Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

problema Canon A80

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
paul111

paul111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2004
Salutare.Am un Canon A80 de vreo 4 ani care a mers perfect pana acum cateva zile cand a inceput sa faca pozele asa cum o vedeti pe cea atasata.Va rog sa imi spuneti care ar putea fi problema si daca se merita sa il mai repar.Va multumesc .O zi buna tuturor.

Attached Files



#2
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Incearca sa te uiti la balansul de alb, poate este setat ceva pe acolo. Fotografia este facuta in mod automat sau manual ?

#3
paul111

paul111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2004
fotografia e facuta pe automat.le-am scris celor de la canon romania si mi-au spus sa iau legatura cu cris professional din bucuresti.Le-am trimis un mail la care am primit urmatorul raspuns: Trimiteti aparatul la noi,reparatia este gratuita pentru acest gen de defect.Motivul reparatie gratuite cred ca este urmatorul:
Thank you for using one of our Canon products.
It has been found, that in rare case, some of the CCDs, used in Canon digital camera and digital video cameras, have a problem that causes abnormal image output.
We apologise for any inconvenience this may have caused. Canon will offer free repairs where an error is caused by this malfunction.
Canon would like to advise our customers of the details of this issue and our policy for handling it.
Problem details:
Among the CCDs used in the affected products, it has been confirmed that in extremely rare cases, under high-temperature/high-humidity environments, some of the internal wiring comes off.
If this defect occurs, the signal is not output from the CCD correctly when in shooting mode. This results in image abnormalities such as:
• Images do not appear
• Image colors are abnormal
• Images appear distorted
These symptoms can be confirmed on the LCD monitor.
Solution:
We kindly request users who have confirmed these symptoms to contact the nearest Canon Service Centre.
Free repairs will be made for affected products in cases where it has been confirmed that the internal CCD wiring has come off.
Applicable models
Digital IXUS II, DIGITAL IXUS II S, Digital IXUS V3, PowerShot A300, PowerShot A310, PowerShot A60, PowerShot A70, PowerShot A75, MV590, MV600, MV600i, MV630i, MV650i, MV690, MV700, MV700i, MV730i, MV750i, MV5i, MV5i MC, MV5, MV6i MC, Digital IXUS V2, Digital IXUS 430, Digital IXUS 400, Digital IXUS 330, Digital IXUS 500, PowerShot A40, PowerShot A80, PowerShot A85, PowerShot A95, PowerShot S60, PowerShot S1 IS

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
I s-a făcut de ducă. Vezi AICI.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Link-ul nu merge.

Am si eu un Canon A75 la care a aparut acelasi defect tot dupa aproape 4 ani de la cumparare. A fost reparat gratuit la Cris Professional.

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Fiindcă, probabil, cineva a modificat numele sitului din link. Aș putea afla de ce?
AICI, link.

PS: Aș dori să fiu informat, dacă se va mai modifica, care e motivul.
PPS: Edit> Probabil e vreun script care modifică automat. Forumul e Fototarget, dați search la "reparatii Canon".
Sau așa: http://www.fototarsn...reparatii canon copiați linkul în browser și în loc de fototarsn, scrieti fototarget.

Edited by ursamajor, 25 July 2008 - 16:30.


#7
cxdani

cxdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.07.2006
Si mie mi s-a reparat pe gratis un A85 la Cris Professional. Mi-au inlocuit senzorul de imagine, pe motiv de defect de fabricatie. Dupa ce am cautat pe web despre problema asta, am gasit si pe siteul Canon o nota referitoare la acest defect si faptul ca se repara gratis. O cumparasem de afara acum vreo 4-5 ani si nu mai aveam nici o hirtie de la ea. Toata stima pentru Canon.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postursamajor, on Jul 25 2008, 17:27, said:

Probabil e vreun script care modifică automat. Forumul e Fototarget, dați search la "reparatii Canon".
O fi acelasi script care nu te lasa sa scrii D40x fara spatiu intre D40 si x (daca scrii fara spatiu, de obicei modifica in D4sn).

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
OT:
e o paranoia pe aria asta... care dureaza de ceva timp... vis-a-vis de unele forumuri de foto.
unul cu digi si cu news, altul cu foto si cu target ... sa facem niste teste si pentru celelalte forumuri dedicate din ro ?

#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce vrei să spui, Taxon?

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
OT: nu erai pe aici cind juma de arie a dat bir cu fugitii?

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nici nu țin contul și nici nu mă interesează ce fac alții. ;)

#13
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
salutare
si eu am observat la A95 aceeasi problema.

cand focalizez se face o perdea roza pe lcd apoi cand declansez in poza apare doar sus o linie groasa de vreo 4 mm roza.
am incercat in toate WB-urile si nimic.

Edited by catutza46, 30 July 2008 - 09:53.


#14
paul111

paul111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2004
salutare,am trimis prin curier aparatul la service-ul canon in bucuresti si l-au reparat gratuit,a stat cam o luna in service.bafta

#15
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
pe 6 l-am dus la cris si azi m-au sunat sa-l iau ca este facut. maine va scriu din nou .

#16
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
aparatul e ok.deci se rezolva si in 6 zile.

#17
feduard

feduard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.04.2008
Am un A95 de doi ani cel putin, folosit la greu si reparat odata de la o cazatura(doar capacul de la acumulatori stricat), acum pe ecran se vede ok dar dupa ce fac poza apare cu niste dungi rosii orizontale stie cineva care este problema lui?

PS Mentionez ca doar am pretentii ca stiu sa fotografiez.................. Este cumva acelasi defect ca la restul...

Attached Files



#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
senzorul, senzorul, senzorul.
exact acelasi defect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate