Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Preturi glet mp separat de colturi/Instalatie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Am 2 intrebari.
Prima: care este pretul pentru glet la mp? Si care este pretul pentru coltarele de aluminiu din glet la ml?
Eu am convenit cu mesterii mei la 10RON/mp gletul (3 maini, 2 CT126 si una CT127) sau 8 RON/mp (2maini CT126). Pretul include si finisarea cu smirghel.
Acum insa mi-au spus ca pentru coltarele de aluminiu cer undeva la 7RON/mp. Vina este a mea pentru ca initial eu am considerat-o inclusa si am amintit in treacat ca vreau colturi de aluminiu. Ei au zis: da, da.

A doua intrebare:
Cat se percepe pentru realizarea instalatiei termice la o casa. Eu am de montat cca 11 calorifere mari.
Indiferent de teava folosita (zinc, pexal sau polipropilena) mi-au cerut 120RON/calorifer, 150RON/centrala, 100 RON/distributor. Bineinteles, tevaraia si racordurile sunt incluse in pret.

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Auzi la ei...pt coltare plata la ml...de parca na-r fii super bine pt ei ca nu se chinuie la muchii.e ceva nou. :puke:
E ca si cand pun gresie cu xxx m/2 dar sa mai iau bani si pt rostuit.

Edited by adi_master, 18 June 2008 - 15:02.


#3
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Da Adi, asa este. Si cam asa le-am dat si eu de inteles. Insa nestiind care este piata, am spus sa ne gandim cum este bine, pentru ca munca de calitate nu pot spune ca n-au facut.
De aceea am zis sa mai cer pareri.

Pretul la mp de glet este mare, este mic? Se practica si de catre alti mesteri sa ceara pret suplimentar la coltare?
Am nevoie de raspuns pana maine ;)
Cam la fel si la partea de instalatie termica.

#4
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
intreb si eu: cit se ia manopera pt MP de faianta sau gresie?
multumesc!

#5
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Multi mesteri o sa-ti spuna ca depinde de gresie. Adica in functie de cat de scumpa este gresia. Daca este mai scumpa 35-40 RON/mp, daca este mai ieftina 25-30RON/mp.
Braul se ia la ml - tot pentru ca este materialul mai scump. Anumite brauri in schimb dpdv montaj nu au nimic in plus sau in minus fata da o placa de gresie normala.

Nu ma ajuta nimeni si pe mine cu niste preturi vizavi de manopera calorifiere si instalatie termica? :)

#6
qwertyas

qwertyas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.01.2007
Am gasit o firma pe net care are oferta de preturi dupa cum urmeaza (fac o selectie din ce scrie acolo):
• Tinci (driscuiala, finisaj tencuiala interior) : 7 RON metru/patrat
• Decopertat glet+lavabila: 4 RON metru/patrat
• Decopertat tencuiala: 8 RON metru/patrat
• Decopertat gresie/faianta: 6 RON metru/patrat
• Glet grosier (Saten sau Euroglet) : 8 RON metru/patrat
• Glet de finisaj (Atlas) : 7 RON metru/patrat
• Slefuit , uniformizat glet : 1,8 RON metru/patrat
• Amorsa de perete : 1.5 RON metru/patrat
• Glafuri usi si ferestre: 38 RON metru/liniar
• Vopsea lavabila alba de interior : 6 RON metru/patrat
• Vopsea lavabila colorata de interior (o singura culoare pe camera) : 7 RON metru/patrat
• Sapa autonivelanta : 12 RON metru/patrat
• Sapa de nivel : 17 RON metru/patrat
• Consolidat cu plasa STM : 6 RON metru/patrat
• Montaj gresie + faianta : 28 RON metru/patrat  
• Montat termosistem (polistiren, dibluri, plasa armare, driscuiala) : 30 RON metru/patrat
• Montaj pereti despartitori : 22 RON metru/patrat per fata
• Placare tavane cu gips carton pe structura metalica : 30 RON metru/patrat
• Placare pereti cu gips carton fara structura metalica : 20 RON metru/patrat

As vrea si eu sa stiu cum vi se par preturile?
Daca moderatorii sunt de acord, pot da link la firma respectiva.-------regulamentul interzice link catre SRL

Edited by adi_master, 01 July 2008 - 23:47.


#7
bmcpst

bmcpst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.05.2008
Oho da chiar sunt mari acele preturi :thumbdown: . Absolut toate preturile de acolo sunt mari chiat si pt cei care practica aceste meserii. Probabil ca de unde le-ai luat este vreo firma care mai tre sa mai si plateasca la stat

#8
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Glet (2 maini) 12 lei /mp. Lavabil inca vreo 3-4 lei /mp.
Gresie 18lei/mp. E o prostie si o magarie pe care o fac unii, care "ajusteaza" pretul manoperei in functie de pretul materialului. De regula, la gresie, cu cat e mai scump materialul cu atat este mai bun, deci implica mai putine probleme pentru cel care o monteaza (abaterile dimensionale de la placa la placa sunt mici sau lipsesc, deci rosturile raman perfect egale, nu e nevoie de "artificii" ca sa nu apara devieri si imperfectiuni).
Braul se plateste intr-adevar la metrul liniar, nu stiu sa zic un pret, dar este o operatiune destul de dificila si migaloasa (trebuie sa fii atent sa nu manjesti peretele, sa iasa linii drepte, ma rog, e mai dificil decat sa pui gresia propriu-zis)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate