Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Durata de viata a datelor de pe un HDD nealimentat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Am o colectie destul de impresionanta de CD/DVD-uri stransa de a lungul vremii. O perioada m-am lasat din comoditate de ars pe DVD ce urma sa sterg de pe hard, dar acum vazand preturile extrem de mici la hard disk-uri(HDD 640GB<300ron) ma bate gandul sa folosesc un hard pt inmagazinarea materialelor pe care le consider "de valoare". Unde mai punem ca ar fi extrem de compact 1x640GB=~160DVD-uri

Intrebarea este un HDD nealimentat, tinut in conditii bune cat tine?

DVD/CD mai vechi de exemplu am observat ca nu mai vor sa mearga, chiar am pierdut niste albume foto mai vechi din cauza asta.. nu ziceti de back-up la cd-uri ca si asa am destule :)

#2
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
durata de viata e..cam 10-20 de ani.Intelege ca intr`un HDD e vid, si efectiv nu ai ce`i face sa`l degradezi

#3
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ar fi ideal atunci.
La un HDD de 640GB(270ron) 4GB te costa 1.68lei, cu mult mai multe avantaje

#4
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

View Postyeeeeman, on Jun 20 2008, 21:53, said:

durata de viata e..cam 10-20 de ani.Intelege ca intr`un HDD e vid, si efectiv nu ai ce`i face sa`l degradezi
esti sigur ca e vid ?

#5
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Tu cum iti imaginezi ca s-ar putea degrada datele?Un DVD se degradeaza datorita agentilor din atmosfera(ca de exemplu umezeala, presiune, temperatura), pe cand HDD-ul fiind in vid, platanele sale stau bine mersi, fara praf, fara umezeala, astfel fiind posibila o durata asa mare de viata.Daca n-am dreptate, va rog contraziceti-ma ;)

#6
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
No aici si eu sunt interesat,deoarece am o colectie de poze personale in jur de 100 GB,facute de-a lungul anilor,si mie frica sa le pastrez pe CD,apoi pe DVD,imi fac backupuri in fiecare 6 luni,dar pe un HDD extern pe care l-as folosi odata la 6 luni ptr backup s-ar mentine mai mult timp m-ar interesa si pe mine.

Edited by GaiusBaltar, 21 June 2008 - 12:46.


#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

View Postyeeeeman, on Jun 21 2008, 13:42, said:

Tu cum iti imaginezi ca s-ar putea degrada datele?Un DVD se degradeaza datorita agentilor din atmosfera(ca de exemplu umezeala, presiune, temperatura), pe cand HDD-ul fiind in vid, platanele sale stau bine mersi, fara praf, fara umezeala, astfel fiind posibila o durata asa mare de viata.Daca n-am dreptate, va rog contraziceti-ma ;)
nu ai. nu e vid.

Edited by Alice, 21 June 2008 - 12:51.


#8
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Si atunci cum rezista un HDD de 20gb de acum 9 ani, sa mearga si acum daca-l pun pe sistemul meu?..si evident sa aiba toate datele intacte.

#9
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
odată cu schimbarea PC, îmi copiez și pozele :lol: . Și cam o dată la 10 ani se schimbă PC. Așa că amintirile sunt "safe" . Dacă vreau să le vadă și nepoții nu știu ce să fac ...  :o

Cred că e bine să le lași pe un HDD extern și să-l pui undeva ferit de orice, de ex. într-un frigider mic scos din priză  :D

View Postyeeeeman, on Jun 21 2008, 13:52, said:

Si atunci cum rezista un HDD de 20gb de acum 9 ani, sa mearga si acum daca-l pun pe sistemul meu?..si evident sa aiba toate datele intacte.

nu e vid, dar e conceput foarte bine și e ferit de praf etc.  Crezi că dacă e vid uzura nu-l atinge ?! Cel mult nu e deranjat de sunete :D

Edited by Radu_TGW, 21 June 2008 - 13:00.


#10
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Bine, vid sau nu, nu conteaza.
Am deschis topicul asta cu gandul de a gasi o alternativa compacata la metrii intregi de cd/dvd-uri, mai performanta si mai fiabila.

P.S. Nu e vid, asa-i, dar e relativ izolat. Ce conteaza este viata informatiilor magnetice de pe platane, in conditii de backup extern(rack sau nu).

Stiu de posibilitatea unui Failure, dar sa fim optimisti :)

Edited by Blackhawk, 21 June 2008 - 13:04.


#11
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
datele de pe hard degradeaza datorita faptului ca stratul magnetic este foarte subtire si la polarizarea feromagneticului se folosesc curenti destul de mici si cu viteza foarte mare deaceea cu timpul amplituda semnalulul pe care-l citeste capul scade. intr-o marja nu mare ajuta corectarea erorilor dar totus este nevoie de a rescrie datele. perioada de mentinere variaza de la hard la hard si eu recomand ca sa le rescriti odata pe an. pastrati hardul intr-o cutie de metal.

#12
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Nu cunosc cat de bun este acel CD-DVD pentru colectii, dar cu siguranta datele pe un hard se pastreaza mai mult decat pe un cd sau dvd. Lucru constatat practic.

Eu personal am 2 hard-discuri pe care tin datele importante si o sa mi-l cumpar si pe al treilea sa am 3 copii.

Un hard usb de 20G de marimea unei carti de credit este cam 50-60 euro, daca ai gasi asa ceva cred ca ar fi bine, pentru documente.
Pentru volume mai mari de date, merita investitia intr-un hard de 500G-1T (80-150euro). Eu am pe hardul extern fotografiile realizate de-a lungul timpului si colectia de filme si muzica. Daca as renunta la filme si muzica, pe care nu le consider date importante, probabil ca nu mi-ar trebui mai mult de 20G.

Cred de asemenea ca unitatile flash tin destul de bine datele (10ani cred ca tin).

Nu cred ca ar trebui sa ne facem prea multe probleme cu rescrierea pe hard caci asta oricum se face, din necesitate. Se schimba hardul cu unul mai mare, se renunta la o anumita arhitectura sau interfata, etc. Probabil ca daca luai un hard acum 10 ani, l-ai fi schimbat oricum caci interfata de atunci nu se mai foloseste (ATA sau ce o fi fost).

Edited by nelu97, 26 June 2008 - 20:41.


#13
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Un singur dezavantaj, totusi:
- in cazul hardului, daca ti se defecteaza, pierzi dintr-o data absolut tot; la cd/dvd-uri, le pierzi unul cate unul si partial... :) eventual doar o parte din informatie (cea scrisa in partea exterioara...);
- probabilitatea ca un hard sa iti pice, dintr-o data fara nici un motiv este destul de mare totusi....

Eu as scrie informatia pe 2 harduri; probabilitatea sa pice amandoua, deodata, este infima....

#14
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostRigips, on Jul 5 2008, 08:31, said:

Un singur dezavantaj, totusi:
- in cazul hardului, daca ti se defecteaza, pierzi dintr-o data absolut tot; la cd/dvd-uri, le pierzi unul cate unul si partial... :) eventual doar o parte din informatie (cea scrisa in partea exterioara...);
- probabilitatea ca un hard sa iti pice, dintr-o data fara nici un motiv este destul de mare totusi....

Eu as scrie informatia pe 2 harduri; probabilitatea sa pice amandoua, deodata, este infima....

ce ai zice tu daca stiu cazuri cand:
serverul avea raid 5 din 4 harduri care au murit 2 asa din senin. dupa ce au fost schimbate backup-ul scris pe pe DLT nu s-a citit, dvd-ul scris cu 2 zile inainte de a crapa hardurile cand a fost pus in dvdwriter a explodat in 1001 de bucatele iar cand au vrut sa importe un backup facut de gbak pe un calculator din retea in loc sa se faca import database s-a facut export. uite asa nenorocire a avut un client de al meu. sa-si recupereze datele ia ajutat doar faptul ca le-a venit in cap sa schimbe toate hardurile iar eu am putut sa le recuperez din alea moarte. astfel de cazuri nu sunt unice. asa ca posibilitatea sa moara ambele este foarte mare. nici tu nu stii cand poti sa mori mai ales dupa ce au fost vandute atatea permise de conducere.

#15
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
tocmai am probat un hdd din 96' care nu a mai fost folosit de ani buni si inca mai merge! o sg problema hdd are 1 gb pe vremea aceea era destul de mult ... dar acuma un simplu dvd are de 4 ori mai mult spatiu decat el asa ca daca vrei sa iti salvezi info pe hdd iti recomand sa iti iei unu cat mai mic pe care sa il upgrade-ezi cu timpul

#16
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Hmm, de curios am incercat un hard de 40 mega, un Seagate, care a fost ultima data folosit in 1996. Inca merge, datele de pe el sunt intacte.

#17
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View Poststarpom, on Jul 5 2008, 09:35, said:

ce ai zice tu daca stiu cazuri cand:
serverul avea raid 5 din 4 harduri care au murit 2 asa din senin. dupa ce au fost schimbate backup-ul scris pe pe DLT nu s-a citit, dvd-ul scris cu 2 zile inainte de a crapa hardurile cand a fost pus in dvdwriter a explodat in 1001 de bucatele iar cand au vrut sa importe un backup facut de gbak pe un calculator din retea in loc sa se faca import database s-a facut export. uite asa nenorocire a avut un client de al meu. sa-si recupereze datele ia ajutat doar faptul ca le-a venit in cap sa schimbe toate hardurile iar eu am putut sa le recuperez din alea moarte. astfel de cazuri nu sunt unice. asa ca posibilitatea sa moara ambele este foarte mare. nici tu nu stii cand poti sa mori mai ales dupa ce au fost vandute atatea permise de conducere.
Da, totusi sa tinem cont de faptul ca hardurile respective erau folosite pe un server: functionare 24/24, caldura etc.; faptul ca au picat simultan 2 hdd-uri folosite in acelasi mediu si cu aceeasi durata de utilizarea/viata nu ma mira.
Eu ma refer la back-up pe un hard care nu va fi utilizat, deci care va avea durata de functionare strict pe perioada copierii... ori, in acest caz, probabilitatea ca amandoua (activ si backup) sa se strice simultan nu cred ca are cum sa fie prea mare.

#18
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

Quote

ce ai zice tu daca stiu cazuri cand:
serverul avea raid 5 din 4 harduri care au murit 2 asa din senin. dupa ce au fost schimbate backup-ul scris pe pe DLT nu s-a citit, dvd-ul scris cu 2 zile inainte de a crapa hardurile cand a fost pus in dvdwriter a explodat in 1001 de bucatele iar cand au vrut sa importe un backup facut de gbak pe un calculator din retea in loc sa se faca import database s-a facut export. uite asa nenorocire a avut un client de al meu. sa-si recupereze datele ia ajutat doar faptul ca le-a venit in cap sa schimbe toate hardurile iar eu am putut sa le recuperez din alea moarte. astfel de cazuri nu sunt unice. asa ca posibilitatea sa moara ambele este foarte mare. nici tu nu stii cand poti sa mori mai ales dupa ce au fost vandute atatea permise de conducere.

View Postecotech, on Jul 5 2008, 09:55, said:

Hmm, de curios am incercat un hard de 40 mega, un Seagate, care a fost ultima data folosit in 1996. Inca merge, datele de pe el sunt intacte.
Nu se mai HDD-urile ca pe vremuri  :clapping: (kidding)

OnTopic: Am cumparat un rack extern Vantec care vine si cu adaptor Sata-eSata (se pune in dreptul unui slot pci) si acum strang bani pentru un WD de 640GB. Dupa sesiune imi fac ordine in colectii :D

Edited by Blackhawk, 05 July 2008 - 10:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate