie sant in fata Celui Drept  Doamne iartama.
Stimabile, acea casa duhovniceasca nu este BOR sau alta biserica si nici nu a inceput formarea ei la Cinzecime, ci a inceput odata cu Abel, care, nu s-a botezat CU APA.

Evrei 12

22 ci ați venit la muntele Sion, la cetatea Dumnezeului cel viu, Ierusalimul ceresc, la miile de îngeri adunați pentru sărbătoare,

    23 la Biserica întâilor născuți scriși în ceruri, la Dumnezeu, Judecătorul tuturor, la duhurile desăvârșite ale celor drepți,

Tocmai de aceea am intrebat cu ce botez s-au botezat Abel, Noe, Avram si altii, care sunt parte integrala a acestei biserici.
Sau, numai cativa din biserica au porunca sa se boteze cu apa, dupa teologii tai?

#167
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 16th October 2009, 00:52, said:

Ma, Lioliuk, eu nu contest adunarea bisericii, botezul sau impartasania. Ci doar spun ca botezul CU APA este descris de Scriptura prin STROPIRE, nu aduce nicio salvare, este doar o marturisire a unui cuget devenit curat.

Iar, vad ca este ca mine, deoarece nu primesc PROBA BIBLICA DIRECTA referitor la SCUFUNDARE. Baiatul asta, husand, imi tot da cu polologhia bisericeasca si nu aduce proba directa. Tu la fel.....



Tu nu contesti dar nu le primesti si intorci cuvantul sa le arati ca sant moarte botezul si cina.


Explica de ce nu le primesti inafara de intoarcerea textelor care le faci .? Altu-i motivul.

Ce tot spui de biserici peste tot? Ca nu au duhul si sa fuga toti din ele? Si mai dai si termene de cand pana cand.

Ia justificate putin.

 zexelica, on 19th October 2009, 16:21, said:

Stimabile, acea casa duhovniceasca nu este BOR sau alta biserica si nici nu a inceput formarea ei la Cinzecime, ci a inceput odata cu Abel, care, nu s-a botezat CU APA.

Evrei 12

22 ci a?i venit la muntele Sion, la cetatea Dumnezeului cel viu, Ierusalimul ceresc, la miile de îngeri aduna?i pentru sărbătoare,

    23 la Biserica întâilor născu?i scri?i în ceruri, la Dumnezeu, Judecătorul tuturor, la duhurile desăvâr?ite ale celor drep?i,

Tocmai de aceea am intrebat cu ce botez s-au botezat Abel, Noe, Avram si altii, care sunt parte integrala a acestei biserici.
Sau, numai cativa din biserica au porunca sa se boteze cu apa, dupa teologii tai?


Lasa BOR ca nu da bine la privit e vorba de botez cu apa

Arata tu ca zici ca sti ce-i cu biserica de nu mai e buna? Te legi de tot felul de termene .

De geaba spui ca nu este adevarat ce ai zis ca dipa anul 33 la 1290 zile biserica este sub satan am sa gasesc si textul dar e o aglomeratie de topicuri acum totusi ceva pot sa-ti aduc in vizor ca acolo bati cu teologia ta.






[url="http://forum.softped...t...22327&st=36[/url]

Duhul nu mai binecuvanteaza sinagogile de 1975 de ani.
La fel si azi in biserici, te duci degeaba. Nu uita ca si fariseii, ca si preotii de azi cu doctrinele lor, credea ca servesc pe Dumnezeu.

La Cinzecime a inceput binecuvantarea evanghelizarii prin institutia bisericii, via ce fusese data ALTOR lucratori.
Deci, cei din biserici nu stiu calendarul biblic, pe verificate.

Iar, aceia care vor sa asculte 2 COR 13:5 si sa se verifice, pot face asta foarte usor cu Daniel 12:10-12, unde in v. 10 scrie ca cei nelegiuiti=nesalvati nu vor pricepe, ci numai cei intelepti=salvati. Daca poti proba cele 1290 de zile si cele 1335 de zile, pe doua sau trei cai diferite, fara ca sa contrazici NIMIC ALTCEVA din Scriptura si sa dai anul calendaristic......
atunci ai Duhul.


Patriarhi proroci sint in biserica dar de la hristos toti au porunca si au indeplini-to apostoli sa se boteze. Da formalitatea aceasta Ia nu explici tu iarasi ca de fapt nu trebuie?

Sigur ca cine nu-i ales o face de geaba si cina o ia spre osanda daca nu deosebeste.

Edited by husand, 19 October 2009 - 15:39.


#168
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Vad ca te doare fix in pix de PROBA BIBLICA, iar corectie nu vrei. Tipic bisericesc.

#169
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 19th October 2009, 16:27, said:

Vad ca te doare fix in pix de PROBA BIBLICA, iar corectie nu vrei. Tipic bisericesc.


Biserica mea este trupul lui Hristos de care -ti bati joc foarte rece dar tu esti tipic evreiesc care spera sa vada crestinismul cat mai repede cazut si inca si dau termene pe cand inca nici templul nu este zidit.

Aceasta va hjotari numai D-zeu

Iata ce zici spre altii



Numai ca data este inaccesibila pt cei nesalvati.
Uite, incearca sa gesesti data din Daniel 12:11. Daca stii, esti salvat. Daca nu, .....roaga-te si citeste Biblia.



Toti la care s-au deschis ochi stiu ca vremea este aproape si semnele se vad si ca va veni vremea cind nu se va putea lua cina si botez nici si ca singura supravietuire este in duh si adevar dar acum si inveti termene ca si cum toti sant nemantuiti de termenul vazut de tine
te citez
Asta este rezultatul doctrinelor false, care cred ca ceva fizic poate aduce beneficii spirituale: botez, ungere, ingenunchere, moaste, etc...
24Căci în nădejdea aceasta am fost mîntuiți. Dar o nădejde care se vede, nu mai este nădejde: pentrucă ce se vede, se mai poate nădăjdui?



Pur noutestamental vorbesti.




Părtășia adevărată nu o ai cu oameni, ci cu Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu. Citește versurile postate mai sus. Este bine să fii în biserică atâta timp cât Dumnezeu este acolo. Când nu este și este satan, atunci înseamnă că nu înțelegi porunca de a ieși din biserică și ești doar neghina, care este adunată acolo pt a fi arsă.


In biserica  lui Hristos este si griu dar pentru el trebuie ochelari nu termene masluite.

Tu nu ai partasie cu frati fiindca nu esti in biserica

Proba biblica sant termenele pe care le-ai mentionat pe forum deja. Despre cuvant cand e vorba de biserica

si suna asa

Citez

Părtășia adevărată este în spirit, niciodată în grup fizic.

Hai sa fim seriosi cu prezenta la biserica!
Acolo te duci sa asculti Evanghelia, sa participi la activitatile necesare propovaduirii Cuvântului, sa iei Cina Domnului si sa te cureti ceremonial cu apa, ca un semn al faptului ca ai devenit sfânt.
.

 zexelica, on 19th October 2009, 16:27, said:

Vad ca te doare fix in pix de PROBA BIBLICA, iar corectie nu vrei. Tipic bisericesc.


Vreau corectie ca doar de aceia sant aici si sant si scos din biserica noles-voles dat termenul acela de 1290 cum l-ai pus este problema in rest spui bine,  asa imi spune si mie launtrul.si cuvantul.

De aia revin nu esti singur in situatia asta.

Edited by husand, 19 October 2009 - 23:15.


#170
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 20th October 2009, 00:19, said:

Biserica mea este trupul lui Hristos de care -ti bati joc foarte rece dar tu esti tipic evreiesc care spera sa vada crestinismul cat mai repede cazut si inca si dau termene pe cand inca nici templul nu este zidit.
Eu vreau sa vad crestinismul cazut? :lol: :lol: Foooaarte tareeee!!!!
E clar, suferi de mania persecutiei>



Quote

Vreau corectie ca doar de aceia sant aici si sant si scos din biserica noles-voles dat termenul acela de 1290 cum l-ai pus este problema in rest spui bine,  asa imi spune si mie launtrul.si cuvantul.

De aia revin nu esti singur in situatia asta.
Stimabile, degeaba tot ii dai ca intelegi, pt ca nu poti intelege de ce sa iesi din biserica. Scrie ca nu poti intelege si nici nu vrei sa intelegi.
Pana sa ajungi la lucruri mai grele, Evrei 6:1-3 spune ca intai trebuie sa stii principiile doctrinei lui Hristos, pe care tu nu le stii. Tu sustii meritul omului in salvare, ceea ce fura din slava Dumnezeului meu.
Daca iti va deschide ochii, vei stii. Insa, daca esti parte a unei biserici nu vei putea stii, deoarece acolo este judecata acum, neghina este stransa, iar mirele si mireasa nu mai sunt.

#171
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 20th October 2009, 13:19, said:

Eu vreau sa vad crestinismul cazut? :lol: :lol: Foooaarte tareeee!!!!
E clar, suferi de mania persecutiei>




Stimabile, degeaba tot ii dai ca intelegi, pt ca nu poti intelege de ce sa iesi din biserica. Scrie ca nu poti intelege si nici nu vrei sa intelegi.
Pana sa ajungi la lucruri mai grele, Evrei 6:1-3 spune ca intai trebuie sa stii principiile doctrinei lui Hristos, pe care tu nu le stii. Tu sustii meritul omului in salvare, ceea ce fura din slava Dumnezeului meu.
Daca iti va deschide ochii, vei stii. Insa, daca esti parte a unei biserici nu vei putea stii, deoarece acolo este judecata acum, neghina este stransa, iar mirele si mireasa nu mai sunt.


Exact ti-am zis eu ca te lauzi peste tot ca numai tu vezi. Se vede din deal ca bisericile sant acolo unde sant si acum se vede si mai bine de la organizarea la nivel mondial daaar eu am vazut si oameni vi pe ici pe colo care nu mai aveau drept, zile bune cu biserica atat sub comunism cat si mai recent iar acum mi s-a intamplat mie imprevizibil fara sa am vreo vina dar nici merit
In concluzie ce vezi e bine si pe alocuri sclipitor daaar

1 Nu mai folosi termeni de tip teologic. cel putin pe mine ma sperie si sant satul, exprimate in limbajul simplu si curat al unei inimi sincere si calde, asa este scris..etc
2 Rectifica cand e vorba de botez si cina ca alte porunci nu sant si nu mai propovadui absenta lor. Nu numai bisericile  boteaza sau iau cina ci si comunitati mici ramasite ale ei.
3 foloseste un limbaj in intelepciune duhovniceasca asa cum cere roada duhului in om cand te adresezi celorlalti.

#172
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Poti sa-mi sugerezi, nu sa-mi comanzi mie ceva.
Eu nu ascult de nimeni, nu datorez nimanui nimic si nimeni nu-mi spune mie ce sa fac.

#173
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

 zexelica, on 22nd October 2009, 01:27, said:

Poti sa-mi sugerezi, nu sa-mi comanzi mie ceva.
Eu nu ascult de nimeni, nu datorez nimanui nimic si nimeni nu-mi spune mie ce sa fac.

De Isus nu asculti ?  :)

Evrei 10
26. Caci, daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nici o jertfa pentru pacate,
27. ci doar o asteptare infricosata a judecatii, si vapaia unui foc, care va mistui pe cei razvratiti.
28. Cine a calcat Legea lui Moise, este omorat fara mila, pe marturia a doi sau trei martori.
29. Cu cat mai aspra pedeapsa credeti ca va lua cel ce va calca in picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pangari sangele legamantului, cu care a fost sfintit, si va batjocori pe Duhul harului?

Edited by aduntu, 23 October 2009 - 11:53.


#174
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 aduntu, on 23rd October 2009, 12:52, said:

De Isus nu asculti ?  :)

Evrei 10
26. Caci, daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nici o jertfa pentru pacate,
27. ci doar o asteptare infricosata a judecatii, si vapaia unui foc, care va mistui pe cei razvratiti.
28. Cine a calcat Legea lui Moise, este omorat fara mila, pe marturia a doi sau trei martori.
29. Cu cat mai aspra pedeapsa credeti ca va lua cel ce va calca in picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pangari sangele legamantului, cu care a fost sfintit, si va batjocori pe Duhul harului?
Din prima se vede ca nu studiezi Scriptura. V26 este continuarte la v25 unde este cuvantul EPISINAGOGE. Cine stie si a studiat, stie ca nu este SINAGO=ADUNARE, ci o adunare personala cu Hristos, IN SPIRIT.
Factorul TEMPORAL din v25 pozitioneaza porunca in perioada marilor stramtorari, in care ni se porunceste sa fugim din Iudeea.....
Nu mai continui ca nu are rost. Tu iubesti biserica ta, nu pe Dumnezeu si citezi numai ce-ti convine.

#175
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 22nd October 2009, 01:27, said:

Poti sa-mi sugerezi, nu sa-mi comanzi mie ceva.
Eu nu ascult de nimeni, nu datorez nimanui nimic si nimeni nu-mi spune mie ce sa fac.


Da este adevarat.

Cat despre mine:  Nevrednic scrie in dreptul meu


De aceea zic

Împotriva Ta, numai împotriva Ta, am păcătuit și am făcut ce este rău înaintea Ta; așa că vei fi drept în hotărârea Ta, și fără vină în judecata Ta.
Iată că sunt născut în nelegiuire, și în păcat m-a zămislit mama mea.
Dar Tu ceri ca adevărul să fie în adâncul inimii: fă dar să pătrundă înțelepciunea înăuntrul meu!
Curăță-mă cu isop, și voi fi curat; spală-mă, și voi fi mai alb decât zăpada.
Fă-mă să aud veselie și bucurie, și oasele, pe care le-ai zdrobit Tu, se vor bucura.
Întoarce-Ți privirea de la păcatele mele, șterge toate nelegiuirile mele!
Zidește în mine o inimă curată, Dumnezeule, pune în mine un duh nou și statornic!
Nu mă lepăda de la Fața Ta, și nu lua de la mine Duhul Tău cel Sfânt.
Dă-mi iarăși bucuria mântuirii Tale, și sprijinește-mă cu un duh de bunăvoință!
Atunci voi învăța căile Tale pe cei ce le calcă, și păcătoșii se vor întoarce la Tine.
Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele! Izbăvește-mă de vina sângelui vărsat, și limba mea va lăuda îndurarea Ta.
Doamne, deschide-mi buzele, și gura mea va vesti lauda Ta.
Dacă ai fi voit jertfe, Ți-aș fi adus: dar Ție nu-Ți plac arderile de tot.
Jertfele plăcute lui Dumnezeu sunt un duh zdrobit: Dumnezeule, Tu nu disprețuiești o inimă zdrobită și mâhnită.




Imi sta inima-n loc si acum, totusi cred ca  :  Trestia frîntă n-o va zdrobi, și mucul care mai arde încă, nu-l va stinge. Va vesti judecata după adevăr.

Adevarul fiului sau :  Tot ce-Mi dă Tatăl, va ajunge la Mine; și pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară:  




La inceput el nici nu stie ce e cu lucrarea Duhului si nimic, dar se duce spre ce este atras, nu merge dupa straini

Edited by husand, 26 October 2009 - 15:43.


#176
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, iti multumesc pt versuri, desi nu au nicio legatura cu subiectul. Intotdeauna citesc cu drag Scriptura.

#177
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
Eu iubesc
1.  Pe Dumnezeu.
2. Nu biserica, dar fratii mei din biserica.
3. Eu citesc tot din biblie.
Acum sunt unii care biblia o lamuresc dupa intelectul uman, dar trebuie cu o intelepciune luata de la Duhul Svant, El imi lamureste biblia.
Acum sunt multi care au traduceri moderne care.
1. Au sex inainte de casatorie (si fac biblia dupa ei si tot iti arata din biblie ca e drept).
2. Homosexualii sunt salvati, ei spun ca acolo Dumnezeu are invedere alt ceva. Unde spune ca sau schimbat firea si sunt o scirba.
3. Oamenii se imbata. Zic ca Isus bea vin, dar ce El se imbata?
4. Oamenii schimba sotia si zic ca Isus avea altceva invedere acolo.
5. Oamenii fumeaza si zic ca in biblia nu scrie despre fumat (Dar in biblie scrie ca cine isi distruge corpul pe acela il va ditruge Domnu)

Asta se intimpla mereu. Oamenii nu vor sa se schimbe. dar vor sa faca biblia dupa ei.

2 Timotei 3
1. Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele.
2. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultamitori, fara evlavie,
3. fara dragoste fireasca, neanduplecati, clevetitori, neanfranati, neamblanziti, neiubitori de bine,
4. vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu;
5. avand doar o forma de evlavie dar tagaduindu-i puterea. Departeaza-te de oamenii acestia.

Si acum au si aparut multi care declara ca au evlavie , credinta, cunosc pe Isus , dar cu fapta il TAGADUIESC.
Aici si este SAREA.

Edited by aduntu, 27 October 2009 - 15:31.


#178
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 20th October 2009, 12:19, said:

Eu vreau sa vad crestinismul cazut? :lol: :lol: Foooaarte tareeee!!!!
E clar, suferi de mania persecutiei>




Stimabile, degeaba tot ii dai ca intelegi, pt ca nu poti intelege de ce sa iesi din biserica. Scrie ca nu poti intelege si nici nu vrei sa intelegi.
Pana sa ajungi la lucruri mai grele, Evrei 6:1-3 spune ca intai trebuie sa stii principiile doctrinei lui Hristos, pe care tu nu le stii. Tu sustii meritul omului in salvare, ceea ce fura din slava Dumnezeului meu.
Daca iti va deschide ochii, vei stii. Insa, daca esti parte a unei biserici nu vei putea stii, deoarece acolo este judecata acum, neghina este stransa, iar mirele si mireasa nu mai sunt.


Iar D-zeul tau nu da cu piciorul in mucul care mai fumega din nu stiu ce biserica pe cand tu lovesti. Foc trebuia sa fie acolo dar acum a ajuns o ruina  cu forma de evlavie.

#179
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 29th October 2009, 09:15, said:

Iar D-zeul tau nu da cu piciorul in mucul care mai fumega din nu stiu ce biserica pe cand tu lovesti.
Asta este incurajare de sine, fara acoperire biblica si fara sa poata STERGE versurile care spun ca via este distrusa, sa iesim din Iudeea, etc.....

#180
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 1st November 2009, 11:39, said:

Asta este incurajare de sine, fara acoperire biblica si fara sa poata STERGE versurile care spun ca via este distrusa, sa iesim din Iudeea, etc.....

Tu nici nu ai intrat de unde sa iesI ?

Luca 21:21  Atunci, cei din Iudea să fugă la munți, cei din mijlocul Ierusalimului să iasă afară din el, și cei de prin ogoare să nu intre în el.  


INALTIMI SPIRITUALE , LOC DE COMUNICARE SPIRITUALA   SANT MUNTII


Un vuiet se aude pe înălțimi: sînt plînsetele și rugămințile de iertare ale copiilor lui Israel; căci și-au sucit calea, și au uitat pe Domnul, Dumnezeul lor
  Acum, tunde-ți părul, Ierusalime, și aruncă-l departe; suie-te pe înălțimi, și fă o cîntare de jale! Căci Domnul lapădă și îndepărtează neamul de oameni, care I-a ațîțat urgia.

Lepadati =  lepădá (lépăd, lepădát), vb. ? 1. A arunca, a azvîrli. ? 2. A lua, a scoate, a descărca. ? 3. A respinge, a înlătura. ? 4. A alunga, a expulza. ? 5. (Trans., Banat) A vărsa
               =   Dar, fiindcă ești căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.  

                = anatema

Dar oamenii răi și înșelători vor merge din rău în mai rău, vor amăgi pe alții, și se vor amăgi și pe ei înșiși.
Tu să rămâi în lucrurile, pe care le-ai învățat și de care ești deplin încredințat, căci știi de la cine le-ai învățat:

Edited by husand, 01 November 2009 - 20:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate