Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casa Visini , Calarasi

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
RaduD

RaduD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.10.2005
Buna ziua ! Doresc sa achizitionez o casuta in satul Visini,judetul Calarasi si as dori un sfat asupra pretului de la dvs . Casa este reconstruita in 2005 , proprietarul spune ca a ramas doar un perete de chirpici in picoare , restul fiind reconstruit din bca armat cu plasa( inclusiv peretele de chirpici a fost armat ) . Utilitati , electrica si put in curte cu "pompa ruseasca" , are baie in casa , mobila , gresie dar nu are incalzire si nu este izolata deoarece a mers pe ideea de a sta in weekenduri , numai vara . Terenul este in suprafata de 1500 mp , intravilan iar casa are suprafata de 77 mp si pretul dorit de dansul este de 40.000 euro pt tot ce are acolo , in urma unei evaluari facute de un "expert " imobiliar . Poze cu casa se pot vedea aici : http://forum.compute...-bucuresti.html . Mie unul pretul mi se pare un pic cam mare , in evaluare scriind ca pretul/mp este 12-14 euro  :huh: ,asta ar insemna 18000 terenul si restul casa ... distanta este de 87 km de la intrarea pe autostrada efectuati in 50 min.Deci , dupa parerea voastra , merita pretul cerut ?

#2
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 RaduD, on Jun 17 2008, 14:03, said:

Buna ziua ! Doresc sa achizitionez o casuta in satul Visini,judetul Calarasi si as dori un sfat asupra pretului de la dvs . Casa este reconstruita in 2005 , proprietarul spune ca a ramas doar un perete de chirpici in picoare , restul fiind reconstruit din bca armat cu plasa( inclusiv peretele de chirpici a fost armat ) . Utilitati , electrica si put in curte cu "pompa ruseasca" , are baie in casa , mobila , gresie dar nu are incalzire si nu este izolata deoarece a mers pe ideea de a sta in weekenduri , numai vara . Terenul este in suprafata de 1500 mp , intravilan iar casa are suprafata de 77 mp si pretul dorit de dansul este de 40.000 euro pt tot ce are acolo , in urma unei evaluari facute de un "expert " imobiliar . Poze cu casa se pot vedea aici : http://forum.compute...-bucuresti.html . Mie unul pretul mi se pare un pic cam mare , in evaluare scriind ca pretul/mp este 12-14 euro  :huh: ,asta ar insemna 18000 terenul si restul casa ... distanta este de 87 km de la intrarea pe autostrada efectuati in 50 min.Deci , dupa parerea voastra , merita pretul cerut ?
nu conteaza ca e departe, conteaza de ce a vrea tu sa cumperi asa depare?

#3
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Radu, parerea mea este ca pretul este cam mare intr-adevar. Cred ca la 35-40.000 EUR poti gasi casa la maxim 30-40Km de Bucuresti...

#4
RaduD

RaduD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.10.2005
Mai aproape nu am gasit nimic la cheie pana in 40.000 ,daca cunosti pe careva ori asta e cam departe dar fac 50 min pana acolo . Mirela , as vrea o casuta unde sa ma duc si eu la sfarsit de saptamana sa sed la aer curat :) .Am trecut si pe la Belciugatele la intoarcere , am gasit ceva anunturi dar erau numai cu terenuri si niste preturi ...50 euro intravilan in camp , fara utilitati... In fine , pt casuta asta am negociat la 39.000 pana la urma cu tot ce este in ea , adica "la cheie "

#5
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
radu: eu am intrebat pentru ca motivatia fiecaruia e diferita. Unii platesc un pret pentru accesibilitate, altii pentru utilitati, altii pentru priveliste, unii vor sa stea tot timpul acolo, unii vor doar casa de vacanta. Nu poti cere o parere pro sau contra despre un pret pana nu pui pe fata toate cartile.

daca e vorba de casa de vacanta e un pret ok. daca casa are structura buna, poti cu timpul s-o mai consolidezi etc. Ce conteaza pentru tine e in principal curtea, spatiul. Nu te duc sa te recreezi in casa, ci in curte.

Eu am gasit la tamadau, putin mai sus de Fundulea, la DN3, asfalt la poarta, curent tras, casa batraneasca bine intretinuta, parchet, gresie, 1800mp teren. O vindea cu 50.000 euro. daca as fi avut banii astia as fi luat-o pentru socrii mei. Deci case se gasesc. important este sa cauti. Cum tu vrei casa de vacanta, deci nu esi presat de timp, mergi in weekend prin toate zoele, ntra in vorba cu localnici lasa-ti numarul de telefon si cad se iveste ceva in sat, tata veta sau Nea Costica o sa te anunte.

Ti-am dat exemplul de mai sus ca sa ai termen de comparatie.

in Bleciugatele nu gasesti case de vanzare. Sunt cateva cu niste preturi mai mult decat nesimtite. Zona a crescut atat de mult pentru ca se doreste construirea de cartiere rezientiale si atunci nu se vinde terenul decat parcelat si oricum prea scump dupa parerea mea.

#6
RaduD

RaduD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.10.2005
Am trecut si pe la Fundulea , my god , 2 -3 casute rasarite si in rest numai "conationali"  :lol:  nu mi-a placut deloc si mai ales pt ce vreau eu ...sa gasesc putin cate putin casa dezmembrata nu mi-ar surade deloc :angry:

#7
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 RaduD, on Jun 18 2008, 12:53, said:

Am trecut si pe la Fundulea , my god , 2 -3 casute rasarite si in rest numai "conationali"  :lol:  nu mi-a placut deloc si mai ales pt ce vreau eu ...sa gasesc putin cate putin casa dezmembrata nu mi-ar surade deloc :angry:


faza cu dezmembrarea casei nu tine de loc ci tine din ce in ce mai mult de noroc. Sunt zone unde nu sunt conationali si se fura ca in codru. Ce crezi ca romanul nostru e mai breaz? si apoi daca nu stai acolo tot timpul casa e expusa oricum. Un vecin care se uita peste gard si la casa ta, daca e sa se intample ceva noaptea nu iese din casa lui nici sa ii dai o avere. asa ca degeaba ai vecini care sa vegheze chipurile.

realitatea mondena este foarte dura fie ca ne place sau nu.

Edited by MirelaLucia, 18 June 2008 - 12:14.


#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 RaduD, on Jun 18 2008, 11:51, said:

Mai aproape nu am gasit nimic la cheie pana in 40.000 ,daca cunosti pe careva ori asta e cam departe dar fac 50 min pana acolo . Mirela , as vrea o casuta unde sa ma duc si eu la sfarsit de saptamana sa sed la aer curat :) .Am trecut si pe la Belciugatele la intoarcere , am gasit ceva anunturi dar erau numai cu terenuri si niste preturi ...50 euro intravilan in camp , fara utilitati... In fine , pt casuta asta am negociat la 39.000 pana la urma cu tot ce este in ea , adica "la cheie "
Uite ce am gasit foarte repede:
http://www.anuntul.r...ita_150__933500
Nu stiu unde e Sohatu asta :), dar este 30.000 EUR (probabil ca mai scoti cel putin 2.000 EUR la negociere) si este la 20Km de Bucuresti (ma rog..asa spune cel putin :) ). Casa nu arata ca cea din Visini, curtea nu e asa de bine pusa la punct poate, dar sunt 10.000 EUR diferenta cu care poti face foarte multe cred. Si mai ai si 1000mp in plus, sa tot pui la buruieni... :)))).
Oricum, trebuie sa mai cauti zic eu...cred ca ai de unde alege, dupa 20Km de Bucuresti cred ca oferta este foarte variata ;).

#9
RaduD

RaduD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.10.2005
Va multumesc pt pareri si sfaturi , daca mai gasiti / auziti pe cineva care vrea sa vanda o casuta la cheie pana in 40.000 mai caut vreo saptamana , doua .

#10
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

 RaduD, on Jun 18 2008, 14:33, said:

Va multumesc pt pareri si sfaturi , daca mai gasiti / auziti pe cineva care vrea sa vanda o casuta la cheie pana in 40.000 mai caut vreo saptamana , doua .
eu pana am gasit terenul (100 km de buc, zona deal) am cautat trei saptamani. am luat la mana anunturile de pe internet , ce imi placea puneam deoparte. pe urma sunam sa vad care mai sunt valabile. cele valabile le sortam in fct. de importanta, dupa care faceam un traseu ca sa vad cat mai multe la un drum. anuntam vanzatorii, iar sambata plecam la drum. poti proceda asa! ai mai multe sanse sa gasesti ceva bun! poti sa iei in calcul si alte directii fata de buc! terenul meu e langa valenii de munte, dar cand am cautat am ajuns si la fieni dar si in valea doftanei. e de umblat. uite se vinde terenul de langa mine (1000 mp) cu 17-20 eu/mp. deci preturi si preturi. poti lua un teren cu 20000 eu si sa iti faci o casa mica de vacanta din lemn de inca 20000 eu si ai iesit la pretul dorit, dar totul e nou si asa cum vrei tu! E UN SFAT!

#11
RaduD

RaduD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.10.2005
Pai caut si eu de ceva timp ( ~2 luni ) si la fel am facut , am fost , am vazut si pana la urma am ajuns la casuta asta care are un mare avantaj si anume , este la cheie . La munte am un teren in varf de munte pe care l-am cumparat anul trecut ( Sirnea ,dupa Moeciu) dar pana acolo fac 3 ore pe dn 1 , astept sa faca astia ceva cu centurile lu' peste , poate se mai schimba ceva . Intr-adevar acolo este aer curat , priveliste de iti tot vine sa te uiti ,aici fac 50 min si e totul complet ..avantaje si dezavantaje

#12
ducris

ducris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.03.2006

 RaduD, on Jun 18 2008, 18:13, said:

Pai caut si eu de ceva timp ( ~2 luni ) si la fel am facut , am fost , am vazut si pana la urma am ajuns la casuta asta care are un mare avantaj si anume , este la cheie . La munte am un teren in varf de munte pe care l-am cumparat anul trecut ( Sirnea ,dupa Moeciu) dar pana acolo fac 3 ore pe dn 1 , astept sa faca astia ceva cu centurile lu' peste , poate se mai schimba ceva . Intr-adevar acolo este aer curat , priveliste de iti tot vine sa te uiti ,aici fac 50 min si e totul complet ..avantaje si dezavantaje
Salut, RaduD

Am si eu o casuta de vacanta la tara ,noua, 2007, daca te intereseaza ma poti contacta: 0720902902.




In privinta casei pe care ai gasit-o, am si eu cateva observatii:
1.casa nu cred ca are o fundatie sanatoasa, armata, fiind veche si avand reconstruiti doar peretii.
2. in poze se vad crapaturi destul de mari in pereti, lucru cam nepermis dupa 2 ani de la ridicare.
3. tocurile de usi sunt strambe, usile vechi...
4. nu te bucura foarte tare ca ai o curte imensa...curte imensa inseamna munca imensa sa o intretii, nu cred ca iti trebuie curte mare pentru rosii, vinete si ardei gras, ci gazon, pomisori, ceva flori.Stii cat te costa gazonul , ingrasamintele si intretinerea(tuns gazonul,udat, aspersoare, jumulit buruieni, etc) pentru curtea ta? Nu cred ca-ti imaginezi...
5. foste important: actele trebuie sa fie perfect in regula, mai ales autorizatia de constructie, altfel pe viitor e posibil sa ai mari necazuri.

Nu vreau sa te influentez in vreun fel, dar eu m-am lovit de toate chestiile astea.
si eu sunt din Buc, am dorit si eu acelasi lucru, dar acum trebuie sa vand pentru ca ma mut cu domiciliul la tulcea

cu stima

cristi

#13
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
RaduD, nu stiu daca asta iti influienteaza decizia intr-un fel dar casa aia se afla la vanzare din toamna trecuta la acelasi pret pe multe site-uri (chiar si licitatie pe okazii.ro). Cu  alte cuvinte lumea nu o vede ca pe o mare oportunitate, aviz in cazul in care vrei sa mai negociezi.

http://forum.compute...-bucuresti.html

Edited by dcg, 19 June 2008 - 09:15.


#14
ducris

ducris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.03.2006
casa se afla la sosea, cu deschidere 40m si in acelasi timp este si o oaza de liniste? :mellow:

#15
RaduD

RaduD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.10.2005
Liniste este in spatele casei , nu se prea aude nimic si la pret am ajuns la 39.000 . Nu ma intereseaza in mod special curtea , eu as fi vrut in jur de 1000 mp dar nu se prea gasesc . Am mai gasit una la Dalga  :lol: http://www.anuntul.r...ou_anexe_909392
si una la Valea Argovei , langa lacul Mostistea , dar are numai vie in curte si nici un pom din cate se vede in poza http://www.anuntul.r...te_3_cam_934678
Ducris , sa inteleg ca ai si tu o casa la vanzare ?

#16
ducris

ducris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.03.2006

 RaduD, on Jun 19 2008, 13:11, said:

Liniste este in spatele casei , nu se prea aude nimic si la pret am ajuns la 39.000 . Nu ma intereseaza in mod special curtea , eu as fi vrut in jur de 1000 mp dar nu se prea gasesc . Am mai gasit una la Dalga  :lol: http://www.anuntul.r...ou_anexe_909392
si una la Valea Argovei , langa lacul Mostistea , dar are numai vie in curte si nici un pom din cate se vede in poza http://www.anuntul.r...te_3_cam_934678
Ducris , sa inteleg ca ai si tu o casa la vanzare ?


In principiu, da, pentru ca urmeaza sa ma mut din Bucuresti in alta parte a tarii. Daca doresti detalii da-mi o adresa de mail, iti trimit o poza si ceva informatii, iar daca esti interesat, vorbim la telefon. Mailul meu este [email protected].

ps. observ ca acele case pe care le-ai gasit nu au nici macar jgheaburi si burlane... :coolspeak:

#17
RaduD

RaduD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.10.2005
Mda , se pare ca unii oameni vor sa se imbogateasca peste noapte, ma refer la anuntul cu casa din Valea Argovei , care nu dispune de absolut nimic , in afara de "4 pereti " din chirpici , pt suma de 30.000 euro  :bigeyed: :

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate